Időállapot: közlönyállapot (2017.V.25.)

2017. évi L. törvény - az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény és a közigazgatási perrendtartásról szóló törvény hatálybalépésével összefüggő egyes törvények módosításáról 12/12. oldal

b) a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvényt említi, azon e törvényt,

c) a hatóság döntésének bírósági felülvizsgálatát említi, azon közigazgatási pert,

d) belföldi jogsegélyt említ, azon megkeresést,

e) a kérelem érdemi vizsgálat nélküli elutasítását említi, azon a kérelem visszautasítását,

f) lefoglalást említ, azon lefoglalást, illetve zár alá vételt,

g) a döntés nyilvános közzétételét említi, azon a döntés közhírré tételét

kell érteni.”

523. § Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény

a) 79. § (1) bekezdése a „lefoglalásnál” szövegrész helyett a „lefoglalásnál, zár alá vételnél” szöveggel,

b) 132. §-a az „az ügyfél” szövegrész helyett az „a kötelezett” szöveggel lép hatályba.

241. A hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény módosítása

524. § (1) A hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény 32. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (5)–(6) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az (1) bekezdés szerinti bírság kiszabása során a hatóság az eset összes körülményeire tekintettel dönt a bírság kiszabásáról és a bírság összegének meghatározásáról. Ennek keretében – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – mérlegeli:

a) a jogsértéssel okozott hátrányt, ideértve a hátrány megelőzésével, elhárításával, helyreállításával kapcsolatban felmerült költségeket,

b) a jogsértő magatartás ismétlődését és gyakoriságát,

c) a jogsértést elkövető gazdasági súlyát.

(5) A fővárosi és megyei kormányhivatal az (1) bekezdés szerinti eljárásban hozott, önálló jogorvoslattal támadható döntésével szemben fellebbezésnek van helye.

(6) Az (5) bekezdés szerinti fellebbezés elbírálására, valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szerinti felügyeleti eljárás lefolytatására a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter jogosult.”

(2) A hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény 33. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (5)–(6) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az (1) bekezdés szerinti bírság kiszabása során a hatóság az eset összes körülményeire tekintettel dönt a bírság kiszabásáról és a bírság összegének meghatározásáról. Ennek keretében – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – mérlegeli:

a) a jogsértéssel okozott hátrányt, ideértve a hátrány megelőzésével, elhárításával, helyreállításával kapcsolatban felmerült költségeket,

b) a jogsértő magatartás ismétlődését és gyakoriságát,

c) a jogsértést elkövető gazdasági súlyát.

(5) A fővárosi és megyei kormányhivatal az (1) bekezdés szerinti eljárásban hozott, önálló jogorvoslattal támadható döntésével szemben fellebbezésnek van helye.

(6) Az (5) bekezdés szerinti fellebbezés elbírálására, valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szerinti felügyeleti eljárás lefolytatására a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter jogosult.”

242. A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény módosítása

525. § (1) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 8. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

„(3) Egyesbíró jár el elsőfokon

a) a kétfokú közigazgatási eljárásban hozott közigazgatási cselekmény vizsgálatára indított perben,

b) az ötmillió forintot meg nem haladó alapösszegű fizetési kötelezettséget vitató kereset alapján indult perben,

c) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek és a harmadik országbeli állampolgárok beutazásával és tartózkodásával, valamint a menedékjoggal kapcsolatos perben,

d) a 13. § (4) bekezdésében meghatározott perben,

e) a hatósági igazolvánnyal, hatósági bizonyítvánnyal, illetve hatósági nyilvántartás vezetésével kapcsolatos perben,

f) a hatósági határozattal szemben kizárólag a hatósági eljárás egyéb résztvevőjének keresete alapján indult perben,

g) a járulékos közigazgatási cselekménnyel kapcsolatos perben,

h) a mulasztási perben,

i) a közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos perben,

j) az e törvényben meghatározott egyéb perben.”

(2) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 8. § (5) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

„(5) A törvényszék másodfokon három hivatásos bíróból álló tanácsban jár el.”

(3) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 8. §-a a következő (6) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

„(6) A Kúria három hivatásos bíróból álló tanácsban jár el. Ha az ügy különös bonyolultsága vagy kiemelt társadalmi jelentősége indokolja, a Kúria elrendelheti, hogy az ügyben öt hivatásos bíróból álló tanács járjon el. Ha az ügy jellege ezt indokolja, az öt hivatásos bíróból álló tanács legfeljebb két tagja olyan hivatásos bíró lehet, aki közigazgatási ügyben eljáró bírónak nincs kijelölve.”

(4) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 119. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

„(2) A felülvizsgálati kérelemmel egyidejűleg azonnali jogvédelem iránti kérelem is előterjeszthető. Ha a felülvizsgálati kérelem azonnali jogvédelem iránti kérelmet tartalmaz, az elsőfokú bíróság haladéktalanul intézkedik az iratok Kúriára történő felterjesztéséről. A Kúria az azonnali jogvédelem iránti kérelemről legkésőbb a befogadás tárgyában hozott végzéssel egyidejűleg dönt.”

(5) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 121. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

„(1) Ha a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemére kiható módon jogszabálysértő, a Kúria a jogerős határozatot egészben vagy részben hatályon kívül helyezi, és szükség esetén az ügyben eljárt elsőfokú vagy másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítja. A Kúria ítéletében a jogerős határozatot szükség esetén a közigazgatási cselekményre kiterjedő hatállyal helyezi hatályon kívül és a közigazgatási szervet kötelezi új eljárás lefolytatására.”

(6) A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 157. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

157. § [Átmeneti rendelkezések]

(1) Ezt a törvényt a 2018. január 1. napján vagy azt követően előterjesztett keresetlevél alapján indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) A közigazgatási ügyekben a közigazgatási és munkaügyi bíróság által meghozott határozattal szemben 2018. január 1. napján vagy azt követően előterjesztett fellebbezést az e törvény szerint illetékes törvényszék, mint másodfokú bíróság bírálja el.

(3) A 2017. december 31-én első fokon folyamatban lévő, az e törvény 12. § (2) és (3) bekezdése szerinti közigazgatási ügyeket, továbbá azokat az első fokon befejezett, e törvény 12. § (2) és (3) bekezdése szerinti ügyeket, amelyekben az elsőfokú bíróság hatáskörébe tartozó további intézkedéseket kell tenni, a közigazgatási és munkaügyi bíróság megküldi az e törvény szerint illetékes törvényszéknek, mint elsőfokú bíróságnak.

(4) A (2) és (3) bekezdés szerinti közigazgatási ügyeket haladéktalanul, de legkésőbb 2018. február 1-jéig kell megküldeni.

(5) A 2018. december 31-én első fokon folyamatban lévő közigazgatási ügyeket, továbbá azokat az első fokon befejezett ügyeket, amelyekben az elsőfokú bíróság hatáskörébe tartozó további intézkedéseket kell tenni, a közigazgatási és munkaügyi bíróság legkésőbb 2019. február 1-jéig megküldi az e törvény szerint illetékes közigazgatási és munkaügyi bíróságnak.

(6) Az ügyek (3)–(5) bekezdés szerinti megküldése során az áttételre vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni.

(7) Ahol jogszabály a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény XX. fejezetének vagy a közigazgatási perekre vonatkozó szabályainak alkalmazását rendeli, azon a közigazgatási perrendtartást, ha jogszabály bírósági felülvizsgálatot tesz lehetővé, azon közigazgatási pert kell érteni.”

526. § A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény

a) 4. § (7) bekezdés 2. pontja az „az a szerződés” szövegrész helyett az „a magyar közigazgatási szervek között közfeladat ellátására kötött szerződés vagy megállapodás, továbbá az a szerződés” szöveggel,

b) 13. § (2) bekezdés b) pontja a „bejelentéshez vagy engedélyhez kötött tevékenység” szövegrész helyett a „tevékenység bejelentése vagy engedélyezése” szöveggel,

c) 13. § (2) bekezdés c) pontja az „országos illetékességgel eljáró közigazgatási” szövegrész helyett az „országos illetékességgel eljáró területi államigazgatási” szöveggel,

d) 17. § b) pontja a „felügyeletet” szövegrész helyett a „felügyeletet vagy törvényességi ellenőrzést” szöveggel,

e) 39. § (1) bekezdése a „tudomásszerzéstől” szövegrész helyett a „tudomásszerzéstől számított harminc napon belül” szöveggel,

f) 121. § (2) bekezdése az „ítéletet” szövegrész helyett a „határozatot” szöveggel,

g) 124. § (2) bekezdés c) pontja a „hatósági végzéssel” szövegrész helyett a „járulékos közigazgatási cselekménnyel” szöveggel,

h) 136. § (1) bekezdése az „ügyészség” szövegrész helyett a „törvényességi ellenőrzést gyakorló ügyészség” szöveggel,

i) 137. § (1) bekezdés nyitó szövegrésze a „jogkövetkezmények mellett” szövegrész helyett a „jogkövetkezményeken túl” szöveggel,

j) 137. § (1) bekezdés b) pontja a „tevékenységét” szövegrész helyett a „tevékenységét a jogszerűség helyreállításáig” szöveggel,

k) 153. § (1) bekezdésének nyitó szövegrésze a „mellett” szövegrész helyett a „mellett végzéssel” szöveggel

lép hatályba.

527. § Nem lép hatályba a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény

a) 39. § (7) bekezdése,

b) 57. § (2) bekezdés e) pontja.

243. Záró rendelkezések

528. § (1) E törvény – a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 236., 237., 240. és 242. alcím 2017. december 31-én lép hatályba.

(3) Az 1–390. §, a 391. § (1)–(8) bekezdése, a 392–517. §, a 241. alcím, az 1. melléklet és a 2. melléklet 2018. január 1-jén lép hatályba.

(4) E törvény 2018. január 2-án hatályát veszti.

1. melléklet a 2017. évi L. törvényhez

2. melléklet az 1996. évi CXVI. törvényhez

Az Országos Atomenergia Hivatal hatósági eljárásaiban közreműködő szakhatóságok

A B C D E
1 1. Bevonás és közreműködés feltétele Szakkérdés Eljárás Eljáró hatóság
2 2.1. Nukleáris létesítmény esetében. A radioaktív anyagoknak a levegőbe történő kibocsátásának, valamint a levegő radioaktív szennyeződése ellenőrzésének és a kibocsátási határértékeknek a vizsgálata alapján a hozzájárulás megadása és feltételeinek meghatározása az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározottak szerint. a) létesítési engedély,
b) tervezett üzemidőn
túli üzemeltetéshez
engedély,
c) végleges leállítási
engedély,
d) üzembe helyezési
engedély,
e) leszerelési engedély
Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
3 2.2. Nukleáris létesítmény esetében. A radioaktív anyagoknak a vízbe történő kibocsátásának, a vizek és víztartó képződmények radioaktív és hőszennyezés elleni védelmének, valamint a vízi környezet radioaktív szennyeződése ellenőrzésének és a kibocsátási határértékeknek a vizsgálata alapján a hozzájárulás megadása és feltételeinek meghatározása az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározottak szerint. a) létesítési engedély,
b) üzembe helyezési
engedély,
c) üzemeltetési
engedély,
d) tervezett üzemidőn
túli üzemeltetéshez
engedély,
e) végleges leállítási
engedély,
f) leszerelési engedély
Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
4 2.3. Nukleáris létesítmény esetében, ha az engedélyezett tevékenység megváltoztathatja a nukleáris létesítmény vonatkozásában a kibocsátásokat, a kibocsátási határértékeket, a kibocsátási határértékek számításául szolgáló adatokat, a kibocsátások ellenőrzését, a környezetellenőrzést, a hőterhelést; a kibocsátásra kerülő radioaktív izotópok, illetve radioaktív anyagok vonatkozásában megváltoztatja a keletkezés helyét, módját, a keletkező aktivitásokat, a kibocsátás módját, útvonalát, a kibocsátott radioaktív anyag aktivitását, aktivitás-
koncentrációját, fizikai-kémiai jellemzőit, a kibocsátás időbeli alakulását, a kibocsátás tömeg- és térfogatáramát vagy a tervezett kibocsátási szinteket és az üzemeltetési engedély megváltoztatásával jár.
A radioaktív anyagoknak a levegőbe történő kibocsátásának, valamint a levegő radioaktív szennyeződése ellenőrzésének és a kibocsátási határértékeknek a vizsgálata alapján a hozzájárulás megadása és feltételeinek meghatározása az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározottak szerint. nukleáris létesítmény
átalakításának
engedélyezése
Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
5 2.4. Nukleáris létesítmény esetében, ha az engedélyezett tevékenység megváltoztathatja a nukleáris létesítmény vonatkozásában a kibocsátásokat, a kibocsátási határértékeket, a kibocsátási határértékek számításául szolgáló adatokat, a kibocsátások ellenőrzését, a környezetellenőrzést, a hőterhelést; a kibocsátásra kerülő radioaktív izotópok, illetve radioaktív anyagok vonatkozásában megváltoztatja a keletkezés helyét, módját, a keletkező aktivitásokat, a kibocsátás módját, útvonalát, a kibocsátott radioaktív anyag aktivitását,
aktivitáskoncentrációját, fizikai-kémiai jellemzőit, a kibocsátás időbeli alakulását, a kibocsátás tömeg- és térfogatáramát vagy a tervezett kibocsátási szinteket és az üzemeltetési engedély megváltoztatásával jár.
A radioaktív anyagoknak a vízbe történő kibocsátásának, a vizek és víztartó képződmények radioaktív és hőszennyezés elleni védelmének, valamint a vízi környezet radioaktív szennyeződése ellenőrzésének és a kibocsátási határértékeknek a vizsgálata alapján a hozzájárulás megadása és feltételeinek meghatározása az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározottak szerint. nukleáris létesítmény
átalakításának
engedélyezése
Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
6 2.5. Nukleáris létesítmény esetében. A nukleáris létesítmény telephelyének vizsgálatára és értékelésére, a telephelye jellemzőinek és alkalmasságának megállapítására, valamint tervezésére vonatkozó, földtani, bányászati és műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés vizsgálata.
A nukleáris létesítmény építése során kitermelni tervezett ásványi nyersanyag mennyisége, fajtája, a felhasználás, hasznosítás módjának meghatározása, az ásványvagyon-védelmi szempontok érvényesítése, valamint a bányajáradékfizetési kötelezettség megállapítása.
a) telephely vizsgálati és
értékelési engedély,
b) telephely engedély,
c) létesítési engedély,
bányafelügyeleti hatáskörében eljáró területileg illetékes megyei kormányhivatal
7 2.6. Nukleáris létesítmény esetében. A nukleáris létesítményre, a nukleáris létesítmény rendszereire, rendszerelemeire vonatkozó tűz- és katasztrófavédelmi követelményeknek való megfelelés vizsgálata. a) létesítési engedély
b) üzembe helyezési
engedély
c) üzemeltetési engedély
d) átalakítási engedély
e) végleges leállítási
engedély
f) Időszakos Biztonsági
Jelentés hatósági
felülvizsgálata
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
8 2.7. Nukleáris létesítmény építése (bontása) és használatbavétele esetén, ha annak katasztrófavédelmi vonzata van. A nukleáris létesítményre, a nukleáris létesítmény rendszereire, rendszerelemeire vonatkozó katasztrófavédelmi követelményeknek való megfelelés vizsgálata. a) építési (bontási)
engedély
b) használatbavételi
engedély
BM Országos
Katasztrófavédelmi
Főigazgatóság
9 2.8. Nukleáris létesítmény esetében A tűzvédelem atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sajátos követelményeiről és a hatóságok tevékenysége során azok érvényesítésének módjáról szóló jogszabályban meghatározott, a tűzvédelemre vonatkozó követelmények teljesülésének vizsgálata. Időszakos Biztonsági Jelentés felülvizsgálata területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség
10 2.9. Nukleáris létesítmény építése (bontása) és használatbavétele esetén, ha annak tűzvédelmi vonzata van. A tűzvédelem atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sajátos követelményeiről és a hatóságok tevékenysége során azok érvényesítésének módjáról szóló jogszabályban meghatározott, a tűzvédelemre vonatkozó követelmények teljesülésének vizsgálata. a) építési (bontási)
engedély,
b) használatba-vételi engedély
területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség
11 2.10. Nukleáris létesítmény telepítése termőföldön. Termőföld mennyiségi védelme követelményeinek kérdésében. telephely vizsgálati és értékelési engedély fővárosi és megyei kormányhivatal ingatlanügyi hatáskörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala; több, ingatlanügyi hatáskörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal illetékességi területét érintő esetben az ingatlanügyi hatáskörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal
12 3.1 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében. A radioaktív anyagoknak a levegőbe és vízbe történő kibocsátásának, a levegő radioaktív szennyezés elleni védelmének, a vizek és víztartó képződmények radioaktív és hőszennyezés elleni védelmének, valamint a levegő és a vízi környezet radioaktív szennyeződése ellenőrzésének vizsgálata, a kibocsátási határértékek, valamint az ellenőrzési követelményeknek és a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőség részére adandó jelentések rendszerének a meghatározása. a) létesítési engedély
b) üzemeltetési engedély
c) lezárási engedély
Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
13 3.2 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében, ha az engedélyezett tevékenység megváltoztathatja a létesítmény vonatkozásában a kibocsátásokat, a kibocsátási határértékeket, a kibocsátási határértékek számításául szolgáló adatokat, a kibocsátások ellenőrzését, a környezetellenőrzést, a hőterhelést; a kibocsátásra kerülő radioaktív izotópok, illetve radioaktív anyagok vonatkozásában megváltoztatja a keletkezés helyét, módját, a keletkező aktivitásokat, a kibocsátás módját, útvonalát, a kibocsátott radioaktív anyag aktivitását, aktivitáskoncentrációját, fizikai-kémiai jellemzőit, a kibocsátás időbeli alakulását, a kibocsátás tömeg- és térfogatáramát vagy a tervezett kibocsátási szinteket és az üzemeltetési engedély megváltoztatásával jár. A radioaktív anyagoknak a levegőbe és vízbe történő kibocsátásának, a levegő radioaktív szennyezés elleni védelmének, a vizek és víztartó képződmények radioaktív és hőszennyezés elleni védelmének, valamint a levegő és a vízi környezet radioaktív szennyeződése ellenőrzésének vizsgálata, a kibocsátási határértékek, valamint az ellenőrzési követelményeknek és a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőség részére adandó jelentések rendszerének a meghatározása. radioaktívhulladék-tároló létesítmény átalakításának engedélyezése Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala
14 3.3 A radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetén. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények telepítésére és tervezésére vonatkozó földtani, bányászati és műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés vizsgálata. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények építése során kitermelni tervezett ásványi nyersanyag mennyisége, fajtája, a felhasználás, hasznosítás módjának meghatározása, az ásványvagyon-védelmi szempontok érvényesítése, valamint a bányajáradékfizetési kötelezettség megállapítása. a) telephely kutatási
keretprogram engedély,
b) (fázisonkénti)
telephelykutatási
engedély
c) telepítési engedély
d) létesítési engedély,
e) üzemeltetési
engedély,
f) lezárási engedély
bányafelügyeleti hatáskörében eljáró megyei kormányhivatal
15 3.4 A radioaktívhulladék-tároló létesítmény építményeire vonatkozó eljárásokban, ha annak földtani vonatkozása is van, illetve az építés során ásványi nyersanyagot termelnek ki. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények telepítésére és tervezésére vonatkozó földtani, bányászati és műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés vizsgálata.
A radioaktívhulladék-tároló létesítmények építése során kitermelni tervezett ásványi nyersanyag mennyisége, fajtája, a felhasználás, hasznosítás módjának meghatározása, az ásványvagyon-védelmi szempontok érvényesítése, valamint a bányajáradékfizetési kötelezettség megállapítása.
a) építési (bontási)
engedély,
b) használatbavételi
engedély
bányafelügyeleti hatáskörében eljáró megyei kormányhivatal
16 3.5 A radioaktívhulladék-tároló létesítmény átalakítása esetén, ha annak földtani vonatkozása is van, illetve az átalakítás során ásványi nyersanyagot termelnek ki. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények telepítésére és tervezésére vonatkozó földtani, bányászati és műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés vizsgálata. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények átalakítása során kitermelni tervezett ásványi nyersanyag mennyisége, fajtája, a felhasználás, hasznosítás módjának meghatározása, az ásványvagyon-védelmi szempontok érvényesítése, valamint a bányajáradék-fizetési kötelezettség megállapítása. radioaktívhulladék-tároló létesítmény átalakításának engedélyezése bányafelügyeleti hatáskörében eljáró megyei kormányhivatal
17 3.6 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében. A radioaktívhulladék-tároló létesítmények telepítésére és tervezésére vonatkozó földtani, bányászati és műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés vizsgálata. Időszakos Biztonsági Jelentés hatósági felülvizsgálata bányafelügyeleti hatáskörében eljáró megyei kormányhivatal
18 3.7 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében. A tűzvédelem atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sajátos követelményeiről és a hatóságok tevékenysége során azok érvényesítésének módjáról szóló rendeletben meghatározott, a tűzvédelemre vonatkozó követelmények teljesülésének vizsgálata. Időszakos Biztonsági Jelentés hatósági felülvizsgálata területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség
19 3.8 A radioaktívhulladék-tároló létesítményekkel összefüggő építmények és épületszerkezetek hatósági engedélyezésére irányuló eljárásban, ha annak tűzvédelmi vonzata van. A tűzvédelem atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sajátos követelményeiről és a hatóságok tevékenysége során azok érvényesítésének módjáról szóló rendeletben meghatározott, a tűzvédelemre vonatkozó követelmények teljesülésének vizsgálata. a) építési (bontási)
engedély,
b) használatbavételi
engedély
területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség
20 3.9 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében. Az Időszakos Biztonsági Jelentésben a katasztrófavédelemre vonatkozó követelmények teljesülésének vizsgálata. Időszakos Biztonsági Jelentés hatósági felülvizsgálata BM Országos
Katasztrófavédelmi
Főigazgatóság
21 3.10 Radioaktívhulladék-tároló létesítmény telepítése termőföldön. Termőföld mennyiségi védelme követelményeinek kérdésében. telepítési engedély fővárosi és megyei kormányhivatal ingatlanügyi hatáskörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala; több, ingatlanügyi hatáskörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal illetékességi területét érintő esetben az ingatlanügyi hatáskörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal
22 4.1. Kiemelt létesítmények esetén. Kiemelt létesítmények üzemeltetéséből adódó lakossági dózismegszorítás sugár-egészségügyi vizsgálata. lakossági
dózismegszorítás
jóváhagyása
Budapest Főváros Kormányhivatala
23 4.2. Kiemelt létesítmények esetén. Az üzemeltető személyzetnek a kiemelt létesítmény üzemeltetéséből adódó sugárterheléssel szembeni védelme sugár-egészségügyi követelményeinek való megfelelés vizsgálata. létesítményi MSSZ jóváhagyása Budapest Főváros Kormányhivatala
24 4.3. Nukleáris létesítmény esetében. A baleset-elhárítási intézkedések telephelyen kívüli végrehajthatóságának vizsgálata. nukleárisbaleset-elhárítási intézkedési tervének engedélyezése BM Országos
Katasztrófavédelmi
Főigazgatóság
25 4.4. Radioaktívhulladék-tároló létesítmény esetében. A baleset-elhárítási intézkedések telephelyen kívüli végrehajthatóságának vizsgálata. a) (fázisonkénti) telephelykutatási engedély
b) telepítési engedély
c) létesítési engedély
d) nukleárisbaleset-elhárítási intézkedési
tervének engedélyezése
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
26 4.5 Nukleáris létesítmény és radioaktívhulladék-tároló esetében radioaktív anyagok szállítása, fuvarozása. A terv katasztrófavédelmi vizsgálata a veszélyhelyzet megelőzése, következmények elhárítása vagy enyhítése, a hatékony beavatkozás személyi és tárgyi feltételeinek megléte, biztosítása tekintetében. baleset-elhárítási és intézkedési terv jóváhagyása BM Országos
Katasztrófavédelmi
Főigazgatóság
27 4.6. Az atomenergia minden alkalmazója esetében. Az éves effektívdózis-korlát meghaladásának sugár-egészségügyi követelményeknek való megfelelés vizsgálata. éves effektívdózis-korlát
meghaladásának
jóváhagyása
Budapest Főváros Kormányhivatala
28 4.7. Az atomenergia minden alkalmazója esetében. A radioaktív anyagot tartalmazó fogyasztási cikk előállításának, forgalomba hozatalának és felhasználásának sugár-egészségügyi követelményeknek való megfelelés vizsgálata. fogyasztási cikk előállításának, forgalomba hozatalának, felhasználásának engedélyezése, amelynek rendeltetésszerű használatára az ionizáló sugárzás elleni védelemről és a kapcsolódó
engedélyezési, jelentési és ellenőrzési rendszerről szóló 487/2015. (XII. 30.) Korm. rendelet hatálya kiterjed
Budapest Főváros Kormányhivatala
29 4.8. Tartós maradékszennyezettségű területeken. A tartós szennyezettség fennállása sugáregészségügyi következményeinek vizsgálata. radioaktívan szennyezett terület kezelésének, az életvitelszerű tartózkodásnak, a társadalmi és gazdasági tevékenység folytatásának engedélyezése Budapest Főváros Kormányhivatala
30 4.9. A radioaktív hulladékoknak és kiégett fűtőelemeknek a Magyarország országhatárán át történő szállításának engedélyezésére irányuló eljárásában. Annak elbírálása, hogy a nukleáris létesítmények, nukleáris és más radioaktív anyagok, valamint a radioaktív hulladékok fizikai védelme rendészeti és személyi követelményei teljesülnek-e. szállítás engedélyezése Országos Rendőr-
főkapitányság
31 4.10. Az atomenergia alkalmazása körében a fizikai védelmi rendszer hatósági engedélyezésére irányuló eljárásban. Annak elbírálása, hogy az atomenergia alkalmazása körében a fizikai védelmi rendszerre vonatkozó rendészeti és személyi szempontú követelmények teljesülnek-e. a fizikai védelmi rendszer engedélyezése Országos Rendőr-
főkapitányság
32 5.1. Nyitott sugárforrás esetén. A radioaktív anyagoknak a levegőbe és vízbe történő kibocsátásának, a vizek és víztartó képződmények radioaktív és hőszennyezés elleni védelmének, valamint a levegő és a vízi környezet radioaktív szennyeződése ellenőrzésének vizsgálata, a kibocsátási határértékek, valamint az ellenőrzési követelményeknek és a környezetvédelmi hatósági jogkörében eljáró kormányhivatal részére adandó jelentések rendszerének a meghatározása. radioaktív anyag alkalmazása tekintetében Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Pécsi Járási Hivatala”

2. melléklet a 2017. évi L. törvényhez

4. melléklet a 2010. évi CLXXXIV. törvényhez

A közigazgatási és munkaügyi regionális kollégiumok és illetékességi területük

1. ÉSZAK-MAGYARORSZÁGI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Borsod-Abaúj-Zemplén megye Heves megye

2. ÉSZAK-ALFÖLDI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Hajdú-Bihar megye Jász-Nagykun-Szolnok megye Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

3. DÉL-ALFÖLDI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Bács-Kiskun megye Békés megye Csongrád megye

4. KÖZÉP-DUNA-VÖLGYI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Nógrád megye Pest megye

5. ÉSZAK-DUNÁNTÚLI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Győr-Moson-Sopron megye Komárom-Esztergom megye Vas megye

6. DÉL-DUNÁNTÚLI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Baranya megye Somogy megye Tolna megye

7. KÖZÉP-DUNÁNTÚLI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Fejér megye Veszprém megye Zala megye

8. FŐVÁROSI TÖRVÉNYSZÉKI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI REGIONÁLIS KOLLÉGIUM

Budapest főváros”