Időállapot: közlönyállapot (2004.XII.27.)

2004. évi CXXXV. törvény - a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről 16/17. oldal

Előirányzat: 1 060,0 millió forint

Igényelhetik a helyi önkormányzatok, ha hivatásos zenekart és/vagy énekkart tartanak fenn, illetve abban az esetben, ha olyan hivatásos zenekart vagy énekkart támogatnak, amellyel a zene-, illetve énekkar működtetésére a helyi önkormányzat 2004. szeptember 1-éig hosszú távú – legalább 5 éves – közszolgáltatási szerződést kötött. A helyi önkormányzatokat a támogatási keretből 900 millió forint működési kiadásokra, 160 millió forint az önkormányzati hozzájárulás arányában illeti meg. A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól a nemzeti kulturális örökség minisztere – a pénzügyminiszter véleményének kikérésével – 2005. február 15-éig rendeletet ad ki.

10. Helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások támogatása

Előirányzat: 13 541,3 millió forint

A központi költségvetés hozzájárulást biztosít a helyi önkormányzatoknak a feladatellátás racionálisabb megszervezése folytán felszabaduló létszám miatti, 2004. szeptember 30. napját követően hozott döntéseikhez kapcsolódó jogszabályi kötelezettségeik teljesítéséhez. Az öregségi nyugdíjkorhatárt két éven belül elérők munkaviszonyának megszüntetése (felmentés vagy korengedményes nyugdíjazás) esetén kizárólag a kisebb összegű kötelezettségvállalásnak megfelelő támogatás adható. Amennyiben a létszámcsökkentéssel érintett személy az önkormányzat racionalizálási döntését követő 6 hónapon belül a rá irányadó öregségi nyugdíjjogosultság feltételeinek megfelel, támogatás szempontjából nem vehető figyelembe.

Az öregségi nyugdíjkorhatárt két éven belül elérő személyek esetében a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által megküldött szolgálati idő igazolása szükséges.

A pályázat benyújtásának feltétele, hogy az önkormányzati szintű létszámcsökkentéssel kapcsolatban meghozott döntés egyidejűleg az álláshely megszüntetését is jelentse. További feltétel, hogy a megszüntetett álláshely legalább 5 évig nem állítható vissza, kivéve, ha jogszabályból adódó többletfeladatok ezt indokolttá teszik. Az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultak, illetve az abban részesülők esetében kizárólag a felmentési illetmény támogatható.

A pályázatok benyújtása négy ütemben történik, az egyes ütemek határideje: I. ütem 2005. március 31., II. ütem 2005. június 30., III. ütem 2005. augusztus 31., IV. ütem 2005. október 15.

A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól a belügyminiszter – a pénzügyminiszterrel egyetértésben – 2005. február 15-éig rendeletet ad ki.

Az előirányzat szolgál a Prémium Évek Programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló törvény szerinti munkáltatói kifizetések forrásául is.

11. A könyvvizsgálatra kötelezett helyi önkormányzatok támogatása

Előirányzat: 100,0 millió forint

A központi költségvetés támogatást nyújt a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 92/A. §-ának (1) és (2) bekezdése szerint könyvvizsgálatra kötelezett helyi önkormányzatok feladataihoz. Az előirányzat valamennyi könyvvizsgálatra kötelezett helyi önkormányzatot egységesen illeti meg. A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól a belügyminiszter – a pénzügyminiszter véleményének kikérésével – 2005. március 31-éig rendeletet ad ki.

12. Települési hulladék közszolgáltatás fejlesztéseinek támogatása

Előirányzat: 1 500,0 millió forint

Támogatásra jogosultak azok a települési önkormányzatok, amelyek a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény alapján települési hulladékgazdálkodási tevékenységet látnak el.

A területi hulladékgazdálkodási tervekről szóló 15/2003. (XI. 7.) KvVM rendeletben meghatározott települési szilárd- és folyékony hulladék mennyiségek, valamint a 2004. január 1-jei lakosságszámok arányában számított régiónkénti előirányzatot e törvény 19. számú melléklete tartalmazza.

A támogatás feltételeit, a folyósítás és elszámolás rendjét a Kormány e törvény 66. §-ának (4) bekezdése szerinti rendeletben szabályozza.

13. „ART” mozihálózat fejlesztésének támogatása

Előirányzat: 200,0 millió forint

Támogatásban azon „art” mozit fenntartó, illetve nem önkormányzati tulajdonban lévő „art” mozit támogató helyi önkormányzatok részesülhetnek, amelyek vállalják, hogy a támogatással kialakítják, illetve javítják e filmszínházak műszaki, technikai, kényelmi feltételeit. A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól a nemzeti kulturális örökség minisztere – a pénzügyminiszter véleményének kikérésével – 2005. január 31-éig rendeletet ad ki.

14. Ózdi martinsalak felhasználása miatt kárt szenvedett lakóépületek tulajdonosainak kártalanítása

Előirányzat: 885,0 millió forint

Igényelhetik a települési önkormányzatok azon magánszemély tulajdonosok támogatására, akiknek a martinsalakból épült – építési és használatbavételi (fennmaradási) engedéllyel rendelkező – lakott lakóépülete a 2002. január 15-éig benyújtott kérelme és a szakértői vélemény szerint helyreállításra, újjáépítésre szorul. Az igényelt támogatást a Belügyminisztérium az épületek károsodásának mértéke (kategóriái) és a településen belül az azonos károsodásoknak egyidejű javítására tekintettel sorolja. A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeit az ózdi martinsalak felhasználásával készült lakóépületek tulajdonosainak kárenyhítéséről szóló 40/2003. (III. 27.) Korm. rendelet határozza meg.

15. Helyi önkormányzatok állatkerti támogatása

Előirányzat: 420,0 millió forint

Támogatást igényelhetnek a helyi önkormányzatok, ha állatkertet tartanak fenn, vagy abban az esetben, ha működtetésére hatályos hosszú távú közszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek. A helyi önkormányzatokat – kivéve a Fővárosi Önkormányzatot – 50 millió forint támogatás a működési kiadásokra illeti meg az önkormányzati hozzájárulás arányában. A támogatás igénybevételének feltételeit a nemzeti kulturális örökség minisztere 2005. február 15-éig rendeletben szabályozza. 370 millió forint az állatkertek működési, felújítási és beruházási feladatainak pályázati úton történő támogatására szolgál. A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól a nemzeti kulturális örökség minisztere – a pénzügyminiszter véleményének kikérésével – 2005. február 15-éig rendelet ad ki.

16. Pincerendszerek, természetes partfalak és földcsuszamlások veszélyelhárítási munkálatainak támogatása

Előirányzat: 605,0 millió forint

Az önkormányzatok támogatást a pincerendszerek miatt komplex vizsgálat és éves munkaterv alapján, kizárólag belterületi közterület, önkormányzati, állami vagy egyházi tulajdonú intézmény védelme, illetve partfal- és földcsuszamlások miatt a településeket, településrészeket érintő életveszély elhárítása érdekében igényelhetnek.

Pincerendszerek esetén csak mesterséges üregek által okozott veszélyhelyzet elhárítása támogatható. Természetes partfalnak – a támogatás szempontjából – a földfelszín olyan természetes úton kialakult szintkülönbség változása tekinthető, ahol a szintkülönbség meghaladja a 3 métert és felületének legalább 2/3 részében 60°-nál meredekebb. Földcsuszamlások esetén további megkötés, hogy az életveszély-elhárítás legalább három ingatlant érint, illetve a rétegcsúszás árvizet vagy más katasztrófahelyzetet idézhet elő.

A támogatásról a belügyminiszter határoz az általa kinevezett szakértői bizottság vizsgálata és javaslata figyelembevételével. A nyújtható támogatás mértéke a tervezett tárgyévi munkák értékének 60%–90%-a, az önkormányzat éves költségvetésétől függően.

A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, felhasználásának és elszámolásának részletes szabályairól a belügyminiszter 2005. január 31-éig rendelet ad ki.

17. A 2004. évi jövedelemdifferenciálódás mérséklésénél beszámítással érintett önkormányzatok támogatása

Előirányzat: 5 300,0 millió forint

Az érintett települési önkormányzatokat – a Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetéséről és az államháztartás hároméves kereteiről szóló 2003. évi CXVI. törvény 4. számú melléklet B) III. 5. pontja második bekezdésében foglalt elszámolásnak megfelelően – a 2004. évben a jövedelemdifferenciálódás mérséklésénél véglegezett beszámítási összeg egy része megilleti.

18. Önkormányzatok EU-s, valamint hazai fejlesztési pályázatai saját forrás kiegészítésének támogatása

Előirányzat: 7 400,0 millió forint

A központi költségvetés hozzájárulást biztosít az Európai Unió támogatásai iránt benyújtott önkormányzati pályázatok saját forrásához.

Az Alapok pályázataival összefüggő igény benyújtására a helyi önkormányzatok jogosultak. Amennyiben az Alapok pályázatát a helyi önkormányzatok társulása nyújtja be, úgy a saját forrás kiegészítése iránti igényt a társulás nevében eljáró önkormányzat nyújthatja be.

Az EU-s pályázat elbírálásában illetékes hatóság a Belügyminisztérium megkeresésére megvizsgálja a saját forrás kiegészítésére benyújtott pályázat és az Európai Unió támogatásai iránt benyújtott pályázat pénzügyi-műszaki tartalmának egyezőségét, majd arról a megkeresést követő 15 napon belül nyilatkozatot ad ki a Belügyminisztérium részére. A benyújtott igényekről a belügyminiszter dönt. A 2006. évre ezen előirányzat 150%-ára, azt követően évente 25–25%-ponttal kevesebbre vállalható kötelezettség.

Az előirányzat 2005. október 31-éig az Európai Unió támogatásai iránt benyújtott pályázatokra fel nem használt részéből támogatás nyújtható a kizárólag hazai finanszírozású önkormányzati pályázatok saját forrásához is. Ez utóbbi az évenkénti támogatás összegét is finanszírozza. Az e célra felhasználható keretösszeget a belügyminiszter döntése alapján meg kell osztani a regionális fejlesztési tanácsok között, amelyek döntenek e források felhasználásáról. E forrás elsősorban a címzett vagy céltámogatásban részesülő vízgazdálkodási beruházások saját forrás kiegészítéséhez használható fel.

A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól az Európai Unió támogatásai iránt benyújtott pályázatoknál a belügyminiszter – az érintett miniszterek véleményének kikérésével, a pénzügyminiszter egyetértésével – 2005. január 31-éig rendeletet ad ki. A kizárólag hazai finanszírozású pályázatoknál a belügyminiszter november 15-éig dönt a regionális fejlesztési tanácsok által felhasználható keretösszegről.

19. A többcélú kistérségi társulások megalakulásának ösztönzése és modellkísérletek támogatása

Előirányzat: 6 400,0 millió forint

Támogatás illeti meg az egyes közszolgáltatások hatékonyabb szervezése, működése, fejlesztése, a közszolgáltatások színvonalának javítása érdekében – a külön törvényben meghatározott kistérség határain belül – megalakuló többcélú kistérségi társulást. Amennyiben a többcélú kistérségi társulások 2004. évi támogatása mértékének, igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeiről szóló 65/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 1. §-ának b) pontja szerint megalakult társuláshoz a – külön törvényben meghatározott – kistérségen belül valamennyi önkormányzat csatlakozik, úgy a társulás a később csatlakozott települési önkormányzatok után igényelhet támogatást. Az előirányzatból támogatás nyújtható a 2004. évi többcélú kistérségi modellkísérletek folytatására, illetve új modellkísérletek támogatására is.

A támogatás mértékének, igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeit a Kormány 2005. február 15-éig rendeletben szabályozza.

20. Többcélú kistérségi társulások normatív működési támogatása

Előirányzat: 9 000,0 millió forint

Támogatást igényelhetnek a 2004. november 30-áig megalakult, alábbi feltételeket teljesítő többcélú kistérségi társulások:

a) a társuláshoz az adott kistérséghez tartozó valamennyi települési önkormányzat csatlakozott és legalább a közoktatási, szociális/gyermekjóléti, egészségügyi és területfejlesztési feladatokat vállalták, vagy

b) az adott kistérséghez tartozó települési önkormányzatok több mint felének, de legalább két települési önkormányzat részvételével alakult meg és a Társulásban részt vevő települési önkormányzatok lakosságszáma eléri a kistérség összlakosságának 60%-át;

vagy a kistérség határain belüli önkormányzatok 60%-a hozta létre a Társulást és a lakosságszám eléri a kistérség összlakosságának 50%-át

és a társulás vállalta legalább három közszolgáltatási (közoktatási, továbbá választhatóan – szociális/gyermekjóléti intézményi vagy egészségügyi és további egy választott) feladat ellátását.

A támogatás feltétele, hogy a többcélú kistérségi társulás, illetve az annak keretein belül működő intézményfenntartó társulások és intézmények valamennyi vállalt és támogatásban részesülő feladat esetében teljesítsék az adott ágazatra vonatkozó – külön kormányrendeletben meghatározott – követelményeket.

A támogatás felhasználható a többcélú kistérségi társulás keretein belül ellátott közoktatási, szociális, gyermekjóléti, belső ellenőrzési, valamint mozgókönyvtári feladatok működési kiadásainak normatív alapú támogatásához. A többcélú kistérségi társulás:

– a közoktatási feladatok esetében a többcélú kistérségi társulás keretein belül működő intézményfenntartó társulások, valamint intézmények által ellátott többletfeladatok alapján, továbbá

– a szociális, gyermekjóléti, belső ellenőrzési és mozgókönyvtári feladatok társulásban történő ellátásának többletfeladatai

alapján jogosult támogatásra.

A támogatás mértékének, igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeit a Kormány 2005. január 31-éig rendeletben szabályozza.

21. A múzeumok szakmai támogatása

Előirányzat: 330,0 millió forint

A támogatást a múzeumokat fenntartó helyi önkormányzatok igényelhetik. A támogatás igénylésének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeit a nemzeti kulturális örökség minisztere 2005. március 31-éig rendeletben szabályozza.

22. Az ECDL számítógép-kezelői vizsga és a nyelvvizsga díjának visszatérítése

Előirányzat: 500,0 millió forint

a) Támogatás illeti meg a helyi önkormányzatokat az ECDL számítógép-kezelői vizsga díjának a középfokú iskolák 2005. május–júniusban rendes érettségi vizsgát tevő tanulók, illetve szakiskolák esetében a 2004/2005. tanévben utolsó éves tanulók részére történő visszatérítéséhez a sikeres ECDL vizsgát igazoló bizonyítvány bemutatása alapján.

b) Támogatás illeti meg a helyi önkormányzatokat az államilag elismert egy középfokú „C” típusú, vagy egy felsőfokú „C” típusú nyelvvizsga vizsgadíjának a középfokú iskolák 2005. május–júniusban érettségi vizsgát tevő tanulók, illetve a szakiskolák esetében a 2004/2005. tanévben utolsó éves tanulók részére történő visszatérítéséhez a sikeres államilag elismert középfokú, vagy felsőfokú „C” típusú nyelvvizsgát igazoló bizonyítvány bemutatása alapján.

A visszatérítésre jogosult az a sajátos nevelési igényű érettségiző, vagy a szakiskola utolsó évét végző tanuló is, aki a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 30. §-ának (9) bekezdése alapján mentesül az idegen nyelv tantárgyból vagy az írásbeli, vagy a szóbeli készségek értékelése és minősítése alól, és az államilag elismert, vagy azzal egyenértékű egynyelvű, vagy kétnyelvű, legalább középfokú „A” vagy „B” típusú sikeres nyelvvizsgát tett.

A támogatás igénylésének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól az oktatási miniszter – a pénzügyminiszter véleményének kikérésével – 2005. február 28-áig rendeletet ad ki.

23. Helyi közforgalmú közlekedés normatív támogatása

Előirányzat: 14 840,0 millió forint

Igényelheti az az önkormányzat, amely a 2005. év egészében helyi közforgalmú közlekedést lebonyolító gazdálkodó szervezetet, illetve költségvetési szervet tart fenn, a jogszabályokban előírt esetekben a helyi közforgalmú közlekedés lebonyolítására a közszolgáltatási szerződést az önkormányzati, állami és egyéb szolgáltatókkal megkötötte, vagy a tevékenység gyakorlásának jogát koncessziós szerződésben időlegesen átengedte (a továbbiakban: helyi közlekedés).

A támogatás az önkormányzatok között a 2004. évben ténylegesen teljesített férőhely-kilométer arányában kerül elosztásra, figyelembe véve az egyes közlekedési üzemágazatok, illetve településkategóriák súlyozott 2004. évi üzemi szintű fajlagos ráfordításait is.

A támogatás igénylésénél az önkormányzat – képviselő-testületi határozattal alátámasztva – nyilatkozik, hogy a helyi közlekedés ellátásához 2005-ben milyen összegű saját forrás átadásával járul hozzá. A központi támogatás összege ezt az önkormányzati saját forrást nem haladhatja meg.

A támogatás igénylésének, döntési rendjének, folyósításának, felhasználásának és elszámolásának részletes szabályairól a gazdasági és közlekedési miniszter, valamint a belügyminiszter – a pénzügyminiszterrel egyetértésben – 2005. január 31-éig együttes rendeletet ad ki.

24. Települési önkormányzati szilárd burkolatú belterületi közutak burkolatfelújításának támogatása

Előirányzat: 10 000,0 millió forint

A települési önkormányzatok a törzsvagyonukba tartozó szilárd burkolatú belterületi közutak kapacitást nem növelő burkolatfelújítására (a továbbiakban: burkolatfelújítás), az e célra fordított forrásaikkal megegyező mértékű támogatást igényelhetnek. A társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 7/2003. (I. 14.) Korm. rendelet által meghatározott települések önkormányzatai burkolatfelújításra fordított forrásaik 140%-át igényelhetik támogatásként.

A települési önkormányzatok tulajdonában lévő szilárd burkolatú belterületi utak a 2002. évre szóló Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programról rendelkező 198/2001. (X. 19.) Korm. rendelet szerinti 1390. számú „A helyi közutak adatai” elnevezésű jelentésben meghatározott, 2002. december 31-ei állapotnak megfelelő burkolatterülete arányában – a forgalomsűrűséget kifejező alábbi súlyokkal – számított régiónkénti előirányzatot e törvény 19. számú melléklete tartalmazza.

Súlyok:

– főutak: főváros 15, megyei jogú város 7,5, egyéb település 5,

– gyűjtőutak: főváros 5, megyei jogú város 2,5, egyéb település 2,

– lakó és kiszolgáló utak: 1.

A fővárosi önkormányzatot és a kerületi önkormányzatokat együttesen legalább 4 100,0 millió forint illeti meg a Közép-Magyarországi Régió előirányzatából.

A 2006. évre a régiónkénti 2005. évi eredeti előirányzat 50%-ára vállalható kötelezettség.

A támogatás feltételeit, a folyósítás és elszámolás rendjét – ideértve a támogatás szempontjából elismerhető fajlagos felújítási kiadást is – a Kormány e törvény 66. §-ának (4) bekezdése szerinti rendeletben szabályozza.

25. Fővárosi kerületek belterületi útjainak szilárd burkolattal való ellátása

Előirányzat: 2 500,0 millió forint

Az előirányzatból 1700 millió forint támogatás a fővárosi kerületek burkolatlan útállományának kerületi hosszúsága arányában jár a 2003. december 31-ei állapotnak megfelelően, amely adatokat a 2004. évre szóló Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programról rendelkező 215/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet szerinti 1616/04. számú KSH által készített „Jelentés az önkormányzatok tulajdonában lévő ingatlan vagyonról” (a továbbiakban: Jelentés) tartalmazza. A támogatás a burkolatlan utak szilárd burkolattal való ellátását, a csapadékvíz elvezetését, valamint a burkolás közvetlen előfeltételéül szolgáló mellékgyűjtő és főgyűjtő csatornaszakaszok megépítését célozza. A támogatás elsődlegesen a csatornázott, de burkolatlan utak szilárd burkolattal való ellátására szolgál. Amennyiben az útépítési engedély az út szilárd burkolattal való kiépítését jelzőlámpa építésével engedélyezi, akkor annak költségei is figyelembe vehetők. Ha a jelenleg csatornázott területek szilárd burkolattal történő ellátásánál a támogatás nem kerül teljes egészében felhasználásra, a támogatás a csapadékvíz-elvezető csatorna építésével egyidejűleg (egy beruházásban) megvalósuló útburkolásra fordítható.

Az előirányzatból 800 millió forint támogatás a fővárosi kerületek burkolatlan egyesített rendszerű közcsatornával ellátott útállományának kerületi hosszúságai arányában jár a 2003. december 31-ei állapotnak megfelelően, amely adatokat a Jelentés tartalmazza. A támogatás az egyesített rendszerű közcsatornával ellátott, de burkolatlan utak szilárd burkolattal való ellátását szolgálja.

Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás alapján, az e jogcímen a tárgyévben jogszerűen felmerült kiadások figyelembevételével, az önkormányzathoz beérkezett, az önkormányzat által igazolt számlák alapján történik. A támogatás folyósítása négy egyenlő részletben, minden negyedév első hónapjának 25-éig történik.

26. Az érettségi és szakmai vizsgák lebonyolításának támogatása

Előirányzat: 1 278,0 millió forint

Támogatás illeti meg a helyi önkormányzatokat az általuk fenntartott közoktatási intézményekben a 2005. évi középszintű és (a 13. évfolyamon) a hagyományos rendszer szerint megszervezett érettségi vizsgák, valamint a szakmai vizsgák lebonyolításához. A hozzájárulás kizárólag a Közokt. tv. 114. §-ában meghatározott ingyenes vizsgák után vehető igénybe.

A támogatás mértékének, igénylésének, folyósításának és elszámolásának részletes szabályairól az oktatási miniszter 2005. március 15-éig rendeletet ad ki.

27. Kiegészítő támogatás helyi önkormányzatok bérkiadásaihoz

Előirányzat: 8 400,0 millió forint

Kiegészítő támogatás illeti meg a helyi önkormányzatokat az általuk fenntartott költségvetési szerveknél foglalkoztatott közalkalmazottak 2003. évi tényleges rendszeres személyi juttatásai arányában. A rendszeres személyi juttatásokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott feladatok nélkül kell számítani.

A támogatás folyósítása havonta, időarányosan történik.

6. számú melléklet a 2004. évi CXXXV. törvényhez

A helyi önkormányzatok működőképességének megőrzését szolgáló kiegészítő támogatások

1. Önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő helyi önkormányzatok támogatása

Előirányzat: 12 000 millió forint

A működési forráshiányból és az önkormányzati kötelező feladatok alacsony szintű ellátási képességéből eredően az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben levő helyi önkormányzatok támogatást igényelhetnek az alábbi feltételek szerint.

E támogatást csak azok az önkormányzatok igényelhetik, amelyek a normatívan képződő forrásokon túl a saját források maximális feltárására és a kiadások lehetséges csökkentésére tett intézkedések mellett sem képesek a kötelező önkormányzati feladatok ellátására, valamint az 1990. december 31-e előtti hitel-, kötvénykötelezettség és azok tárgyévben esedékes kamatai teljesítésére.

Az önkormányzattól elvárható bevételek és az elismerhető kiadások számításához e törvény alapján a Pénzügyminisztérium részletes módszertani útmutatót (a továbbiakban: útmutató) készít, és arról – a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságain (a továbbiakban: Igazgatóság) keresztül – a helyi önkormányzatokat tárgyév február 10-éig tájékoztatja.

1.1. Nem igényelhetnek támogatást ezen a címen azok a helyi önkormányzatok, amelyek(nek):

1.1.1. lakosságszáma 500 fő vagy ez alatti és körjegyzőséghez nem tartoznak, kivéve, ha ez alól a közigazgatási hivatal felmentésével rendelkeznek;

a közigazgatási hivatal a felmentést megadhatja:

– ha a települési önkormányzat földrajzi helyzete nem teszi lehetővé, hogy az igazgatási feladatai ellátására körjegyzőséget alakítson, illetve ahhoz csatlakozzon,

– ha a települési önkormányzat az igazgatási feladatai ellátására már működő körjegyzőséghez kívánt csatlakozni, de a körjegyzőséghez tartozó önkormányzatok ezt nem tették számára lehetővé,

1.1.2. polgármesteri hivatalon túl intézményt nem tartanak fenn, kivéve, ha a külön jogszabály szerint létrehozott társulásban vesznek részt,

1.1.3. azon 500 fő feletti lakosságszámú helyi önkormányzatok, amelyek az 1.2., 1.2.1. és 1.2.2. pontokban meghatározott kapacitás-kihasználtsági feltételeknek nem felelnek meg, illetve azok teljesítését nem vállalják, kivéve, ha a közigazgatási hivatal felmentésével rendelkeznek;

a közigazgatási hivatal felmentést megadhatja:

– ha a helyi önkormányzat földrajzi helyzete vagy a közlekedési viszonyok nem teszik lehetővé, hogy társuljon és ezáltal teljesítse az 1.2. pontban meghatározott feltételeket,

– ha a helyi önkormányzat az adott feladat ellátására már működő társuláshoz kívánt csatlakozni, de a társulásban részt vevő önkormányzatok ezt nem tették számára lehetővé,

1.1.4. 3 hónapra vagy ennél hosszabb időre lekötött tartós bankbetéttel rendelkeznek, intézményeiket is ideértve, kivéve, ha a bankbetét összege nem haladja meg az 1.1.6. pont szerinti felhalmozási célú bevételeknél átmenetileg fel nem használt forrásokat,

1.1.5. helyi adó bevezetéséről – ide nem értve a megyei önkormányzatokat – nem döntöttek, illetve ilyen bevételt nem terveznek,

1.1.6. a tárgyévi összes felhalmozási célú bevételeiken túl tervezik a felhalmozási célú kiadásaikat, ideértve az 1991. január 1. után felvett fejlesztési célú hitel törlesztését és annak kamatait. Felhalmozási célú bevételként a felhalmozási célra kapott támogatás vagy átvett pénzeszköz, a társadalmi és gazdasági szempontból elmaradott települések támogatása, valamint a lakáshoz jutás feladatai jogcímeken a települési önkormányzatot megillető normatív hozzájárulás 100%-a, a közoktatási szakmai és informatikai fejlesztési feladatokra kapott normatív, kötött felhasználású támogatás 70%-a, továbbá a magánszemélyek kommunális adójának 100%-a, a magánszemélyek által befizetett építményadó és telekadó 20%-a, az önkormányzatok felhalmozási és tőke jellegű bevételei, a pénzmaradvány felhalmozási célú része, a felhalmozási kiadások áfa-tartalmának visszatérített összege, a megyei önkormányzatok egységes és lakosságszám arányos személyi jövedelemadó részesedésének 22%-a, valamint a felhalmozási célra felvett hitel vehető figyelembe,

1.1.7. kötelező könyvvizsgálat esetén a tárgyévet megelőző évi zárszámadását a könyvvizsgáló elutasító záradékkal látta el,

1.1.8. működési forráshiányának az igénybejelentésben szerepeltetett összege nulla, vagy ennél kisebb érték.

1.2. Kapacitáskihasználtsági feltételek:

a helyi önkormányzat által fenntartott óvoda és alapfokú oktatási intézmények intézményenként, ezen belül az általános iskolákban évfolyamcsoportonként számított kihasználtsága érje el a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Közokt. tv.) 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti csoport, illetve osztály átlaglétszámnak

– a 3 000 fő vagy ez alatti lakosságszámú települések esetében 50%-át,

– a 3 000 fő feletti lakosságszámú települések és a megyei önkormányzatok esetében a 70%-át.

A számításnál a nemzeti és etnikai kisebbségek számára szervezett csoport, illetve osztály létszámát figyelmen kívül kell hagyni. A sajátos nevelési igényű nevelésben, oktatásban részt vevő gyermeket/tanulót, ha a többi tanulóval együtt vesz részt az óvodai, illetve az általános iskolai nevelésben a Közokt. tv. 3. számú mellékletének II. 3. pontjára tekintettel kell figyelembe venni.

1.2.1. Támogatásra jogosult a helyi önkormányzat abban az esetben is, ha a 2004/2005. nevelési-, illetve tanévben nem felel meg az 1.2. pont szerinti feltételnek, de vállalja, hogy ezt a 2005/2006. nevelési-, illetve tanévben teljesíti.

1.2.2. A támogatás időarányos, 8 havi részére jogosult az a helyi önkormányzat, amely a 2004/2005. nevelési-, illetve tanévben megfelel az 1.2. pontban előírtnak, de a 2005/2006. nevelési-, illetve tanévben nem vállalja, illetve nem teljesíti e feltételt.

1.3. Amennyiben a település lakosságszáma 500 fő, vagy ez alatti és nem felel meg az 1.2., 1.2.1. és 1.2.2. pontok szerinti feltételeknek, kivéve, ha a közigazgatási hivatal 1.1.3. pont szerinti felmentésével rendelkeznek, akkor a feltételt nem teljesítő óvoda és alapfokú oktatási intézmény(ek) ellátottjaihoz kapcsolódó forráshiány – útmutató szerint számított – összegével csökkentett támogatásra jogosult.

1.4. A forráshiány összegének megállapításánál a kötelező önkormányzati feladatok – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott feladatok (a továbbiakban: OEP finanszírozási kör) nélküli – tárgyévet megelőző év tényleges működési kiadásait a tárgyévre vonatkozó költségvetési törvényből fakadó kötelezettséggel, továbbá az államháztartás alrendszereitől átvett kötelező feladatok előirányzatának összegével növelten lehet figyelembe venni. Az OEP finanszírozási kör tárgyévet megelőző év kiadása alatt a következő forrásokból teljesített kiadások értendők: egészségügyi működési célra OEP-től és egyéb szervektől átvett pénzeszköz, a gyógyító-megelőző feladatellátás saját működési bevétele, az ilyen célú előző évi maradvány-felhasználás.

1.4.1. A működési kiadás számításánál – az útmutatónak megfelelően –, a tárgyévre vonatkozó költségvetési törvény alapján kialakításra került mértéket lehet figyelembe venni, ezen belül a személyi juttatásoknál 2005. évre a foglalkoztatottakat érintő keresetemelésből a közalkalmazottak 2004. évi bruttó keresetének 6%-os növekedése ismerhető el.

1.4.2. A személyi juttatások számításánál a főállású polgármester, alpolgármester illetményét és a társadalmi megbízatású polgármester, alpolgármester tiszteletdíját

– azon települési önkormányzatnál, ahol a tárgyévet megelőző év január 1-jén a lakosságszám 350 fő vagy ez alatti, a tárgyév január 1-jén hatályos köztisztviselői illetményalap két és félszeresével megegyezően,

– azon települési önkormányzatnál, ahol a tárgyévet megelőző év január 1-jén a lakosságszám 351–750 fő közötti, a tárgyév január 1-jén hatályos köztisztviselői illetményalap három és félszeresével megegyezően

lehet figyelembe venni. E szabályok nem vonatkoznak azon településekre, amelyek 2005. január 1-jén körjegyzőségi székhelyként működnek, és a körjegyzőséghez három vagy több község tartozik.

1.4.3. A forráshiány számításánál a helyi önkormányzat elvárható bevételeit – az OEP finanszírozási kör nélkül – az e törvényben meghatározott központi költségvetési kapcsolatokból származó működési célú forrásai, ideértve a 2005. évi bér és kapcsolódó kiadási kötelezettségek teljesítéséhez az e törvény 5. számú melléklet 27. pontja szerinti kiegészítő támogatás összegét is, és az intézményi működési bevételek, valamint az önkormányzatok sajátos működési bevételei, a működési célú átvett pénzeszközök, a működési célú kölcsönökből és értékpapírokból származó bevételek, továbbá a kötelezettség nélküli működési célú pénzmaradvány és a felhalmozási bevételből működésre fordított összeg képezi. Amennyiben az intézményi működési és önkormányzati sajátos működési bevételeknek – a megyei önkormányzatoknál az illetékbevétel kivételével – az útmutató szerint korrigált összege az előző évi teljesítéshez képest nem növekszik legalább a tárgyévre prognosztizált infláció mértékével, a különbözet csökkenti, valamint ha az önkormányzatok – előzőek szerint figyelembe vett – sajátos működési bevételein belül a tervezett iparűzési adó nem éri el a számított iparűzési adóerő-képességet, e különbözet csökkenti a számított forráshiányt.

1.4.3.1. A megyei önkormányzatoknál az illetékbevétel elvárt növekménye minimálisan:

– az előző év teljesítése 1%-ának, valamint

– a 2004. december 31-én nyilvántartott, végrehajtható – a megyei jogú városok nélküli – illetékhátralék-állomány 25%-ának

együttes összege.

1.4.4. A forráshiány számítása során a működési célú pénzeszközátadások és átvételek egyenlege az útmutató szerint számított növekménnyel együtt kerül figyelembevételre.

1.4.5. A tárgyévet megelőző évben e kiegészítő támogatásban nem részesült önkormányzatoknál csökkenti a számított forráshiányt az az összeg, amellyel a tárgyévet megelőző évben a helyi önkormányzat felhalmozási kiadásai meghaladták a felhalmozási bevételeit.

1.4.6. A pénzmaradvány igazolt kötelezettségeken felüli összege csökkenti a számított forráshiányt. Az előző évi pénzmaradványok megállapítását és felhasználását – képviselő-testületi (közgyűlési) jóváhagyással alátámasztva – tételesen be kell mutatni.

1.4.7. A kiegészítő támogatás összegét csökkenti

a) az e törvény 3. számú mellékletének 25. a) és b) jogcímei, valamint a 25. aa) jogcímhez kapcsolódó mutatószám alapján járó 19. a), b) és 20. a), b) jogcím szerinti hozzájárulások kivételével számított a tárgyévi normatív hozzájárulás és az átengedett személyi jövedelemadó, valamint az iparűzési adóerő-képesség együttes összegének 2%-a, továbbá

b) azon intézményekben nevelt, oktatott gyermekek, tanulók létszáma szerint 10 000 forint/fő összeg, ahol a 2005/2006. nevelési évben először indított óvodai csoport(ok)ban, illetve a 2005/2006. tanévben az alapfokú oktatási intézmények 1. és 5. évfolyamain, a hat évfolyamos gimnáziumi oktatás esetén a 7. évfolyamon a csoport, illetve osztály átlaglétszáma évfolyamonként a Közokt. tv. 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti csoport, illetve osztály átlaglétszámnak a 65%-át nem éri el.

1.4.8. Az előző években felvett működési hitel tárgyévi visszafizetési kötelezettsége a számított forráshiánynak nem része.

1.4.9. Amennyiben a helyi önkormányzat egy lakosra jutó tárgyévet megelőző évi teljesített működési kiadásainak összege a 2003. évi teljesített működési kiadásoknak a 7%-kal növelt országos, településkategóriánkénti egy lakosra jutó – az útmutatóban meghatározott helyi kötelező feladatok megjelenítését eredményező korrekciókkal és a legalacsonyabb és legmagasabb működési kiadást teljesítő önkormányzatok 3%-a figyelmen kívül hagyásával – számított átlagának 110%-át meghaladja, illetve nem éri el annak 90%-át, akkor a forráshiány összege csökken, illetve nő. A számítást az OEP finanszírozási kör nélkül kell elvégezni. Egy adott önkormányzat szempontjából a településkategória átlaga az önkormányzat lakosságszáma alapján, az útmutatóban meghatározott kategória intervallumának közepétől való elhelyezkedése figyelembevételével kerül meghatározásra. A számításnál a megyei önkormányzat feladatkörébe tartozó feladat ellátását végző intézményeket fenntartó városi önkormányzatok külön kategóriát alkotnak.

1.4.10. Az 1.4.9. pontban foglalt átlagtól való eltérés számításakor – legfeljebb az országos településkategória 100%-os mértékének megfelelő szintig – az önkormányzat 2004. évi kiadását csökkenti:

1.4.10.1. a fenntartott nevelési, alapfokú oktatási, közművelődési, szociális intézményekre, valamint a körjegyzőség fenntartására fordított normatív hozzájáruláson, normatív kötött támogatáson, átvett pénzeszközökön, valamint a tevékenységhez kapcsolódó működési bevételeken felüli kiadás 50%-a a 3500 fő vagy ez alatti lakosságszámú települési önkormányzatnál,

1.4.10.2. a közmunka és közhasznú foglalkoztatás erre a célra átvett pénzeszközt és működési bevételt meghaladó személyi kiadása és annak munkaadókat terhelő járuléka,

1.4.10.3. a határátkelőhelyek, kompok, révek fenntartásához kapcsolódó működési célú állami támogatáson és a tevékenységhez kapcsolódó működési bevételeken felüli kiadása.

1.4.11. Az előző pontokban foglalt korrekciókkal számított támogatás nem lehet több az önkormányzat költségvetési rendeletében elfogadott működési célú hitel eredeti előirányzatának összegénél.

1.4.12. Amennyiben az előző pontokban foglalt korrekciókkal számított forráshiány összege az 50 000 forintot nem éri el, az önkormányzat részére 50 000 forint támogatás kerül megállapításra.

1.5. A helyi önkormányzatok igényüket a Pénzügyminisztériumhoz az Igazgatóságokon keresztül nyújthatják be 2 példányban. Az Igazgatóságokhoz való beérkezés időpontja tárgyév április 20-a és tárgyév szeptember 30-a.

Az igénylést a következő dokumentumokkal együtt kell megküldeni (a tárgyév első félévére vonatkozó dokumentumok csak a második határidőre szükségesek):

– a tárgyévet megelőző év költségvetésének végrehajtásáról, a tárgyévet megelőző évben az önkormányzat pénzmaradványának megállapításáról és felhasználásáról, a tárgyévi költségvetésről, és a tárgyévi első félévi beszámolóról szóló képviselő-testületi (közgyűlési) előterjesztés, rendelet, illetőleg határozat, könyvvizsgálói jelentés,

– az 1990. december 31-e előtti hiteltartozás és kamatai tárgyévet érintő kötelezettségének igazolásáról szóló banki bizonylat,

– a képviselő-testület nyilatkozata 1.1.1.–1.1.5. és 1.1.7., valamint 1.2. pontokban foglaltak igazolására, illetve vállalására.

A Pénzügyminisztérium ütemezésének megfelelően az Igazgatóságok az igénybenyújtásra vonatkozó határidőket követően – legkésőbb 30 napon belül – a rendelkezésre álló dokumentumok és a helyi ismereteik alapján rövid szöveges és számszaki elemzést készítenek a figyelembe vehető forráshiányról. A kérelmeket és azok mellékleteit önkormányzatonként egy példányban a Pénzügyminisztérium részére küldik meg.

A kérelmek döntés-előkészítése során – indokolt esetben – a Pénzügyminisztérium további információkat kérhet az önkormányzatoktól vagy az illetékes Igazgatóságtól.

1.6. A támogatásokról a pénzügyminiszter a tárgyév július 15-éig, illetve tárgyév november 30-áig dönt. A támogatásokat önkormányzatonként – évente két alkalommal – a Magyar Közlönyben kell közzé tenni.

1.7. Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok a tárgyévben megillető kiegészítő állami támogatás összegének terhére – utólagos elszámolási kötelezettség mellett – finanszírozási előleget vehetnek igénybe. Az előleg igénylésére az önkormányzat elfogadott költségvetési rendelete alapján, annak elfogadási időpontjához igazodóan tárgyév február 4-éig, illetve tárgyév március 4-éig – van lehetőség.

1.7.1. A jogosan igénybe vehető előleg összege:

– ha az előző évben is forráshiányos volt az önkormányzat, nem lehet több, mint a tárgyévet megelőző évben a részére folyósított kiegészítő támogatás összegének 70%-a,

– ha az előző évben ezen a címen nem részesült támogatásban az önkormányzat, nem haladhatja meg az elfogadott költségvetési rendeletében meghatározott működési célú hitel 60%-át.

1.7.2. Az erre irányuló kérelmeket a Belügyminisztériumnak címezve az illetékes Igazgatósághoz kell benyújtani. Az előleg átutalása az első hét hónap során havonta időarányosan, a nettó finanszírozás keretében történik a kiegészítő támogatás terhére.

1.7.3. Amennyiben az első alkalommal megállapított kiegészítő támogatás összege kisebb, mint az igényelt előleg, akkor a jogtalanul igénybe vett előlegkülönbözetet – az előleg folyósításától a támogatás folyósításának megkezdéséig számított, a költségvetési évet megelőző év átlagos jegybanki alapkamata kétszeresével növelten – a nettó finanszírozásba tartozó források terhére kell – a tartozás erejéig – elszámolni.

1.7.4. Az igénybe vett előlegről az önkormányzatok tárgyév május 31-éig mondhatnak le írásban. A lemondást a Belügyminisztériumnak kell címezni, és az illetékes Igazgatósághoz kell benyújtani. Az előleg folyósításától a lemondás időpontjáig igénybe vett előleget a költségvetési évet megelőző év átlagos jegybanki alapkamata kétszeresével növelten a nettó finanszírozás keretében kell – a tartozás erejéig – elszámolni.

1.8. A támogatás átutalása – a nettó finanszírozás keretében – a közzététel hónapjáig időarányosan járó támogatásra szólóan – az előleggel korrigálva – egy összegben, a további részre vonatkozóan havi ütemezésben történik.

1.9. A támogatott helyi önkormányzat a jóváhagyott támogatásról év végén az útmutató szerint elszámol. Az elszámolás során a helyi önkormányzat bemutatja az igénybejelentés alapjául szolgáló feltételrendszer és a nyilatkozatában vállalt kötelezettségei teljesülését, valamint az e melléklet szerinti 1.9.2.–1.9.5. pontokban foglaltakat.

1.9.1. Amennyiben az elszámolás során a helyi önkormányzat az e melléklet 1.1.1–1.1.5. és 1.2. pontja szerinti valamely feltételt, illetve vállalását nem teljesíti, a támogatásra nem jogosult, s a jogtalanul igénybe vett teljes támogatást az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 64/B. §-a (1) bekezdésében foglaltak szerint visszafizeti az Áht. 64/B. §-a (2) bekezdésében foglaltak szerinti kamattal együtt.

1.9.2. Amennyiben a helyi önkormányzat az e melléklet 1.1.6. pontja szerinti egyensúlyi feltételnek a teljesített bevételek és kiadások számbavétele alapján nem felel meg, akkor a teljesített felhalmozási bevételeket meghaladó felhalmozási kiadások összegével megegyező jogtalanul igénybe vett kiegészítő támogatást vissza kell fizetnie.

1.9.3. Amennyiben a helyi önkormányzat tárgyévben teljesített működési célú intézményi bevételei és önkormányzati sajátos – szja nélküli – működési bevételei együttesen meghaladják a támogatásnál e jogcímeken figyelembe vett működési bevételeket, akkor

– a figyelembe vett működési célú intézményi bevétel 20%-át meghaladó többletbevétel 20%-ának összegével és

– az önkormányzati sajátos – szja nélküli – működési bevétel 10%-át meghaladó többletbevétel összegével

megegyező támogatást a központi költségvetés javára vissza kell fizetnie.

1.9.4. Az elszámolás során visszafizetendő a központi költségvetés javára a kiegészítő támogatásnál figyelembe nem vett normatív hozzájárulás évközi és év végi pótlólagos igénylésének évközi és év végi visszafizetési kötelezettséget meghaladó összegével megegyező támogatás is, a kötelező feladat ellátási körben eddig el nem látott új feladathoz kapcsolódó normatív hozzájárulás kivételével.

1.9.5. Az 1.9.2.–1.9.4. pontokban foglalt visszafizetési kötelezettség együttes összege nem haladhatja meg az e jogcímen kapott kiegészítő támogatás összegét. A jogtalan igénybevételt az Áht. 64/B. §-ának (2) bekezdésében foglalt kamatfizetési kötelezettség terheli. A jogtalan igénybevétel napja 2005. év december 31-e.

1.9.6. Az 1.1.1., 1.1.3., 1.2., 1.3. és 1.4.10.1. pont alatti lakosságszám a 2004. január 1-jei állapottal megegyező.

1.10. A pénzügyminiszter az előirányzat felhasználásáról az Országgyűlés Önkormányzati Bizottságát a tárgyévet követő év február 28-áig tájékoztatja.

2. Állami támogatás a tartósan fizetésképtelen helyzetbe került helyi önkormányzatok adósságrendezésére irányuló hitelfelvétel visszterhes kamattámogatására, az adósságrendezés alatt működési célra igényelhető támogatásra, valamint a pénzügyi gondnok díjára

Előirányzat: 270 millió forint

2.1. Visszterhes kamattámogatás iránti kérelmet nyújthat be az a helyi önkormányzat, amely a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. törvényben szabályozott eljárás keretében az egyezséget pénzintézeti hitellel teremtette meg. A támogatás feltételeit a belügyminiszter és a támogatott önkormányzat közötti megállapodásban kell rögzíteni.

2.2. Az adósságrendezés megindítását követően, az adósságrendezési eljárás időtartama alatt a forráshiányból eredő jelentős ellátóképesség-csökkenés és az e törvény 6. számú mellékletének 1. pontjában foglalt feltételek fennállása esetén a helyi önkormányzat támogatást igényelhet. E támogatást csak az a helyi önkormányzat igényelheti, amely a források maximális feltárására és a kiadások lehetséges csökkentésére tett intézkedések mellett sem képes a válságköltségvetésben vagy a működési válságtervben foglalt feladatok ellátására. Amennyiben az önkormányzat adott költségvetési évben az e törvény 6. számú mellékletének 1. pontjában szabályozott támogatásban már részesült, úgy e jogcímen támogatást nem igényelhet.

2.3. A helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásában közreműködő pénzügyi gondnokok díjához állami támogatás vehető igénybe.

A pénzügyi gondnokok díjának folyósításáról – a bíróság díjmegállapító végzésének jogerőre emelkedését követően – a Belügyminisztérium intézkedik a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. törvény végrehajtásának egyes kérdéseiről szóló 95/1996. (VII. 4.) Korm. rendelet 9. §-a alapján.

A pénzügyi gondnok díjának összege – az általános forgalmi adóval együtt – legalább 800 ezer forint, legfeljebb 3000 ezer forint.

3. A működésképtelen helyi önkormányzatok egyéb támogatása

Előirányzat: 1200 millió forint

Azoknak az önkormányzatoknak, amelyek működőképessége az 1. és 2. pont alapján igénybe vehető támogatások mellett nem biztosítható a belügyminiszter visszatérítendő, vagy vissza nem térítendő támogatást adhat, melyet célhoz, feladathoz is köthet. A támogatás kizárólag működési kiadásokhoz igényelhető, az 1. pont szerinti támogatással el nem ismert, az önkormányzatok kötelező feladataival összefüggő kiadásokhoz. Az igényelhető támogatás összege – a rendkívüli és előre nem tervezhető esetek kivételével – nem haladhatja meg az önkormányzat költségvetési rendeletében elfogadott működési célú éven belüli hitelek összegének 1. pont szerinti támogatással csökkentett összegét. A támogatás megítélésénél kiemelten figyelembevételre kerül a működési célra igénybe vett hitel nagysága. A támogatás igényléséhez és felhasználásához a Belügyminisztérium tárgyév február 10-éig részletes útmutatót készít, és arról – Igazgatóságokon keresztül – a helyi önkormányzatokat tájékoztatja.

A belügyminiszter az előirányzat felhasználásáról az Országgyűlés Önkormányzati Bizottságát a tárgyévet követő év február 28-áig tájékoztatja.

7. számú melléklet a 2004. évi CXXXV. törvényhez

A helyi önkormányzatok színházi támogatása

A helyi önkormányzatok színházi támogatási előirányzata összesen 11 332,7 millió forint.

Ebből:

a) Működtetési hozzájárulás

ELŐIRÁNYZAT: 7 755,2 millió forint

Költségvetési szervként állandó vagy alkalmi társulattal új produkciókat létrehozó, folyamatosan játszó kőszínházat fenntartó, vagy ilyen színházat közhasznú társaság tagjaként tulajdonló, azt költségvetési rendeletében külön címrend alatt támogató helyi önkormányzatokat működtetési hozzájárulás illeti meg az alábbiak szerint:

millió forint
Helyi önkormányzatok Működtetési hozzájárulás
Békés Megyei Önkormányzat (Jókai Színház) 238,6
Budaörs Város Önkormányzata (Budaörsi Játékszín) 41,3
Budapest Fővárosi Önkormányzat (Bp. Bábszínház, Fővárosi Operettszínház, József Attila Színház, Katona József Színház, Kolibri Színház, Madách Színház, Mikroszkóp Színpad Kht., Radnóti Miklós Színház, Thália Színház Kht., Trafó Kht., Vidám Színpad Kht., Vígszínház, Új Színház) 3 202,1
Budapest Főváros V. Kerületi Önkormányzata (Komédium Színház Kht.) 28,0
Budapest Főváros VIII. Kerületi Önkormányzata (Bárka Színház Kht.) 182,9
Budapest Főváros IX. Kerületi Önkormányzata (Piccolo Színház) 31,7
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata (Csokonai Színház) 349,4
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata (Bartók Kamaraszínház) 80,1
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata (Nemzeti Színház, Győri Balett) 410,5
Heves Megyei Önkormányzat (Gárdonyi Géza Színház) 213,4
Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata (Csiky Gergely Színház) 223,2
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata (Katona József Színház) 215,2
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata (Nemzeti Színház) 307,2
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata (Nemzeti Színház, Harmadik Színház) 328,1
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata (Petőfi Színház) 204,9
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat (Móricz Zsigmond Színház) 224,1
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata (Nemzeti Színház) 376,7
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata (Vörösmarty Színház) 222,2
Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata (Szigligeti Színház) 247,5
Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata (Jászai Mari Színház) 120,8
Tolna Megyei Önkormányzat (Deutsche Bühne) 58,7
Veszprém Megyei Önkormányzat (Petőfi Színház) 226,7
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata (Hevesi Sándor Színház) 221,9
Összesen: 7 755,2

b) Művészeti tevékenység kiadásaihoz való hozzájárulás

ELŐIRÁNYZAT: 2 202,2 millió forint

A helyi önkormányzatokat a költségvetési rendeletükben tervezett színház-támogatási előirányzatuk figyelembevételével a művészeti kiadásokhoz hozzájárulás illeti meg. Az igénybevétel rendjét a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumát vezető miniszter 2005. január 31-éig rendeletben szabályozza.

c) Bábszínházak működtetési hozzájárulása

ELŐIRÁNYZAT: 160,7 millió forint

Költségvetési szervként állandó, vagy alkalmi társulattal új produkciókat létrehozó, folyamatosan játszó bábszínházat fenntartó, vagy ilyen színházat közhasznú társaság tagjaként tulajdonló, azt költségvetési rendeletében külön címrend alatt támogató helyi önkormányzatokat működtetési hozzájárulás illeti meg az alábbiak szerint:

millió forint
Helyi önkormányzatok Működtetési hozzájárulás
Békés Megyei Önkormányzat (Napsugár Bábszínház) 13,0
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata (Vojtina Bábszínház) 17,3
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata (Vaskakas Bábszínház) 14,6
Heves Megyei Önkormányzat (Harlekin Bábszínház) 13,8
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata (Ciróka Bábszínház) 14,8
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata (Csodamalom Bábszínház) 13,9
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata (Bóbita Bábszínház) 14,1
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata (Kövér Béla Bábszínház) 13,9
Vas Megyei Önkormányzat (Mesebolt Bábszínház) 14,1
Veszprém Megyei Önkormányzat (Kabóca Bábszínház) 15,6
Zala Megyei Önkormányzat (Zalaegerszegi Bábszínház) 15,6
Összesen: 160,7

d) Bábszínházak művészeti tevékenységének támogatása

ELŐIRÁNYZAT: 226,6 millió forint

A helyi önkormányzatokat – a c) pontban nem szereplő önálló bábszínházak után – a költségvetési rendeletükben tervezett bábszínház-támogatási előirányzatuk figyelembevételével a művészeti kiadásokhoz hozzájárulás illeti meg. Az igénybevétel rendjét a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumát vezető miniszter 2005. január 31-éig rendeletben szabályozza.

e) Színházak pályázati támogatása

ELŐIRÁNYZAT: 988,0 millió forint

E támogatást a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pályázati felhívása alapján a helyi önkormányzatok által fenntartott – az a) pontban nem szereplő –, illetve az általuk támogatott szabadtéri színpadok, nemzetiségi színházak, valamint színházi vállalkozások és alternatív műhelyek igényelhetik. Az e célra felosztható támogatási összeg megoszlása a következő:

millió forint
Színházak pályázati támogatása
Szabadtéri színházak 345,0
Nemzetiségi színházak 111,0
Színházi vállalkozások, alternatív színházi műhelyek 145,0
Kiemelt alternatív színházi műhelyek 200,0
Alternatív tánc- és mozgásszínházi műhelyek 67,0
Kiemelt alternatív tánc- és mozgásszínházi műhelyek 120,0
Összesen: 988,0

Az elosztásról – a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumát vezető miniszter rendelete alapján – kuratórium dönt. A támogatás az önkormányzatot illeti meg.

8. számú melléklet a 2004. évi CXXXV. törvényhez

A helyi önkormányzatok normatív, kötött felhasználású támogatásai

I. KIEGÉSZÍTŐ TÁMOGATÁS EGYES KÖZOKTATÁSI FELADATOK ELLÁTÁSÁHOZ

1. Pedagógus szakvizsga, továbbképzés, felkészülés támogatása

a) Pedagógus szakvizsga és továbbképzés támogatása

FAJLAGOS ÖSSZEG: 15 000 forint/pedagógus

A támogatást a helyi önkormányzatok igényelhetik a pedagógus szakvizsga és továbbképzés megszervezéséhez. Az igényjogosultság alapja a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Közokt. tv.) 20–21. §-ában és a 122. §-ának (3) bekezdésében felsorolt típusú intézményekben, pedagógus-munkakörben, illetve a Közokt. tv. 22. §-ában felsorolt intézményekben pedagógiai szakértő vagy pedagógiai előadó munkakörben foglalkoztatottak 2004/2005. tanévi nyitó, és a 2005/2006. tanévi nyitó közoktatási statisztikai tényleges, illetve becsült, teljes munkaidőre átszámított létszáma. Az így megállapított létszám nem haladhatja meg a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott, engedélyezett álláshelyek számát.

A támogatás a pedagógus továbbképzésről, a pedagógus szakvizsgáról, valamint a továbbképzésben részt vevők juttatásairól és kedvezményeiről szóló 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet] előírásainak megfelelően használható fel. Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás alapján a költségvetési évben e jogcímen vállalt kötelezettségek, valamint jogszerűen elszámolt költségek figyelembevételével történik. A tárgyévi támogatással történő elszámolást az ezzel összefüggő gazdasági eseményeket rögzítő nyilvántartásokkal és bizonylatokkal, valamint a szakvizsgáról, illetve továbbképzésről kibocsátott igazolással, tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal, oklevéllel, egyéb okirattal kell alátámasztani.

b) Középiskolai pedagógusok felkészülésének támogatása a kétszintű érettségiztetéshez

FAJLAGOS ÖSSZEG: 10 000 forint/pedagógus

A támogatást a helyi önkormányzatok igényelhetik a középiskolai pedagógusok felkészítéséhez a kétszintű érettségiztetéshez.

Az igényjogosultság alapja a Közokt. tv. 20. §-a (1) bekezdésének d) pontjában felsorolt típusú intézményekben, valamint az f) és g) pontján belüli, a 20. §-a (2) bekezdésében felsorolt intézmények közül a fogyatékosság típusának megfelelően létrehozott középiskolában, pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak 2004/2005. tanévi nyitó, és a 2005/2006. tanévi nyitó közoktatási statisztikai tényleges, illetve becsült, teljes munkaidőre átszámított létszáma. Az így megállapított létszám nem haladhatja meg a helyi önkormányzat rendeletében az érintett intézményekben meghatározott, engedélyezett álláshelyek számát.

A támogatás a kétszintű érettségire az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet 17/A. §-ának (2) bekezdésében a vizsgáztató tanár részére előírt, felkészítő, akkreditált pedagógus továbbképzésen történő részvétel költségeire használható fel a 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet előírásainak megfelelően. Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás alapján a költségvetési évben e jogcímen vállalt kötelezettségek, valamint jogszerűen elszámolt költségek figyelembevételével történik. A tárgyévi támogatással történő elszámolást azon továbbképzésekről kibocsátott igazolással, tanúsítvánnyal kell alátámasztani, amelyeket az oktatási miniszter közleményben megjelöl.

2. A fővárosi és megyei közalapítványok szakmai tevékenysége

ELŐIRÁNYZAT: 2 000,0 millió forint

Az előirányzat a megyei (fővárosi) önkormányzatokat illeti meg a megye (főváros) területén működő helyi önkormányzatok számára az e törvény 3. számú mellékletében közoktatási célra biztosított normatív hozzájárulási főösszeg eredeti előirányzata arányában.

A támogatás a megyei fejlesztési tervvel összefüggő szakmai fejlesztési, működtetési, üzemeltetési célokra, feladatokra fordítható.

A közalapítványnak az éves támogatási összeg felhasználására vonatkozóan feladat- és ehhez kapcsolódó pénzügyi tervet kell készítenie, amely az elszámolás alapja.

A közalapítvány működtetését más (saját) forrásokból kell biztosítani, erre a célra a támogatás nem fordítható.

Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás keretében történik a közalapítványnál a költségvetési évben e jogcímen vállalt kötelezettségek és jogszerűen elszámolt költségek figyelembevételével. A közalapítványnak a megyei (fővárosi) önkormányzat részére a támogatás felhasználását dokumentálni kell.

A kitűzött feladatok lebonyolításához (pályázati kiírás, kiértékelés, a támogatás folyósítása és egyéb szervezési feladatok) a rendelkezésre álló együttes összeg maximum 2%-a használható fel.

3. Szakmai és informatikai fejlesztési feladatok

FAJLAGOS ÖSSZEG: 2600 forint/gyermek, tanuló

a) A támogatást a helyi önkormányzatok az általuk fenntartott közoktatási intézményekben meglévő berendezések, felszerelések korszerűsítésére, fejlesztésére és működtetésével összefüggő beszerzésekre, továbbá – a nevelési-oktatási intézmények kötelező (minimális) eszközeiről és felszereléséről szóló jegyzék szerint – taneszközök és felszerelések beszerzésére igényelhetik a következők szerint:

aa) A támogatás fajlagos összege igényelhető az e törvény 3. számú mellékletének a 19. a), a 20. d), a 21. aa), b)–d), a 22., 23. pontja alapján meghatározott létszám után, továbbá a 20. aa) pont alatti 1–4. évfolyamon nappali rendszerű általános iskolai oktatásban részt vevők létszáma után.

ab) A támogatás fajlagos összegének 75%-a igényelhető az e törvény 3. számú mellékletének 20. ba) és c) iskolai nappali rendszerű 5–13. évfolyamon oktatásban részesülők létszáma után.

b) A támogatás 162,11%-át igényelhetik a helyi önkormányzatok az általuk fenntartott közoktatási intézményekben meglévő informatikai berendezések korszerűsítésére és működtetésével összefüggő költségek megtérítésére, valamint új, az oktatási tevékenységet segítő info-kommunikációs eszközök, szoftverek, szolgáltatások beszerzésére, igénybevételének költségeire igényelhetik az e törvény 3. számú mellékletének a 20. ba), c), 23. a) és b) pontjában meghatározott, iskolai nappali rendszerű 5–13. évfolyamon oktatásban, részesülők létszáma után.

A támogatási összeget az iskolai adminisztrációs és ügyviteli szoftverek bevezetésével és az ehhez szükséges infrastrukturális beruházásokkal és üzemeltetéssel kapcsolatos költségekre (együttesen szoftvereszköz), valamint hardvereszköz és ahhoz kapcsolódó szolgáltatások (együttesen hardvereszköz) beszerzésére kell fordítania a fenntartónak. A normatíva rendeletben meghatározott hányadát hardvereszköz-beszerzésre kell fordítani.

A fenntartó az eszközbeszerzéseket a közoktatási intézmények javára valósítja meg. A fenntartó a normatíva felhasználásával csak olyan eszközbeszerzéseket valósíthat meg, amely minden tekintetben megfelel az általa fenntartott közoktatási intézmény igényeinek.

A támogatás igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának, elosztásának részletes szabályairól, valamint a közoktatási intézmények általi igénylés feltételeiről, rendjéről, az igénylés során érvényesítendő szempontokról az oktatási miniszter rendeletet ad ki.

Az év végi elszámolás az e törvény alapján számított létszámadatokhoz kapcsolódó előirányzat figyelembevételével – a normatív hozzájárulásokkal való elszámolás keretében – történik. Az a) és b) pontban meghatározott támogatási összeget nem lehet összevonni.

4. Pedagógiai szakszolgálat

FAJLAGOS ÖSSZEG: 1 020 000 forint/közalkalmazott

A támogatást a pedagógiai szakszolgálatot fenntartó helyi önkormányzat igényelheti a pedagógiai szakszolgáltató intézményeiben – az e törvény 3. számú mellékletének 21. aa) és b) pontja alá tartozó óvodai nevelés, iskolai oktatás keretében végzett konduktív feladatokat, továbbá előbbi intézményekben a 21. c)–d) pont alá tartozó korai fejlesztési, gondozási feladatokat ellátók kivételével – közalkalmazotti jogviszonyban, pedagógus és szakmai munkát segítő munkakörben foglalkoztatottak 2004/2005. tanévi nyitó (október 1-jei) közoktatási statisztikai tényleges, illetve 2005/2006. tanévi nyitó közoktatási statisztikai becsült, teljes munkaidőre átszámított létszáma alapján, ha a pedagógiai szakszolgálatot a Közokt. tv. 33. §-ának (4)–(5) bekezdésében és 34. §-ában, valamint a képzési kötelezettségről és a pedagógiai szakszolgálatokról szóló 14/1994. (VI. 24.) MKM rendelet 1. §-ának (3) bekezdésében és 3/A. §-ában foglaltak szerint szervezik meg.

Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás alapján, a költségvetési évben e jogcímen felmerült költségek figyelembevételével történik. A tárgyévi támogatással történő elszámolást az ezzel összefüggő gazdasági eseményeket rögzítő nyilvántartásokkal és bizonylatokkal kell alátámasztani.

Kiegészítő szabályok:

1. Pénzellátási szabályok

a) A 2. pontban meghatározott támogatás folyósítása négy egyenlő részletben, január 25-éig, április 25-éig, július 25-éig, illetve október 25-éig történik.

b) Az 1., 3. és 4. pontban meghatározott támogatás folyósítása 13 egyenlő részletben, a helyi önkormányzatokat a nettó finanszírozás keretében megillető források utalásával egyidejűleg történik.

2. Az 1–3. pontokban meghatározott támogatások év végi – kötelezettségvállalással nem terhelt – maradványát a központi költségvetésbe vissza kell fizetni a központi költségvetési kapcsolatokat érintő elszámolási szabályok szerint és eljárási rendben. E pontokban meghatározott támogatások következő évre áthúzódó kötelezettségvállalással terhelt maradványai a 2005/2006. tanév végéig használhatók fel jogszerűen, a 2006. évi zárszámadás keretében történő elszámolási kötelezettséggel. A tanév végét követően 2006. július 31-éig dokumentálni kell a teljes támogatási időszakra vonatkozóan az előirányzatok felhasználását. A 4. pontban meghatározott támogatás teljes összegével 2005. december 31-ei zárónappal kell elszámolni és az év végi maradványt a központi költségvetésbe vissza kell fizetni a vonatkozó eljárási rend szerint.

3. A helyi kisebbségi önkormányzati közoktatási feladatellátásokhoz kapcsolódóan a kiegészítő támogatások az I. 1–4. jogcímnél meghatározott feltételek szerint igényelhetők, illetve számolhatók el.

II. EGYES SZOCIÁLIS FELADATOK KIEGÉSZÍTŐ TÁMOGATÁSA

1. Egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése

ELŐIRÁNYZAT: 85 085,7 millió forint

A támogatás a települési önkormányzatok által a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján rendszeres gyermekvédelmi támogatásban, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) alapján rendszeres szociális segélyben, időskorúak járadékában, a Szoctv. 41. § (1) bekezdésében szabályozott ápolási díjban, a Szoctv. 55/A. §-ának b) pontja alapján adósságcsökkentési támogatásban, az adósságkezelési szolgáltatáshoz kapcsolódó, a Szoctv. 38. §-ának (5) bekezdésében meghatározott lakásfenntartási támogatásban, és a Szoctv. 38. §-ának (2) bekezdésében szabályozott lakásfenntartási támogatásban részesülő személyek számára, valamint a Szoctv. 41. §-a (1) bekezdésében szabályozott ápolási díj után járó nyugdíj-biztosítási járulékra kifizetett összegek 90%-ának fedezetére szolgál. Az előirányzat igénybevétele az önkormányzatok által havonta kifizetett összegek 90%-a alapján, a hajléktalan személyek rendszeres szociális segélye és az időskorúak járadéka, továbbá a bentlakásos szociális intézményben lakó és időskorúak járadékában részesülő személyek esetében a részükre kifizetett ellátások 100%-a alapján történik.

Megilleti továbbá a támogatás az önkormányzatokat az 1945 és 1963 között törvénysértő módon elítéltek, az 1956-os forradalommal és szabadságharccal összefüggésben elítéltek, valamint a korábbi nyugdíjcsökkentés megszüntetéséről, továbbá az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedések hatálya alatt állt személyek társadalombiztosítási és munkajogi helyzetének rendezéséről szóló 93/1990. (XI. 21.) Korm. rendelet alapján a személyes szabadság korlátozása miatti kárpótlás címén kifizetett összegek 100%-ára.

2. Önkormányzat által szervezett közcélú foglalkoztatás támogatása

ELŐIRÁNYZAT: 15 120,0 millió forint

A támogatást a települési önkormányzat az általa – a Szoctv. 37/A. §-a (7) bekezdésének megfelelően – szervezett közcélú munka keretében foglalkoztatottak után igényelheti. A támogatás a közcélú foglalkoztatással kapcsolatos személyi, dologi, szervezési kiadásokra fordítható. A támogatás összege foglalkoztatottanként 3700 forint mindazokra a napokra, amelyekre a munkaadót a foglalkoztatással kapcsolatban kifizetési kötelezettség terheli.

A támogatás éves összege településenként 1 000 000 forint alapösszegből, valamint a rendszeres szociális segélyben részesültek és a közcélú munka keretében foglalkoztatottak száma alapján számított kiegészítő összegből áll a következők szerint:

T = 1 000 000 + (RSZ + KC x 7,21) x 40 745 (forint)

ahol

T = a települési önkormányzatnak közcélú foglalkoztatásra járó támogatása,
RSZ = a települési önkormányzat által rendszeres szociális segélyben részesültek 2004. március, június és szeptember havi létszámadatainak átlaga,
KC = a települési önkormányzat által közcélú munkával foglalkoztatottak 2004. március, június és szeptember havi létszámadatainak átlaga,
7,21 = a rendszeres szociális segélyezettek létszámának a közcélú munkával foglalkoztatottak létszámához viszonyított arányszáma, a 2004. március, június és szeptember havi országos adatok alapján,
40 745 = a települési önkormányzat fentiek szerinti (számított) létszámára jutó fajlagos támogatás.

Azon önkormányzatoknál, ahol az első félévi felhasználás nem éri el a támogatás éves összegének időarányos részét, 2005. augusztus 1-jével új előirányzat kerül megállapításra. Az új előirányzatként megállapításra kerülő összeg a támogatás éves összegének az időarányosan fel nem használt támogatás kétszeresével csökkentett összege, mely azonban nem lehet kevesebb, mint az alapösszeg, illetve a módosított előirányzat megállapításának időpontjáig felhasznált összeg.

Az eredeti előirányzatokhoz képest történt előirányzat-csökkentések országos szinten összesített összege a Helyi önkormányzatok támogatásai fejezet költségvetésében tartalékot képez, amelyből a települési önkormányzatok közcélú foglalkoztatás céljára többlettámogatást igényelhetnek. A többlettámogatás igénylési szabályait a Kormány állapítja meg 2005. március 31-éig.

Az önkormányzatot így megillető új előirányzat éves felhasználásának elszámolása a tárgyévben e jogcímen felmerült kiadások, valamint az egyes pénzbeli szociális ellátások folyósításának és elszámolásának szabályairól szóló 30/1993. (II. 17.) Korm. rendelet szerinti havi visszaigénylések alapján történik.

3. Szociális továbbképzés és szakvizsga támogatása

FAJLAGOS ÖSSZEG: 23 000 forint/foglalkoztatott

A támogatást a helyi önkormányzatok igényelhetik a szociális továbbképzés és szakvizsga megszervezéséhez. Az igényjogosultság alapja a Szoctv. 92/D. §-ának (1) bekezdésében felsorolt munkakörben személyes gondoskodást végző és a személyes gondoskodást végző személyek továbbképzéséről és a szociális szakvizsgáról szóló 9/2000. (VIII. 4.) SzCsM rendelet szerint továbbképzésre kötelezett személyek 2004. szeptember 1-jei állapotnak megfelelő statisztikai állományi létszáma. A támogatás a továbbképzésen való részvétel költségeire (részvételi díj, utazási-szállási költség), a továbbképzésen részt vevő helyettesítésével kapcsolatos kiadásokra, a továbbképzési kötelezettségének eleget tett személy jutalmazására, a szakvizsga és az erre felkészítő tanfolyamon való részvétel költségeire fordítható.

A támogatás felhasználásáról éves elszámolást kell készíteni, amelyet a tevékenységgel összefüggő eseményeket rögzítő nyilvántartásokkal és bizonylatokkal, a továbbképzésről és a szakvizsgáról kiadott igazolással, tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal, oklevéllel, egyéb okirattal kell alátámasztani.

Az év végi – kötelezettségvállalással nem terhelt – maradványt a központi költségvetésbe vissza kell fizetni a központi költségvetési kapcsolatokat érintő elszámolási szabályok szerint és eljárási rendben. A támogatás következő évre áthúzódó kötelezettségvállalással terhelt maradványa 2006. július 31-éig használható fel jogszerűen, a 2006. évi zárszámadás keretében történő elszámolási kötelezettséggel. A támogatás folyósítása negyedévenként, a tárgynegyedév második hónapjának 25-éig történik.

III. HELYI ÖNKORMÁNYZATI HIVATÁSOS TŰZOLTÓSÁGOK TÁMOGATÁSA

ELŐIRÁNYZAT: 30 998,6 millió forint

A támogatás a hivatásos önkormányzati tűzoltóság fenntartásához és működtetéséhez a következő normatívák alapján vehető igénybe.

1. A hivatásos önkormányzati tűzoltóság állományának személyi juttatásaihoz:

a) A készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóság személyi juttatásaihoz

FAJLAGOS ÖSSZEG: 3 603 785 forint/fő

A támogatást a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe, a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok legkisebb létszámáról szóló 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet [a továbbiakban: 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet] a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok kötelező legkisebb létszáma melléklete „Létszám összesen” rovat adata szerint. A normatíva a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) illetményrendszerének megfelelő illetményt, a 10%-os és 15%-os illetménykiegészítés, valamint a 45%-os veszélyes tűzoltói beosztással járó pótlék fedezetét tartalmazza.

b) A készenléti szolgálattal nem rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóság személyi juttatásaihoz

FAJLAGOS ÖSSZEG: 4 800 000 forint/fő

A támogatást a készenléti szolgálattal nem rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe, a 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok kötelező legkisebb létszáma melléklete „Létszám összesen” rovat adata szerint. A normatíva a Hszt. illetményrendszerének megfelelő illetményt, továbbá a 10%-os és 15%-os illetménykiegészítés fedezetét tartalmazza.

c) Illetménykiegészítéshez

FAJLAGOS ÖSSZEG: 88 790 forint/fő

A támogatást a Fővárosi Önkormányzat veheti igénybe az 1. a) pontban meghatározotton túl a Hszt. 103. §-a (2) bekezdésének c) és (3) bekezdésének b) pontja, valamint a Hszt. végrehajtásáról szóló 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet és a belügyminiszter irányítása alatt álló fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai illetményének és egyéb juttatásainak megállapításáról, valamint a folyósítás szabályairól szóló 20/1997. (III. 19.) BM rendelet alapján – a fővárosi tűzoltó-parancsnokság megyei illetékességű középirányító tevékenységet ellátó hivatásos állományú tagjai illetménykiegészítéséhez – a 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet, a hivatásos önkormányzati tűzoltóság kötelező legkisebb létszáma című mellékletének táblázata „Létszám összesen” rovatában – Budapest részére – meghatározott létszám szerint.

2. A hivatásos önkormányzati tűzoltóság dologi kiadásainak támogatása az alábbi normatívákkal vehető igénybe:

a) A tűzoltólaktanyák üzemeltetéséhez és fenntartásához

FAJLAGOS ÖSSZEG: 3350 forint/m2

A támogatás a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat a tűzoltólaktanya telekkönyvi nyilvántartásban, illetve a használatbavételi engedélyben szereplő fűtéssel és világítással ellátott tűzoltólaktanya és kiegészítő létesítmény nettó alapterülete, továbbá az ilyen célra igénybe vett – fűtéssel és világítással ellátott nettó alapterület – 2004. augusztus 31-ei állapot szerint jár.

b) A tűzoltójárművek és egyéb tűzoltó-technikai eszközök üzemeltetéséhez, karbantartásához

FAJLAGOS ÖSSZEG: 115 forint/km

A támogatást a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe, a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok tárgyi és költségvetési átadás-átvételének rendjéről szóló 59/1995. (V. 30.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 59/1995. (V. 30.) Korm. rendelet] „A hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok kötelező legkisebb gépjárműfecskendő és különleges szer állománya” című mellékletében meghatározott tűzoltójárművek, továbbá a rendelet mellékletében nem specifikált, de rendszeresített és működő különleges és speciális szerek, valamint a Riasztási és Segítségnyújtási Tervről, a hivatásos önkormányzati és az önkéntes tűzoltóságok működési területéről, valamint a tűzoltóságok vonulásával kapcsolatos költségek megtérítéséről szóló 2/2003. (I. 14.) BM rendelet [a továbbiakban: 2/2003. (I. 14.) BM rendelet] 5. számú mellékletében meghatározott, a Regionális Műszaki Mentőbázisnál üzemeltetett speciális tűzoltó-technikai eszközök előző 3 évben (2001–2003. évek) futott és pótlékolt kilométereinek hároméves átlaga alapján tervezett futásteljesítmény alapján.

c) A különleges szerek kötelező évi rendszeres műszaki felülvizsgálatához

FAJLAGOS ÖSSZEG: 500 000 forint/db

A támogatást a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe az 59/1995. (V. 30.) Korm. rendelet, a 2/2003. (I. 14.) BM rendelet 5. számú mellékletében meghatározott, a Regionális Műszaki Mentőbázisnál üzemeltetett különleges tűzoltó-technikai eszközök – emelőkosaras gépjármű, gépezetes létra, daru, különleges darus gépjármű, műszaki mentő, gyorsbeavatkozó, porral oltó gépjármű, habbal oltó gépjármű, olajbalesetet elhárító gépjármű – 2004. augusztus 31-ei száma alapján.

d) A speciális szerek kötelező évi rendszeres műszaki felülvizsgálatához

FAJLAGOS ÖSSZEG: 500 000 forint/db

A támogatást a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe az 59/1995. (V. 30.) Korm. rendelet mellékletében nem specifikált, de rendszeresített és működő speciális szerek, továbbá a 2/2003. (I. 14.) BM rendelet 5. számú mellékletében meghatározott, a Regionális Műszaki Mentőbázisnál üzemeltetett speciális tűzoltó-technikai eszközök – búvárszer, tűzoltóhajó, légző-bázis, turbó-reaktív oltógépjármű, por-hab kombinált oltójármű, lánctalpas-erdőtüzes gépjármű, cserefelépítményes jármű, műszaki mentő konténer, vegyi mentesítő konténer – 2004. augusztus 31-ei száma szerint.

e) Központi riasztási rendszer üzemeltetéséhez

FAJLAGOS ÖSSZEG: 57 800 000 forint

A támogatást a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságot fenntartó Fővárosi Önkormányzat veheti igénybe, a fővárosi kerületi tűzoltó-parancsnokságok riasztásra létesített központi riasztási rendszer üzemeltetéséhez.

f) A készenléti szolgálattal rendelkező tűzoltó-parancsnokság intézményi létesítményüzemeltetési kiadásaihoz – irodaszer, információhordozó eszközök, kommunikációs és számítástechnikai eszközök – és egyéb kiadásokhoz

FAJLAGOS ÖSSZEG: 34 893 forint/fő

A támogatást a készenléti szolgálattal rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe a 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet – a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok kötelező legkisebb létszáma – melléklet „Létszám összesen” rovatának adata szerint.

g) A készenléti szolgálattal nem rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság intézményi, létesítmény-üzemeltetési kiadásaihoz

FAJLAGOS ÖSSZEG: 500 000 forint/fő

A támogatást a készenléti szolgálattal nem rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltóságot fenntartó helyi önkormányzat veheti igénybe a 28/1996. (XI. 26.) BM rendelet, a készenléti szolgálattal nem rendelkező hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok létszáma mellékletének táblázata „Létszám összesen” rovatának adata szerint.

A hivatásos önkormányzati tűzoltóság fenntartásához és működtetéséhez a fenti normatívákkal juttatott állami támogatás összege együttesen szolgál a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvényben előírt követelmények teljesítéséhez.

IV. LAKOSSÁGI TELEPÜLÉSI FOLYÉKONY HULLADÉK ÁRTALMATLANÍTÁSÁNAK TÁMOGATÁSA

ELŐIRÁNYZAT: 197,4 millió forint
FAJLAGOS ÖSSZEG: 105 forint/m3

A támogatás az összegyűjtött és a hatóságilag kijelölt lerakóhelyeken igazoltan elhelyezett lakossági folyékony hulladék köbmétere után megilleti azon önkormányzatokat, amelyek a környezet és a vízbázisok védelme érdekében a közműves csatornahálózattal el nem látott településrészein keletkezett lakossági folyékony hulladék gyűjtéséről ártalmatlanítás céljából a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény alapján szervezett hulladékkezelési közszolgáltatás keretében gondoskodnak. Az igényelt összeget a fajlagos lakossági ráfordítások (díjak) csökkentésére kell fordítani.

A támogatást a helyi önkormányzatok a lakossági folyékony hulladék becsült évi mennyisége (m3) alapján igényelhetik.

Az igénybe vett támogatás elszámolása a normatív hozzájárulásokkal azonos eljárás alapján, az e jogcímen a tárgyévben jogszerűen elszámolt költségek figyelembevételével, az önkormányzathoz beérkezett, a lerakóhely üzemeltetője által igazolt és az önkormányzat által felülvizsgált számlák alapján történik.

V. BELSŐ ELLENŐRZÉSI TÁRSULÁSOK TÁMOGATÁSA

ELŐIRÁNYZAT: 100,0 millió forint
FAJLAGOS ÖSSZEG: 45 228 forint/költségvetési szerv

A hozzájárulás igényelhető a helyi önkormányzatok belső ellenőrzési feladatai ellátásához, amennyiben azt a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8., 9. vagy 16. §-a szerinti 2004. szeptember 30-áig létrehozott társulásban látják el.

A hozzájárulás a társulásban részt vevő helyi önkormányzatok felügyelete alá tartozó költségvetési szervei után, beleértve a polgármesteri hivatalokat, a körjegyzőségeket és a körjegyzőségeket működtető önkormányzatokat is – a 3500 fő lakosságszám feletti települési és megyei önkormányzatok költségvetési szervei kivételével – igényelhető.

A költségvetési szervek száma az igénylésnél a 2004. szeptember 30-ai állapottal megegyező.

A hozzájárulás a belső ellenőrzési feladatok ellátására fordított személyi juttatásokra, illetve szolgáltatások igénybevételének költségeire használható fel.

Az igénybe vett hozzájárulás elszámolása a költségvetési szervek számának és a költségvetési évben e jogcímen vállalt kötelezettségek, valamint jogszerűen elszámolt költségek figyelembevételével – a normatív hozzájárulásokkal való elszámolás keretében – történik, azzal, hogy a költségvetési szervek számának növekedéséhez kapcsolódó többlet-hozzájárulás az év végi elszámolás során nem igényelhető. A hozzájárulás a költségvetési szerv megszűnésének, a társulásból történő kiválásnak, a társulás megszűnésének időpontját követő hónap végéig – időarányosan – jár.

A támogatás folyósítására negyedévenként, a tárgynegyedév második hónapjának 25-éig kerül sor.

9. számú melléklet a 2004. évi CXXXV. törvényhez

Millió forintban

Cím-
szám
Al-
cím-
szám
Jog-
cím-
csop.-
szám
Jog-
cím-
szám
Elő-
ir.-
csop.-
szám
Ki-
emelt
előir.-
szám

Cím-
név
Al-
cím-
név
Jog-
cím-
csop.-
név
Jog-
cím-
név
Elő-
ir.-
csop.-
név

ALAP

2005. évi előirányzat
Kiemelt előirányzat neve Kiadás Bevétel Egyenleg
LXIII. MUNKAERŐPIACI ALAP
1 Aktív foglalkoztatási eszközök
1 Foglalkoztatási és képzési támogatások 50 000,0
2 Szakképzési célú kifizetések 21 832,4
3 Munkanélküli-ellátások 80 304,1
4 Jövedelempótló támogatás 50,8
5 Bérgarancia kifizetések 4 200,0
6 Rehabilitációs célú kifizetések
6 Munkahelyteremtő támogatás 3 300,0
7 Megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának támogatása 52 000,0
7 Az alapkezelőnek átadott pénzeszköz 338,0
8 Állami Foglalkoztatási Szolgálat működése és fejlesztése
1 Állami Foglalkoztatási Szolgálatnak átadott pénzeszköz 19 264,9
2 Állami Foglalkoztatási Szolgálat fejlesztési program 1 187,5
9 Állami Foglalkoztatási Szolgálat központosított kerete 237,5
10 Átadás EU társfinanszírozásra
1 Munkanélküliség kezelése 4 591,0
2 Felnőttképzés 1 067,0
3 Szakképzés fejlesztése 949,0
11 Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Felügyelőségnek pénzeszköz 396,6
12 Tb-alapnak átadás 730,0
14 Területkiegyenlítésre pénzeszközátadás 405,0
15 Nonprofit szektorbeli munkavállalás támogatása 250,0
22 Munkaadói járulék 176 440,0
23 Munkavállalói járulék 54 024,0
24 Vállalkozói járulék 11 183,7
26 Egyéb bevétel
1 Területi egyéb bevétel 2 300,0
2 Központi egyéb bevétel 297,7
3 Szakképzési egyéb bevétel 250,0
28 Rehabilitációs hozzájárulás 9 900,0
29 Visszterhes támogatások törlesztése 160,0
31 Szakképzési hozzájárulás 23 598,4
33 Bérgarancia támogatás törlesztése 550,0
34 Munkanélküli-ellátórendszer változásával összefüggő költségvetési befizetés 29 300,0
35 Járulékkedvezmény visszatérítés
1 Normatív járulékkedvezmény visszatérítés 5 500,0
2 Ötven év felettiek járulékkedvezménye 2 800,0
1–35. cím összesen: 278 703,8 278 703,8
Összesen: 278 703,8 278 703,8
LXVI. KÖZPONTI NUKLEÁRIS PÉNZÜGYI ALAP
1 Kis- és közepes aktivitású hulladéktárolók létesítésének előkészítése
1 Kis- és közepes aktivitású hulladéktároló létesítésének előkészítése 3 400,0
2 Püspökszilágyi RHFT beruházásai 980,0
2 Nagy aktivitású hulladéktároló létesítésének előkészítése 1 000,0
3 Nukleáris előkészítési és lebonyolítási feladatok
1 Kiégett fűtőelemek átmeneti tárolójának bővítése 2 700,0
2 Paksi Atomerőmű leszerelésének előkészítése 50,0
3 Kiégett fűtőelemek átmeneti tárolójának felújítása 46,6
4 Hulladéktárolók és RHK Kht. működtetése
1 Kiégett kazetták átmeneti tárolójának működtetése 785,4
2 RHK Kht. működtetési költsége és a püspökszilágyi hulladéktároló üzemeltetése 1 084,5
5 Felügyeleti díjfizetési kötelezettség 289,3
6 Önkormányzatok támogatására 709,8
7 Alapkezelőnek működési célra 65,0
8 Nukleáris létesítmények befizetései
1 Paksi Atomerőmű Rt. 23 709,6
9 Radioaktív hulladékok végleges, eseti elhelyezése 6,5
10 Költségvetési támogatás 5 790,0
1–10. cím összesen: 11 110,6 29 506,1 18 395,5
50 A Központi Nukleáris Alap függő, átfutó és hitellel kapcsolatos tételei
1 Betétállomány változása 18 395,5
Összesen: 29 506,1 29 506,1
LXVIII. WESSELÉNYI MIKLÓS ÁR- ÉS BELVÍZVÉDELMI KÁRTALANÍTÁSI ALAP
1 Rendszeres befizetés 5,5
3 Költségvetési támogatás 84,5
6 Alapkezelő működési költségei 90,0
Összesen: 90,0 90,0
LXIX. KUTATÁSI ÉS TECHNOLÓGIAI INNOVÁCIÓS ALAP
2 Vállalkozások K+F és innovációs tevékenységének támogatása 8 989,1
3 Regionális innováció támogatása 7 950,7
4 Innovációs és kutatási partnerség, hálózatépítés, infrastruktúra és mobilitás támogatása 3 653,6
5 K+F eredmények elterjesztése, gazdasági és társadalmi hasznosítása 280,0
6 Nemzeti Kutatási és Fejlesztési programok 13 600,0
7 Nemzetközi együttműködésből eredő feladatok 919,9
8 Alapkezelőnek átadott pénzeszköz 1 215,0
9 Új fejlesztési tervekre való felkészülés támogatása 210,0
15 Innovációs járulék 23 423,2
16 Költségvetési támogatás 12 196,9
17 Visszterhes támogatások törlesztései 798,2
18 Átvett pénzeszköz 400,0
Összesen: 36 818,3 36 818,3

10. számú melléklet a 2004. évi CXXXV. törvényhez

Millió forintban

Cím-
szám
Al-
cím-
szám
Jog-
cím-
csop.-
szám
Jog-
cím-
szám
Elő-
ir.-
csop.-
szám
Ki-
emelt
előir.-
szám

Cím-
név
Al-
cím-
név
Jog-
cím-
csop.-
név
Jog-
cím-
név
Elő-
ir.-
csop.-
név

FEJEZET

2005. évi előirányzat
Kiemelt előirányzat neve Kiadás Bevétel Támogatás
LXXI. NYUGDÍJ-BIZTOSÍTÁSI ALAP
1 Nyugdíj-biztosítási ellátások fedezetéül szolgáló bevételek
1 Munkáltatói nyugdíj-biztosítási járulék 1 126 887,3
2 Biztosítotti nyugdíjjárulék
1 Biztosított által fizetett nyugdíjjárulék 244 206,2
2 Magán-nyugdíjpénztári tagok által fizetett nyugdíjjárulék 13 203,0
3 Magánnyugdíjpénztárak átutalásai
1 Rokkantsági nyugellátás 696,1
2 Pénztártagok visszalépése 569,1
3 Egyéb járulékok és hozzájárulások
2 Megállapodás alapján fizetők járulékai 1 459,0
5 Közteherjegy után befolyt járulék 305,6
8 Sorkatonai és polgári szolgálatot teljesítők utáni nyugdíj-biztosítási és nyugdíjjárulék
2 Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium fejezetből 31,0
9 Fegyveres testületek kedvezményes nyugellátásainak kiadásaihoz hozzájárulás
1 Honvédelmi Minisztérium fejezettől 13 803,9
2 Belügyminisztérium fejezettől 11 447,2
3 Igazságügyi Minisztérium fejezettől 1 848,3
4 Pénzügyminisztérium fejezettől 580,8
5 Miniszterelnökség fejezettől 662,4
5 Késedelmi pótlék, bírság 6 654,1
6 Központi költségvetési hozzájárulások
3 Gyesben, gyedben, gyetben részesülők utáni központi költségvetési térítés 22 947,0
4 Magánnyugdíjpénztárba átlépők miatti járulékkiesés pótlására költségvetési támogatás 211 248,0
5 Központi költségvetésben tervezett pénzeszközátadás 187 209,1
7 Nyugdíj-biztosítási tevékenységgel kapcsolatos egyéb bevételek
3 Kifizetések visszatérülése és egyéb bevételek 9 009,2
2 Nyugdíj-biztosítási ellátások kiadásai
1 Nyugellátások
1 Öregségi nyugdíj 1 189 455,0
2 Rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíj 279 229,2
3 Hozzátartozói nyugellátás 254 816,0
6 Tizenharmadik havi nyugdíj 103 411,3