Időállapot: közlönyállapot (2017.III.28.)

2017. évi XXIII. törvény - a Nemzetközi Műholdas Távközlési Szervezetre (ITSO) vonatkozó megállapodás és módosítása kihirdetéséről 2/2. oldal

b) Az eljárás nem nyilvános, a választottbíróság elé terjesztett valamennyi anyag titkos - azzal a kivétellel, hogy az ITSO és az eljárásban vitás félként részt vevő Felek jelen lehetnek, és betekinthetnek a benyújtott anyagokba. Ha az ITSO az eljárásban vitás félként vesz részt, minden Fél jelen lehet, és betekinthet a benyújtott anyagokba.

c) Ha a választottbíróság hatásköre vitás, a választottbíróság elsőként ezt a kérdést tárgyalja, és a lehető legrövidebb időn belül meghozza döntését.

d) Az eljárás írásbeli, minden oldal jogosult a jogi és ténybeli állításainak alátámasztására írásos bizonyítékokat benyújtani. Szóbeli érvelésre és tanúvallomásra is van azonban mód, ha a választottbíróság helyénvalónak ítéli.

e) Az eljárás a felperesi álláspont ismertetésével kezdődik, amely a felperes érvelésére, a bizonyítékokkal alátámasztott tényállásra és az alapul fekvő jogi elvekre terjed ki. A felperesi álláspontot az alperesi viszontválasz követi. A felperes választ nyújthat be az alperesi viszontválaszra. További perbeli előadások benyújtására csak akkor kerül sor, ha a választottbíróság szükségesnek ítéli.

f) A választottbíróság közvetlenül a vita tárgyából eredő ellenkérelmeket is meghallgathat és eldönthet, amennyiben az ellenkérelem az e Megállapodás XVI. cikkében meghatározott hatáskörébe tartozik.

g) Ha a vitás felek az eljárás során megegyeznek, az egyezséget a választottbíróság által a vitás felek egyetértésével hozott döntés formájában kell okiratba foglalni.

h) A választottbíróság az eljárás során bármikor megszüntetheti az eljárást, ha úgy határoz, hogy a vita nem tartozik a Megállapodás XVI. cikkében meghatározott hatáskörébe.

i) A választottbíróság tanácskozásai titkosak.

j) A választottbíróság döntéseit írásban hozza, a döntéseihez írásos véleményt csatol. Rendelkezéseit és döntéseit legalább két tagnak támogatnia kell. A döntéssel egyet nem értő tag írásbeli különvéleményt nyújthat be.

k) A választottbíróság döntését a végrehajtó szervhez továbbítja, amely haladéktalanul eljuttatja a döntést minden Félhez.

l) A választottbíróság - az e mellékletben megállapított szabályokkal összhangban - az eljáráshoz szükséges kiegészítő eljárási szabályokat is elfogadhat.

8. CIKK

Ha az egyik oldal elmulasztja bemutatni az álláspontját, a másik oldal felszólíthatja a választottbíróságot, hogy a javára hozzon döntést. Mielőtt meghozza döntést, a választottbíróság meggyőződik hatásköréről és az adott álláspont ténybeli és jogi megalapozottságáról.

9. CIKK

Az ügyben peres félként nem szereplő Fél vagy az ITSO, ha megítélése szerint jelentős érdeke fűződik a döntés meghozatalához az adott ügyben, beavatkozás iránti kérelmet nyújthat be a választottbírósághoz, és beavatkozó félként beléphet az ügybe. Ha a választottbíróság megállapítja, hogy a kérelmezőnek jelentős érdeke fűződik a döntés meghozatalához, helyt ad a kérelemnek.

10. CIKK

A választottbíróság - a peres fél kérelmére vagy saját kezdeményezésére - általa szükségesnek ítélt szakértőket jelölhet ki.

11. CIKK

Mindegyik Fél és az ITSO is köteles a vita tárgyalásához és eldöntéséhez szükséges, a választottbíróság által meghatározott összes információt - az egyik peres fél kérésére vagy a választottbíróság saját kezdeményezésére - rendelkezésre bocsátani.

12. CIKK

Az ügy vizsgálata során a választottbíróság - a végső döntésig - ideiglenes intézkedéseket javasolhat, amelyek megítélése szerint megóvnák a peres felek jogait.

13. CIKK

a) A választottbíróság a határozatát a következőkre alapozza:

i. ez a Megállapodás; valamint

ii. az általánosan elfogadott jogi elvek.

b) A választottbíróság határozata - a peres felek e melléklet 7. cikk g) pontja szerinti megegyezését is beleértve - valamennyi peres félre kötelező erejű, és a peres felek kötelesek azt jóhiszeműen végrehajtani. Ha az ügyben az ITSO peres félként szerepel, és a választottbírósági ítélet szerint az ITSO egyik szervének határozata semmis, mivel arra e Megállapodás nem adott felhatalmazást vagy az nem áll összhangban e Megállapodással, a választottbírósági határozat valamennyi Félre nézve kötelező.

c) Amennyiben az ítélet értelmezésével vagy hatályával kapcsolatban vita merül fel, a választottbíróság bármelyik peres fél kérésére értelmezi azt.

14. CIKK

Amennyiben a választottbíróság az adott ügy körülményeire tekintettel másként nem dönt, a választottbíróság költségeit - tagjainak díjazását is ideértve - a két oldal egyenlő arányban viseli. Ha az egyik oldal egynél több peres félből áll, a szóban forgó oldal részét a választottbíróság felosztja az azon az oldalon részt vevő peres felek között. Ha az ITSO peres félként vesz részt az ügyben, a választottbírósági eljárással összefüggő költségei az ITSO adminisztratív költségének minősülnek.”

3. § Az Országgyűlés a Megállapodás XII. cikk (c) pont (ii) alpontjára vonatkozó 2007. évi módosítást (a továbbiakban: Megállapodás 2007. évi módosítása) e törvénnyel kihirdeti.

4. § A Megállapodás 2007. évi módosításának hiteles angol nyelvű szövege és hivatalos magyar nyelvű fordítása a következő:

„The Assembly of Parties decided to adopt the following amendment to Article XII. (c) (ii) of the ITSO Agreement:

(ii) in the event that the Company (Intelsat Ltd), or any future entity using the Common Heritage frequency assignments, waives such frequency assignment(s), uses such assignment(s) in ways other than those set forth in this Agreement, or declares bankruptcy, the Notifying Administrations shall authorize the use of such frequency assignment(s) only by entities that have signed a public services agreement, which will enable ITSO to ensure that the selected entities fulfill the Core Principles.”

„A Felek közgyűlése határozott az ITSO Megállapodás XII. cikk (c) pont (ii) alpontja alábbi módosításának elfogadásáról:

(ii) amennyiben a Társaság (INTELSAT Ltd) vagy bármely jövőbeni szervezet, amely a közös örökségbe tartozó frekvenciakijelölést használja, lemond ezen frekvenciakijelölésről, ezen kijelölést a jelen Megállapodásban meghatározottaktól eltérően használja, vagy csődöt jelent, a bejelentő igazgatások csak azon szervezeteknek engedélyezhetik ezen frekvenciakijelölés használatát, amelyek olyan közszolgáltatási szerződést kötöttek, amely lehetővé teszi az ITSO-nak annak biztosítását, hogy a kiválasztott szervezetek az alapelveket betartják.”

5. § (1) Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E törvény végrehajtásához szükséges intézkedésekről, valamint a Nemzetközi Műholdas Távközlési Szervezet Közgyűlésén Magyarország képviseletéről a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke gondoskodik.

(3) A Megállapodás és a Megállapodás 2007. évi módosításának egységes szerkezetbe foglalt angol nyelvű szövege és annak hivatalos magyar nyelvű fordítása közzétételéről az elektronikus hírközlésért felelős miniszter gondoskodik.