Időállapot: közlönyállapot (2007.XII.22.)

2007. évi CLXIV. törvény - a Londonban, 2001. október 5-én kelt, a hajókon alkalmazott ártalmas antivegetatív bevonatrendszerek ellenőrzéséről szóló 2001. évi nemzetközi egyezmény kihirdetéséről 2/2. oldal

(i) A jelen Egyezmény bármely cikkének módosítása azzal a nappal tekintendő elfogadottnak, amely napon a részes felek kétharmada értesíti a Főtitkárt a módosítás elfogadásáról.

(ii) Bármelyik melléklet módosítása az átvétel napját vagy a Bizottság által meghatározott más dátumot követő tizenkettedik hónap végén tekinthető elfogadottnak. Ugyanakkor, ha ezen időpontig a részes felek több mint egyharmada a Főtitkárnál a módosítás ellen kifogással él, akkor a módosítás nem tekinthető elfogadottnak.

f) Bármely módosítás az alábbi feltételek fennállása esetén lép hatályba:

(i) A jelen Egyezmény bármely cikkének módosítása a módosítás elfogadását deklaráló részes felek vonatkozásában hat hónappal az e) pont (i) alpontja szerinti elfogadás dátumát követően lép hatályba.

(ii) Az 1. melléklet módosítása hat hónappal az elfogadás napját követően lép hatályba az összes részes fél vonatkozásában, kivéve azokat a részes feleket, akik:

(1) az e) pont (ii) alpontja alapján bejelentették a módosítással kapcsolatos ellenvetésüket, és az ellenvetést nem vonták vissza;

(2) a módosítás hatálybalépését megelőzően értesítették a Főtitkárt, hogy a módosítást magukra nézve csak az elfogadásról szóló utólagos értesítést követően tekintik hatályosnak;

vagy

(3) a jelen Egyezmény megerősítéséről, elfogadásáról, jóváhagyásáról vagy az ahhoz történő csatlakozásról szóló okmány letétbe helyezésekor deklarálták, hogy az 1. melléklet módosításait csak azt követően tekintik magukra nézve hatályosnak, hogy a módosítás elfogadásáról értesítették a Főtitkárt.

(iii) Az 1. mellékleten kívüli többi melléklet módosítása hat hónappal az elfogadás napját követően lép hatályba az összes részes fél vonatkozásában, kivéve azokat a részes feleket, akik az e) pont (ii) alpontja szerint bejelentették a módosítással szembeni ellenvetésüket, és az ellenvetést nem vonták vissza.

g) (i) Az a részes fél, amely az f) pont (ii) alpont (1) alpontja vagy (iii) alpontja szerint ellenvetést jelentett be, utólag értesítheti a Főtitkárt arról, hogy elfogadja a módosítást. Az ily módon eljáró részes fél vonatkozásában a módosítás az elfogadásról szóló értesítés vagy a módosítás hatálybalépésének dátuma közül a későbbi dátumot követő hat hónap elteltével lép hatályba.

(ii) Amennyiben az f) pont (ii) alpontjának (2) szakasza szerinti értesítést vagy az f) pont (ii) alpontjának (3) szakasza szerinti deklarációt benyújtó részes fél értesíti a Főtitkárt a módosítás elfogadásáról, az adott módosítás az érintett részes fél vonatkozásában az elfogadásról szóló értesítés vagy a módosítás hatálybalépésének dátuma közül a későbbi dátumot követő hat hónap elteltével lép hatályba.

(3) Módosítás konferencia keretében:

a) Bármely részes fél kérésére – legalább a részes felek egyharmadának egyetértése esetén – a Szervezet összehívja a részes felek konferenciáját a jelen Egyezmény módosítása céljából.

b) A konferencián a jelen lévő és szavazó részes felek kétharmados többségének egyetértésével átvett módosításokat a Főtitkár elfogadásra továbbítja valamennyi részes félnek.

c) Amennyiben a konferencia nem határoz másképpen, a módosítások elfogadása a jelen cikk (2) bekezdés e) pontja szerinti eljárással történik. A módosítások a jelen cikk (2) bekezdés f) pontja szerint lépnek hatályba.

(4) Bármely részes fél, amely elutasította valamely melléklet módosításának elfogadását, az érintett, és csakis az érintett módosítás alkalmazása terén nem tekintendő részes félnek.

(5) Új melléklet hozzáadásának előterjesztése, átvétele és hatálybalépése a jelen Egyezmény bármely cikkének módosításakor alkalmazott eljárás szerint történik.

(6) A jelen cikk szerinti bármely értesítést vagy deklarációt írásban kell a Főtitkárhoz benyújtani.

(7) A Főtitkár tájékoztatja a részes feleket és a Szervezet tagállamait:

a) a hatályba lépő módosításokról és a hatálybalépésük idejéről általában és az egyes részes felek vonatkozásában; és

b) a jelen cikk szerinti értesítésekről és deklarációkról

17. Cikk

Aláírás, megerősítés, elfogadás, jóváhagyás és csatlakozás

(1) A jelen Egyezmény a Szervezet központjában bármely állam számára aláírásra nyitva áll 2002. február 1-jétől 2002. december 31-ig. Ezt követően bármely állam csatlakozhat hozzá.

(2) Az államok az alábbi módokon válhatnak a jelen Egyezmény részes feleivé:

a) megerősítéshez, elfogadáshoz vagy jóváhagyáshoz nem kötött aláírás útján; vagy

b) megerősítéshez, elfogadáshoz vagy jóváhagyáshoz kötött aláírás útján, amelyet megerősítés, elfogadás vagy jóváhagyás követ; vagy

c) csatlakozás útján.

(3) A megerősítés, az elfogadás, a jóváhagyás vagy a csatlakozás akkor válik hatályossá, amikor a vonatkozó tartalmú okiratot a Főtitkárnál letétbe helyezik.

(4) Amennyiben valamely állam kettő vagy több olyan területi egységgel rendelkezik, amelyeken a jelen Egyezmény tárgyát képező témákban eltérő jogrendszerek vannak hatályban, az adott állam az aláírás, a megerősítés, az elfogadás, a jóváhagyás vagy a csatlakozás időpontjában nyilatkozatban jelentheti ki, hogy a jelen Egyezmény valamennyi területi egységére kiterjed-e vagy csak az egyikre, illetve közülük néhányra. E nyilatkozatot a későbbiekben újabb nyilatkozat benyújtásával bármikor módosíthatja.

(5) Az említett nyilatkozatról értesíteni kell a Főtitkárt, és kifejezetten meg kell nevezni azokat a területi egységeket, amelyekre a jelen Egyezményt alkalmazni kell.

18. Cikk

Hatálybalépés

(1) A jelen Egyezmény tizenkét hónappal azt követően lép hatályba, hogy legalább huszonöt olyan állam, amelyek kereskedelmi hajóparkjának összesített űrtartalma a világ kereskedelmi hajótere bruttó űrtartalmának minimum huszonöt százalékát teszi ki, megerősítés, elfogadás vagy jóváhagyás fenntartása nélkül aláírta azt, illetve letétbe helyezte a 17. cikk szerint szükséges megerősítési, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okiratát.

(2) Azon államok tekintetében, amelyek a jelen Egyezmény hatálybalépéséhez szükséges követelmények teljesítése után, de a hatálybalépés dátumát megelőzően helyezték letétbe az Egyezménnyel kapcsolatos megerősítési, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okiratot, a megerősítés, az elfogadás, a jóváhagyás vagy a csatlakozás hatálybalépésének dátuma a jelen Egyezmény hatálybalépésének dátuma vagy a vonatkozó okirat letétbe helyezésének dátumát követő három hónap közül a későbbi dátum.

(3) A jelen Egyezmény hatálybalépésének dátumát követően letétbe helyezett bármely megerősítési, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okirat három hónappal a letétbe helyezés dátumát követően lép hatályba.

(4) A jelen Egyezmény módosításának a 16. cikk szerinti elfogadási dátumát követően letétbe helyezett bármely megerősítési, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okirat a módosított Egyezményre vonatkozik.

19. Cikk

Felmondás

(1) A jelen Egyezményt bármely részes fél az Egyezménynek az adott részes fél tekintetében történő hatálybalépésének dátumát követő két év eltelte után bármikor felmondhatja.

(2) A felmondás az erről szóló írásbeli értesítésnek a Főtitkárnak való megküldésével történik és az az értesítés beérkezésétől számított egy év vagy az értesítésben meghatározott hosszabb időszak elteltével lép hatályba.

20. Cikk

Letéteményes

(1) A jelen Egyezményt a Főtitkárnál kell letétbe helyezni. A Főtitkár az Egyezmény hitelesített példányait megküldi valamennyi aláíró államnak, valamint az Egyezményhez csatlakozó államoknak.

(2) A jelen Egyezményben máshol meghatározott feladatain túlmenően a Főtitkár:

a) tájékoztatja az Egyezményt aláíró és az ahhoz csatlakozó államokat:

(i) arról, hogy az Egyezményt újabb állam írta alá, illetve újabb állam helyezte letétbe a megerősítési, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okiratot, valamint az aláírás, illetve az okirat letétbe helyezésének dátumáról;

(ii) a jelen Egyezmény hatálybalépéséről; és

(iii) a jelen Egyezménnyel kapcsolatos felmondási nyilatkozatok letétbe helyezéséről, a nyilatkozatok beérkezési dátumáról, valamint a felmondás hatálybalépéséről; és

b) a jelen Egyezmény hatálybalépésekor megküldi annak szövegét az Egyesült Nemzetek Titkárságának az Egyesült Nemzetek Alapokmánya 102. cikkének előírásai szerinti nyilvántartásba vétel és közzététel céljából.

21. Cikk

Nyelvek

A jelen Egyezmény egy eredeti példányban készült, angol, arab, francia, kínai, orosz és spanyol nyelven. Mindegyik szöveg egyaránt hiteles.

A fentiek hiteléül a kormányuk által erre kellően felhatalmazott alulírottak aláírták az Egyezményt.

Készült Londonban, a kettőezeregyedik év október hónapjának ötödik napján.

1. MELLÉKLET

Az antivegetatív bevonatrendszerek ellenőrzése

Antivegetatív bevonatrendszer Ellenőrzés Alkalmazás Hatálybalépés dátuma
Az antivegetatív bevonatrendszerekben biocidként ható szerves ónvegyületek A hajókon tilos ilyen vegyületek alkalmazása vagy felújítása Valamennyi hajón 2003. január 1.
Az antivegetatív bevonatrendszerekben biocidként ható szerves ónvegyületek A hajók: (1) nem hordozhatnak ilyen vegyületeket a hajótesten, a külső részeik és felületeik antivegetatív bevonatrendszereiben; vagy (2) rendelkezniük kell olyan bevonattal, amely gátat képez az ilyen vegyületek fölött, és megakadályozza, hogy az alatta húzódó nem megfelelő antivegetatív bevonatrendszerből az említett vegyületek a vízbe szivárogjanak Valamennyi hajón (kivéve azokat a 2003 január 1. előtt épített rögzített és úszó mesterséges szigeteket, FSU-kat és FPSO-kat, amelyek e napon vagy e napot követően még nem voltak szárazdokkban) 2008. január 1.

2. MELLÉKLET

Az indító javaslat kötelező elemei

(1) Az indító javaslatnak tartalmaznia kell a megfelelő dokumentációt, amely minimálisan az alábbiak meglétét jelenti:

a) a javaslatban tárgyalt antivegetatív bevonatrendszer azonosítása: az antivegetatív bevonatrendszer neve; lehetőség szerint az aktív összetevők neve és CAS-száma; vagy a rendszer azon összetevőinek felsorolása, amelyeknek vélhetően káros hatásuk van;

b) azon információk közlése, amelyek azt sugallják, hogy az antivegetatív bevonatrendszer vagy annak melléktermékei a környezetben valószínűsíthetően előforduló koncentrációban kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre vagy a hasznos organizmusokra (pl. a mintavétellel kiválasztott fajokra irányuló toxicitási tanulmányok eredményei vagy bioakkumulációs adatok);

c) az antivegetatív bevonatrendszerekben vagy azok melléktermékeiben található, a hasznos organizmusokra, az emberi egészségre vagy a vízminőségre károsan ható környezeti koncentrációban megjelenő mérgező összetevők jellemzése (pl. a vízben, az üledékben, a növényzetben való stabilitásra vonatkozó adatok; a kezelt felületek mérgezőanyag-kibocsátási rátája tanulmányok vagy az aktuális használati feltételek alapján; illetve esetlegesen rendelkezésre álló monitoring adatok);

d) az antivegetatív bevonatrendszer, a kapcsolódó káros hatások és környezeti koncentrációk közötti megfigyelt vagy feltételezett kapcsolat elemzése; és

e) előzetes ajánlás az antivegetatív bevonatrendszerhez kapcsolódó kockázatokat hatékonyan csökkentő korlátozások típusaira.

(2) Az indító javaslatot a Szervezet szabályaival és eljárásaival összhangban kell benyújtani.

3. MELLÉKLET

Az átfogó javaslat kötelező elemei

(1) Az átfogó javaslatnak tartalmaznia kell a megfelelő dokumentációt, amely az alábbiak meglétét jelenti:

a) az indító javaslatban hivatkozott adatok alakulásának bemutatása;

b) a (3) bekezdés a), b) és e) pontjában felsorolt adatkategóriákkal kapcsolatos megállapítások – lehetőség szerint – a javaslat tárgyától és az adatok megállapítási módszerének meghatározásától vagy leírásától függően;

c) az antivegetatív bevonatrendszer káros hatásairól készült tanulmányok eredményeinek összefoglalása;

d) monitoring-tevékenység esetén az eredmények összefoglalása, beleértve a hajóforgalmi információkat is, és a monitoring-tevékenységgel érintett terület általános leírása;

e) a környezeti vagy az ökológiai hatásokat leíró adatok, valamint a környezeti koncentrációra vonatkozóan matematikai modellek alkalmazásával kidolgozott becslések összefoglalása az összes rendelkezésre álló – elsősorban tapasztalati úton megállapított – környezetalakulási paraméter figyelembevételével, valamint a modellezési módszer meghatározása vagy ismertetése;

f) a kérdéses antivegetatív bevonatrendszer, a kapcsolódó káros hatások és megfigyelt vagy várt környezeti koncentrációk közötti kapcsolat értékelése;

g) az f) pont szerinti értékelésben meglévő bizonytalanság fokának minőségi jellemzése;

h) ajánlás az antivegetatív bevonatrendszerrel kapcsolatos kockázatok csökkentését célzó speciális ellenőrzésekre vonatkozóan; és

i) az ajánlott intézkedéseknek a levegőminőségre, a hajógyártás körülményeire, a nemzetközi hajózásra és más kapcsolódó ágazatokra gyakorolt potenciális hatásait elemző tanulmányok eredményeinek összefoglalása, valamint a megfelelő alternatív megoldások ismertetése.

(2) Az átfogó javaslat az összetevők alábbi fizikai és vegyi tulajdonságait is ismerteti, amennyiben azok értelmezhetőek:

– olvadáspont;

– forráspont;

– sűrűség (relatív sűrűség);

– gőznyomás;

– oldhatóság vízben/pH/disszociációs állandó (pKa);

– oxidációs/redukciós potenciál;

– molekuláris tömeg;

– molekuláris struktúra; és

– az indító javaslatban meghatározott egyéb fizikai és vegyi tulajdonságok.

(3) A fenti (1) bekezdés b) pontja tekintetében alkalmazandó adatkategóriák az alábbiak:

a) Környezeti sors- és hatásadatok:

– degradáció/disszipáció módja (pl. hidrolízis/fotodegradáció/biodegradáció);

– stabilitás a megfelelő közegben (pl. víz/üledék/növényzet);

– oldódás üledékben/vízben;

– a biocidek vagy az aktív összetevők szivárgási rátája;

– tömegegyensúly;

– bioakkumuláció, oldódási együttható, oktanol/víz koefficiens; és

– bármely szokatlan reakció a környezetbe kerüléskor, vagy ismert interaktív hatás.

b) A vízinövényekre, gerinctelenekre, halakra, tengeri madarakra, tengeri emlősökre, veszélyeztetett fajokra, a flóra és a fauna egyéb elemeire, a vízminőségre, a tengerágyra, illetve a hasznos organizmusokra – beleértve az érzékeny és reprezentatív organizmusokat is – gyakorolt véletlenszerű hatásokra vonatkozó adatok:

– akut toxicitás;

– krónikus toxicitás;

– fejlődési és reprodukciós toxicitás;

– endokrin károsodás;

– üledék-toxicitás;

– biológiai hozzáférhetőség/biológiai sokféleség/biológiai koncentráció;

– élelmiszer-weblapok/a népességre gyakorolt hatások;

– a káros hatások értékelése az elpusztult/partra vetett halak szövetelemzéséből; és

– a tengeri eredetű ételekben lévő maradványok.

A fenti adatokat a hasznos organizmusok egy vagy több csoportjára – pl. vízinövények, gerinctelenek, halak, madarak, emlősök és veszélyeztetett fajok – vonatkozóan kell megadni.

c) Az emberi egészségre gyakorolt potenciális hatásra vonatkozó adatok (beleértve, de nem kizárólagosan a szennyezett tengeri eredetű élelmiszerek fogyasztását).

(4) Az átfogó javaslatnak tartalmaznia kell az alkalmazott módszertan, valamint a minőségbiztosításra tett intézkedések leírást és a tanulmányokban kidolgozott szakmai elemzéseket.

4. MELLÉKLET

Az antivegetatív bevonatrendszerek szemlézésére és a bizonyítványok kiállítására vonatkozó követelmények

1. SZABÁLY

Szemlék

(1) A 3. cikk (1) bekezdés a) pontjában hivatkozott 400 bruttó regisztertonna vagy azt meghaladó űrtartalmú, nemzetközi utak megtételére rendszeresített hajókon – kivéve a rögzített vagy úszó mesterséges szigeteket, FSU-kat és FPSO-kat – az alábbiakban meghatározott szemléket kell elvégezni:

a) az első szemlét a hajó üzembe helyezése előtt, illetve a 2. vagy a 3. Szabály szerinti „Nemzetközi Bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” (Bizonyítvány) első alkalommal történő kiállítása előtt;

és

b) normál szemlét az antivegetatív bevonatrendszerek változtatásakor vagy cseréjekor. Az ilyen szemlék tényét rá kell vezetni a 2. vagy a 3. Szabály szerint kiadott Bizonyítványra.

(2) A szemle célja annak biztosítása, hogy a hajók antivegetatív bevonatrendszere teljes mértékben megfeleljen a jelen Egyezmény előírásainak.

(3) Az Igazgatásnak megfelelő intézkedéseket kell foganatosítania a jelen Szabály (1) bekezdése szerinti kategóriába nem tartozó hajókkal szemben a jelen Egyezmény betartása érdekében.

(4) a) A jelen Egyezmény végrehajtása során a hajók szemlézését a Szervezetnek a szemlék végrehajtásra kidolgozott irányelvei szerint az Igazgatás által kellően felhatalmazott tisztviselők hajtják végre, vagy a végrehajtás a 3. Szabály (1) bekezdése szerint történik.  *  Alternatív megoldás lehet az, hogy az Igazgatás a jelen Egyezmény előírásai szerinti szemlékkel általa elismert szervezeteket vagy kinevezett felügyelőket bíz meg.

b) A felügyelőket kinevező vagy a szemlék elvégzését végrehajtó szervezeteket *  elismerő Igazgatás a kinevezett felügyelőket vagy az elismert szervezeteket felhatalmazza legalább arra, hogy:

(i) igényt tartsanak egy olyan hajóra, amelyet az 1. melléklet előírásainak való megfelelés szempontjából ellenőriznek; és

(ii) szemléket hajtsanak végre a kikötő szerint illetékes, a jelen Egyezmény részes felei közé tartozó államok hatóságainak kérésére.

c) Amennyiben az Igazgatás, a kinevezett felügyelő vagy az elismert szervezet megállapítja, hogy a hajó antivegetatív bevonatrendszere nem felel meg a 2. vagy a 3. Szabályban előírt Bizonyítvány tartalmának, illetve a jelen Egyezmény előírásainak, akkor az érintett Igazgatás, felügyelő vagy szervezet haladéktalanul intézkedik olyan intézkedések meghozataláról, amelyek végrehajtása után a hajó az előírásoknak megfelelő állapotba kerül. A felügyelőnek vagy a szervezetnek kellő időben értesítenie kell az Igazgatást az említett intézkedésekről. Az előírt intézkedések végrehajtásának elmaradása esetén haladéktalanul tájékoztatni kell az Igazgatást és a Bizonyítványt nem szabad kiadni, illetve a már kiadott Bizonyítványt vissza kell vonni.

d) A c) pontban leírt olyan esetben, amikor a hajó valamely másik részes fél kikötőjében tartózkodik, az adott kikötő szerint illetékes állam megfelelő hatóságait kell haladéktalanul értesíteni. Amikor az Igazgatás, a kinevezett felügyelő vagy az elismert szervezet értesítette az adott kikötő szerint illetékes állam megfelelő hatóságait, akkor ezen állam kormánya minden szükséges segítséget megad az Igazgatásnak, a felügyelőnek vagy a szervezetnek a jelen Szabály szerinti kötelezettségei teljesítéséhez, ideértve a 11. vagy a 12. cikkben részletezett tevékenységeket is.

2. SZABÁLY

A „Nemzetközi Bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” kiállítása vagy megerősítése

(1) Az Igazgatás előírja, hogy az 1. Szabállyal érintett hajók az 1. Szabály előírásai szerint végrehajtott sikeres szemlét követően Bizonyítványt kapjanak. A Bizonyítványt – függetlenül attól, hogy melyik részes fél adta ki – a többi részes fél is elfogadja, és az a jelen Egyezmény minden vonatkozásában a többi részes fél által kiadott Bizonyítvánnyal egyenértékűnek számít.

(2) Bizonyítványok kiadására vagy megerősítésre az Igazgatás vagy az általa kellően felhatalmazott személy, illetve szervezet jogosult. A Bizonyítványért minden esetben az Igazgatás vállalja a teljes felelősséget.

(3) Azon hajók esetében, amelyek antivegetatív bevonatrendszere az 1. melléklet szerinti ellenőrzési kötelezettség alá tartozik, és létesítésére az adott rendszer ellenőrzésére vonatkozó szabályozás hatálybalépésének dátuma előtt került sor, az Igazgatás a jelen Szabály (2) és (3) bekezdése alapján adja ki a Bizonyítványt legkésőbb két évvel az ellenőrzésre vonatkozó szabályozás hatálybalépése után. A jelen bekezdés nem érinti az 1. melléklet előírásainak megfelelő hajókkal kapcsolatos követelményeket.

(4) A Bizonyítványt a jelen melléklet 1. függelékében található minta szerinti formában legalább angol, francia vagy spanyol nyelven kell kiállítani. Ha a Bizonyítványt a kiállító állam hivatalos nyelvén is kiállítják, akkor vita vagy ellentmondás esetén a kiállító állam nyelvén kiállított Bizonyítvány az irányadó.

3. SZABÁLY

A „Nemzetközi Bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” más részes fél által történő kiállítása vagy megerősítése

(1) Az Igazgatás kérésére más részes fél is ellenőrizhet bármely hajót. Amennyiben a hajó megfelel a jelen Egyezmény előírásainak, akkor a jelen Egyezménnyel összhangban ezen részes fél adja ki vagy erősíti meg a hajó Bizonyítványát, illetve, adott esetben, hagyja jóvá annak kiállítását vagy megerősítését.

(2) A Bizonyítvány és a szemlejelentés másolatát a lehető legrövidebb időn belül meg kell küldeni a kérést benyújtó Igazgatásnak.

(3) A kiadott Bizonyítványnak arra utaló kijelentést kell tartalmaznia, hogy kiállítására az (1) bekezdésben hivatkozott Igazgatás kérésére került sor, és egyenértékű a hivatkozott Igazgatás által kiadott Bizonyítvánnyal.

(4) Nem adnak ki Bizonyítványt a részes felek közé nem tartozó állam lobogója alatt hajózó hajók számára.

4. SZABÁLY

A „Nemzetközi Bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” érvényessége

(1) A 2. vagy 3. Szabály szerint kiadott Bizonyítvány érvényessége megszűnik az alábbi esetek bármelyikének előfordulásakor:

a) ha az antivegetatív bevonatrendszert megváltoztatják vagy kicserélik, és nem kerül sor a Bizonyítvány jelen Egyezmény szerinti megerősítésére; és

b) ha a hajó más állam lobogója alá kerül. Új Bizonyítványt csak abban az esetben kell kiadni, ha az új Bizonyítványt kiállító részes fél teljes mértékben meggyőződött arról, hogy a hajó megfelel a jelen Egyezmény előírásainak. Ha a hajó a részes felek között cserél gazdát, a hajó átadását követő három hónapon belül – kérésre – az az állam, amelynek lobogója alatt a hajó korábban hajózott, a lehető legrövidebb időn belül megküldi az Igazgatásnak a hajó átadás előtti Bizonyítványának másolatát, valamint – ha rendelkezésre áll – a vonatkozó szemlejelentés másolatát.

(2) Valamely részes fél egy másik részes féltől átvett hajó új Bizonyítványát kiadhatja új szemle alapján, vagy az azon részes fél által kiadott érvényes Bizonyítvány alapján, amely részes fél lobogója alatt a hajó korábban hajózott.

5. SZABÁLY

Nyilatkozat az antivegetatív bevonatrendszerről

(1) Az Igazgatás előírja, hogy a 24 méteres vagy annál hosszabb, de 400 bruttó regisztertonnánál kisebb űrtartalmú, nemzetközi utakra rendszeresített, a 3. cikk (1) bekezdés a) pontja hatálya alá tartozó hajók (kivéve a rögzített vagy úszó mesterséges szigeteket, az FSU-kat és az FPSO-kat) a fedélzeten tartsanak egy a tulajdonos vagy annak felhatalmazott ügynöke által aláírt Nyilatkozatot. A Nyilatkozathoz csatolni kell a megfelelő dokumentációt (pl. a festékszámlát vagy a vállalkozó számláját), illetve a Nyilatkozatnak tartalmaznia kell a megfelelő láttamozást.

(2) A Bizonyítványt a jelen melléklet 2. függelékében található minta szerinti formában legalább angol, francia vagy spanyol nyelven kell kiállítani. Ha a Bizonyítványt annak az államnak a hivatalos nyelvén is kiállítják, amely állam lobogója alatt a hajó hajózik, akkor vita vagy ellentmondás esetén az ezen állam nyelvén kiállított Bizonyítvány az irányadó.

1. FÜGGELÉK A 4. MELLÉKLETHEZ

A „Nemzetközi bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” mintája

NEMZETKÖZI BIZONYÍTVÁNY AZ ANTIVEGETATÍV BEVONATRENDSZERRŐL

(Ezen bizonyítványhoz csatolni kell az antivegetatív bevonatrendszerek nyilvántartását)

(Hivatalos bélyegző) (Állam)

Kiállította a hajókon alkalmazott ártalmas antivegetatív bevonatrendszerek ellenőrzéséről szóló Nemzetközi Egyezmény alapján

...............................................................
(az Állam megnevezése)
kormányának felelősségére
a

.......................................................................
(a felhatalmazott személy vagy szervezet neve)

A jelen Bizonyítvány érvényteleníti a korábban kiadott, ................................ dátumú Bizonyítványt.

A hajó jellemzői * 

A hajó neve: ..........................................................................................................................................

Megkülönböztető szám- vagy betűjelzés: .............................................................................................

Lajstromozási kikötő: ............................................................................................................................

Bruttó űrtartalom: ..................................................................................................................................

IMO-szám * : .........................................................................................................................................

A hajó építése során vagy azt követően az 1. melléklet szerinti ellenőrzés hatálya alá tartozó antivegetatív bevonatrendszer alkalmazására nem került sor ...............................................................

A hajón korábban alkalmaztak az 1. melléklet szerinti ellenőrzés hatálya alá tartozó antivegetatív bevonatrendszert, de azt ...................-án/-én (dátum) .....................-val/-vel (az alkalmazott eljárás neve) eltávolították.

A hajón korábban alkalmaztak az 1. melléklet szerinti ellenőrzés hatálya alá tartozó antivegetatív bevonatrendszert, de azt .................-án/-én (dátum) ....................-val/-vel (az alkalmazott eljárás neve) bevonattal látták el.

A hajón ........... (dátum)  *  megelőzően alkalmaztak az 1. melléklet szerinti ellenőrzés hatálya alá tartozó antivegetatív bevonatrendszert, de azt ......... (dátum)  *  megelőzően el kell távolítani vagy bevonattal kell ellátni.

Tanúsítjuk, hogy

1. a hajó szemléje az Egyezmény 4. melléklet 1. Szabály előírásainak megfelelően megtörtént;

2. a szemle alapján megállapítást nyert, hogy a hajó antivegetatív bevonatrendszere megfelel az Egyezmény 1. melléklete vonatkozó előírásainak.

Kiállítás helye: ......................................................................................................................................

(A Bizonyítvány kiállításának helye)

................................................................................................................................................................

(A kiállítás dátuma) (A Bizonyítványt kiállító felhatalmazott tisztviselő aláírása)

A szemle végrehajtásának dátuma, ezen Bizonyítvány kiállítási dátumával egyezően: ......................

Az antivegetatív bevonatrendszerek nyilvántartásának mintája

AZ ANTIVEGETATÍV BEVONATRENDSZEREK NYILVÁNTARTÁSA

Ezen nyilvántartást állandóan a „Nemzetközi Bizonyítvány az antivegetatív bevonatrendszerről” okmánnyal együtt kell őrizni

A hajó jellemzői

A hajó neve: ..........................................................................................................................................

Megkülönböztető szám- vagy betűjel: ..................................................................................................

IMO-szám: ............................................................................................................................................

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) részletezése

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) típusa: ...................................................................

Az antivegetatív bevonatrendszer(ek) alkalmazásának dátuma: ..........................................................

A vállalat(ok) és az alkalmazott módszer(ek)/alkalmazási hely(ek) megnevezése: .............................

Az antivegetatív bevonatrendszer gyártójának/gyártóinak neve: .........................................................

Az antivegetatív bevonatrendszer(ek) neve és színe: ...........................................................................

Aktív hatóanyagok(ok) és azok CAS-száma: .......................................................................................

A védőbevonat típusa, ha van: ..............................................................................................................

Az alkalmazott védőbevonat(ok) – ha van(nak) – neve és színe: .........................................................

................................................................................................................................................................

A védőbevonat alkalmazásának dátuma: ..............................................................................................

Tanúsítjuk, hogy ezen nyilvántartás minden tekintetben helyes.

Kiállítás helye: ..............................................................

(A Nyilvántartás kiállításának helye)

................................................................................................................................................................

(A kiállítás dátuma) (A Nyilvántartást kiadó felhatalmazott tisztviselő aláírása)

A Nyilvántartás *  láttamozása

Tanúsítjuk, hogy az Egyezmény 4. melléklet 1. Szabály (1) bekezdés b) pontja szerinti szemle alapján a hajó megfelel az Egyezmény előírásainak.

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszerek részletezése

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) típusa: ...................................................................

Az antivegetatív bevonatrendszer(ek) alkalmazásának dátuma: ..........................................................

A vállalat(ok) és az alkalmazott módszer(ek)/alkalmazási hely(ek) megnevezése: .............................

................................................................................................................................................................

Az antivegetatív bevonatrendszer gyártójának/gyártóinak neve: .........................................................

................................................................................................................................................................

Az antivegetatív bevonatrendszer(ek) neve és színe: ...........................................................................

................................................................................................................................................................

Aktív hatóanyagok(ok) és azok CAS-száma: .......................................................................................

A védőbevonat típusa, ha van: ..............................................................................................................

Az alkalmazott védőbevonat(ok) – ha van(nak) – neve és színe: .........................................................

A védőbevonat alkalmazásának dátuma: ..............................................................................................

Aláírás: ..................................................................................................................................................

(A Nyilvántartást kiállító felhatalmazott tisztviselő aláírása)

Hely: ......................................................................................................................................................

Dátum * : ................................................................................................................................................

(A hatóság bélyegzője vagy pecsétje)

2. FÜGGELÉK A 4. MELLÉKLETHEZ

A „Nyilatkozat az antivegetatív bevonatrendszerről” mintája

NYILATKOZAT AZ ANTIVEGETATÍV BEVONATRENDSZERRŐL

Megszövegezve
a hajókon alkalmazott ártalmas antivegetatív bevonatrendszerek ellenőrzéséről szóló Nemzetközi Egyezmény alapján

A hajó neve: ..........................................................................................................................................

Megkülönböztető szám- vagy betűjel: ..................................................................................................

Lajstromozási kikötő: ............................................................................................................................

Hossz: ....................................................................................................................................................

Bruttó űrtartalom: ..................................................................................................................................

IMO-szám (ha alkalmazható): ..............................................................................................................

Kijelentem, hogy a hajón alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer megfelel az Egyezmény 1. melléklete előírásainak.

................................ .............................................................................................................................

(Dátum) (A tulajdonos vagy annak felhatalmazott ügynökének aláírása)

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) láttamozása

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) típusa és alkalmazása/alkalmazásuk dátuma: .............................

................................... ..........................................................................................................................

(Dátum) (A tulajdonos vagy annak felhatalmazott ügynökének aláírása)

Az alkalmazott antivegetatív bevonatrendszer(ek) típusa és alkalmazása/alkalmazásuk dátuma: .............................

................................... ..........................................................................................................................

(Dátum) (A tulajdonos vagy annak felhatalmazott ügynökének aláírása)

4. § (1) E törvény – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E törvény 2–3. §-a az Egyezmény 18. cikkében meghatározott időpontban lép hatályba.

(3) Az Egyezmény, illetve e törvény 2–3. §-a hatálybalépésének naptári napját a külpolitikáért felelős miniszter annak ismertté válását követően a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg.

(4) E törvény végrehajtásához szükséges intézkedésekről a közlekedésért felelős miniszter gondoskodik.