Időállapot: közlönyállapot (2003.VI.16.)

2003. évi XXXIII. törvény - az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló, Hágában, 1995. június 16-án aláírt nemzetközi megállapodás kihirdetéséről 5/7. oldal

Larus genei vékonycsőrű sirály
Larus melanocephalus szerecsensirály
Larus minutus kis sirály
Xema sabini fecskesirály
Sterna (=Gelochelidon) nilotica kacagócsér
Sterna caspia lócsér
Sterna maxima királycsér
Sterna bengalensis bengáli csér
Sterna bergii üstökös csér
Sterna sandvicensis kenti csér
Sterna dougallii rózsás csér
Sterna vittata dél-tengeri csér
Sterna hirundo küszvágó csér
Sterna paradisaea sarki csér
Sterna albifrons kis csér
Sterna saundersi ádeni törpecsér
Sterna balaenarum namíb törpecsér
Sterna repressa fehérarcú csér
Chlidonias hybridus fattyúszerkő
Chlidonias leucopterus fehérszárnyú szerkő
Chlidonias niger kormos szerkő
RHYNCOPIDAE OLLÓSCSŐRŰMADÁR-FÉLÉK
Rhyncops flavirostris afrikai ollóscsőrűmadár

3. Melléklet

CSELEKVÉSI TERV

1. Alkalmazási terület

1.1. A Cselekvési Terv ezen Mellékletnek az 1. számú táblázatában (a továbbiakban: 1. táblázat) felsorolt vándorló vízimadarak populációira alkalmazandó.

1.2. Az 1. táblázat e Mellékletnek szerves részét képezi. A Cselekvési Tervre vonatkozó bármely hivatkozás egyúttal az 1. táblázatra való hivatkozást is jelenti.

2. Fajok védelme

2.1. Jogi intézkedések

2.1.1. Azok a Felek, amelyeknek a területén az 1. táblázat A oszlopában felsorolt populációk előfordulnak, ezen Megállapodás III. Cikk 2. a) pontja szerint biztosítani fogják azok védelmét. E Felek egyebek mellett és a 2.1.3. bekezdés figyelembevételével:

a) megtiltják a területükön előforduló populációk egyedeinek és azok tojásainak zsákmányolását;

b) megtiltják a szándékos zavarást, amennyiben ezen zavarás jelentős az érintett populációk védelme szempontjából; és

c) megtiltják azon madarak és tojások birtoklását, hasznosítását és kereskedelmét, amelyeket a fenti a) bekezdésben foglaltak dacára zsákmányoltak; ugyanez vonatkozik az ilyen madarak és tojások bármely könnyen felismerhető részére vagy származékára.

Azok a populációk, amelyek az A oszlop 2. vagy 3. csoportjába tartoznak és csillaggal vannak jelölve, a fenntartható használat elvét követve vadászhatók, feltéve, hogy ezen populációk vadászatának régmúltra visszatekintő hagyománnyal rendelkezik. Ezt a fenntartható használatot egy megfelelő nemzetközi szintű, adott fajra vonatkozó Cselekvési Terv speciális rendelkezéseinek keretén belül kell folytatni.

2.1.2. Az érintett Felek szabályozni fogják az 1. táblázat B oszlopában felsorolt összes populáció egyedének és azok tojásainak zsákmányolását. Az ilyen jogi intézkedések célja, hogy a populációkat megőrizze vagy kedvező védelmi helyzetbe állítsa vissza, valamint biztosítsa a rendelkezésre álló legalaposabb populációdinamikai ismeretek alapján, hogy a zsákmányolás vagy egyéb hasznosítás fenntartható legyen. E jogi intézkedések a 2.1.3. bekezdéstől függően elsősorban:

a) az érintett populációkhoz tartozó egyedek zsákmányolásának megtiltása a szaporodás, fiókanevelés és a költőhelyre való visszatérés időszakában, amennyiben a zsákmányolás kedvezőtlen hatással van az érintett populáció védelmi helyzetére;

b) a zsákmányolás módjainak szabályozása;

c) szükség esetén korlátozások bevezetése és e korlátozások betartásának megfelelő módon történő felügyelete;

d) azon madarak és tojások birtoklásának, hasznosításának és kereskedelmének megtiltása, amelyeket ezen bekezdésben foglaltak ellenében zsákmányoltak; ugyanez vonatkozik ezen madarak és tojásaik bármely részére is.

2.1.3. A Felek kivételeket tehetnek a 2.1.1. és a 2.1.2. bekezdésekben felsorolt tiltások alól az Egyezmény III. Cikk 5. bekezdésében foglaltaktól függetlenül, ha nincs más megfelelő megoldás, és a következő célból:

a) a mezőgazdasági termények, a vizek és a halászat jelentős kárainak megelőzése;

b) a repülésbiztonság és más kiemelt közügy érdekében;

c) a kutatás, oktatás és visszatelepítés, valamint az e célokhoz szükséges tenyésztés;

d) bizonyos madárfajok kis számban történő zsákmányolása, tartása vagy más ésszerű hasznosítása szigorú felügyelet mellett, korlátozott mértékben; és

e) az érintett populációk szaporodási vagy túlélési esélyeinek fokozása.

A kivételeknek mind tartalmát, mind pedig térbeli és időbeli korlátait pontosan meg kell határozni, és azok nem veszélyeztethetik az 1. táblázatban felsorolt populációkat. A Feleknek a lehető leghamarabb tájékoztatnia kell a Megállapodás Titkárságát bármilyen ezen előírás alapján nyújtott kivételről.

2.2. Fajonkénti Cselekvési Tervek

2.2.1. A Felek soron kívül együttműködnek nemzetközi szintű, egyes fajokra vonatkozó cselekvési tervek kidolgozásában és azok végrehajtásában az 1. táblázat A oszlopának 1. csoportjába tartozó populációk esetében, valamint az A oszlop csillaggal jelölt populációi esetében. E cselekvési tervek kidolgozását, összehangolását és végrehajtását a Megállapodás Titkársága koordinálja.

2.2.2. A Felek az 1. táblázat A oszlopában felsorolt populációkra az országos szintű cselekvési terveket azzal a céllal készítik el és hajtják végre, hogy e populációk általános védelmi helyzete javuljon. E cselekvési terveknek a csillaggal jelölt populációk esetében különleges előírásokat tartalmaznak. Szükséges esetben figyelembe veszik az egyes fajok összetévesztése miatt bekövetkező véletlen elejtésből adódó problémákat.

2.3. Rendkívüli intézkedések

Ha a Megállapodás által érintett területen bárhol az 1. táblázatban felsorolt populációkra különösen kedvezőtlen vagy veszélyeztető jelenségek lépnek fel, a Felek rendkívüli intézkedéseket dolgoznak ki és valósítanak meg; amennyire lehetséges és szükséges, egymással szoros együttműködésben.

2.4. Visszatelepítések

A Felek a legnagyobb körültekintéssel járnak el, amikor az 1. táblázatban felsorolt populációkat korábbi elterjedési területükre telepítik vissza. Olyan részletes visszatelepítési terv kidolgozására, majd annak megvalósítására kell törekedni, amely megfelelő tudományos kutatásokon alapul. Ajánlatos, hogy a visszatelepítési tervek képezzék szerves részét mind az országos szintű, mind pedig - szükséges esetben - a nemzetközi szintű, az egyes fajokra vonatkozó cselekvési terveknek. Ajánlatos továbbá, hogy a visszatelepítési tervek környezeti hatástanulmányt is tartalmazzanak, és biztosítani kell a széles körű hozzáférhetőségüket. A Felek kötelesek előre értesíteni a Megállapodás Titkárságát az 1. táblázatban felsorolt populációkat érintő visszatelepítési programokkal kapcsolatban.

2.5. Betelepítések

2.5.1. A Felek, amennyiben szükségesnek ítélik, minden olyan nem őshonos állat- és növényfaj betelepítését megtiltják, amely káros hatással lehet az 1. táblázatban felsorolt populációkra.

2.5.2. A Felek, amennyiben szükségesnek ítélik, megelőző óvintézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy a fogságban tartott, nem őshonos madarak véletlen kiszabadulását elkerüljék.

2.5.3. A Felek, amennyiben szükséges és lehetséges, a területükre már betelepült nem őshonos fajok vagy azok hibridjei kapcsán intézkedéseket tesznek - ideértve azok elejtését is - annak érdekében, hogy az 1. táblázatban felsorolt populációk ne kerüljenek veszélybe.

3. Élőhelyvédelem

3.1. Élőhelyek számbavétele

3.1.1. A Felek - lehetőség szerint az illetékes nemzetközi szervezetekkel együttműködésben - kötelesek létrehozni és megjelentetni azon élőhelyek országos leltárát, amelyek az 1. táblázatban felsorolt populációk számára fontosak.

3.1.2. A Felek kiemelten fontos feladata az 1. táblázatban felsorolt populációk szempontjából nemzetközi vagy országos jelentőségű élőhelyek meghatározása.

3.2. Területek védelme

3.2.1. A Feleknek törekedniük kell egyrészt további területek védetté nyilvánítására, hogy megvédjék az 1. táblázatban felsorolt populációk szempontjából fontos élőhelyeket, másrészt az ezekre a területekre vonatkozó kezelési tervek kidolgozására és végrehajtására.

3.2.2. A Feleknek törekedniük kell mindazon vizes területek fokozott védelmére, amelyek nemzetközi szempontból fontosak.

3.2.3. A Feleknek törekedniük kell az országukon belül található összes vizes terület ésszerű és fenntartható használatára. Különösen törekedniük kell - megfelelő rendelkezések vagy iránymutatások és ellenőrző intézkedések bevezetésével -, hogy az 1. táblázatban felsorolt populációk élőhelyei ne romoljanak és ne fogyjanak. Különösen törekednek arra, hogy

a) ahol csak lehetséges, megfelelő törvényi szabályozást foganatosítanak a mezőgazdasági vegyszerekre, az állati kártevők állományának szabályozási módszereire, valamint a szennyvizek kibocsátására vonatkozólag, melyek a nemzetközi előírásoknak is megfelelnek, a célból, hogy az 1. táblázatban felsorolt populációkra irányuló káros hatásokat a minimálisra csökkentsék; és

b) ezekről a hatályban lévő rendelkezésekről, iránymutatásokról és ellenőrző intézkedésekről, valamint ezeknek a társadalom, illetve az élővilág számára való előnyeiről a megfelelő nyelven tájékoztató anyagokat készítenek és tesznek közzé.

3.2.4. A Felek törekednek egy, az ökoszisztéma egészének megközelítéséből történő stratégia kidolgozására az 1. táblázatban felsorolt populációk élőhelyeinek védelme érdekében, beleértve a felaprózódott állományok élőhelyeit is.

3.3. Élőhelyek helyreállítása

A Felek törekednek arra, hogy ahol csak módjuk és lehetőségük van rá, ott helyreállítsák azokat az élőhelyeket, amelyek korábban fontosak voltak az 1. táblázatban felsorolt populációk szempontjából.

4. Az emberi tevékenységek szabályozása

4.1. Vadászat

4.1.1. A Felek együttműködnek, hogy saját vadászati törvényeik megfeleljenek az ezen Cselekvési Tervben kitűzött fenntartható használat alapelvének, figyelembe véve az érintett vízimadár-populációk teljes elterjedési területét és biológiájuk sajátosságait.

4.1.2. A Felek tájékoztatják a Megállapodás Titkárságát az 1. táblázatban felsorolt populációk vadászatát érintő jogszabályaikról.

4.1.3. A Felek együttműködnek abban, hogy megbízható és összehangolt módszert dolgozzanak ki a terítékek adatainak összegyűjtésére, hogy fel lehessen becsülni az 1. táblázatban felsorolt populációk elejtett egyedeinek számát. Minden egyes populációra vonatkozólag tájékoztatják a Megállapodás Titkárságát az éves összesített terítékről, amennyiben azok rendelkezésükre állnak.

4.1.4. A Felek törekednek arra, hogy 2000-ig az ólomsöréttel történő vadászat a vizes területeken szűnjön meg.

4.1.5. A Felek kidolgozzák és végrehajtják azokat az intézkedéseket, amelyek visszaszorítják - és amennyire lehetséges, meg is szüntetik - a mérgezett csalétkek használatát.

4.1.6. A Felek kidolgozzák és végrehajtják azokat az intézkedéseket, amelyek visszaszorítják - és amennyire lehetséges, meg is szüntetik - az illegális zsákmányolást.

4.1.7. A Felek szükséges esetben támogatják a vadászok azon törekvéseit, hogy klubokat vagy más szervezeteket hozzanak létre helyi, országos vagy nemzetközi szinten, amelyek koordinálják a tevékenységüket és segítenek a fenntarthatóság biztosításában.

4.1.8. A Felek szükséges esetben elősegítik vadászatismereti vizsga kötelezővé tételét, amely többek között madárfajok meghatározását is tartalmazza.

4.2. Ökoturizmus

4.2.1. A Felek támogatják ahol indokolt - kivéve a védett területek magterületeinek esetét - valamennyi érdekelt fél közötti együttműködési programok kidolgozását a természet iránt érzékeny és megfelelő ökoturizmus kifejlődése céljából azokon a vizes területeken, ahol az 1. táblázatban felsorolt populációk koncentráltan előfordulnak.

4.2.2. A Felek, együttműködve az illetékes nemzetközi szervezetekkel, törekednek arra, hogy felbecsüljék az ökoturizmusból eredő költségeket, előnyöket és egyéb következményeket azokon a kiválasztott vizes területeken, ahol az 1. táblázatban felsorolt populációk egyedei jelentősebb számban előfordulnak. Az eredményeket továbbítják a Megállapodás Titkársága felé.

4.3. Egyéb emberi tevékenységek

4.3.1. A Felek felbecsülik azon tervezett tevékenységek hatásait, amelyek összeütközéshez vezethetnek az 1. táblázatban felsoroltak közül a 3.2. bekezdés által megnevezett területeken lévő populációk, illetve az emberi érdekek között, az elért eredményeket pedig közzé teszik.

4.3.2. A Felek törekednek az 1. táblázatban felsorolt populációk által okozott - elsősorban mezőgazdasági károkról szóló információk összegyűjtésére, a kapott eredményeket pedig jelentik a Megállapodás Titkársága felé.

4.3.3. A Felek együttműködnek, hogy meghatározzák az 1. táblázatban felsorolt populációk által okozott károk lehető legkisebbre csökkentésére vagy a káros - különösen mezőgazdasági - hatások mérséklésére alkalmas módszereket, a más országokban szerzett tapasztalatok felhasználásával.

4.3.4. A Felek együttműködnek fajokra vonatkozó egyedi cselekvési tervek kidolgozásában azokra a populációkra vonatkozóan, amelyek - elsősorban a mezőgazdaságban - jelentős károkat okoznak. A Megállapodás Titkársága koordinálja e tervek kidolgozását és összehangolását.

4.3.5. A Felek, amennyire lehetséges, az 1. táblázatban felsorolt populációkat érő káros hatások lehető legkisebbre csökkentése érdekében szigorú környezetvédelmi előírásokat biztosítanak mind a tervezésre, mind pedig a kivitelezésre vonatkozólag. Tanácsos lépéseket tenni annak érdekében is, hogy a már létező és az érintett populációkat károsító létesítmények hatásait a lehető legkisebbre csökkentsék.

4.3.6. Ahol az emberi zavarás veszélyezteti az 1. táblázatban felsorolt populációk védelmi helyzetét, a Felek törekednek arra, hogy a veszélyeztetés mértékét intézkedéseikkel csökkentsék. Ilyen megfelelő intézkedés lehet egyebek mellett védett területeken olyan zavarásmentes övezet kialakítása, amelynek látogatása a nagyközönség számára nem engedélyezett.

5. Kutatás és monitorozás

5.1. A Felek törekednek olyan kevéssé ismert területek felmérésére, ahol az 1. táblázatban felsorolt populációk egyedei jelentősebb koncentrációban előfordulhatnak. Ezen felmérések eredményeit közzéteszik.

5.2. A Felek törekednek az 1. táblázatban felsorolt populációk monitorozására. Ennek eredményeit nyilvánosságra hozzák vagy eljuttatják az illetékes nemzetközi szervezetekhez, hogy az állományhelyzetet és állományalakulást áttekinthessék.

5.3. A Felek együttműködnek, hogy a populációk helyzetének jellemzése szempontjából alapvető állományváltozások mérését - mint e populációk helyzetének jellemzésére szolgáló szempontot - továbbfejlesszék.

5.4. A Felek együttműködnek az 1. táblázatban felsorolt összes populáció vándorlási útvonalának meghatározása érdekében, egyrészt a költési és a költésen kívüli időszakok előfordulási, valamint számlálási adatainak felhasználásával, másrészt pedig összehangolt gyűrűzési programokkal.

5.5. A Felek törekednek arra, hogy az 1. táblázatban felsorolt populációk ökológiájával, populációdinamikájával és élőhelyeivel kapcsolatban közös kutatásokat kezdeményezzenek és támogassanak azok sajátos igényei, továbbá a védelmük és a kezelésük szempontjából legmegfelelőbb eszközök meghatározása céljából.

5.6. A Felek törekednek arra, hogy felmérjék a vizes területek csökkenésének, romlásának és a zavarásoknak a hatásait egyrészt az 1. táblázatban felsorolt populációk által használt vizes területek eltartó képességére, másrészt e populációk vonulási mintájára.

5.7. A Felek törekednek arra, hogy felmérjék egyrészt a vadászat és a kereskedelem káros hatásait az 1. táblázatban felsorolt populációkra, másrészt pedig ezen tevékenységek fontosságát mind a helyi, mind a nemzetgazdaságban.

5.8. A Felek törekednek arra, hogy együttműködjenek az érintett nemzetközi szervezetekkel és támogassák a kutatási és a monitorozási tevékenységeket.

6. Oktatás és tájékoztatás

6.1. A Felek szükség szerint továbbképzést tartanak abból a célból, hogy a Cselekvési Terv végrehajtásáért felelős személyek megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek annak hatékony megvalósításához.

6.2. A Felek együttműködnek egymással és a Megállapodás Titkárságával is a továbbképzések kidolgozása és az ismeretanyagok cseréje terén.

6.3. A Felek törekednek arra, hogy kidolgozzanak olyan programokat, ismeretterjesztési anyagokat és módszereket, amelyek segítségével jobban megismerheti a nagyközönség a Cselekvési Terv célkitűzéseit, előírásait és tartalmát. Különös figyelmet kell fordítani a fontosabb vizes területeken vagy azok közvetlen környékén élő lakosságra, e vizes területek használóira (vadászok, halászok, turisták stb.), valamint a helyi hatóságokra és más döntéshozókra.

6.4. A Felek törekednek tömegtájékoztatási akciósorozatok kezdeményezésére az 1. táblázatban felsorolt populációk védelme érdekében.

7. Végrehajtás

7.1. A Felek a Cselekvési Terv végrehajtása során indokolt esetben elsőbbséget biztosítanak az 1. táblázat A oszlopában felsorolt populációknak.

7.2. Amennyiben az 1. táblázatban felsorolt populációk esetében egyazon fajnak több populációja is előfordul egy adott ország területén, akkor az illetékes Félnek a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő populációra érvényes védelmi intézkedéseket kell alkalmaznia.

7.3. A Megállapodás Titkársága a Technikai Bizottsággal és az egyes országok szakértőivel összehangolva koordinálja a Megállapodás IV. Cikk 4. bekezdésének megfelelő természetvédelmi irányelvek kidolgozását, hogy segítse a Feleket a Cselekvési Terv végrehajtásában. A Megállapodás Titkársága biztosítja, hogy ahol lehet, az összhang fennálljon más nemzetközi egyezmény által jóváhagyott irányelvekkel. Az irányelveknek figyelembe kell venniük a fenntartható használat elvét. Az irányelvek egyebek mellett az alábbiakra terjednek ki:

a) egyes fajokra vonatkozó cselekvési tervek;

b) rendkívüli intézkedések;

c) területek számbavételének és élőhelykezelési módszerek elkészítése;

d) vadászat;

e) vízimadarak kereskedelme;

f) idegenforgalom;

g) mezőgazdasági károk csökkentése;

h) vízimadár monitorozási eljárás.

7.4. A Megállapodás Titkársága a Technikai Bizottsággal és a Felekkel összehangolva egy nemzetközi, a Cselekvési Terv végrehajtása szempontjából szükséges felülvizsgálati anyagsorozatot készít, amely a következőket tartalmazza:

a) jelentések a populációk helyzetéről és a változások irányáról;

b) felmérések fehér foltjai;

c) az egyes populációk által használt területek hálózatai, amelyek tartalmazzák az egyes élőhelyek védelmi helyzetének és a megtett intézkedéseknek a felülvizsgálatait;

d) az egyes országok azon vadászati és kereskedelmi jogszabályalkotásai, amelyek a 2. Mellékletben felsorolt fajokat érintik;

e) az egyes fajokra vonatkozó Cselekvési Tervek elkészítésének és végrehajtási fokának az állapota;

f) visszatelepítési feladatok; és

g) a betelepített, nem őshonos fajok és hibridjeinek a helyzete.

7.5. A Megállapodás Titkársága biztosítja, hogy a 7.4. bekezdésben említett felülvizsgálatok legfeljebb 3 évenként korszerűsítve legyenek.

7.6. A Technikai Bizottság értékeli a 7.3. és 7.4. bekezdés szerint elkészített irányelveket és felülvizsgálatokat, valamint kidolgozza a fejlesztésükre, tartalmukra és végrehajtásukra vonatkozó ajánlások és határozatok tervezeteit a Felek Konferenciája számára.

7.7. A Megállapodás Titkársága rendszeres időközönként felülvizsgálja az Cselekvési Terv végrehajtásához szükséges, további támogatásokat biztosító lehetséges megoldásokat (pénzalapok, technikai segítség), valamint jelentést készít a Felek Konferenciájának üléseire.

1. táblázat * 

A VÁNDORLÓ VÍZIMADARAK POPULÁCIÓINAK HELYZETE

MAGYARÁZAT AZ OSZTÁLYOZÁSÁHOZ

Az akcióterv végrehajtásához a következő magyarázat jelenti az alapot:

A Oszlop
1. Csoport: a) a Vándorló Állatfajok Védelméről szóló Egyezmény I. Függelékében szereplő fajok;
b) veszélyeztetettnek nyilvánított fajok „A világ veszélyeztetett madarai (Threatened Birds of the World - Birdlife International, 2000)”; vagy
c) 10 000-nél kevesebb egyedből álló populációk.
2. Csoport: 10 000 és 25 000 közötti egyedszámú populációk.
3. Csoport: Olyan populációk, melyek egyedszáma 25 000 és 100 000 között van és a következő tényezők miatt veszélyeztetettek:
a) életciklusuk során bármikor korlátozott számú területre koncentrálódnak;
b) olyan élőhelyhez kötöttek, mely erősen veszélyeztetett;
c) jelentős hosszú távú csökkenést mutatnak; vagy
d) jelentős populációméret vagy trend fluktuációkat mutatnak.

A 2. és 3. csoportokban feltüntetett fajok esetében lásd e Melléklet 2.1.1. bekezdését.

B Oszlop
1. Csoport: Olyan populációk, melyek egyedszáma 25 000 és 100 000 között van és melyek nem elégítik ki az A Oszlop kitételeit
2. Csoport: Populációk, melyek egyedszáma 100 000 felett van és melyek különös figyelmet érdemelnek az alábbiak miatt:
a) életciklusuk során bármikor korlátozott számú területre koncentrálódnak;
b) olyan élőhelyhez kötöttek, mely erősen veszélyeztetett;
c) jelentős hosszú távú csökkenést mutatnak; vagy
d) jelentős populációméret vagy trend fluktuációkat mutatnak.
C Oszlop
1. Csoport: 100 000 egyed feletti populációk, melyek számára a nemzetközi összefogás igen jó hatást gyakorolna és melyek a fenti A és B oszlopok kitételeit nem elégítik ki.

AZ 1. TÁBLÁZAT FELÜLVIZSGÁLATA

Ezt a táblázatot:

a) a Technikai Bizottságnak a Megállapodás VII. Cikk 3. b) bekezdése alapján rendszeresen felül kell vizsgálni; és

b) Módosítani kell szükség szerint a Felek Találkozója által a Megállapodás VI. Cikk 9. d) bekezdése szerint a felülvizsgálat megállapításainak fényében.

AZ ELTERJEDÉSI TERÜLETEK LEÍRÁSÁHOZ HASZNÁLT FÖLDRAJZI KIFEJEZÉSEK MEGHATÁROZÁSA

Észak-Afrika Algéria, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Tunézia.
Nyugat-Afrika Benin, Burkina Faso, Kamerun, Csád, Elefántcsontpart, Gambia, Ghána, Guinea, Guinea-Bissau, Libéria, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria, Szenegál, Sierra Leone, Togo.
Kelet-Afrika Burundi, Djibouti, Eritrea, Ethiópia, Kenya, Rwanda, Szomália, Szudán, Uganda, Tanzánia.
Északkelet-Afrika Djibouti, Egyiptom, Eritrea, Ethiópia, Szomália, Szudán.
Dél-Afrika Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namíbia, Dél-Afrikai Köztársaság, Sváziföld, Zambia, Zimbabwe.
Közép-Afrika Kamerun, Közép-Afrikai Köztársaság, Kongó, Kongói Demokratikus Köztársaság, Egyenlítői Guinea, Gabon, Sao Tome és Principe.
Szaharától délre lévő Afrika Valamennyi, a Szaharától délre fekvő afrikai állam.
Trópusi Africa Szaharától délre lévő Afrika, Lesotho, Namíbia, Dél-Afrikai Köztársaság és Sváziföld kivételével.
Nyugati Palearktikum A Handbook of the Birds of Europe, the Middle East and North Africa (Cramp & Simmons 1977) című könyvben meghatározott terület.
Északnyugat-Európa Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Izland, Írország, Luxembourg, Hollandia, Norvégia, Svédország, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság.
Nyugat-Európa Északnyugat-Európa, valamint Portugália és Spanyolország.
Északkelet-Európa Oroszország Uráltól nyugatra fekvő területeinek északi része.
Kelet-Európa Belorusszia, Oroszország Uráltól nyugatra fekvő területei, Ukrajna.
Közép-Európa Ausztria, Csehország, Észtország, Németország, Magyarország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Lengyelország, Oroszországnak a Finn-öblöt övező része és Kaliningrád, Szlovákia, Svájc.
Észak-Atlanti térség Feröer-szigetek, Grönland, Izland, Írország, Norvégia, Oroszország északnyugati partvidéke, Svalbard, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság.
Kelet-Atlanti térség Európa és Észak-Afrika atlanti partvidéke Észak-Norvégiától Marokkóig.
Nyugat-Szibéria Oroszország az Uráltól keletre a Jenyiszej-folyóig és délre Kazaksztán határáig.
Közép-Szibéria Oroszország a Jenyiszej-folyótól a Tajmír-félsziget keleti határáig, és délre az Altáj-hegységig.
Nyugat-Mediterráneum Algéria, Franciaország, Olaszország, Málta, Monaco, Marokkó, Portugália, San Marino, Spanyolország, Tunézia.
Kelet-Mediterráneum Albánia, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Ciprus, Egyiptom, Görögország, Izrael, Libanon, Líbia, Szlovénia, Szíria, Macedónia, Törökország, Jugoszlávia.
Fekete-tenger Örményország, Bulgária, Grúzia, Moldova, Románia, Oroszország, Törökország, Ukrajna.
Kaszpi-térség Azerbajdzsán, Irán, Kazaksztán, Oroszország, Türkmenisztán, Üzbegisztán.
Délnyugat-Ázsia Bahrain, Irán, Irak, Izrael, Jordánia, Kazaksztán, Kuwait, Libanon, Omán, Qatar, Szaud-Arábia, Szíria, Kelet-Törökország, Türkmenisztán, Egyesült Arab Emirátusok, Üzbegisztán, Jemen.
Nyugat-Ázsia Oroszország Uráltól keletre fekvő területeinek nyugati része és a Kaszpi-térség országai.
Közép-Ázsia Afganisztán, Kazaksztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán.
Dél-Ázsia Bangladesh, Bhután, India, Maldív-szigetek, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka.

A RÖVIDÍTÉSEK ÉS JELEK MAGYARÁZATA

fész.: fészkelő
tel.: telelő
É: Észak
K: Kelet
D: Dél
Ny: Nyugat
ÉK: Északkelet
ÉNy: Északnyugat
DK: Délkelet
DNy: Délnyugat
( ): Populáció helyzete ismeretlen. Becsült természetvédelmi helyzet.
*: Kivételesen azon populációk esetében, melyeket * jelöl, a vadászat fenntartható mértékben folytatható, amennyiben ezen populációk vadászata hosszú idejű kulturális tradíció. (Lásd a Megállapodás 3. Mellékletének 2.1.1. bekezdését.)

MEGJEGYZÉSEK

1. Az 1. táblázat összeállításához felhasznált populációs adatok a lehető legnagyobb mértékben megfelelnek a lehetséges költőállomány egyedszámával a Megállapodás területén. A státuszt a rendelkezésre álló legjobb publikált populációbecslési adatok alapján határozták meg.

2. Az egyes területeknél megadott rövidítések (fész.) vagy (tel.) pusztán a populációk meghatározásához nyújtanak segítséget. Nem jelentenek évszakos korlátozást az intézkedésekkel kapcsolatban a populációk esetében a Megállapodáson és az Akcióterven belül.

3. A rövid leírások, melyek az egyes populációk meghatározását szolgálják, a Vízimadár Populáció Becslések (Waterbird Population Estimates) című kiadvány 3. kiadásán alapulnak.

4. Per jelek (/) választják el a költőterületeket a telelőterületektől.

5. Amennyiben egy faj populációja az 1. táblázat több oszlopában is szerepel, a legszigorúbb kategória alapján vonatkoznak rá a Cselekvési Terv előírásai.

A B C
SPHENISCIDAE
Spheniscus demersus
- Dél-Afrika 1b 2a 2c
GAVIIDAE
Gavia stellata
- Északnyugat-Európa (tel.) 2c
- Kaszpi-térség, Fekete-tenger és Kelet-Mediterráneum (tel.) (1)
Gavia arctica arctica
- Észak-Európa és Nyugat-Szibéria/Európa 2c
Gavia arctica suschkini
- Közép-Szibéria/Kaszpi-térség (1)
Gavia immer
- Európa (tel.) 1c
Gavia adamsii
- Észak-Európa (tel.) 1c
PODICIPEDIDAE
Tachybaptus ruficollis ruficollis
- Európa és Északnyugat-Afrika 1
Podiceps cristatus cristatus
- Északnyugat- és Nyugat-Európa 1
- Fekete-tenger és Mediterráneum (tel.) 1
- Kaszpi-térség és Délnyugat-Ázsia (tel.) 2
Podiceps grisegena grisegena
- Északnyugat-Európa (tel.) 1
- Fekete-tenger és Mediterráneum (tel.) (1)
- Kaszpi-térség (tel.) 2
Podiceps cristatus infuscatus
- Kelet-Afrika (Ethiópiától Észak-Zambiáig) 1c
- Dél-Afrika 1c
Podiceps auritus auritus
- Északnyugat-Európa (nagycsőrű) 1c
- Észak-Kelet Európa (kiscsőrű) 1
- Kaszpi-térség és Dél-Ázsia (tel.) 2
Podiceps nigricollis nigricollis
- Európa/Dél- és Nyugat-Európa és Észak-Afrika 1
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat- és Dél-Ázsia 1
Podiceps nigricollis gurneyi
- Dél-Afrika 2
PELECANIDAE
Pelecanus onocrotalus
- Dél-Afrika 2
- Nyugat-Afrika 1
- Kelet-Afrika 1
- Európa és Nyugat-Ázsia (fész.) 1a 3c
Pelecanus rufescens
- Trópusi Afrika és Délnyugat-Arábia 1
Pelecanus crispus
- Fekete-tenger és Mediterráneum (tel.) 1a 1c
- Délnyugat-Ázsia és Dél-Ázsia (tel.) 1a 2
SULIDAE
Sula (Morus) capensis
- Dél-Afrika 1b 2a 2c
PHALACROCORACIDAE
Phalacrocorax coronatus
- Délnyugat-Afrika partvidéke 1c
Phalacrocorax pygmeus
- Fekete-tenger és Mediterráneum 1
- Délnyugat-Ázsia 1
Phalacrocorax neglectus
- Délnyugat-Afrika partvidéke 1b 1c
Phalacrocorax carbo carbo
- Északnyugat-Európa 1
Phalacrocorax carbo sinensis
- Észak- és Közép-Európa 1
- Fekete-tenger és Mediterráneum 1
- Nyugat- és Délnyugat-Ázsia (1)
Phalacrocorax carbo lucidus
- Nyugat-Afrika partvidéke 1
- Közép- és Kelet-Afrika 1
- Dél-Afrika partvidéke 2
Phalacrocorax nigrogularis
- Perzsa-öböl és Arab-tenger 1b 2a 2c
Phalacrocorax capensis
- Dél-Afrika partvidéke 2a 2c
ARDEIDAE
Egretta ardesiaca
- Szaharától délre lévő Afrika 3c
Egretta vinaceigula
- Délközép-Afrika 1b 1c
Egretta garzetta garzetta
- Szaharától délre lévő Afrika (1)
- Európa, Fekete-tenger és Mediterráneum/Nyugat- és Közép-Afrika 1
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat-Ázsia, Északkelet- és Kelet-Atrika (1)
Egretta gularis gularis
- Nyugat-Afrika (1)
Egretta gularis schistacea
- Északkelet-Afrika és Vörös-tenger (1)
- Délnyugat-Ázsia és Dél-Ázsia 2
Egretta dimorpha
- Kelet-Afrika partvidéke 2
Ardea cinerea cinerea
- Szaharától délre lévő Afrika 1
- Európa és Észak-Afrika (fész.) 1
- Nyugat- és Délnyugat-Ázsia (fész.) (1)
Ardea melanocephala
- Szaharától délre lévő Afrika (1)
Ardea purpurea purpurea
- Trópusi Afrika 1
- Nyugat-Európa és Nyugat-Mediterráneum/Nyugat-Afrika 2
- Kelet-Európa és Délnyugat-Ázsia/Szaharától délre lévő Afrika (2c)
Casmerodius albus albus
- Nyugat-, Közép- és Délkelet-Európa/Fekete-tenger és Mediterráneum 2
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat-Ázsia (1)
Casmerodius albus melanorhynchos
- Szaharától délre lévő Afrika és Madagaszkár (1)
Mesophoyx intermedia brachyrhyncha
- Szaharától délre lévő Afrika 1
Bubulcus ibis ibis
- Dél-Afrika 1
- Trópusi Afrika 1
- Délnyugat-Európa és Északnyugat-Afrika 1
- Kelet-Mediterráneum és Délnyugat-Ázsia 2
Ardeola ralloides ralloides
- Meditterráneum, Fekete-tenger és Észak-Afrika/Szaharától délre lévő Afrika 3c
- Nyugat- és Délnyugat-Ázsia/Szaharától délre lévő Afrika (1)
Ardeola ralloides paludivaga
- Szaharától délre lévő Afrika és Madagaszkár (1)
Ardeola idea
- Madagaszkár és Aldabra/Közép- és Kelet-Afrika 1b 1c
Ardeola rufiventris
- Trópusi Kelet- és Dél-Afrika (1)
Nycticorax nycticorax nycticorax
- Szaharától délre lévő Afrika és Madagaszkár (1)
- Európa és Északnyugat-Afrika/Mediterráneum és Afrika 2c
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat-Ázsia és Északkelet-Afrika (1)
Ixobrychus minutus minutus
- Európa és Észak-Afrika/Szaharától délre lévő Afrika 2c
- Nyugat- és Délnyugat-Ázsia/Szaharától délre lévő Afrika (1)
Ixobrychus minutus payesii
- Szaharától délre lévő Afrika (1)
Ixobrychus sturmii
- Szaharától délre lévő Afrika (1)
Botaurus stellaris stellaris
- Európa (fész.) 3c
- Délnyugat-Ázsia (tel.) 2
Botaurus stellaris capensis
- Dél-Afrika 1c
CICONIIDAE
Mycteria ibis
- Szaharától délre lévő Afrika (Madagaszkár kivételével) 1
Anastomus lamelligerus lamelligerus
- Szaharától délre lévő Afrika 1
Ciconia nigra
- Dél-Afrika 1c
- Délnyugat-Európa/Nyugat-Afrika 1c
- Közép- és Kelet-Európa/Szaharától délre lévő Afrika 2
Ciconia abdimii
- Szaharától délre lévő Afrika és Délnyugat-Arábia (2c)
Ciconia episcopus microscelis
- Szaharától délre lévő Afrika (1)
Ciconia ciconia ciconia
- Dél-Afrika 1c
- Ibéria és Északnyugat-Afrika/Szaharától délre lévő Afrika 3b
- Közép- és Kelet-Európa/Szaharától délre lévő Afrika 1
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat-Ázsia 2
Leptoptilos crumeniferus
- Szaharától délre lévő Afrika 1
BALAENICIPITIDAE
Balaeniceps rex
- Középső Trópusi Afrika 1c
THRESKIORNITHIDAE
Plegadis falcinellus falcinellus
- Szaharától délre lévő Afrika (fész.) 1
- Fekete-tenger és Mediterráneum/Nyugat-Afrika 3c
- Délnyugat-Ázsia/Kelet-Afrika (1)
Geronticus eremita
- Marokkó 1a 1b 1c
- Délnyugat-Ázsia 1a 1b 1c
Threskiornis aethiopicus aethiopicus
- Szaharától délre lévő Afrika 1
- Irak és Irán 1c
Platalea leucorodia leucorodia
- Nyugat-Európa/Nyugat-Mediterráneum és Nyugat-Afrika 1c
- Közép- és Délkelet-Európa/Mediterráneum és Trópusi Afrika 2
Platalea leucorodia archeri
- Vörös-tenger és Szomália 1c
Platalea leucorodia balsaci
- Nyugat-Afrika partvidéke (Mauritánia) 1c
Platalea leucorodia major
- Nyugat-Ázsia/Délnyugat- és Dél-Ázsia 2
Platalea alba
- Szaharától délre lévő Afrika 2*
PHOENICOPTERIDAE
Phoenicopterus ruber roseus
- Nyugat-Afrika 3a
- Kelet-Afrika 3a
- Dél-Afrika (Madagaszkárig) 3a
- Nyugat-Mediterráneum 2a
- Kelet-Mediterráneum, Délnyugat- és Dél-Ázsia 2a
Phoenicopterus minor
- Nyugat-Afrika 2
- Kelet-Afrika 2a 2c
- Dél-Afrika (Madagaszkárig) 3a
ANATIDAE
Dendrocygna bicolor
- Nyugat-Afrika (Szenegáltól Csádig) (1)
- Kelet- és Dél-Afrika (1)
Dendrocygna viduata
- Nyugat-Afrika (Szenegáltól Csádig) 1
- Kelet- és Dél-Afrika 1
Thalassornis leuconotus leuconotus
- Nyugat-Afrika 1c
- Kelet- és Dél-Afrika 2*
Oxyura leucocephala
- Nyugat-Mediterráneum (Spanyolország és Marokkó) 1a 1b 1c
- Algéria és Tunézia 1a 1b 1c
- Kelet-Mediterráneum, Törökország és Délnyugat-Ázsia 1a 1b 1c
Oxyura maccoa
- Kelet-Afrika 1c
- Dél-Afrika 1c
Cygnus olor
- Északnyugat- és Közép-Európa 1
- Fekete-tenger 1
- Nyugat- és Közép-Ázsia/Kaszpi-térség 2a 2d
Cygnus cygnus
- Izland/Egyesült Királyság és Írország 2
- Északnyugat-Európa 1
- Észak-Európa és Nyugat-Szibéria/Fekete-tenger és Kelet-Mediterráneum 2
- Nyugat- és Közép-Szibéria/Kaszpi-térség 2
Cygnus columbianus bewickii
- Nyugat-Szibéria és Északkelet-Európa/Északnyugat-Európa 3c
- Észak-Szibéria/Kaszpi-térség 1c(64X)
Anser brachyrhynchus
- Kelet-Grönland és Izland/Egyesült Királyság 2a
- Svalbard/Északnyugat-Európa 1
Anser fabalis fabalis
- Északkelet-Európa/Északnyugat-Európa 1
Anser fabalis rossicus
- Nyugat- és Közép-Szibéria/Északkelet és Délnyugat-Európa (1)
Anser fabalis johanseni
- Nyugat és Közép-Szibéria/Türkmenisztántól Nyugat-Kínáig (1)
Anser albifrons albifrons
- Északnyugat-Szibéria és Északkelet-Európa/Északnyugat-Európa 1
- Nyugat-Szibéria/Közép-Európa 3c*
- Nyugat-Szibéria/Fekete-tenger és Törökország 1
- Észak-Szibéria/Kaszpi-térség és Irak 2
Anser albifrons flavirostris
- Grönland/Írország és Egyesült Királyság 3a*
Anser erythropus
- Észak-Európa és Nyugat-Szibéria/Fekete-tenger és Kaszpi-térség 1a 1b 2
Anser anser anser
- Izland/Egyesült Királyság és Írország 1
- Északnyugat-Európa/Délnyugat-Európa 1
- Közép-Európa/Észak-Afrika 1
Anser anser rubrirostris
- Fekete-tenger és Törökország 1
- Nyugat-Szibéria/Kaszpi-térség és Irak 1
Branta leucopsis
- Kelet-Grönland/Skócia és Írország 1
- Svalbard/Délnyugat-Skócia 2
- Oroszország/Németország és Északkelet-Hollandia 1
Branta bernicla bernicla
- Nyugat-Szibéria/Nyugat-Európa 2b 2c
Branta bernicla hrota
- Svalbard/Dánia és Egyesült Királyság 1c
- Kanada és Grönland/Írország 2
Branta ruficollis
- Észak-Szibéria/Fekete-tenger és Kaszpi-térség 1a 1b 3a
Alopochen aegyptiacus
- Nyugat-Afrika 2
- Kelet- és Dél-Afrika 1
Tadorna ferruginea
- Északnyugat-Afrika 1c
- Kelet-Mediterráneum és Fekete-tenger/Északkelet-Afrika 2
- Nyugat-Ázsia és Kaszpi-térség/Irán és Irak 1
Tadorna cana
- Dél-Afrika 1
Tadorna tadorna
- Északnyugat-Európa 2a
- Fekete-tenger és Mediterráneum 3c
- Nyugat-Ázsia/Kaszpi-térség és Közel-Kelet 1
Plectropterus gambensis gambensis
- Nyugat-Afrika 1
- Kelet-Afrika (Szudántól Zambiáig) 1
Plectropterus gambensis niger
- Dél-Afrika 1
Sarkidiornis melanotos melanotos
- Nyugat-Afrika 1
- Dél- és Kelet-Afrika 1
Nettapus auritus
- Nyugat-Afrika 1c
- Dél- és Kelet-Afrika (1)