Időállapot: közlönyállapot (2005.XII.26.)

2005. évi CLXVIII. törvény - az áruk ideiglenes behozataláról, Isztambulban, 1990. június 26-án kelt Egyezmény és mellékletei kihirdetéséről 7/7. oldal

MELLÉKLET AZ OKTATÁSI, TUDOMÁNYOS VAGY KULTURÁLIS CÉLRA BEHOZOTT ÁRUKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) oktatási, tudományos vagy kulturális célra behozott áru: tudományos felszerelés, oktatási segédeszköz, a tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyagok, és az oktatási, tudományos vagy kulturális tevékenységekkel kapcsolatosan behozott egyéb áru;

b) az a) pontban:

(i) tudományos felszerelés és oktatási segédeszköz: a tudományos kutatási, az oktatási és a szakképzési célra használni tervezett felszerelés elsősorban modellek, műszerek, készülékek és gépek;

(ii) tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyag: a nemzetközi tengeri forgalmat lebonyolító külföldi hajók üzemeltetésével foglalkozó vagy azokon szolgálatot teljesítő személyek kulturális, művelődési, szabadidős, vallási vagy sporttevékenysége végzéséhez szükséges anyagok.

Az „oktatási segédeszköz”, a „tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyag” és az „oktatási, tudományos vagy kulturális tevékenységgel kapcsolatosan behozott egyéb áru” szemléltető listáját e melléklet I., II. és III. függeléke tartalmazza.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

Az ideiglenes behozatal az egyezmény 2. cikkének megfelelően a következő termékek vonatkozásában lehetséges:

a) a kizárólag oktatási, tudományos vagy kulturális célra behozott áru;

b) a fenti a) pont alapján ideiglenesen behozott tudományos felszerelés és az oktatás céljára használt segédeszköz pótalkatrészei, valamint a kifejezetten e berendezések karbantartására, ellenőrzésére, mérésére vagy javítására tervezett eszközök.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele:

a) az oktatási, tudományos vagy kulturális célra behozott áruk az ideiglenes behozatal területén kívül letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személy tulajdonában vannak, és azokat elfogadott intézmények hozzák be, a behozatal tekintetében szokásos mennyiségben.

Az áruk nem használhatók üzleti célokra;

b) a tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyag a nemzetközi tengeri forgalomban közlekedő külföldi hajókon kerül felhasználásra, vagy a legénységnek a parton történő ideiglenes felhasználása érdekében szállítják a partra vagy a tengerészek számára hivatalos szervek vagy vallási, illetve más nem profitorientált szervezetek által fenntartott szállókban, klubokban vagy üdülőközpontokban, valamint olyan imahelyeken kerülnek felhasználásra, ahol rendszeresen tartanak istentiszteletet tengerészek számára.

4. cikk

A tudományos felszerelés, az oktatási segédeszköz és a tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyag ideiglenes behozatala vámokmány és biztosíték nélkül lehetséges. Szükség esetén azonban előírható a tudományos felszerelés és oktatási segédeszköz jegyzékének összeállítása és az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállalás.

5. cikk

Az oktatási, tudományos vagy kulturális célra behozott áruk újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számított legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

6. cikk

A Szerződő Felek az egyezmény 29. cikkével összhangban fenntartást jelenthetnek be e melléklet 4. cikkének rendelkezéseivel kapcsolatban, amennyiben ezek a tudományos felszerelésre vagy oktatási segédeszközre vonatkoznak.

7. cikk

E melléklet függelékei a melléklet szerves részét képezik.

8. cikk

Az egyezmény 27. cikkével összhangban e melléklet a hatálybalépésekor megszünteti a tengerészek jóléti ellátásához szükséges anyagokról szóló, 1964. december 1-jén Brüsszelben megkötött vámegyezményt, a tudományos felszerelés ideiglenes behozataláról szóló, 1968. június 11-én Brüsszelben megkötött vámegyezményt, valamint az oktatási segédeszközök ideiglenes behozataláról szóló, 1970. június 8-án Brüsszelben megkötött vámegyezményt és annak helyébe lép azon Szerződő Felek tekintetében, akik ezt a mellékletet elfogadták, és az említett egyezményeknek Szerződő Felei.

I. függelék

Szemléltető lista

a) Hang- vagy képrögzítő- és lejátszó berendezések, mint például:

- dia- és diafilmvetítők,

- filmvetítő gép,

- háttérvetítők és episzkópok,

- magnetofonok, magnetoszkópok és videoberendezések,

- zártláncú televíziós berendezésék.

b) Hang- és képfelvevő berendezések, mint például:

- diák, diafilmek és mikrofilmek,

- mozgófilmek,

- hangfelvételek (mágnesszalagok, lemezek),

- videoszalagok.

e) Speciális anyagok, mint például:

- könyvtárak bibliográfiai és audiovizuális anyagai,

- mozgó könyvtárak,

- nyelvi laboratóriumok,

- szinkrontolmács berendezések,

- programozott oktatógépek (mechanikus vagy elektronikus),

- fogyatékos emberek oktatása vagy szakképzése céljára tervezett anyagok.

d) Egyéb anyagok, mint például:

- ábrák, modellek, grafikonok, térképek, tervrajzok, fényképék és rajzok, bemutatási célra tervezett berendezésék, felszerelések és modellek,

- egy adott tantárgy oktatása céljából készített vizuális illetve audio típusú pedagógiai adatokat tartalmazó eszközök csoportja (oktatási készletek),

- egy adott szakma, illetve foglalkozás elsajátításához szükséges berendezések, felszerelések, szerszámok és gépi eszközök,

- olyan berendezések, beleértve a mentési munkálatok során történő felhasználás céljára alkalmas vagy kifejezetten erre a célra tervezett járműveket, amelyek a mentési műveletekben résztvevők oktatása céljából kerültek behozatalra.

II. függelék

Szemléltető lista

a) Olvasmányok, mint például:

- mindenféle könyv,

- levelező kurzusok anyagai,

- újságok, folyóiratok és időszaki kiadványok,

- kikötők szociális lehetőségeiről megjelent kiadványok;

b) Audiovizuális anyagok, mint például:

- hang- és képlejátszó berendezések,

- magnetofonok,

- rádió- és televíziókészülékek,

- film- és egyéb vetítők,

- hang- vagy lemezfelvételek (nyelvtanfolyamok, rádióműsorok, üdvözletek, zenei és szórakoztató műsorok),

- exponált és előhívott filmek,

- diafilmek,

- videószalagok;

c) Sportfelszerelések, mint például:

- sportruházat,

- labdák,

- ütők és hálók,

- fedélzeten játszható játékok,

- atlétikai felszerelések,

- gimnasztikai felszerelések;

d) Hobbival kapcsolatos anyagok, mint például:

- fedett pályás játékok,

- hangszerek,

- amatőr színészek számára szükséges anyagok,

- festéshez, szobrászathoz, fa- és fémmegmunkáláshoz, szőnyegkészítéshez stb. szükséges anyagok;

e) Vallási szertartásokhoz szükséges anyagok;

f) Jóléti anyagok alkatrészei és tartozékai.

III. függelék

Szemléltető lista

Olyan áruk, mint:

1. színtársulatok vagy színházak számára ingyenesen kölcsönbe küldött kosztümök és díszletek;

2. zenés színházaknak vagy zenekaroknak kölcsönbe, ingyenesen küldött kották.

B.6. MELLÉKLET

MELLÉKLET AZ UTASOK SZEMÉLYES HASZNÁLATI TÁRGYAIRÓL ÉS A SPORTCÉLOKRA BEHOZOTT ÁRUKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) utas: minden olyan természetes személy, akinek állandó lakóhelye külföldön van és aki turisztikai, sportolási, üzleti, szakmai kongresszussal összefüggő, egészségi, tanulmányi stb. célból ideiglenesen lép be valamelyik Szerződő Fél területére;

b) személyes használati tárgy: minden olyan új vagy használt áru, amelyre az utasnak, figyelembe véve az utazás valamennyi körülményét - az utazás során személyes használat céljából szüksége lehet, kivéve a kereskedelmi célra behozott árukat. A személyes tárgyak szemléltető listáját e melléklet I. függeléke tartalmazza;

c) a sportcélokra behozott áruk: sporteszközök vagy más olyan áruk, amelyeket az utasok az ideiglenes behozatal területén megrendezésre kerülő sportversenyeken, bemutatókon vagy edzéseken használnak. Ezen áruk szemléltető listáját e melléklet II. függeléke tartalmazza.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

A személyes használati tárgyak és a sportcélokra behozott áruk ideiglenes behozatala az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltételei:

a) a személyes használati tárgyakat az utas saját magán vagy (a vele együtt vagy külön érkező) poggyászában hozza be;

b) a sportcélokra behozott áru olyan személy tulajdonában van, aki az ideiglenes behozatal területén kívül telepedett le vagy rendelkezik lakóhellyel és a felhasználás célja szempontjából szokásos mennyiségben kerül behozatalra.

4. cikk

(1) A személyes használati tárgyak ideiglenes behozatala vámokmány vagy biztosíték előírása nélkül lehetséges. Olyan áruk esetén azonban, amelyek után jelentős összegű behozatali vámot és adót kell fizetni, előírható vámokmány és biztosíték.

(2) A sportcélokra behozott áruk esetében vámokmány és biztosíték helyett, ahol lehetséges, elfogadható ezen áruk jegyzéke az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállalással együtt.

5. cikk

(1) A személyes használati tárgyakat legkésőbb akkor kell újra kivinni, amikor az azokat behozó természetes személy elhagyja az ideiglenes behozatal területét.

(2) A sportcélra behozott áruk újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számított legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

6. cikk

E melléklet függelékei a melléklet szerves részét képezik.

7. cikk

Az egyezmény 27. cikkével összhangban e melléklet a hatálybalépésekor megszünteti az utazással kapcsolatos vámkedvezményekről szóló, 1954. június 4-én New Yorkban megkötött egyezmény 2. és 5. cikkét, és azok helyébe lép azon Szerződő Felek viszonylatában, akik e mellékletet elfogadták, és az említett egyezménynek Szerződő Felei.

I. függelék

Szemléltető lista

1. Ruhanemű.

2. Tisztálkodási szerek.

3. Személyes ékszerek.

4. Álló- és mozgóképes kamera, szokásos mennyiségű filmmel és tartozékokkal.

5. Hordozható dia- vagy filmvetítők, azok tartozékai szokásos mennyiségű diával, vagy filmmel.

6. Videókamerák és hordozható videófelvevők indokolt mennyiségű szalaggal.

7. Hordozható hangszerek.

8. Hordozható lemezjátszók lemezekkel együtt.

9. Hordozható hangrögzítők és lejátszók (beleértve a diktafonokat) a hozzájuk tartozó szalagokkal.

10. Hordozható rádióvevők.

11. Hordozható televíziókészülékek.

12. Hordozható írógépek.

13. Hordozható számológépek.

14. Hordozható személyi számítógépek.

15. Kétcsöves látcsövek.

16. Gyerekkocsik.

17. Tolókocsik mozgássérültek részére.

18. Sportfelszerelések, mint például sátrak és más kempingfelszerelések, horgászfelszerelések, hegymászó felszerelések, búvárfelszerelések, sportfegyverek töltényekkel, segédmotor nélküli kerékpár, 5,5 méternél rövidebb kenuk vagy kajakok, sítalpak, teniszütők, hullámlovas deszkák, széllovas deszkák, sárkányrepülők és deltaszárnyak, golffelszerelések.

19. Hordozható dialízis és hasonló orvosi berendezések, valamint a használatukhoz szükséges egyszeri felhasználásra szánt árucikkek.

20. Egyéb, egyértelműen személyes jellegű árucikkek.

II. függelék

Szemléltető lista

A. Futó-, ugró- és dobófelszerelések, mint például:

- gátak,

- gerelyek, diszkoszok, rudak, súlyok, kalapácsok.

B. Labdajátékok felszerelései, mint például:

- mindenféle labda,

- teniszütők, krikett-, pólóütők, golfütők, botok és hasonlók,

- mindenféle hálók,

- kapuk.

C. Télisport-felszerelések, mint például:

- sítalpak és síbotok,

- korcsolyák,

- bobok,

- jégkorong felszerelések.

D. Mindenféle sportruha, sportcipő, sportkesztyű, fejfedő stb.

E. Vízisport-felszerelés, mint például:

- kenuk és kajakok,

- vitorlás hajók és csónakok, vitorlák, evezők és kajakevezők,

- szörfdeszkák és vitorlák,

F. Motoros járművek és vízi járművek, mint például:

- autók,

- motorkerékpárok,

- motorcsónakok.

G. Egyéb események alkalmával használatos felszerelések, mint például:

- sportfegyverek és töltények,

- segédmotor nélküli kerékpár,

- íjak és nyilak,

- vívófelszerelés,

- gimnasztikai eszközök,

- iránytűk,

- birkózószőnyegek és tatamik,

- súlyemelő felszerelések, lovaglófelszerelések, hajtókocsik,

- sárkányrepülők, deltaszárnyak, széllovasdeszkák,

- hegymászó-felszerelések,

- a bemutatót kísérő zenei kazetták.

H. Kiegészítő felszerelések, mint például:

- mérő és eredménykijelző berendezés,

- vér- és vizeletvizsgáló műszerek.

B.7. MELLÉKLET

MELLÉKLET AZ IDEGENFORGALMI REKLÁMANYAGOKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározás

1. cikk

E melléklet alkalmazásában az idegenforgalmi reklámanyag minden olyan áru, amelynek célja az utazóközönség ösztönzése külföldi országba történő utazásra, különösen az ott megrendezett kulturális, vallási, idegenforgalmi, sport vagy szakmai összejöveteleken vagy rendezvényeken való részvételre. Az ilyen cikkek szemléltető listáját e melléklet függeléke tartalmazza.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

Az idegenforgalmi reklámanyagok ideiglenes behozatala, kivéve az e melléklet 5. cikkében említett behozatali vámok és adók alóli teljes mentességet élvező anyagokat, az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele, hogy az idegenforgalmi reklámanyagok az ideiglenes behozatal területén kívül letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személy tulajdonában legyenek és a felhasználás célja szempontjából szokásos mennyiségben kerüljenek behozatalra.

4. cikk

Az idegenforgalmi reklámanyagok újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számított legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

5. cikk

A behozatali vámok és adók alól teljes mentességben részesül a következő reklámanyag:

a) ingyenes szétosztásra kerülő dokumentumok (nyomtatványok, prospektusok, katalógusok, könyvek, képes folyóiratok, útikönyvek, bekeretezett vagy keret nélküli plakátok, keret nélküli fényképek és nagyított képek, illusztrált vagy illusztrációk nélküli térképek, nyomtatott ablakfóliák), feltéve, hogy e dokumentumok legfeljebb 25%-os arányban tartalmaznak magán kereskedelmi hirdetést, és nyilvánvalóan általános reklámcélokra szolgálnak;

b) a hivatalos idegenforgalmi hivatalok által kiadott vagy anyagilag támogatott külföldi szállodai jegyzékek és évkönyvek, külföldön működő közlekedési vállalatok menetrendjei, ha ezeket ingyenesen osztják szét, és 25%-ban tartalmaznak magán kereskedelmi hirdetést;

c) a hivatalos nemzeti idegenforgalmi irodák által kinevezett és akkreditált képviselők vagy megbízottak részére küldött, nem szétosztásra szolgáló technikai anyagok, például évkönyvek, telefonkönyvek, szállodai jegyzékek, vásári katalógusok, nem jelentős értékű kézműipari minták, múzeumokra, egyetemekre, gyógyfürdőkre és hasonló intézményekre vonatkozó dokumentáció.

6. cikk

E melléklet függeléke a melléklet szerves részét képezi.

7. cikk

Az egyezmény 27. cikkével összhangban e melléklet a hatálybalépésekor megszünteti az utazással kapcsolatos vámkedvezményekről szóló, 1954. június 4-én New Yorkban megkötött egyezménynek az idegenforgalmi reklámanyagok és dokumentumokra vonatkozó kiegészítő jegyzőkönyvét és azok helyébe lép azon Szerződő Felek tekintetében, akik ezt a mellékletet elfogadták, és az említett jegyzőkönyv Szerződő Felei.

Függelék

Szemléltető lista

1. Olyan anyagok, amelyek a hivatalos nemzeti idegenforgalmi irodák által kinevezett és akkreditált képviselők vagy megbízottak irodáiban vámhatóság által az ideiglenes behozatali kedvezmény területén jóváhagyott vagy egyéb helyen kerülnek elhelyezésre: képek és rajzok, keretezett fényképek és nagyított képek, művészeti könyvek, festmények, metszetek vagy kőnyomatok, szobrok és falikárpitok és más hasonló műtárgyak.

2. Kiállítási anyagok (kirakatok, állványok és hasonló eszközök), beleértve az ezek működtetéséhez szükséges elektromos és mechanikai berendezéseket.

3. Ingyenes előadásokon felhasználni tervezett dokumentumfilmek, lemezek, hangszalagok és hangfelvételek, kivéve azon tárgyakat, amelyek témájuk alapján alkalmasak a kereskedelmi reklámozásra, és amelyek az ideiglenes behozatal országában nyilvánosan értékesítésre kerülnek.

4. Indokolt számú zászló.

5. Diorámák, mérethű modellek, diapozitívok, nyomódúcok és negatívok.

6. Indokolt számú példány iparművészeti termékekből, népviseletekből és hasonló népművészeti cikkekből.

B.8. MELLÉKLET

MELLÉKLET A HATÁRMENTI FORGALOMBAN BEHOZOTT ÁRUKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) a határmenti forgalomban behozott áru:

- olyan áruk, amelyeket a határmenti területen lakók (orvosok, iparosok stb.) hivatásuk vagy szakmájuk gyakorlásához tartanak maguknál,

- a határmenti területen lakók személyes használati vagy háztartási cikkei, amelyeket javítás, gyártás vagy feldolgozás céljára hoztak be,

- az ideiglenes behozatal területének határmenti területén lévő föld megművelésére szolgáló felszerelés,

- illetékes hatóság tulajdonában lévő felszerelés, amelyet katasztrófák (tűz, árvíz stb.) következményeinek enyhítése érdekében hoznak be;

b) határmenti terület: a vámterületnek az országhatárral szomszédos területe, amelynek kiterjedését a nemzeti jogszabályok határozzák meg, és amelynek határai a határmenti forgalom egyéb forgalomtól való megkülönböztetésére szolgálnak;

c) határmenti területen lakó személy: a határmenti területen letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személyek;

d) határmenti forgalom: a határmenti területen lakó személyek által két szomszédos határmenti terület között lebonyolított behozatal.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

A határmenti forgalomban behozott áru ideiglenes behozatala az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele:

a) a határmenti forgalomban behozott áru jogosultja az ideiglenes behozatal határmenti területével szomszédos határmenti területen lakó személy;

b) a föld művelésére szolgáló felszerelést az ideiglenes behozatal határmenti területével szomszédos határmenti területen lakó személyek az ideiglenes behozatal határmenti területén saját maguk által végzett munkához használják. Ezt a felszerelést mezőgazdasági, vagy erdőgazdasági (például rönkfa rakodása vagy szállítása), vagy halgazdasági munkák céljára használják;

c) a javítási, gyártási vagy feldolgozási célú határmenti forgalom semmilyen esetben sem lehet kereskedelmi jellegű.

4. cikk

(1) A határmenti forgalomban behozott áruk ideiglenes behozatala vámokmány vagy biztosíték nélkül lehetséges.

(2) A Szerződő Felek a határmenti forgalomban behozott áruk ideiglenes behozatalát az áruk jegyzékének összeállításához és az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállaláshoz köthetik.

(3) Az ideiglenes behozatal engedélyezhető a vámhivatali nyilvántartásba történő egyszerű bejegyzés alapján is.

5. cikk

(1) A határmenti forgalomban behozott áruk újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számítva legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

(2) A föld művelésére szolgáló felszerelést a munka befejeztével kell újra kivinni.

B.9. MELLÉKLET

MELLÉKLET A HUMANITÁRIUS CÉLRA BEHOZOTT ÁRUKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) humanitárius célra behozott árunak minősülnek az orvosi, sebészeti és laboratóriumi felszerelések, valamint a katasztrófa következményeinek enyhítéséhez szükséges küldemények;

b) a katasztrófa következményeinek enyhítéséhez szükséges küldemények közé tartozik minden olyan jármű és egyéb közlekedési eszköz, takaró, sátor, előregyártott ház vagy az alapvető szükségleteket kielégítő egyéb áru, amelyeket a természeti csapás és katasztrófa által sújtott személyek részére segélyként szállítottak.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

A humanitárius célra behozott áruk ideiglenes behozatala az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele:

a) a humanitárius célra behozott áru az ideiglenes behozatal területén kívül letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személy tulajdonában van, és ingyenesen kölcsönözték;

b) az orvosi, sebészeti és laboratóriumi felszerelés olyan kórház és egyéb egészségügyi intézmény céljaira szolgál, amelyeknek ezekre rendkívüli körülmények között sürgősen szükségük van, feltéve, hogy az ilyen felszerelés az ideiglenes behozatal területén nem áll megfelelő mennyiségben rendelkezésre;

c) a katasztrófa következményeinek enyhítéséhez szükséges szállítmányok behozatala az ideiglenes behozatal területének illetékes hatóságai által jóváhagyott személyek részére történik.

4. cikk

(1) Az orvosi, sebészeti és laboratóriumi felszerelés tekintetében vámokmány és biztosíték helyett elfogadható ezen áruk jegyzéke az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállalással együtt.

(2) A katasztrófa következményeinek enyhítésére szolgáló szállítmányok ideiglenes behozatala vámokmány vagy biztosíték nélkül lehetséges. A vámhatóságok azonban igényelhetik az áruk jegyzékének átadását az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállalással együtt.

5. cikk

(1) Az orvosi, sebészeti és laboratóriumi felszerelés újrakivitelének időtartamát a szükségletnek megfelelően határozzák meg.

(2) A katasztrófa következményeinek enyhítéséhez szükséges szállítmányok újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számítva legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

C. MELLÉKLET

MELLÉKLET A SZÁLLÍTÓESZKÖZÖKRŐL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) szállítóeszköz: a vízi jármű (ideértve az uszályt, a szárnyashajót és a légpárnás vízi járművet is), a légi jármű, a közúti jármű (ideértve a vontatót, a pótkocsikat, félpótkocsikat és járműegyüttest), valamint a vasúti gördülőanyagokat; a szokásos pótalkatrészekkel, tartozékokkal és a szállítóeszközökön szállított berendezéssel (például a rakomány berakására, kirakására, kezelésére és megóvására szolgáló speciális felszereléssel) együtt;

b) kereskedelmi célú használat: személyek ellenérték fejében történő szállítása, vagy áruk ellenérték fejében vagy anélkül történő ipari vagy kereskedelmi szállítása;

c) a magánhasználat: kizárólag az érintett személy személyes használatára szolgáló szállítás, kizárva a kereskedelmi célú felhasználást;

d) belső forgalom: az ideiglenes behozatal területén felvett személyek vagy berakott áruk szállítása ezen a területen belül történő kiszállításuk vagy kirakodásuk céljából;

e) a rendes üzemanyagtartály: a gyártó által valamennyi, a szóban forgó szállítóeszközökkel azonos típusú szállítóeszközhöz tervezett üzemanyagtartály, amely állandó beszerelési helyén lehetővé teszi az üzemanyag közvetlen felhasználását, mind a jármű működtetése, mind pedig, ahol alkalmazható, szállítás közben a hűtő- és egyéb rendszerek működtetése során. A más típusú üzemanyagok közvetlen használatára szolgáló szállítóeszközbe szerelt tartályok, és a szállítóeszköz felszereléséhez esetleg tartozó egyéb rendszerekhez beszerelt üzemanyagtartályok ugyancsak rendes üzemanyagtartálynak minősülnek.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

Az egyezmény 2. cikkével összhangban az ideiglenes behozatal a következők esetén lehetséges:

a) kereskedelmi célú vagy magánhasználatú szállítóeszköz;

b) korábban ideiglenesen behozott szállítóeszköz javításához behozott pótalkatrész és felszerelés. A kicserélt alkatrészek és az újra ki nem vitt felszerelés után behozatali vámot és adót kell fizetni, kivéve az egyezmény 14. cikke szerinti eseteket.

3. cikk

A szállítóeszközök szokásos karbantartását és javítását, amelyek útközben az ideiglenes behozatal területére vagy az ideiglenes behozatal területén válnak szükségessé, és amelyeket az ideiglenes behozatal időtartamán belül végeznek el, úgy kell tekinteni, mint amelyek nem eredményeznek változást az egyezmény 1. cikk a) pontja értelmében.

4. cikk

(1) Az ideiglenesen behozott szállítóeszköz rendes üzemanyagtartályában lévő üzemanyag, valamint az ilyen szállítóeszközök rendes használatához szükséges kenőolajok behozatala behozatali vámok és adók, valamint behozatali tilalmak, korlátozások nélkül lehetséges.

(2) Kereskedelmi célra használt szállítóeszközök esetében azonban mindegyik Szerződő Fél jogosult meghatározni azt az üzemanyag-mennyiséget, amely a területére behozatali vámok és adók, valamint behozatali tilalmak vagy korlátozások nélkül vihetők be az ideiglenesen behozott közúti gépjárművek rendes üzemanyagtartályában.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

5. cikk

A mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele:

a) a kereskedelmi célra használt szállítóeszköz forgalmi engedélyét nem az ideiglenes behozatal területén adták ki olyan személy számára, aki az ideiglenes behozatal területén kívül rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel, és a szállítóeszközt az e területen tevékenykedő személyek hozzák be és használják;

b) a magánhasználatú szállítóeszköz forgalmi engedélyét nem az ideiglenes behozatal területén adták ki olyan személy számára, aki az ideiglenes behozatal területén kívül rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel, és a szállítóeszközt az e területen lakóhellyel rendelkező személyek hozták be és használják.

6. cikk

A szállítóeszközök ideiglenes behozatala vámokmány vagy biztosíték nélkül lehetséges.

7. cikk

E melléklet 5. cikkének rendelkezéseitől függetlenül,

a) a kereskedelmi célú szállítóeszközöket használhatják olyan harmadik személyek, még ha az ideiglenes behozatal területén rendelkeznek is lakóhellyel vagy székhellyel, akik az ideiglenes behozatali kedvezményben részesített személyektől kellő felhatalmazással rendelkeznek és akik a megbízásukból járnak el;

b) a magánhasználatú szállítóeszközöket használhatják az ideiglenes behozatali kedvezményben részesített személyektől kellő felhatalmazással rendelkező harmadik személyek. Valamennyi Szerződő Fél megengedheti a használatot a saját területén állandó jelleggel tartózkodó személyeknek, különösen, ha a szállítóeszközt az ideiglenes behozatali kedvezményben részesített személy nevében és utasításai alapján használják.

8. cikk

A Szerződő Felek jogosultak megtagadni vagy visszavonni az ideiglenes behozatali kedvezményt:

a) azoktól a kereskedelmi célra használt szállítóeszközöktől, amelyeket belső forgalomban használnak;

b) azoktól a magánhasználatú szállítóeszközöktől, amelyeket a belső forgalomban kereskedelmi célra használnak;

c) azoktól a szállítóeszközöktől, amelyeket a behozataluk után bérbe adnak, vagy, ha bérleti konstrukcióban vitték be, ismét bérbe vagy albérletbe adják olyan céllal, amely nem az azonnali újrakivitelre irányul.

9. cikk

(1) A kereskedelmi célra használt szállítóeszközök újrakivitelének meg kell történnie, mihelyt a szállítási műveletek, amelyek céljából behozták azokat, befejeződtek.

(2) A magánhasználatú szállítóeszközök minden tizenkét havi időszakban folyamatosan vagy megszakításokkal hat hónapig maradhatnak az ideiglenes behozatal területén.

10. cikk

A Szerződő Felek, az egyezmény 29. cikkének megfelelően, fenntartást jelenthetnek be:

a) e melléklet 2. cikkének a) pontjával kapcsolatban a közúti járművek és vasúti gördülőanyagok ideiglenes behozatalával kapcsolatban;

b) e melléklet 6. cikkével kapcsolatban, kereskedelmi célra használt közúti járművekre és magánhasználatú szállítóeszközökkel kapcsolatban;

c) e melléklet 9. cikkének (2) bekezdésére.

11. cikk

Az egyezmény 27. cikkével összhangban e melléklet a hatálybalépésekor megszünteti a magáncélú közúti járművek ideiglenes behozataláról szóló, 1954. június 4-én New Yorkban megkötött vámegyezményt, a kereskedelmi célú közúti járművek ideiglenes behozataláról szóló, 1956. május 18-án Genfben megkötött vámegyezményt, és a repülőgépek és sétahajók ideiglenes behozataláról szóló, 1956. május 18-án Genfben megkötött vámegyezményt, és azok helyébe lép azon Szerződő Felek tekintetében, amelyek ezt a mellékletet elfogadták, és az említett egyezményeknek Szerződő Felei.

D. MELLÉKLET

MELLÉKLET AZ ÁLLATOKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) állat: az élő állatok valamennyi faja;

b) határmenti terület: a vámterület országhatárral szomszédos területe, amelynek kiterjedését a nemzeti jogalkotás határozza meg, és amelynek határai a határmenti forgalom egyéb forgalomtól való megkülönböztetésére szolgálnak;

c) határmenti területen lakó személyek: a határmenti területen letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személyek;

d) határmenti forgalom: a határmenti területen lakó személyek által két szomszédos határmenti terület között lebonyolított behozatal.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

Az e melléklet függelékében meghatározott célokra behozott állatok ideiglenes behozatala az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele:

a) az állatok az ideiglenes behozatal területén kívül letelepedett vagy lakóhellyel rendelkező személy tulajdonában vannak;

b) az ideiglenes behozatal területének határmenti területén folytatott munkához igénybe venni szánt igavonó állatokat az ideiglenes behozatal területével szomszédos határmenti területen lakó személy hozza be.

4. cikk

(1) E melléklet (3) cikkének b) pontjában említett igavonó állatok, valamint a határmenti területen fekvő földeken vándorlegeltetett vagy legeltetett állatok ideiglenes behozatala vámokmány vagy biztosíték nélkül lehetséges.

(2) E cikk (1) bekezdésében említett állatok ideiglenes behozatalát a Szerződő Felek egy jegyzék összeállításához és az újrakivitelre vonatkozó írásbeli kötelezettségvállaláshoz köthetik.

5. cikk

(1) A Szerződő Felek, az egyezmény 29. cikkének megfelelően fenntartást jelenthetnek be e melléklet 4. cikk (1) bekezdésével kapcsolatban.

(2) A Szerződő Felek az egyezmény 29. cikkének megfelelően e melléklet függelékének 12. és 13. tételével kapcsolatban fenntartást jelenthetnek be.

6. cikk

Az állatok újrakivitelére az ideiglenes behozatal időpontjától számítva legalább tizenkét hónap áll rendelkezésre.

7. cikk

E melléklet függeléke a melléklet szerves részét képezi.

Függelék

A 2. cikk szerinti lista

1. Idomítás.

2. Tanítás.

3. Tenyésztés.

4. Patkolás vagy mérlegelés.

5. Állat-egészségügyi kezelés.

6. Vizsgálat (például vásárlás céljából).

7. Bemutatókon, kiállításokon, szépségversenyeken, versenyeken való részvétel vagy demonstráció.

8. Szórakoztatás (cirkuszi állatok stb.).

9. Idegenforgalom (beleértve az utazók háziállatait).

10. Vizsgáztatás (rendőrkutyák vagy -lovak; nyomozókutyák; vakvezető kutyák stb.).

11. Mentési műveletek.

12. Vándorlegeltetés vagy legeltetés.

13. Munkavégzés vagy szállítás.

14. Orvosi célok (kígyóméreg szállítása stb.).

E. MELLÉKLET

MELLÉKLET A RÉSZLEGES BEHOZATALI VÁM- ÉS ADÓMENTESSÉGGEL BEHOZOTT ÁRUKRÓL

I. FEJEZET

Meghatározások

1. cikk

E melléklet alkalmazásában:

a) részleges mentességgel behozott áruk: az egyezmény egyéb mellékletében említett olyan áruk, amelyek nem tesznek eleget a behozatali vámok és adók alóli teljes mentességgel történő ideiglenes behozatal valamennyi, a mellékletekben előírt feltételeinek, és azon áruk, amelyek nem szerepelnek az egyéb mellékletekben, és amelyeket ideiglenes felhasználás céljára, például gyártási vagy megmunkálási műveletekben való ideiglenes felhasználásra hoznak be;

b) részleges mentesség: mentesség a behozatali vámok és adók teljes összegének egy része alól, amelyet egyébként akkor kellene megfizetni, ha az árukat az ideiglenes behozatali eljárás alá vonásuk időpontjában belföldi felhasználás céljából vámkezelnék.

II. FEJEZET

Hatály

2. cikk

Az e melléklet 1. cikkének a) pontjában említett áruk részleges mentességgel történő ideiglenes behozatala az egyezmény 2. cikkének megfelelően lehetséges.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

3. cikk

Az e mellékletben foglalt kedvezmények alkalmazásának feltétele, hogy a részleges mentességgel behozott áruk olyan személy tulajdonában legyenek, aki az ideiglenes behozatal területén kívül telepedett le vagy rendelkezik lakóhellyel.

4. cikk

A Szerződő Felek elkészíthetik azon áruk jegyzékét, amelyeket a részleges mentességgel való ideiglenes behozatal megillet, vagy amelyeket kizár e kedvezményből. E jegyzék tartalmáról az egyezmény letéteményesét értesítik.

5. cikk

A részleges vámmentesítési eljárás alapján kiszabott behozatali vámok és adók összege a részleges mentességgel történő ideiglenes behozatali eljárás időtartamának minden hónapjára vagy töredékhónapjára legfeljebb 5%-a lehet annak a behozatali vám- és adóösszegnek, amely akkor lett volna kiszabható, ha az árukat az ideiglenes behozatali eljárás alá vonásuk időpontjában belföldi felhasználás céljából vámkezelték volna.

6. cikk

A behozatali vámok és adók összege nem haladhatja meg azt az összeget, amelyet akkor szabtak volna ki, ha a szóban forgó árukat az ideiglenes behozatali eljárás alá vonásuk időpontjában belföldi felhasználás céljából vámkezelték volna.

7. cikk

(1) Az e melléklet alapján esedékes behozatali vámok és adók összegét az illetékes hatóságok az eljárás befejezésekor állapítják meg.

(2) Ha az egyezmény 13. cikke szerint az ideiglenes behozatali eljárás a belföldi felhasználás céljából történő vámkezeléssel zárul le, a belföldi felhasználás céljából történő vámkezelés esetén fizetendő behozatali vám és adó összegét csökkenteni kell a részleges mentesítés alapján már megfizetett behozatali vámok és adók összegével.

8. cikk

A részleges mentesítés alapján behozott áruk újrakivitelére rendelkezésre álló határidő megállapításánál e melléklet 5. és 6. cikkének rendelkezéseit veszik figyelembe.

9. cikk

A Szerződő Felek, az egyezmény 29. cikkének megfelelően fenntartást jelenthetnek be e melléklet 2. cikkével kapcsolatban, amennyiben az a behozatali vámok alól való részleges mentességre vonatkozik.”

3. § (1) Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy az Egyezményhez - annak 29. cikke alapján - bejelentett, nem kizárólagos törvényalkotási tárgykört érintő fenntartásokat rendeletben hirdesse ki.

(3) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, hogy a feladatkörrel rendelkező miniszterekkel egyetértésben rendeletben határozza meg az Egyezmény végrehajtásához szükséges, az ideiglenes behozatali vámeljárásban alkalmazott egyes okmányok hazai kibocsátását és a kapcsolódó garanciavállalást.

(4) Az e törvény végrehajtásához szükséges intézkedésekről a pénzügyminiszter gondoskodik.