Időállapot: közlönyállapot (2019.XII.17.)

2019. évi CIX. törvény

a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény, valamint egyes törvényeknek a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvénnyel kapcsolatos módosításáról * 

ELSŐ RÉSZ

A KORMÁNYZATI IGAZGATÁSRÓL SZÓLÓ 2018. ÉVI CXXV. TÖRVÉNY MÓDOSÍTÁSA

1. § A kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Kit.) 1. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) Az 1/A. § hatálya kiterjed azokra a foglalkoztatottakra, akiknek a kormányzati szolgálati jogviszonya az 1/A. § alapján jön létre, valamint az őket foglalkoztató szervekre.”

2. § A Kit. a következő 1/A. §-sal egészül ki:

„1/A. § [A törvény alkalmazása új kormányzati igazgatási szervre]

(1) Ha jogszabály rendelkezése folytán valamely szerv e törvény hatálya alá tartozó kormányzati igazgatási szervvé alakul át (e § alkalmazásában: új szerv), az új szervre és annak foglalkoztatottjaira - törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában - e törvény rendelkezéseit a szerv átalakulását követő harmadik hónap első napjától kell alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a 2. §-t, a 4. §-t, a Második Részt és az 51. §-t az új szerv létrehozását követő naptól kell alkalmazni.

(3) Az (1) bekezdés szerinti időpontig az új szervnél foglalkoztatottak jogviszonyára az új szerv jogelőd szervénél (e § alkalmazásában: jogelőd szerv) foglalkoztatottak jogviszonyára irányadó szabályokat kell alkalmazni.

(4) A jogelőd szervnél foglalkoztatottnak a jogelőd szervvel fennálló foglalkoztatási jogviszonya - ide nem értve a munkaviszonyt - az (1) bekezdésben meghatározott időpontban az e törvény szerinti kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át. A foglalkoztatottat a jogviszony átalakulását követő 15 napon belül tájékoztatni kell a jogviszony átalakulásáról, részére az e törvény szerinti beosztási okiratot ki kell állítani, illetményét a (12) és (13) bekezdés alapján meg kell állapítani.

(5) A (4) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem alakul át a jogviszony, ha a foglalkoztatott nem felel meg a kinevezés általános feltételeinek. Ebben az esetben a foglalkoztatott jogviszonyának megszűnésére a 114. § (3) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

(6) Az (5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a foglalkoztatottal szemben az e törvény szerinti összeférhetetlenség áll fenn, kivéve, ha az összeférhetetlenséget kiváltó ok megszüntethető, és ennek érdekében a foglalkoztatott a jogviszony átalakulását megelőzően intézkedik, és ezt igazolja.

(7) A foglalkoztatottat - a (4) bekezdés szerinti beosztási okirat közlését követő öt munkanapon belül írásban benyújtott kérelmére - a 89. § (5) bekezdésének megfelelő alkalmazásával fel kell menteni azzal, hogy a kinevezésmódosítást megelőző illetményén a (12) és (13) bekezdés szerinti illetményt kell érteni.

(8) A foglalkoztatott jogviszonyának a (4) bekezdés szerinti átalakulása esetén a jogviszonyt a próbaidő, a végkielégítésre és a szolgálati elismerésre való jogosultság szempontjából folyamatosnak kell tekinteni.

(9) A határozatlan időtartamú foglalkoztatási jogviszony - eltérő törvényi rendelkezés hiányában - határozatlan időtartamú kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át. Teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a jogviszony teljes munkaidős kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át.

(10) A munkáltatói jogkör gyakorlója az új szervnél foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonyát - hozzájárulásával - az (1) bekezdésben meghatározott időpontban kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakíthatja át azzal, hogy az illetménye nem lehet kevesebb a munkavállalót a foglalkoztató szerv átalakulásának napján megillető munkabérnél. Amennyiben a munkaviszony a foglalkoztató szerv átalakulásának napját követően jött létre, a jogviszony átalakulása esetén az illetmény nem lehet kevesebb a munkaszerződés szerinti munkabérnél.

(11) Az új szerv alaplétszámának megállapítására és álláshelyeinek besorolására az 51. § szerinti eljárás keretében kerül sor. Az álláshelyek besorolásának szempontjait a Kormány állapítja meg a (12) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.

(12) A foglalkoztatott e törvény szerinti illetményét úgy kell megállapítani, hogy az nem lehet kevesebb annál, mint amekkora összegre a foglalkoztatott illetményként a kinevezési okirat alapján a foglalkoztató szerv átalakulásának napján jogosult volt azzal, hogy figyelembe kell venni a foglalkoztató szerv átalakulásának napját követően

a) a jogviszonyban töltött idő alapján az illetmény összegében bekövetkező változást,

b) az illetmény elemét képező pótlék megállapítását vagy összegének változását,

c) vezetői munkakörbe vagy vezetői munkakörből nem vezetői munkakörbe helyezés esetén a kinevezésmódosítás szerinti illetményt.

(13) Ha a foglalkoztatott jogviszonya a foglalkoztató szerv átalakulásának napját követően jött létre, a (12) bekezdés alkalmazása során a kinevezési okirata szerinti illetményét kell figyelembe venni.

(14) A foglalkoztatott számára a jogviszony átalakulását megelőző napon meglévő, a jogelőd szervnél ki nem adott szabadságot a jogelőd szerv pénzben megváltja a (3) bekezdés alapján irányadó jogszabály rendelkezései szerint.

(15) E § alkalmazásában nem minősül új kormányzati igazgatási szervnek a kormányzati igazgatási szerv szétválásával, vagy a kormányzati igazgatási szervből történő kiválással létrehozott kormányzati igazgatási szerv.

(16) A jogviszony átalakulásához kapcsolódó, az (1)-(15) bekezdésben nem szabályozott kérdéseket a jogelőd szerv átalakulásáról rendelkező jogszabályban kell rendezni.”

3. § (1) A Kit. 3. §-a a következő (9) és (10) bekezdéssel egészül ki:

„(9) Az e törvényben nem szereplő megbízatás és tisztség kormányzati feladatok teljesítésére nem adható.

(10) A miniszterelnök határozatával feljogosíthatja a Miniszterelnöki Kormányirodánál, valamint az általános politikai koordinációért felelős miniszter által vezetett minisztériumban a (2) bekezdés szerinti jogviszonyban foglalkoztatottat a miniszterelnöki tanácsadói vagy miniszterelnöki főtanácsadói megnevezés használatára.”

(2) A Kit. 3. §-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

„(11) A (2) bekezdés c) pontjától eltérően a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztériumban, valamint a rendészetért felelős miniszter által vezetett minisztériumban kabinetfőnöknek hivatásos szolgálati jogviszonyban álló, a honvédek jogállásáról szóló törvény szerint a minisztériumba vezényelt vagy kirendelt személy, illetve a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerint a minisztériumba vezényelt személy is kinevezhető.”

4. § A Kit. 13. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A kormánybiztos biztosi jogviszonyából származó jogok és kötelezettségek érvényesítéséért, valamint a jogviszonyával kapcsolatos kiadások költségvetési fedezetéért a kinevezéséről szóló kormányhatározatban megjelölt minisztérium vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda a felelős.”

5. § A Kit. 14. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) A miniszterelnöki biztos biztosi jogviszonyából származó jogok és kötelezettségek érvényesítéséért, valamint a jogviszonyával kapcsolatos kiadások költségvetési fedezetéért a kinevezéséről szóló miniszterelnöki utasításban megjelölt minisztérium vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda a felelős.”

6. § A Kit. 26. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A helyettes államtitkárt a minisztérium szervezeti és működési szabályzatában kijelölt főosztályvezető vagy helyettes államtitkár helyettesíti. Ha a helyettes államtitkári tisztség nincs betöltve, a helyettes államtitkár hatáskörét a minisztérium szervezeti és működési szabályzatában a helyettesítésére kijelölt főosztályvezető vagy helyettes államtitkár gyakorolja.”

7. § A Kit. 29. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztériumban szervezeti egységhez nem rendelt álláshely hozható létre - a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium szervezeti és működési szabályzatában rögzített módon -, a Magyar Honvédséggel való kapcsolattartás, valamint a kiemelt gazdálkodási feladatok koordinálása céljából. Az álláshelyet betöltő személyt a honvédelemért felelős miniszter nevezi ki. Az álláshelyet betöltő személy - a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium szervezeti és működési szabályzatában rögzített módon - irányíthat önálló szervezeti egységet, és az álláshelyhez rendszeresített beosztásra, rendfokozatra vagy illetményre és cím használatára jogosult.”

8. § A Kit. III. Fejezete a következő 33/A. §-sal egészül ki:

„33/A. § [A közös hivatali szervezet]

(1) Az e fejezet hatálya alá tartozó kormányzati igazgatási szervek esetében a Kormány rendeletben közös hivatali szervezet kialakítására feljogosított szerveket jelölhet ki.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a szervek vezetői megállapodást köthetnek a hivatali szervezet feladatainak vagy feladatai meghatározott részének közös hivatali szervezet általi ellátásáról. A megállapodásban meg kell jelölni a közös hivatali szervezet által ellátandó feladatok körét, továbbá azt a szervet, amelyik az adott feladatkör tekintetében közös hivatali szervezetként jár el.

(3) A megállapodás megkötésére vonatkozó jogosultság nem ruházható át. A megállapodás vagy annak módosítása hatálybalépésének feltétele a szervezeti és működési szabályzatok megállapodásnak megfelelő kiadása vagy módosítása. A közös hivatali szervezet kizárólag a Kormány (1) bekezdés szerinti rendeletének módosításával vagy hatályon kívül helyezésével szüntethető meg.

(4) Közös hivatali szervezet esetében a megállapodás - a szervezeti és működési szabályzat kivételével - kiterjedhet arra, hogy az (1) bekezdés szerinti szervek közös szabályzatot adjanak ki. A közös szabályzatot a megállapodásban részt vevő valamennyi szerv feljogosított vezetőjének alá kell írnia.

(5) A feladatot átvevő szerv az átvett feladatok tekintetében a feladatot átadó szervvel azonos célból és feltételek mellett, azonos terjedelemben jogosult mindazon adatok kezelésére, amelyek kezelésére a feladatot átadó szerv jogosult.

(6) A megállapodásban, valamint a szervezeti és működési szabályzatokban foglaltak szerint az átadó az átadott feladatokkal összefüggésben közreműködik a közös hivatali szervezet szervezeti egységeinek irányításában.”

9. § A Kit. 36. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) Azon központi hivatal esetében, amely a feladatát nem az ország egész területére kiterjedő illetékességgel látja el, törvény vagy kormányrendelet a (2) és (3) bekezdésben foglaltaktól eltérő szabályt állapíthat meg.”

10. § A Kit. VI. Fejezete a következő 52/A. §-sal egészül ki:

„52/A. § [A kormányzati igazgatási szerv alaplétszámába tartozó álláshelyek megszűnése]

Ha a kormányzati igazgatási szerv megszűnik, vagy egyéb okból kikerül e törvény hatálya alól, a kormányzati igazgatási szerv alaplétszámába tartozó álláshely megszűnik.”

11. § A Kit. 54. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3) Az álláshely betölthető a kormányzati igazgatási szervhez vezényelt, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti jogviszonyban (a továbbiakban: hivatásos szolgálati jogviszony), valamint a kormányzati igazgatási szervhez a honvédek jogállásáról szóló törvény szerint vezényelt vagy kirendelt hivatásos vagy szerződéses szolgálati viszonyban (a továbbiakban: katonai szolgálati viszony) álló személlyel is, azzal, hogy ebben az esetben - a hivatásos szolgálati jogviszony és a katonai szolgálati viszony szünetelése esetének kivételével - nem jön létre az (1) bekezdés szerinti jogviszony és a hivatásos szolgálati jogviszony, valamint a katonai szolgálati viszony továbbra is fennáll.

(3a) Ha a (3) bekezdés szerint vezénylés vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti beosztás útján szakmai vezetői álláshely betöltésére kerül sor, nem kell alkalmazni a 3. § (6) bekezdés b) pontját.”

12. § (1) A Kit. 55. §-a a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) Ha a kormányzati igazgatási szerv feladatainak ellátásához szükséges, a Kormány - a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően - mellőzheti a hat hónapon át betöltetlen álláshelynek a központosított álláshelyállományba helyezését azzal, hogy ebben az esetben a (2) bekezdés szerinti időtartam számítása újrakezdődik.

(2b) A (2) bekezdés szerinti időtartamot az álláshelyen létrehozott jogviszony a jogviszony kezdetének napjától számított 21. napon szakítja meg. Ez irányadó akkor is, ha az álláshely betöltésére az 59. § vagy a 89. § (6) bekezdésének alkalmazásával kerül sor azzal, hogy ezekben az esetekben az álláshely betöltése a kinevezés módosításától számított 21. napon szakítja meg a (2) bekezdés szerinti időtartamot.”

(2) A Kit. 55. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A Kormány a kormányzati igazgatási szerv alaplétszámába tartozó álláshelyet határozatával átcsoportosíthatja egy másik kormányzati igazgatási szervhez.”

(3) A Kit. 55. §-a a következő (4a)-(4d) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A Kormány az érintett kormányzati igazgatási szerveket vezető, irányító vagy felügyelő miniszterek közös javaslatára - az 54. § (3) bekezdése szerinti vezényléssel vagy kirendeléssel betöltött álláshelyek kivételével - két kormányzati igazgatási szerv azonos besorolási kategóriájú álláshelyét határozatával kormányrendeletben meghatározottak szerint megcserélheti egymással azzal, hogy a csere nem érinti az álláshelyeken fennálló jogviszonyok fennállását. Az álláshelyek cseréjét követően a munkáltatói jogkör gyakorlója szükség szerint módosítja az álláshely betöltésének feltételeit és az álláshelyen ellátandó feladatokat.

(4b) A kormányhivatal irányítására kormányrendeletben kijelölt miniszter a (4a) bekezdéstől eltérően - kormányrendeletben meghatározottak szerint - a kormányhivatalok között az egyik kormányhivatalhoz tartozó álláshelyet megcserélheti a másik kormányhivatalhoz tartozó álláshellyel azzal, hogy a csere nem érinti az álláshelyeken fennálló jogviszonyok fennállását. Az álláshelyek cseréjét követően a munkáltatói jogkör gyakorlója szükség szerint módosítja az álláshely betöltésének feltételeit és az álláshelyen ellátandó feladatokat.

(4c) Ha álláshelyek átcsoportosítására kizárólag kormányhivatalok között kerül sor, az átcsoportosítással kapcsolatos hatáskört a Kormány helyett a kormányhivatal irányítására kormányrendeletben kijelölt miniszter gyakorolja.

(4d) A (4b) és (4c) bekezdés szerinti intézkedésről a kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szervet kormányrendeletben meghatározottak szerint tájékoztatni kell.”

13. § A Kit. 56. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, valamint a § a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:

„(2) Az európai uniós vagy elkülönített projekt, illetve program keretében meghatározott feladatok ellátására jogviszony a központosított álláshelyállományból származó álláshelyen hozható létre.

(3) A Kormány a központosított álláshelyállományból származó álláshelyet - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - a központosított álláshelyállományba visszahelyezheti.

(4) Tartós külszolgálat, külszolgálati felkészülés és a külszolgálatot követő átmeneti belső elhelyezés céljából kormányzati szolgálati jogviszony a 102. § (1) bekezdése szerinti kihelyező szervnél, központosított álláshelyállományba tartozó álláshelyen hozható létre.

(5) A 103. § szerinti nemzeti szakértő a központosított álláshelyállományba tartozó álláshelyen is foglalkoztatható.

(6) Az 55. § (2)-(4) bekezdését a kormányzati igazgatási szervnek a központosított álláshelyállományból származó álláshelyére is alkalmazni kell.”

14. § A Kit. 60. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„60. § [A kormányzati igazgatási szervnek az álláshely-nyilvántartással kapcsolatos feladata]

A kormányzati igazgatási szervnek a jogosultságkezelési nyilvántartásban szereplő kormánytisztviselője a Kormány rendeletében meghatározottak szerint közreműködik az álláshely-nyilvántartásban szereplő adatok kezelésében és az álláshely-nyilvántartással kapcsolatos feladatok ellátásában.”

15. § (1) A Kit. 62. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv vezeti az Álláshely Nyilvántartó Rendszer részét képező álláshely-nyilvántartást és a jogosultságkezelési nyilvántartást.”

(2) A Kit. 62. § (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(12) A kormányzati igazgatási szerv - a Kormány rendeletében meghatározott kivétellel - a Kormány rendeletében meghatározott tartalommal és formában előzetesen tájékoztatja a kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szervet valamennyi nem rendszeres személyi juttatásról.”

16. § (1) A Kit. IX. Fejezete a következő 62/A. §-sal egészül ki:

„62/A. § [Álláshely-nyilvántartás]

(1) Az álláshely-nyilvántartás a kormányzati igazgatási szervek álláshelyei vonatkozásában tartalmazza:

a) az álláshellyel rendelkező szerv nevét, PIR számát, adószámát,

b) annak a szervezeti egységnek a nevét és szervezeti hierarchiában elfoglalt helyét, amelyhez az álláshely tartozik,

c) az álláshely azonosítóját,

d) az álláshely típusát (alaplétszámba tartozó álláshely vagy központosított álláshelyállományba tartozó álláshely),

e) az álláshely besorolási kategóriáját,

f) az álláshelyen fennálló jogviszony létesítő okirata szerinti illetmény vagy munkabér összegét, valamint az álláshelyen fennálló jogviszony alapján kifizetett - illetményen vagy munkabéren felüli - juttatások, támogatások összegét,

g) annak tényét, hogy az álláshely betöltött-e vagy üres, illetve, hogy az álláshelyet betöltő személy tartósan távol van és más személlyel ideiglenesen be van töltve az álláshely,

h) az álláshelyen fennálló jogviszony típusát,

i) annak tényét, hogy az álláshelyen fennálló jogviszony határozott idejű vagy határozatlan,

j) ha az álláshelyen fennálló jogviszony határozott idejű, akkor a jogviszony megszűnésének időpontját,

k) annak tényét, hogy az álláshely betöltését a Kormány határozott vagy határozatlan időre engedélyezte,

l) a részmunkaidős foglalkoztatás tényét és azt, hogy az adott álláshelyen hány jogviszony áll fenn,

m) az álláshely finanszírozási formáját (hazai, európai uniós, vegyes),

n) ha az álláshely betöltését a Kormány határozott időre engedélyezte, az engedélyben szereplő határidőt,

o) az álláshely betöltését engedélyező, illetve az álláshellyel kapcsolatos egyéb határozat, utasítás vagy egyéb munkáltatói intézkedés számát, és

p) az alaplétszámmal kapcsolatos határozat, utasítás vagy egyéb munkáltatói intézkedés számát.

(2) Az álláshely-nyilvántartás - az (1) bekezdésben meghatározott adatokon felül - a 61. § (2) bekezdése szerinti célból tartalmazza az álláshelyet betöltő személy(ek) alábbi személyazonosító adatait:

a) családi és utónév (születési családi és utónév), valamint

b) születési hely és idő.

(3) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv a (2) bekezdés szerinti személyes adatot az érintettet foglalkoztató kormányzati igazgatási szervnél fennálló foglalkoztatási jogviszony megszűnését vagy megszüntetését követő öt évig kezeli.

(4) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv hozzáférést biztosít az álláshely-nyilvántartáshoz a 62/B. § szerinti jogosultságkezelési nyilvántartásban szereplő, szerkesztési és a betekintési jogosultsággal rendelkező személyek részére.

(5) Az álláshely-nyilvántartás a kormányzati igazgatási szervek álláshelyeinek nyilvántartásáról szóló kormányrendeletben meghatározottak szerint összekapcsolásra kerül a kormányzati igazgatási szervek közszolgálati alapnyilvántartásaival, az általuk használt személyügyi nyilvántartó programokkal, a továbbképzési és teljesítményértékelő rendszerrel, a közfeladat-kataszterrel, a központosított illetményszámfejtő rendszer által használt nyilvántartással, valamint a Kormányzati Személyügyi Döntéstámogató Rendszerrel.”

(2) A Kit. IX. Fejezete a következő 62/B. §-sal egészül ki:

„62/B. § [Jogosultságkezelési nyilvántartás]

(1) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv az álláshely-nyilvántartással kapcsolatos szerkesztési és betekintési jogosultságok azonosítása és ellenőrzése céljából jogosultságkezelési nyilvántartást vezet.

(2) A jogosultságkezelési nyilvántartás tartalmazza:

a) a szerkesztési vagy betekintési jogosultsággal rendelkező személy családi és utónevét, születési családi és utónevét, születési helyét és idejét, valamint a lakcímét,

b) a szerkesztési vagy betekintési jogosultsággal rendelkező személy e-mail-címét, mobilszámát,

c) a jogosultság típusát (szerkesztési vagy betekintési),

d) annak a szervnek a nevét, amelyhez tartozik a jogosultság, és

e) a jogosultság keletkezésének időpontját.

(3) A kormányzati igazgatási szerv részére kizárólag a saját adataira, illetve a miniszter által irányított vagy felügyelt kormányzati igazgatási szerv adataira vonatkozó betekintési, illetve szerkesztési jogosultság biztosítható.

(4) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv - a (3) bekezdésben foglaltakon túl - további személyek, illetve szervek részére is biztosíthat betekintési jogosultságot a kormányzati igazgatási létszámgazdálkodással kapcsolatos feladatok ellátása céljából.

(5) A szerkesztési jogosultságnak megfelelő adatkezelésre irányuló ellenőrzés, az ellenőrzés során esetlegesen feltárt hiányosságok és felelősség megállapítása céljából a (2) bekezdésben meghatározott adatokat a szerkesztési jogosultság megszűnését követő öt évig kell megőrizni.

(6) A kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szerv az álláshely-nyilvántartásra, illetve a jogosultságkezelési nyilvántartásra vonatkozó ellenőrzési feladatainak gyakorlása érdekében jogosult valamennyi kormányzati igazgatási szerv adatait megismerni és kezelni.”

17. § (1) A Kit. 71. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) A jognyilatkozatokat a tartalmuk szerint kell elbírálni.”

(2) A Kit. 71. §-a a következő (16) bekezdéssel egészül ki:

„(16) A (10) bekezdés rendelkezéseit a (11) bekezdésben nevesített munkáltatói intézkedést tartalmazó elektronikus dokumentumokra nem kell alkalmazni.”

18. § (1) A Kit. 72. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A 71. § (11) bekezdése szerinti munkáltatói intézkedést tartalmazó elektronikus dokumentum kézbesítésére az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: E-ügyintézési tv.) 14. §-ában és 15. § (2) és (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a (3) és a (3a) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni azzal, hogy ügyfél alatt kormánytisztviselőt, elektronikus ügyintézést biztosító szerv alatt a kormányzati igazgatási szervet kell érteni.”

(2) A Kit. 72. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A 71. § (11) bekezdése szerinti munkáltatói intézkedést tartalmazó elektronikus dokumentum kézbesítése esetén az E-ügyintézési tv. 15. § (3) bekezdésétől eltérően, ha a szolgáltató azt igazolja vissza, hogy a küldeményt a címzett kétszeri értesítése ellenére nem vette át, az elektronikus dokumentumot kézbesítettnek kell tekinteni a második értesítés igazolásban feltüntetett időpontját követő ötödik munkanapon.

(3a) A (3) bekezdéstől eltérően a jogviszonyt azonnali hatállyal megszüntető munkáltatói intézkedést tartalmazó irat a címzett (2) bekezdés szerinti tárhelyére történő megküldésről szóló értesítési igazolásban foglalt időpontban minősül kézbesítettnek.”

19. § A Kit. 76. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) Az elnök irányítja az MKK Országos Irodáját (a továbbiakban: Országos Iroda) és az Országos Irodát vezető főtitkár tevékenységét.”

20. § A Kit. 77. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) Az MKK tagnyilvántartását - a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság által üzemeltetett informatikai rendszerben - az Országos Iroda vezeti.”

21. § A Kit. a következő 77/A. és a 77/B. §-sal egészül ki:

„77/A. § (1) Az MKK folyamatos működésének biztosítása érdekében a központi költségvetésről szóló törvényben megállapított működési támogatás átutalásához az MKK köteles minden év január 15. napjáig benyújtani a támogatáshoz szükséges dokumentumokat. A működési támogatás biztosítására jogosult fejezetgazda támogatási összeget minden év január 30. napjáig biztosítja az MKK részére.

(2) Az Országos Iroda munkatársai - a főtitkár kivételével - az MKK részére működési támogatás biztosítására jogosult fejezetgazda által irányított központi kormányzati igazgatási szervvel állnak munkaviszonyban.

(3) Az MKK működéséhez szükséges tárgyi feltételeket az MKK részére működési támogatás biztosítására jogosult fejezetgazda biztosítja.

77/B. § (1) Az MKK a feladat- és hatáskörét érintő bármely kérdésben az adott kérdésben hatáskörrel rendelkező állami szerv vezetőjéhez fordulhat, és

a) tájékoztatást, adatot, szakmai és jogértelmezési kérdésben állásfoglalást (a továbbiakban együtt: tájékoztatás) kérhet;

b) javaslatot tehet, intézkedés megtételét kezdeményezheti;

c) az általa irányított szerv működésével, illetőleg az általa kibocsátott jogszabállyal, közjogi szervezetszabályozó eszközzel és egyéb döntésével kapcsolatban véleményt nyilváníthat, kezdeményezheti annak megváltoztatását vagy visszavonását.

(2) A megkeresett szerv az MKK megkeresésére harminc napon belül köteles érdemben válaszolni. Ha a tájékoztatás, illetőleg a válaszadás vagy az intézkedés nem a megkeresett szerv hatáskörébe tartozik, az köteles a megkeresést nyolc napon belül áttenni a hatáskörrel rendelkező szervhez, és erről az MKK-t egyidejűleg tájékoztatni.”

22. § A Kit. 81. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a munkáltatói jogokat a 33/A. § szerinti esetben a közös hivatali szervezet vezetője gyakorolja, ha a közös hivatali szervezetet létrehozó megállapodás erről rendelkezik.”

23. § A Kit. 86. § (2) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A beosztási okiratnak tartalmaznia kell)

„g) a kormánytisztviselő álláshelyének besorolását és azonosítóját, álláshelyváltás esetén a korábbi és az új álláshely azonosítóját egyaránt,”

24. § A Kit. 88. § (5) bekezdés b) pont be) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ösztöndíjas jogviszonyra ahol e törvény)

be) kormányzati igazgatási szervet említ, azon a befogadó intézményt, a 137. § és a 139. § alkalmazásában az ösztöndíjat folyósító minisztériumot;”

(kell érteni.)

25. § A Kit. 89. § (3) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:

(A kormánytisztviselő a kinevezése módosításának közlésétől számított négy munkanapon belül írásban kérheti a felmentését, ha)

„g) a kinevezés módosítására az 55. § (4a) vagy (4b) bekezdése szerinti álláshelycsere miatt kerül sor.”

26. § A Kit. XIV. Fejezete a következő 90/A. §-sal egészül ki:

„90/A. § [A kormányzati igazgatási szerv személyében bekövetkező jogutódlás]

(1) Ha a kormányzati igazgatási szerv személyében jogutódlás miatt változás következik be, az érintett álláshelyeken a jogutódlás időpontjában fennálló jogviszonyokból származó jogok és kötelezettségek a jogutódlás időpontjában az átadó kormányzati igazgatási szervről az átvevő kormányzati igazgatási szervre szállnak át.

(2) Az átadó kormányzati igazgatási szerv az átszállást megelőzően köteles tájékoztatni az átvevő kormányzati igazgatási szervet az átszállással érintett jogviszonyokból származó jogokról és kötelezettségekről. A tájékoztatás elmaradása az átvevő kormányzati igazgatási szervvel szemben az e jogviszonyokból származó igények érvényesítését nem érinti.

(3) Az (1) bekezdés szerinti jogutódlás esetén az álláshelyet betöltő kormánytisztviselő új beosztási okiratát az átvevő kormányzati igazgatási szerv az átszállást követő harminc napon belül kiállítja.

(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni az 55. § (4) bekezdése szerinti álláshelyátcsoportosítás és az 55. § (4a) és (4b) bekezdése szerinti álláshelycsere esetén.”

27. § A Kit. 97. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A kormánytisztviselő köteles és jogosult a Kormány, a kormányzati igazgatási szervet vezető, irányító vagy felügyelő miniszter, illetve a munkáltatói jogkör gyakorlója által előírt képzésben, továbbképzésben, átképzésben vagy közigazgatási vezetőképzésben (a továbbiakban együtt: képzés) részt venni.”

28. § A Kit. 99. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A kormánytisztviselő kormányzati érdekből történő kirendeléssel, külszolgálati kirendeléssel, belföldi és külföldi kiküldetéssel, továbbá kormányhivatalok közötti kirendeléssel ideiglenesen a kinevezéstől eltérően is foglalkoztatható. A kinevezéstől eltérő ideiglenes foglalkoztatásról szóló írásbeli munkáltatói intézkedésben a Kormány rendeletében meghatározottakról kell rendelkezni.”

29. § A Kit. 102. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Ágazati szakmai feladat, illetve e feladat támogatásának ellátása céljából a kormánytisztviselő a külpolitikáért felelős miniszter, illetve az európai uniós ügyek koordinációjáért felelős miniszter által vezetett minisztériumba, a Magyarország Állandó NATO Képviseletére, Magyarország Állandó EBESZ Képviseletére (a továbbiakban együtt: kihelyező szerv) a kormányzati igazgatási szerv döntése alapján - a kihelyező szervvel egyeztetve - a feladatellátáshoz szükséges határozott időre kirendelhető (a továbbiakban: külszolgálati kirendelés).”

30. § (1) A Kit. 104. § (1) bekezdés j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kormányzati szolgálati jogviszony megszűnik:)

„j) abban az esetben, ha a 89. § (6) bekezdésének alkalmazása során az ott megállapított határidő leteltéig a fogadó kormányzati igazgatási szerv nem állítja ki az új beosztási okiratot.”

(2) A Kit. 104. § (1) bekezdése a következő k)-m) ponttal egészül ki:

(A kormányzati szolgálati jogviszony megszűnik:)

„k) ha a Kormány döntése alapján a központosított álláshelyállományból származó álláshely visszakerül a központosított álláshelyállományba,

l) ha a Kormány az álláshelyet az 55. § (2) bekezdése alapján a központosított álláshelyállományba helyezi,

m) ha a Kormány az alaplétszám részét képező álláshelyet megszünteti vagy az az 52/A. § alapján megszűnik.”

(3) A Kit. 104. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) Ha a kormányzati szolgálati jogviszonyt létesítő személy a kormányzati szolgálati jogviszony létesítését megelőzően a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) szerinti kormányzati szolgálati vagy közszolgálati jogviszonyban, közalkalmazotti, hivatásos szolgálati, katonai szolgálati, honvédelmi alkalmazotti vagy rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban állt, és e jogviszonyának megszűnését követő 30 napon belül első jogviszonyként kormányzati szolgálati jogviszonyt létesít, jogviszonyát e törvény alkalmazásában folyamatosnak kell tekinteni.”

31. § A Kit. 105. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„105. § [A kormányzati szolgálati jogviszony megszüntetése]

(1) A kormányzati szolgálati jogviszony megszüntethető:

a) a felek közös megegyezésével,

b) lemondással,

c) felmentéssel,

d) a hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel,

e) azonnali hatállyal a próbaidő alatt.

(2) Ha a kormánytisztviselő a kormányzati szolgálati jogviszonyának megszüntetését követő 30 napon belül első jogviszonyként újabb kormányzati szolgálati jogviszonyt létesít, kormányzati szolgálati jogviszonyát folyamatosnak kell tekinteni.

(3) Ha a kormányzati szolgálati jogviszonyt létesítő személy a kormányzati szolgálati jogviszony létesítését megelőzően a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti kormányzati szolgálati vagy közszolgálati jogviszonyban, közalkalmazotti, hivatásos szolgálati, katonai szolgálati, honvédelmi alkalmazotti vagy rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban állt, és e jogviszonyának megszüntetését követő 30 napon belül első jogviszonyként kormányzati szolgálati jogviszonyt létesít, jogviszonyát folyamatosnak kell tekinteni.”

32. § A Kit. 107. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kormányzati szolgálati jogviszony felmentéssel akkor szüntethető meg, ha)

„c) a kormánytisztviselő által betöltött álláshelyen ellátandó feladat vagy a kormánytisztviselő által betöltött álláshely átszervezés miatt megszűnik;”

33. § A Kit. 111. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A kormánytisztviselő a felmentési idő egészére jogosult illetményre, ha a munkavégzési kötelezettség alól fizetés nélküli szabadság miatt mentesül.”

34. § A Kit. 112. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A kormánytisztviselőt - a (10) bekezdésben foglalt kivétellel - végkielégítés illeti meg

a) felmentése esetén,

b) a kormányzati igazgatási szerv jogutód nélküli megszűnése esetén,

c) a jogviszonyának a 104. § (1) bekezdés k) pontja alapján történő megszűnése esetén, ha a központosított álláshelyállományból származó álláshely a Kormány döntése alapján az 53. § (4) bekezdése szerinti engedélyben meghatározott határidőnél korábban kerül vissza a központosított álláshelyállományba, vagy a Kormány a központosított álláshelyállományba tartozó álláshely betöltését határozatlan időre engedélyezte,

d) a jogviszonyának a 104. § (1) bekezdés l) és m) pontja alapján történő megszűnése esetén.”

35. § A Kit. 113. § (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

(A kormányzati igazgatási szerv felmentéssel nem szüntetheti meg a jogviszonyt)

„h) az unoka gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság”

(időtartama alatt.)

36. § A Kit. 122. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(9) A (8) bekezdésben foglaltakat arányosan kell alkalmazni, ha a kormányzati szolgálati jogviszony

a) év közben kezdődött,

b) határozott időre jött létre,

c) részmunkaidőre jött létre.”

37. § A Kit. 128. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

„(9) Az a kormánytisztviselő, aki vezetői pótszabadságra és a 155. § (1) és (2) bekezdése szerinti pótszabadságra nem jogosult, az ötvenedik életévének betöltésétől évente 3 munkanap pótszabadságot is igénybe vehet.”

38. § (1) A Kit. 129. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) Ha a kormánytisztviselő táppénz, szülési szabadság, vagy a gyermek, illetve az unoka gondozása, a hozzátartozó ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság miatt nem tudja az esedékesség évében a szabadságát igénybe venni, az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül - az esedékesség évét követően is - igénybe veheti a szabadságot.”

(2) A Kit. 129. § (22) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(22) Ha a kormánytisztviselő a gyermek vagy az unoka gondozása, a hozzátartozó ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára járó szabadságot nem kapta meg, azt a felek megállapodása alapján pénzben is meg lehet váltani a gyermek vagy az unoka gondozása, a hozzátartozó ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság megszűnését követően.”

39. § (1) A Kit. 131. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A kormánytisztviselőnek fizetés nélküli szabadság jár

a) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés időtartamára;

b) a külszolgálat időtartamára, ha házastársa vagy élettársa külszolgálatot teljesít;

c) a nemzetközi közigazgatási szakértői tevékenység időtartamára.”

(2) A Kit. 131. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A (4) és (5) bekezdés határidőre vonatkozó rendelkezéseit nem kell alkalmazni az (1) bekezdés a) pontja szerinti fizetés nélküli szabadságra.”

40. § (1) A Kit. 134. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) A tartósan távol lévő kormánytisztviselő által betöltött álláshelyen az 54. § (5) bekezdés b) pontja alkalmazásával létrehozott határozott idejű jogviszony alapján - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az álláshely besorolási kategóriájától eggyel alacsonyabb, illetve eggyel magasabb besorolási kategóriához tartozó illetménysávba eső illetmény is kifizethető.”

(2) A Kit. 134. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A kormánytisztviselő megállapított illetménye teljesítményértékelés alapján módosítható. Az illetmény teljesítményértékelés nélkül is módosítható, ha azt a kormánytisztviselő által betöltött álláshely besorolási kategóriájának módosulása teszi szükségessé.”

41. § (1) A Kit. 145. § (3) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az elismerésre jogosító idő megállapításánál)

„c) a hivatásos szolgálati jogviszony, szerződéses vagy hivatásos katonai szolgálati viszony, a honvédelmi alkalmazotti jogviszony, a rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszony időtartamát,”

(kell figyelembe venni.)

(2) A Kit. 145. § (3) bekezdés g) és h) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek, valamint a (3) bekezdés a következő i) ponttal egészül ki:

(Az elismerésre jogosító idő megállapításánál)

„g) a 104. § (9) bekezdése és a 105. § (2) bekezdése szerinti jogviszony-létesítés esetén a két jogviszony közötti időtartamot,

h) a 89. § (6) bekezdése szerinti munkahelyváltás esetén a nyugvás időtartamát, és

i) az állami vezetői szolgálati jogviszonyban, politikai felsővezetőként politikai szolgálati jogviszonyban töltött időt”

(kell figyelembe venni.)

(3) A Kit. 145. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A kormánytisztviselő nem jogosult a szolgálati elismerésnek arra a fokozatára, amelyben másik foglalkoztatási jogviszonyban szolgálati idő elismerésként vagy jubileumi jutalomként részesült.”

42. § A Kit. 147. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A cafetériajuttatás igénybevételének részletes szabályairól, elszámolásának rendjéről és visszatérítésének szabályairól - a Kormány rendeletében meghatározottak figyelembevételével - a hivatali szervezet vezetője a közszolgálati szabályzatban rendelkezik.”

43. § A Kit. 148. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A kormánytisztviselő részére az e törvényben, valamint az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben nevesített visszatérítendő, illetve vissza nem térítendő juttatás biztosítható.

(2) Az (1) bekezdés szerinti juttatás mértékét, feltételeit, az elbírálás és elszámolás rendjét, valamint a visszatérítés szabályait a Kormány rendeletben állapítja meg. A kormányzati igazgatási szerv szabályzata nem változtathatja meg a juttatás - e törvényben, illetve a Kormány rendeletében meghatározott - elnevezését és attól eltérőt nem alkalmazhat.”

44. § (1) A Kit. 151. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) A (3) bekezdés alkalmazásában a kormányzati szolgálati jogviszony kormánytisztviselő általi megszüntetésnek minősül

a) a 89. § (6) bekezdés szerinti munkahelyváltás,

b) a jogviszonynak a 105. § (1) bekezdés a) és b) pontja alapján történő megszüntetése,

c) a jogviszonynak a 105. § (1) bekezdés c) pontja alapján történő megszüntetése,

ha arra amiatt kerül sor, hogy a kormánytisztviselő elmulasztja a 95. § (5) és (7) bekezdése szerinti előzetes engedély kérését vagy a 95. § (6) bekezdése szerinti bejelentés megtételét.”

(2) A Kit. 151. §-a a következő (8a) bekezdéssel egészül ki:

„(8a) A (8) bekezdést kell alkalmazni abban az esetben is, ha a kormánytisztviselő kormányzati szolgálati jogviszonya a 105. § (1) bekezdés d) pontja alapján szűnik meg.”

45. § A Kit. 157. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) A kormánytisztviselőnek unokája személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama alatt.”

46. § (1) A Kit. 168. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A kormánytisztviselő a kormányzati szolgálati jogviszonyból származó igényének érvényesítése érdekében közszolgálati panaszt nyújthat be a 80. § (3) bekezdésében meghatározott kormányzati igazgatási szerv ellen. A kormányzati igazgatási szerv és az érdekképviseleti szerv az e törvényből származó igényét bíróság előtt érvényesítheti.

(2) A közszolgálati panaszt a sérelmesnek tartott munkáltatói intézkedésről szóló irat kézbesítésétől számított harminc napon belül lehet a Közszolgálati Döntőbizottsághoz benyújtani

a) a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnése és megszüntetése,

b) az összeférhetetlenség megszüntetésére irányuló írásbeli felszólítás,

c) a teljesítményértékelés,

d) a fegyelmi és kártérítési ügyben hozott határozat,

e) a kinevezés egyoldalú módosítása,

f) a sérelemdíj megfizetése ügyében hozott határozat,

g) a fizetési felszólítás

tárgyában.

(3) A (2) bekezdésben meghatározottakon túli igény esetén a közszolgálati panaszt az elévülési időn belül lehet előterjeszteni.”

(2) A Kit. 168. § (5)-(9) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(5) A kormánytisztviselő közvetlenül a bírósághoz fordulhat keresetével, ha a Közszolgálati Döntőbizottság a (10) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem bírálja el a közszolgálati panaszt. Ebben az esetben a keresetlevelet a határidő lejártától számított harminc napon belül lehet előterjeszteni.

(6) A jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó megállapodás megtámadása esetén a kormánytisztviselő a közszolgálati panaszt, a 80. § (3) bekezdésében meghatározott kormányzati igazgatási szerv a keresetlevelet a 74. § (10) és (11) bekezdése szerinti megtámadás eredménytelenségének megállapításától számított harminc napon belül terjesztheti elő. A megtámadás eredménytelen, ha a másik fél annak közlésétől számított tizenöt napon belül nem válaszol, vagy azt nem fogadja el.

(7) A kormányzati igazgatási szerv mérlegelési jogkörébe tartozó döntése ellen a kormánytisztviselő a Közszolgálati Döntőbizottsághoz akkor fordulhat, ha e törvény megengedi.

(8) A közszolgálati panasz beadására megállapított határidőt megtartottnak kell tekinteni, ha a Közszolgálati Döntőbizottsághoz intézett közszolgálati panaszt legkésőbb a határidő utolsó napján ajánlott küldeményként postára adták vagy elektronikus dokumentumban megküldték. Ha a fél a közszolgálati panasz beadására megállapított határidőt elmulasztja, igazolással élhet. Az igény hat hónap elteltével nem érvényesíthető.

(9) A (2) bekezdés a) és e) pontjában foglalt munkáltatói intézkedés, továbbá a hivatalvesztés fegyelmi büntetést kiszabó fegyelmi határozat kivételével a közszolgálati panasz benyújtásának a munkáltatói intézkedés hatályosulására halasztó hatálya van.”

(3) A Kit. 168. § (15) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(15) A Közszolgálati Döntőbizottság az eljárásában érvényesített igény elbírálása céljából, azzal összefüggésben megismert személyes adatokat az adatkezelés céljának megvalósulásáig, de legkésőbb az eljárás tárgyát képező ügy iratainak selejtezéséig vagy levéltárba adásáig kezeli.”

47. § A Kit. 174. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A közszolgálati személyügyi nyilvántartást a kormányzati igazgatási szerv más személyes adatot tartalmazó nyilvántartásától elkülönítetten kell kezelni. A közszolgálati személyügyi nyilvántartás más személyes adatot tartalmazó nyilvántartással - az álláshely-nyilvántartás kivételével - nem kapcsolható össze.”

48. § (1) A Kit. 175. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A kormányzati igazgatási szerv elektronikusan vezetett közszolgálati alapnyilvántartási rendszere más személyes adatot tartalmazó nyilvántartással - törvény felhatalmazása hiányában, valamint az álláshely-nyilvántartás kivételével - nem kapcsolható össze.”

(2) A Kit. 175. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (7)-(9) bekezdéssel egészül ki:

„(6) A kormányzati igazgatási szerv az elektronikusan vezetett közszolgálati alapnyilvántartási rendszerében a kormánytisztviselő (4) és (5) bekezdésben, valamint a 3. mellékletben meghatározott adatait a 179. § (4) bekezdésében foglalt ideig kezeli.

(7) Ha a kormánytisztviselőt kormányzati szolgálati jogviszonyának megszűnését vagy megszüntetését követően más kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatják, kérésére a korábbi álláshelye szerinti kormányzati igazgatási szerv a (6) bekezdés szerinti adatairól elektronikusan rendszerezett formában másolatot ad át a foglalkoztató kormányzati igazgatási szervnek.

(8) Ha a munkáltatói jogkör gyakorlója a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 111. §-a alapján tájékoztatást kap arról, hogy e törvény hatálya alatt állóval szemben büntetőeljárás indult, a tájékoztatás során tudomására jutott természetes személyazonosító adatot, valamint a 82. § (4) bekezdése szerinti bűncselekmény miatt indult büntetőeljárás megindításának tényéről szóló adatot a tájékoztatást követő tizenöt napig, ha a tájékoztatás alapján munkáltatói intézkedésre kerül sor, az intézkedés meghozataláig jogosult kezelni.

(9) A munkáltatói jogkör gyakorlója a 82. § (4) bekezdése szerinti tájékoztatás során tudomására jutott személyes adatot a tájékoztatást követő tizenöt napig, ha a tájékoztatás alapján munkáltatói intézkedésre kerül sor, az intézkedés meghozataláig jogosult kezelni. Ezt követően az adatokat törölni kell.”

49. § (1) A Kit. 177. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(A személyügyi központ nyilvántartja és kezeli)

„e) a teljesítményértékelés”

(adatait.)

(2) A Kit. 177. §-a a következő (7)-(11) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Az (1) bekezdés e) pontja szerinti adatnyilvántartás és adatkezelés - a kormánytisztviselők teljesítményértékelési rendszerének jogszabályban meghatározottak szerinti működtetése érdekében - kiterjed:

a) a kormánytisztviselő és a teljesítményértékelést végző vezető természetes személyazonosító adataira, álláshelyének besorolására;

b) a kormánytisztviselő teljesítményértékelése során rögzített egyéni feladatokra és azok értékelésére.

(8) A személyügyi központ a kormánytisztviselő (7) bekezdés szerinti adatait a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésétől vagy megszüntetésétől számított 3 év elteltével törli a nyilvántartásból, ha újabb kormányzati szolgálati jogviszony létesítésére nem került sor.

(9) A kormánytisztviselő képzésével, továbbképzésével, vizsgáztatásával összefüggő központi nyilvántartást - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - a Nemzeti Közszolgálati Egyetem működteti. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem e feladata ellátása körében a (10) és (11) bekezdésben meghatározott adatokat a 179. § (4) bekezdésében meghatározott ideig kezeli.

(10) A Kormány által rendeletben kijelölt vizsgaszervező a közigazgatási és ügykezelői alapvizsgával, valamint a közigazgatási szakvizsgával kapcsolatban a következő adatok körét tartja nyilván, illetve kezeli:

a) a vizsgázó természetes személyazonosító adatait,

b) a vizsgázó munkáltatójára vonatkozó adatokat,

c) a vizsgajegyzőkönyvben foglalt adatokat,

d) a vizsgabizonyítvány számát, keltét,

e) a vizsga teljesítéséhez szükséges adatokat,

f) a vizsgázó elérhetőségeinek adatait.

(11) A továbbképzést szervező a továbbképzés lebonyolításával kapcsolatban a következő adatok körét tartja nyilván, illetve kezeli:

a) a résztvevő természetes személyazonosító adatait,

b) a résztvevő munkáltatójára vonatkozó adatokat,

c) a továbbképzés teljesítéséhez szükséges adatokat,

d) a résztvevő elérhetőségeinek adatait.”

50. § (1) A Kit. 179. § (1) bekezdés j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, valamint az (1) bekezdés a következő k)-m) ponttal egészül ki:

(A kormánytisztviselő kormányzati szolgálati jogviszonyával kapcsolatos iratok közül a kormánytisztviselő)

„j) közszolgálati igazolásának, korábbi foglalkoztatási jogviszony-igazolásának másolatát,

k) végzettségét, szakképzettségét, szakképesítését igazoló okiratának másolatát,

l) a 3. melléklet szerinti személyes adatainak igazolására szolgáló okiratok másolatát,

m) az álláshely betöltéséhez, feladatainak ellátásához szükséges egyéb engedélyeket”

[együttesen kell tárolni (a továbbiakban együtt: személyi anyag).]

(2) A Kit. 179. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A (4) bekezdésben meghatározott ideig meg kell őrizni kormánytisztviselő - 89. § (6) bekezdésével, 104. § (9) és (10) bekezdésével, valamint 105. § (2) és (3) bekezdésével összefüggésben - átadott személyi anyagának másolatát is (fogyatékanyag).”

51. § A Kit. 180. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Kormány ellenőrzi - a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter közreműködésével - a kormányzati szolgálati jogviszonyra vonatkozó jogszabályok végrehajtását.”

52. § A Kit. 181. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A politikai felsővezető politikai szolgálati jogviszonyára nem kell alkalmazni a 79. §, a 80. § (2) bekezdésének, a 81. §, a XII. fejezet, a 86. § (1)-(6) bekezdése és a 89. § (1) és (2) bekezdése kivételével a XIV. fejezet, a 92. §, a 95-97. §, a XVI. fejezet, a 115. § és a 117. § kivételével a XVII. fejezet, a 124. §, a 128. § (1) és (3)-(7) bekezdésének, a 134. § (1)-(3) és (5) bekezdésének, a 144-145. §, a 149. §, a 151. §, a 158. §, a 166. §, valamint a XXII. és XXIII. fejezet rendelkezéseit.”

53. § A Kit. 207. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) A kormánymegbízott szabadsága tekintetében az e törvény szerinti munkáltatói jogköröket - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a kormányhivatal irányítására kormányrendeletben kijelölt miniszter által kijelölt politikai felsővezető gyakorolja.”

54. § (1) A Kit. 217. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A kabinetfőnök politikai szolgálati jogviszonyára - a (2) és (3) bekezdésben foglalt eltéréssel - a politikai tanácsadóra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.”

(2) A Kit. 217. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A 3. § (11) bekezdése szerint a honvédek jogállásáról szóló törvény alapján a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztériumba vezényelt vagy kirendelt kabinetfőnök, illetve a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény alapján a rendészetért felelős miniszter által vezetett minisztériumba vezényelt kabinetfőnök jogviszonyára a honvédek jogállásáról szóló törvényt, illetve a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvényt kell alkalmazni.”

55. § A Kit. 222. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) Más tisztség, megbízatás, egyéb munkavégzéssel együtt járó tevékenység végzése, illetve jogviszony létrehozása szempontjából a biztosi jogviszony nem minősül munkavégzésre, illetve foglalkoztatásra irányuló jogviszonynak, továbbá nem keletkeztet összeférhetetlenséget.”

56. § A Kit. 223. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„223. § [A közigazgatási államtitkárra és a helyettes államtitkárra alkalmazandó szabályok]

A közigazgatási államtitkár és a helyettes államtitkár kormányzati szolgálati jogviszonyára nem kell alkalmazni a 83. §-t, a 85. §-t, a 86. § (7)-(10) bekezdését, a 87. §-t, a 88. §-t, a 90. §-t, a 96. §-t, a 100. §-t, a 103-110. §-t, a 111. § (1), (3) és (8) bekezdését, a 111. § (4) bekezdését a második mondat kivételével, a 112-114. §-t, a 128. § (1) és (3)-(7) bekezdését, a 149. §-t, a 158. §-t, valamint a 166. § (2)-(3) és (5) bekezdését.”

57. § A Kit. 224. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztériumban helyettes államtitkárként kinevezhető az a büntetlen előéletű, az országgyűlési képviselők választásán választható személy is, aki az (1) bekezdésben meghatározott szakképzettséggel nem rendelkezik, de annak megszerzésére irányuló képzésben vesz részt, feltéve, hogy a helyettes államtitkár feladatkörébe tartozik az ifjúságpolitikával kapcsolatos feladatok ellátása.”

58. § A Kit. a következő 246/A. §-sal egészül ki:

„246/A. § [A központi hivatal vezetője helyettesének kinevezése]

(1) A központi hivatal vezetőjének helyettesét - ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik - a központi hivatal vezetőjének javaslatára a központi hivatalt irányító miniszter nevezi ki és menti fel.

(2) A központi hivatal vezetője a helyettesének javasolt személyről - a központi hivatalt irányító miniszternek tett javaslattétellel egyidejűleg - tájékoztatja a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium közigazgatási államtitkárát, aki a javasolt személlyel szemben a tájékoztatást követő tizenöt napon belül kifogással élhet. A kifogásolt személy nem nevezhető ki a központi hivatal vezetője helyettesének.

(3) Ha a központi hivatal irányítását a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter látja el, a (2) bekezdést nem kell alkalmazni.”

59. § (1) A Kit. 247. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Annak a központi hivatalnak a vezetője, amelyik a feladatát nem az ország egész területére kiterjedő illetékességgel látja el - törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában - az 1. melléklet I. pontjában foglalt Illetménytábla szerinti főosztályvezetői illetményre jogosult. Az illetmény összegét a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.

(1b) Törvény vagy kormányrendelet az (1a) bekezdés szerinti központi hivatal vezetőjének javadalmazására az (1a) bekezdés helyett az (1) bekezdés alkalmazását rendelheti el.”

(2) A Kit. 247. §-a a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) Az (1a) bekezdés szerinti központi hivatal vezetőjének helyettese - törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában - az 1. melléklet II. pontjában foglalt Illetménytábla szerinti főosztályvezetői illetményre jogosult. Az illetmény összegét a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.

(2b) Törvény vagy kormányrendelet az (1a) bekezdés szerinti központi hivatal vezetőjének helyettese javadalmazására a (2a) bekezdés helyett a (2) bekezdés alkalmazását rendelheti el.”

60. § A Kit. 250. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A főigazgató vezetői pótszabadsága megegyezik a helyettes államtitkár vezetői pótszabadságával.”

61. § A Kit. XXXIII. Fejezete a következő 250/A. §-sal egészül ki:

„250/A. § [A szakmai vezetőre alkalmazandó szabályok]

A szakmai vezető kormányzati szolgálati jogviszonyára - az e törvényben meghatározott eltérésekkel és kivételekkel - a kormányzati szolgálati jogviszonyra vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.”

62. § A Kit. 253. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az igazgató vezetői pótszabadsága megegyezik a főosztályvezető vezetői pótszabadságával.”

63. § A Kit. a következő 262/A. §-sal egészül ki:

„262/A. § [A hivatalvezető-helyettes szabadsága]

A hivatalvezető-helyettes vezetői pótszabadsága megegyezik az osztályvezető vezetői pótszabadságával.”

64. § A Kit. 263. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A munkamegosztás szempontjából elkülönült szervezeti egység vezetője szakmai vezetői (osztályvezetői vagy főosztályvezetői) álláshelyre nevezhető ki.

(2) A főosztályvezetői és osztályvezetői álláshely betöltésére javasolt személyről a kormányzati igazgatási szervet vezető, irányító vagy felügyelő miniszter által vezetett minisztérium közigazgatási államtitkára tájékoztatja a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium közigazgatási államtitkárát, aki a javasolt személlyel szemben a tájékoztatást követő tizenöt napon belül kifogással élhet. A kifogásolt személy nem nevezhető ki a szakmai vezetői (főosztályvezetői vagy osztályvezetői) álláshelyre. A kifogás tényéről és a kifogásolt személyről a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium közigazgatási államtitkára a miniszterelnököt a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára útján tájékoztatja.”

65. § A Kit. 265. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A kormányhivatal főosztályvezetője az 1. melléklet II. pontjában meghatározott főosztályvezetői álláshely szerinti illetményre jogosult, amelynek összegét a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.

(4) A kormányhivatal osztályvezetője az 1. melléklet II. pontjában meghatározott osztályvezetői álláshely szerinti illetményre jogosult, amelynek összegét a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.”

66. § (1) A Kit. 278. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonyát - az Mt.-ben meghatározottakon túl - a munkáltató felmondással megszüntetheti

a) a 107. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti esetben,

b) ha a munkavállaló a 95. § (5) és (7) bekezdése szerinti előzetes engedély kérését vagy a 95. § (6) bekezdése szerinti bejelentés megtételét elmulasztja.”

(2) A Kit. 278. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Az e törvény szerinti szabályzat és közszolgálati szabályzat a munkavállalók esetében az Mt. 17. §-a szerinti munkáltatói szabályzatnak minősül.”

67. § (1) A Kit. 279. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) A munkavállaló munkaszerződésében rögzíteni kell a munkavállaló álláshelyének azonosítóját. A munkavállaló munkaköri leírásában meg kell határozni a munkavállaló álláshelyén a munkavállaló által ellátandó feladatokat. A munkavállaló munkaviszonyára az 59. § alkalmazandó azzal, hogy az Mt. 58. §-ától eltérően a más álláshelyre helyezés esetén a munkáltató szerv egyoldalúan is jogosult a munkaszerződést módosítani, azzal, hogy ez esetben a munkavállaló munkaviszonyára a 89. § (3) bekezdése megfelelően alkalmazandó.”

(2) A Kit. 279. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a § a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(7) A munkaviszonyt létesíteni szándékozó személy hatósági bizonyítvánnyal igazolja, hogy büntetlen előéletű, nem áll a (6) bekezdésben meghatározott büntetőeljárás hatálya alatt, továbbá, hogy nem áll olyan foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, amely a munkaviszonya létesítését nem teszi lehetővé. A hatósági bizonyítvánnyal történő igazolásra a 84. §-ban foglaltakat alkalmazni kell.

(8) A kormányzati igazgatási szerv a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek teljesítése érdekében munkaügyi nyilvántartást vezet. A nyilvántartás adattartalma - a kizárólag a kormánytisztviselők esetében releváns adatok kivételével - megegyezik a kormánytisztviselők 3. melléklet szerinti közszolgálati alapnyilvántartásának adataival. A munkaügyi nyilvántartásra egyebekben a közszolgálati alapnyilvántartásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, azzal, hogy a kormányzati igazgatási szerv a munkaügyi nyilvántartásban szereplő adatokat a munkaviszony megszűnését vagy megszüntetését követő 5 évig kezeli.”

68. § (1) A Kit. 281. § (3) bekezdés 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„3. az álláshely-nyilvántartás és a jogosultságkezelési nyilvántartás tartalmára és vezetésére vonatkozó szabályokat;”

(2) A Kit. 281. § (3) bekezdése a következő 5. és 6. ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„5. az 55. § (4a) és (4b) bekezdése szerinti álláshelycserével kapcsolatos eljárási szabályokat és a munkáltatói jogkör gyakorlójának feladatait;

6. az álláshelyeknek az 1/A. § szerinti besorolásának szempontjait.”

(3) A Kit. 281. § (4) bekezdés 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„8. a kormánytisztviselők részére e törvény alapján biztosítható visszatérítendő és vissza nem térítendő juttatásokat, támogatásokat és kedvezményeket, továbbá azok - ideértve a XX. Fejezet szerinti juttatások és kedvezmények - mértékét és feltételeit, a juttatásokkal, támogatásokkal és kedvezményekkel kapcsolatos elbírálás és elszámolás rendjét, a cafetéria-juttatásra vonatkozó nyilatkozat megtételének és módosításának szabályait, valamint a visszafizetés szabályait;”

(4) A Kit. 281. § (4) bekezdés 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„15. a nemzeti szakértőként az Európai Unió, valamint a nemzetközi szervezet intézményeiben alkalmazott kormánytisztviselők jogviszonyára, sajátos jogállására vonatkozó részletes szabályokat;”

(5) A Kit. 281. § (4) bekezdés 20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„20. a kormánytisztviselő képzésére, továbbképzésére, átképzésére, illetve közigazgatási vezetőképzésére, valamint a továbbképzés ágazati irányítására és felügyeletére vonatkozó szabályokat;”

(6) A Kit. 281. § (4) bekezdés 23. és 24. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„23. az elhelyezkedési korlátozással érintett ágazatokat és álláshelyeket, a korlátozás alóli mentesítés szabályait, valamint az ágazati tevékenységet főtevékenységként végző gazdasági társaság meghatározásának szempontjait;

24. a közszolgálati személyügyi nyilvántartásokra, a munkaügyi nyilvántartásra és a közszolgálati statisztikai adatgyűjtésre vonatkozó részletes szabályokat;”

(7) A Kit. 281. § (4) bekezdése a következő 28-33. ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg)

„28. a nemzetközi közigazgatási szakértői tevékenység tartalmát, típusát, ellátásának feltételrendszerét, a nemzetközi közigazgatási szakértői tevékenység engedélyezésére és a célfeladattal kapcsolatos megállapodásra vonatkozó részletszabályokat;

29. a kormányzati szolgálati jogviszony, a politikai szolgálati jogviszony, a biztosi jogviszony és a munkaviszony létesítéséhez és fennállásához kapcsolódóan a foglalkoztatottat, a hivatali szervezet vezetőjét és a munkáltatói jogkör gyakorlóját terhelő tájékoztatási és egyéb kötelezettségekre vonatkozó szabályokat;

30. azokat a nem rendszeres személyi juttatásokat, amelyek tekintetében a kormányzati igazgatási szervnek nem kell a kormányzati személyügyi igazgatásra kijelölt szervet előzetesen tájékoztatnia;

31. a kinevezéstől eltérő ideiglenes foglalkoztatásról szóló írásbeli munkáltatói intézkedés tartalmának megállapítására vonatkozó szabályokat;

32. a 177. § (9) bekezdése szerinti nyilvántartás Nemzeti Közszolgálati Egyetem általi működtetésének szabályait,

33. az átalakulással létrejövő új kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatottak jogviszonyának átalakulásával kapcsolatos eljárási és egyéb átmeneti szabályait.”

(8) A Kit. 281. § (6) bekezdése a következő 4. és 5. ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben jelölje ki:)

„4. a 33/A. § szerinti közös hivatali szervezet kialakítására feljogosított szerveket;

5. a 177. § (10) bekezdése szerinti vizsgaszervezőt.”

(9) A Kit. 281. §-a a következő (14) bekezdéssel egészül ki:

„(14) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg a 296. § (8) bekezdése szerinti jövedelem számításának módját.”

69. § A Kit. 291. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Ahol jogszabály állami tisztviselőt, illetve állami ügykezelőt említ, azon az e törvény szerinti fővárosi és megyei kormányhivatal kormánytisztviselőjét kell érteni.”

70. § A Kit. a következő 296. és 297 §-sal egészül ki:

„296. § [Átmeneti rendelkezések a kormányhivatalok tisztségviselői szolgálati jogviszonya tartalmának 2020. évi módosulásához]

(1) A kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény, valamint egyes törvényeknek a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvénnyel kapcsolatos módosításáról szóló 2019. évi CIX. törvénnyel (a továbbiakban: Módtv.) megállapított, a kormányhivatalok tisztségviselőire vonatkozó rendelkezéseket az e §-ban foglaltak szerint kell alkalmazni.

(2) A munkáltatói jogkör gyakorlója 2020. március 1-jéig tájékoztatja a tisztségviselőt a jogviszonyt érintő lényeges változásokról, továbbá 2020. március 16-ig módosítja a tisztségviselő kinevezését.

(3) Az álláshely besorolási kategóriájának változásával érintett tisztségviselők új álláshelyhez rendelésének szempontjait a Kormány állapítja meg. Az álláshelyi átsorolás a kormányzati szolgálati jogviszony fennállását és folyamatosságát nem érinti, ha a tisztségviselő megfelel a kinevezés általános feltételeinek. Ha a kormányzati ügykezelő az álláshely besorolási kategória változásával nem felel meg a kinevezés általános feltételeinek, jogviszonya jogviszonyváltással munkaviszonnyá alakul át.

(4) A (3) bekezdés szerinti esetben a tisztségviselő az új álláshelyét 2020. április 1-jétől tölti be.

(5) A tisztségviselő illetményét úgy kell megállapítani, hogy az nem lehet kevesebb annál, mint amekkora összegre a tisztségviselő illetményként a kinevezési okmány alapján 2019. december 31-én jogosult volt azzal, hogy

a) a jogviszonyban töltött ideje alapján az illetmény összegében 2020. január 1. után bekövetkező változást,

b) a 2020. január 1. utáni vezetői álláshelybetöltést, vagy vezetői álláshely betöltését követően nem vezetői álláshely betöltését és az erre figyelemmel megállapított illetményt

figyelembe kell venni.

(6) Ha az érintett jogviszonya 2020. január 1. után jött létre, az (5) bekezdés alkalmazása során a kinevezési okmánya szerinti illetményét kell figyelembe venni.

(7) A tisztségviselő e § alkalmazásával megállapított illetménye és a tisztségviselőnek a 2020. január, február és március hónap után az ugyanazon kormányzati igazgatási szervtől származó jövedelme közötti különbözetet az érintett 2020. áprilisi illetményével egyidejűleg kell kifizetni. A jövedelem számításának módját a Kormány rendeletben állapítja meg.

(8) A tisztségviselő szabadságának mértékére 2020 január, február és március hónapban a 2019. december 31-én hatályos szabályozást kell alkalmazni, amely időszakra az érintett a 2020. évi szabadságának időarányos részére jogosult. A tisztségviselő 2020. április 1-jétől 2020. december 31-ig az új szabályozás szerinti szabadságának időarányos részére jogosult.

(9) A tisztségviselő 2020-ban a cafetériajuttatás 2020. április 1-jétől 2020. december 31-ig terjedő időarányos részére jogosult.

(10) A tisztségviselő szolgálati elismerésre és végkielégítésre a 2020. január 1. és 2020. április 1. közötti időszakban a 2019. december 31-én hatályos szabályzás szerint jogosult. Az álláshelyi elismerésre jogosító idő kezdő időpontja a (4) bekezdésben meghatározott időpont.

297. § [Átmeneti rendelkezések a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény, valamint egyes törvényeknek a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvénnyel kapcsolatos módosításáról szóló 2019. évi CIX. törvényhez]

(1) A kormányzati igazgatási szerv hivatali szervezetének vezetője 2020. február 29-éig gondoskodik a közszolgálati szabályzatnak a Módtv. hatálybalépése miatt szükséges módosításáról.

(2) E törvénynek a Módtv.-el módosított 168. §-át a Módtv. hatálybelépését követő igényérvényesítések esetén kell alkalmazni.”

71. § (1) A Kit. 3. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) A Kit. 4. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

72. § A Kit.

1. 1. § (3) bekezdésében az „ügyészre” szövegrész helyébe a „ügyészre, valamit a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényben meghatározott érintett szervhez beosztott bíróra, bírósági titkárra” szöveg,

2. 15. § (2) bekezdésében az „Az (1) bekezdésben” szövegrész helyébe az „A 3. § (9) bekezdésében” szöveg,

3. 18. § (3) bekezdésében a „működésiszabályzatában” szövegrész helyébe a „működési szabályzatában” szöveg,

4. 57. § (2) bekezdésében a „központi hivatal” szövegrész helyébe a „központi hivatal, valamint a kormányhivatal”,

5. 57. § (7) bekezdésében a „szükséges” szövegrész helyébe a „szükséges és a 134. § (1a) bekezdése nem alkalmazható” szöveg,

6. 62. § (9) bekezdés a) pontjában az „érintett” szövegrész helyébe az „az érintett” szöveg,

7. 71. § (11) bekezdésében a „kinevezési okmányt, a kinevezés módosítását” szövegrész helyébe a „kinevezési okmánynak a beosztási okirat részét és annak módosítását” szöveg,

8. 76. § (6) és (9) bekezdésében a „Közgyűlés” szövegrész helyébe a „Küldöttgyűlés” szöveg,

9. 76. § (8) bekezdés b) pontjában az „az Országos Pénzügyi Ellenőrző” szövegrész helyébe a „tanácskozási joggal a Felügyelő” szöveg,

10. 80. § (3) bekezdésében a „munkáltató szerv alatt” szövegrész helyébe a „munkáltató szerv alatt, az ügyvédi tevékenységről szóló törvény” szöveg,

11. 82. § (3) bekezdés a) pontjában a „hatálya alatt” szövegrész helyébe a „miatt büntetőeljárás hatálya alatt” szöveg,

12. 82. § (4) bekezdés nyitó szövegrészében a „(3) bekezdés a) pontjában” szövegrész helyébe a „(2) bekezdésben” szöveg,

13. 84. § (7) bekezdésében a „kormányzati szolgálati jogviszony megszűnéséig, illetve megszüntetéséig” szövegrész helyébe a „174. § (6) bekezdésében és a 179. § (4) bekezdésében meghatározott időtartamig” szöveg,

14. 86. § (7) bekezdésében a „107. § (11) bekezdése” szövegrész helyébe a „105. § (2) bekezdése” szöveg,

15. 91. § címében a „munkáltató” szövegrész helyébe a „foglalkoztató kormányzati igazgatási szerv” szöveg,

16. 93. § (2) bekezdés i) pontjában a „Közgyűlése” szövegrész helyébe a „Küldöttgyűlése” szöveg,

17. 95. § (10) bekezdés b) pontjában a „részvény” szövegrész helyébe a „tulajdonosi részesedés” szöveg,

18. 104. § (3) bekezdésében a „munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés idejére” szövegrész helyébe a „felmentési időre” szöveg,

19. 104. § (9) bekezdésében az „újabb” szövegrész helyébe az „első jogviszonyként újabb” szöveg,

20. 107. § (5) bekezdésében az „átlag alatti” szövegrész helyébe az „a teljesítményértékelés eredményeként átlag alatti” szöveg,

21. 108. § (2) bekezdésében a „biztosított” szövegrész helyébe a „biztosított észszerű” szöveg,

22. 112. § (6) bekezdés d) pontjában a „közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.)” szövegrész helyébe a „Kttv.” szöveg,

23. 114. § (1) bekezdésében a „központi” szövegrész helyébe a „központosított” szöveg,

24. 114. § (10) bekezdésében az „igazgatási szolgálati jogviszonnyá” szövegrész helyébe az „igazgatási szolgálati jogviszonnyá vagy munkaviszonnyá” szöveg,

25. 117. § (2) bekezdésében a „kormányzati szolgálati jogviszonyban” szövegrész helyébe a „korlátozás alá eső álláshelyen” szöveg,

26. 117. § (7) bekezdésében az „azonos” szövegrész helyébe az „azonos mértékű” szöveg,

27. 117. § (8) bekezdésében az „a)-d) és f) pontjában” szövegrész helyébe az „a), b) és d) pontjában és 107. § (2) bekezdés g) pontjában” szöveg,

28. 118. § (3) bekezdésében a „napi” szövegrész helyébe a „heti” szöveg,

29. 126. § (4) bekezdésében és 160. § (1) bekezdésében a „munkáltatói jogkör gyakorlója” szövegrész helyébe a „hivatali szervezet vezetője” szöveg,

30. 128. § (4) bekezdésében a „kormányzati főhivatal és a központi hivatal” szövegrész helyébe a „kormányzati főhivatal, a központi hivatal, valamint a kormányhivatal” szöveg,

31. 129. § (3) bekezdésében a „(2) bekezdés” szövegrész helyébe a „(2) és (2a) bekezdés” szöveg,

32. 129. § (13) bekezdésében a „40. napon” szövegrész helyébe a „negyvenedik napon” szöveg,

33. 129. § (21) bekezdésében a „hivatali szervezet vezetőjének” szövegrész helyébe a „munkáltatói jogkör gyakorlójának” szöveg,

34. 137. § (10) bekezdésében az „az illetményfizetési nap” szövegrész helyébe az „a (6) bekezdés szerint határidő” szöveg,

35. 144. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az „elismerésre” szövegrész helyébe az „álláshelyi elismerésre” szöveg,

36. 144. § (1) bekezdés a)-f) pontjában a „kormányzati szolgálati jogviszonyban” szövegrész helyébe az „álláshelyen” szöveg,

37. 144. § (1) bekezdés g) pontjában a „kormányzati szolgálati jogviszonyban” szövegrészek helyébe az „álláshelyen” szöveg,

38. 146. § (3) bekezdésében a „végrehajtásáért” szövegrész helyébe a „végrehajtásáért a munkáltatói jogkör gyakorlója” szöveg,

39. 151. § (2) bekezdésében a „módját a” szövegrész helyébe a „módját - a Kormány rendeletében meghatározott keretek között - a” szöveg,

40. 151. § (6) bekezdésében az „a kormányzati szolgálati jogviszony szünetelésének azon esete” szövegrész helyébe az „az az időtartam” szöveg,

41. 154. § (1) bekezdés záró szövegrészében a „kéri” szövegrész helyébe az „a felmentés közlésétől számított négy munkanapon belül kéri” szöveg,

42. 158. § (6) bekezdés b) pontjában a „hároméves” szövegrész helyébe a „négyéves” szöveg, az „ötéves” szövegrész helyébe a „hatéves” szöveg,

43. 159. § (1) bekezdésében a „kormánytisztviselőnek” szövegrész helyébe a „kormánytisztviselőnek - a 147. § (3) bekezdése szerinti eset kivételével -” szöveg,

44. 159. § (4) bekezdésében a „munkáltatói jogkör gyakorlója” szövegrész helyébe a „hivatali szervezet vezetője közszolgálati” szöveg,

45. 165. § (25) bekezdésében az „ó a kárigény” szövegrész helyébe az „a kárigény” szöveg,

46. 166. § (8) bekezdésében a „(8) A visszatartott” szövegrész helyébe az „A visszatartott” szöveg,

47. 170. § (2) bekezdésében az „érdek-képviseleti” szövegrész helyébe az „érdekképviseleti” szöveg,

48. 171. § (6) bekezdésében a „közszolgálati tisztviselők” szövegrész helyébe a „kormánytisztviselők” szöveg,

49. 180. § (4) bekezdésében a „cél- és témavizsgálatok” szövegrész helyébe a „célvizsgálatok” szöveg,

50. 185. § címében az „elmulasztása” szövegrész helyébe a „nem megfelelő teljesítése” szöveg,

51. 185. § (3) bekezdésében a „megbízatásának” szövegrész helyébe a „hatáskörgyakorlásának” szöveg,

52. 201. § (2) bekezdésében az „a) és c)” szövegrész helyébe az „a)-c)” szöveg,

53. 206. § (2) bekezdésében a „kormánymegbízott politikai szolgálati jogviszonyára nem kell alkalmazni” szövegrész helyébe a „kormánymegbízott politikai szolgálati jogviszonyára” szöveg,

54. 210. § (1) bekezdésében a „nem haladhatja meg a 230. § szerinti illetmény felső határát” szövegrész helyébe a „megegyezik a közigazgatási államtitkár illetményével” szöveg,

55. 216. § (1) bekezdésében az „átlagos bruttó kereset” szövegrész helyébe a „bruttó átlagkereset” szöveg,

56. 218. § (1) bekezdésében a „kormánytisztviselők” szövegrész helyébe a „kormánytisztviselők és munkavállalók” szöveg,

57. 233. § (2) bekezdésében az „az álláshelyét” szövegrész helyébe az „a tisztségét” szöveg,

58. 233. § (2) bekezdésében a „107. § (11) bekezdésében” szövegrész helyébe a „105. § (2) bekezdésében” szöveg,

59. 234. § (1) bekezdésében a „miniszter” szövegrész helyébe a „miniszter javaslatára” szöveg,

60. 236. § (1) bekezdésében a „miniszter” szövegrész helyébe a „miniszter előterjesztésére” szöveg,

61. 237. §-ában a „miniszter” szövegrész helyébe a „miniszter javaslatára” szöveg,

62. 241. §-ában a „vezetői álláshelyet betöltő kormánytisztviselőre” szövegrész helyébe a „közigazgatási államtitkárra” szöveg,

63. 243. § (2) bekezdésében a „kormányzati főhivatalt felügyelő miniszternek tett javaslattétellel egyidejűleg” szövegrész helyébe a „kormányzati főhivatalt felügyelő miniszternek tett javaslattételt legalább tizenöt nappal megelőzően” szöveg,

64. 245. §-ában a „vezetői álláshelyet betöltő kormánytisztviselőre” szövegrész helyébe a „helyettes államtitkárra” szöveg,

65. 247. § (1) bekezdésében a „hivatal vezetője” szövegrész helyébe a „hivatal vezetője - az (1a) bekezdésben foglalt kivétellel -” szöveg,

66. 247. § (2) bekezdésében a „hivatal vezetőjének helyettese” szövegrész helyébe a „hivatal vezetőjének helyettese - a (2a) bekezdésben foglalt kivétellel -” szöveg,

67. 248. § (1) bekezdésében a „vezetői álláshelyet betöltő kormánytisztviselőre” szövegrész helyébe a „főosztályvezetőre” szöveg,

68. 250. § (1) bekezdésében a „nem haladhatja meg az 1. melléklet I. pontjában foglalt Illetménytábla szerinti helyettes államtitkári illetmény felső határát” szövegrész helyébe a „megegyezik a helyettes államtitkári illetménnyel” szöveg,

69. 253. § (1) bekezdésében az „az illetmény az illetményalap huszonnégyszeresét nem haladhatja meg” szövegrész helyébe az „az illetmény megegyezik a minisztériumi főosztályvezetői illetménnyel” szöveg,

70. 259. §-ában az „a havi illetmény nem haladhatja meg az 1. melléklet II. pontjában foglalt Illetménytábla szerinti főosztályvezetői illetmény felső határát” szövegrész helyébe az „a havi illetmény megegyezik a minisztériumi főosztályvezetői illetménnyel” szöveg,

71. 262. §-ában a „legfeljebb az illetményalap huszonegyszeresében” szövegrész helyébe a „minisztériumi osztályvezető illetményének megfelelő összegben” szöveg,

72. 278. § (5) bekezdés c) pontjában az „(5) és (7)” szövegrész helyébe az „(5), (7) és (13)” szöveg,

73. 280. § (1) bekezdés 15. pontjában a „szakmai vezető” szövegrész helyébe a „szakmai felsővezető és szakmai vezető” szöveg,

74. 281. § (3) bekezdés 3. pontjában az „és a nyilvántartás vezetésére vonatkozó szabályokat” szövegrész helyébe a „, valamint a nyilvántartás vezetésére és az egyes nyilvántartásoknak a 62/A. § (5) bekezdése szerinti összekapcsolására vonatkozó szabályokat” szöveg,

75. 291. § (2) bekezdés a) és b) pontjában, (3) bekezdés a)-c) pontjában, valamint (4) bekezdésében a „2019. december 31-éig” szövegrész helyébe a „2020. december 31-éig” szöveg,

76. 1. melléklet II. pontjában az „a kormányzati főhivatalok és a központi hivatalok” szövegrész helyébe az „a kormányzati főhivatalok, központi hivatalok, valamint a kormányhivatalok” szöveg

lép.

73. § Hatályát veszti a Kit.

1. 3. § (6) bekezdés d) pontjában az „és kormányzati ügykezelője” szövegrész,

2. 15. § (1) bekezdése,

3. 51. § (2) bekezdésében az „- a kormányhivatal alaplétszámába tartozó álláshelyek kivételével -” szövegrész,