Időállapot: közlönyállapot (1993.I.27.)

1993. évi III. törvény - a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról 2/2. oldal

a) a szolgáltatást végző jogállása szerinti bírósági bejegyzés, illetve a szociális tevékenységet végző egyéni és társas vállalkozó tevékenységére külön jogszabály szerint vonatkozó hatósági engedély adatait;

b) a szociális ellátás formáját, az ellátásban részesítendők körét, számát;

c) a szolgáltatást végző nyilatkozatát a szerződésben meghatározott szociális szolgáltatásra vonatkozó külön jogszabályok és szakmai követelmények, nyilvántartási kötelezettségek ismeretére és betartására;

d) a szolgáltatásért fizetendő díj mértékére és átutalására vonatkozó kikötéseket;

e) szerződésszegés esetén a szolgáltatás folyamatos biztosítására, valamint a kártérítés mérséklésére vonatkozó kikötést;

f) a szerződés felmondásának hónapokban meghatározott idejét.

122. § A helyi önkormányzat képviselő-testülete az ellátási szerződés megkötését, a szerződés módosítását, illetve megszüntetését nem ruházhatja át.

VII. Fejezet

A szociális ellátások finanszírozásának egyes szabályai

123. § (1) Az állami költségvetés terhére kell biztosítani a gyermeknevelési támogatás, valamint a munkanélküli hajléktalanok jövedelempótló támogatásának fedezetét, valamint az 54–55. § alapján kiállított – a társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásának igénybevételére jogosító – igazolvány után fizetendő térítést.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott fedezet tartalmazza a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt megszerezhető szolgálati időre jogosító, a társadalombiztosítási járulék nyugdíjbiztosítási ágazatára jutó járulékot.

124. § A jegyző által megállapított és folyósított gyermeknevelési támogatás összegét, valamint a folyósított jövedelempótló támogatás 50%-át a központi költségvetés megtéríti.

125. § A települési önkormányzat képviselő-testülete által megállapított és folyósított pénzbeli és természetben nyújtott ellátások kiadásaihoz, valamint a helyi önkormányzatok által fenntartott személyes gondoskodás keretébe tartozó ellátási formák működési és fejlesztési költségeihez az állam

a) az állandó lakosok után járó, szociális célú normatív állami támogatással (a továbbiakban: szociális normatíva);

b) a fenntartott szociális intézmények után járó normatív állami támogatással (a továbbiakban: szociális intézményi normatíva);

c) kötött felhasználású támogatásokkal

járul hozzá.

126. § (1) A szociális normatíva tartalmazza a települési önkormányzatok által nyújtott pénzbeli és természetbeni ellátások kiadásaihoz, valamint a személyes gondoskodás körébe tartozó alapellátások működési költségeihez történő állami hozzájárulást.

(2) A szociális normatíva összege a települési önkormányzat területén élő lakosság szociális helyzete szerint eltérő lehet. A differenciálás alapjául szolgáló mutatókat évente a költségvetési törvény rögzíti.

127. § A szociális intézményi normatívák tartalmazzák a személyes gondoskodás körébe tartozó szakosított ellátások működési költségeihez történő állami hozzájárulást.

128. § Kötött felhasználású állami támogatásként a helyi önkormányzatok

a) céltámogatást;

b) központosított előirányzatot;

c) szociális szakmai programokhoz nyújtott támogatást

kaphatnak.

129. § Céltámogatás keretében kell gondoskodni az idősek és fogyatékosok ápolását, gondozását nyújtó intézmények, valamint a pszichiátriai betegek, illetve a fogyatékosok rehabilitációs intézményeinek olyan mértékű férőhelybővítéséről, hogy az önkormányzatok eleget tudjanak tenni az ellátási kötelezettségüknek.

130. § Központosított előirányzatként kell kezelni a munkanélküliek jövedelempótló támogatásának célzott kiegészítését szolgáló 50%-os állami hozzájárulást.

131. § A szociális szakmai programok meghirdetésével kell elősegíteni az egyes települési önkormányzatok részére a 63–65. §-ban, a 75–84. §-ban meghatározott ellátási formák olyan mértékű fejlesztésének támogatását, hogy az érintett önkormányzatok eleget tudjanak tenni az e törvényben előírt kötelezettségüknek.

VIII. Fejezet

Záró rendelkezések

132. § (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy megállapítsa

a) a normatív alapon járó pénzbeli ellátás megállapításának, folyósításának, elszámolásának részletes szabályait;

b) a közgyógyellátásban részesülők igazolványára vonatkozó szabályokat, valamint az igazolványba bejegyezhető tényeket;

c) a Népjóléti Minisztérium által fenntartott – a 85. § a) pontjában szabályozott – intézményekben biztosítható ellátásokat, valamint az ellátások igénybevételére jogosultak körét;

d) az egyes szociális ellátások igényléséhez felhasználható bizonyítékok körét;

e) a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért fizetendő térítési díjak megállapításának részletes szabályait,

f) a szociális vállalkozások engedélyezésének szabályait;

g) a szolgálati időre jogosító ellátások esetében az adott személyre vonatkozó adatok törlésének szabályait.

(2) Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter, hogy rendeletben szabályozza

a) a normatív pénzbeli ellátás megállapításának szakmai szabályait;

b) a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokat végző intézmények, valamint az intézményvezetők szakmai feladatait;

c) a személyes gondoskodás körébe tartozó egyes feladatokat ellátó személyek képesítési előírásait;

d) az államigazgatási feladatokat végző szociális hatáskört gyakorló szervek, valamint a személyes gondoskodást nyújtó intézmények működése ellenőrzésének szabályait;

e) e törvény alkalmazása tekintetében a fogyatékosság megállapításának módját;

f) a közgyógyellátás keretében rendelhető gyógyszerek [49. § (2) bekezdés] körét.

133. § (1) E törvény – a 24. § (2) bekezdése, a 33–37. §-a, a 127. §-a, a 129–130. §-a, valamint a 135. §-a kivételével – a kihirdetést követő 30. napon lép hatályba.

(2) A törvény 33–37. §-a, 130. §-a és 135. §-a a kihirdetés napját követő hónap első napján, a 24. § (2) bekezdése 1993. május 1. napján, a 127. és a 129. § 1994. január 1-jén lép hatályba.

134. § Az e törvényben meghatározott személyes gondoskodás keretébe tartozó kötelező ellátási formák feltételeinek megteremtéséről 1997. december 31-ig kell gondoskodni.

135. § (1) A 43/1992. (III. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) alapján a munkanélküli ellátásban nem részesülő munkanélkülinek megállapított támogatás legkésőbb e törvény hatálybalépésétől számított 60. naptól szűnik meg.

(2) A Korm. r. alapján támogatásban részesülők esetében az (1) bekezdésben meghatározott határidőn belül határozatot kell hozni arról, hogy a munkanélküli e törvény 33–37. §-a szerint jogosult-e jövedelempótló támogatásra. A jövedelempótló támogatásról hozott határozat egy példányát meg kell küldeni a Korm. r. szerinti támogatást korábban folyósító munkaügyi központnak.

(3) E törvény kihirdetésének napját követő hónap első napjától az (1)–(2) bekezdésben meghatározott felülvizsgálatig a Korm. r. alapján megállapított támogatást jövedelempótló támogatásként a települési önkormányzatok folyósítják.

136. § (1) E törvény hatálybalépését követő hónap első napjától számított 3 hónapon belül a korábban megállapított lakásfenntartási célú helyi támogatásokat hivatalból felül kell vizsgálni, és azokat e törvény alapján ismét el kell bírálni.

(2) E törvény hatálybalépését követő hónap első napjától számított 3 hónapon belül a korábban megállapított ápolási díjat hivatalból felül kell vizsgálni, és azokat e törvény alapján ismét el kell bírálni.

(3) A lakbérekkel kapcsolatos állami hozzájárulásról és szociális támogatásokról szóló 46/1982. (X. 7.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) alapján megállapított és jelenleg is folyósított szociális támogatást a R.-ben meghatározott feltételekkel tovább kell folyósítani.

137. § E törvény hatálybalépését követő hónap első napjától számított 3 hónapon belül a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás keretében biztosított szolgáltatásért fizetendő térítési díjakat e törvény 114–118. §-ában foglaltak szerint felül kell vizsgálni, és a fizetendő személyi térítési díjat újból meg kell állapítani.

138. § A helyi önkormányzat az e törvényben meghatározott rendeletalkotási kötelezettségének a törvény hatálybalépésétől számított hat hónapon belül köteles eleget tenni.

139. § (1) A törvény 18–24. §-ainak rendelkezéseit kell alkalmazni a törvény által nem szabályozott, az önkormányzat képviselő-testülete, a polgármester, valamint a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó szociális ellátásokról és szolgáltatásokról vezetett, személyes adatokat is tartalmazó nyilvántartásokra.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései az irányadók akkor is, ha a személyes gondoskodás megszervezését nem önkormányzati szerv az önkormányzattól átvállalja.

140. § *  A törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló, módosított 1991. évi XX. törvény 129. § (2) bekezdésének a), e) és g) pontjai, a 130. § b) pontja, a 132. § (1) bekezdéséből a „szociális intézmények (szociális otthonok és intézetek, családsegítő központok, idősek gondozási központjai)” szövegrész, a 133. § d) pontja, a 135. § d), f), g), h), i), j), k), m) és t) pontja.