Időállapot: közlönyállapot (2012.VII.24.)

2012. évi CXXVII. törvény - a Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint az állatorvosi szolgáltatói tevékenység végzéséről 2/2. oldal

Záró rendelkezések

48. § Felhatalmazást kap a miniszter arra, hogy rendeletben szabályozza

a) az állat-egészségügyi szolgáltató tevékenység folytatásának személyi és tárgyi feltételeit, annak gyakorlásához szükséges alapfelszerelés jegyzékét,

b) az állat-egészségügyi szolgáltató intézmény létesítésének személyi és tárgyi feltételeit,

c) a 32. § (4) bekezdése szerinti támogatás igénybevételének részletes feltételeit az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben.

49. § (1) Ez a törvény – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő második hónap első napján lép hatályba.

(2) A 36. § (2) és (3) bekezdése, a 37. § (4) és (5) bekezdése, valamint a 38. § (2) bekezdése 2022. január 1-jén lép hatályba.

50. § (1) E törvény rendelkezéseit a Kamara valamennyi szerve előtt folyamatban lévő ügyben is alkalmazni kell. E törvény hatálybalépése előtt jogerőre emelkedett etikai büntetéshez fűződő hátrányos jogkövetkezményre az etikai büntetés kiszabásakor hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) E törvény hatálybalépését követő

a) kilencven napon belül e törvény rendelkezéseinek megfelelően módosítani kell az Alapszabályt,

b) százötven napon belül meg kell választani az e törvény és az Alapszabály szerinti új kamarai szerveket és tisztségviselőket.

(3) A Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlásáról szóló 1995. évi XCIV. törvény szerint megválasztott tisztségviselők megbízatása a (2) bekezdés b) pontja szerinti tisztségviselők megválasztásáig tart.

(4) Az az állatorvos, aki e törvény hatálybalépésekor a Kamara tagja, olyan kamarai tagnak minősül, mint akit e törvény 19. § (2) bekezdése alapján vettek fel a Kamara tagjai közé.

(5) Az a magán-állatorvos, aki e törvény hatálybalépésekor tevékenységét szünetelteti, olyan kamarai tagnak minősül, mint aki azt e törvény 39. § (1) bekezdése alapján szünetelteti.

(6) A Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlásáról szóló 1995. évi XCIV. törvény rendelkezései szerint kiállított magán-állatorvosi tevékenység végzésére jogosító engedély e törvény hatálybalépését követő kilencvenedik napig hatályos.

(7) Aki az e törvény hatálybalépése napján olyan tevékenységet végez, amely e törvény szerint csak praxisengedéllyel végezhető, a praxisengedély iránti kérelmét legkésőbb e törvény hatálybalépését követő hatvanadik napig kell benyújtania. A Kamara a praxisengedélyt kérelemre e törvény rendelkezései szerint adja ki.

(8) A 36. § (2) és (3) bekezdése, a 37. § (4) és (5) bekezdése, valamint a 38. § (2) bekezdése szerinti feltételeknek való megfelelést a praxisengedély jogosultjának legkésőbb 2022. január 1-jéig igazolnia kell a Kamara felé. 2022. január 1-jét követően a Kamara a 36. § (2) és (3) bekezdése, a 37. § (4) és (5) bekezdése, valamint a 38. § (2) bekezdése szerinti feltételeknek meg nem felelő állat-egészségügyi szolgáltató praxisengedélyét visszavonja.

(9) A Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlásáról szóló 1995. évi XCIV. törvény rendelkezései szerint kiadott bélyegző e törvény szerint kiadott bélyegzőnek minősül.

(10) Az e törvény szerinti új kamarai szervek és tisztségviselők az e törvény szerinti megválasztásuk napjától kezdik meg működésüket.

(11) A Kamara valamely területi szervének megszűnése esetén a megszűnésről szóló döntésben rendelkezni kell a megszűnő területi szervezet jogutódjának kijelöléséről.

(12) Az e törvény hatálybalépését megelőzően állat-egészségügyi szakképzettséget szerzett asszisztens, aki nem rendelkezik akkreditált állatorvosi asszisztensi képzettséggel, a (13) bekezdés szerinti igazolás bemutatása után a Kamarától kérheti felvételét az asszisztensi névjegyzékbe.

(13) A praxisengedéllyel rendelkező állat-egészségügyi szolgáltatónál munkáltatói jogokat gyakorló személy (a továbbiakban: munkáltató) az állatorvosi asszisztens részére az asszisztensi névjegyzékbe való felvétel céljából az öt év megszakítás nélküli állat-egészségügyi gyakorlatról igazolást állít ki, amely tartalmazza

a) az állatorvosi asszisztens természetes személyazonosító adatait,

b) a munkáltató természetes személyazonosító adatait vagy a munkáltató gazdasági társaság vagy szövetkezet nevét, székhelyét, adószámát, valamint

c) a munkáltató alkalmazásában eltöltött munkaviszony időtartamát.

51. § Ez a törvény a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

52. § (1) Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) Melléklet 41. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E törvény alkalmazásában:]

41. szolgáltató állatorvos: a Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint az állatorvosi szolgáltatói tevékenység végzéséről szóló törvény szerinti állat-egészségügyi szolgáltató tevékenység végzésére jogosult állatorvos;”

(2) Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 2. § (2) bekezdés b) pontjában a „magán-állatorvosi” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosi” szöveg lép.

(3) Az Éltv.

a) 18. § (1) bekezdés b) pontjában a „magán-állatorvossal” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvossal”,

b) 18. § (1) bekezdés c) és f) pontjában és a 27. § (2) bekezdésében a „magánállatorvost” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvost”,

c) 18. § (1) bekezdés f) és h) pontjában a „magánállatorvosnak” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosnak”,

d) 18. § (1) bekezdés i) pontjában a „magánállatorvossal” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvossal”,

e) 20. § (1) bekezdésében a „magánállatorvostól” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvostól”,

f) 20. § (2) és (3) bekezdésében, 27. § (3) és (4) bekezdésében, 53. § (1), (2) bekezdésében, (3) bekezdés első és második mondatában és 76. § (1) bekezdés e) pontjában a „magánállatorvos” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvos”,

g) 34. § (2) bekezdés a) pontjában a „magánállatorvosok” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosok”,

h) 76. § (5) bekezdés g) pontjában a „növényvédő szerek, valamint termésnövelő anyagok mező- és erdőgazdasági célú” szövegrész helyébe a „növényvédő szerek, biocid termékek, valamint termésnövelő anyagok”

szöveg lép.

(4) Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény 21. § (1) bekezdés 1. pont f) alpontjában a „magán-állatorvosi” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosi” szöveg lép.

(5) A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. § b) pont 2. alpontjában a „magán-állatorvosi” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosi” szöveg lép.

(6) A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 17. pont f) alpontjában a „magán-állatorvosi” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvosi” szöveg lép.

(7) A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 22. § b) pontjában az „az ügyvédi fegyelmi hatóságnak” szövegrész helyébe az „a Magyar Állatorvosi Kamara etikai bizottságának és országos etikai bizottságának, az ügyvédi fegyelmi hatóságnak” szöveg lép.

(8) Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 42/A. § (4) bekezdés e), f), g) i) és k) pontjában a „magánállatorvos” szövegrész helyébe a „szolgáltató állatorvos” szöveg lép.

53. § Hatályát veszti a Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlásáról szóló 1995. évi XCIV. törvény.