Időállapot: közlönyállapot (2019.XII.12.)

50/2019. (XII. 12.) OGY határozat

a temesvári népfelkelésről való megemlékezésről * 

1. Az Országgyűlés tisztelettel adózik az 1989. december 15-én kezdődött és az azt követő napokban kiteljesedett temesvári népfelkelés hőseinek és áldozatainak.

Harminc évvel ezelőtt a temesvári református gyülekezet és lelkipásztora, Tőkés László állt szemben a kommunista diktatúra teljes erejével és hírhedt, kegyetlen titkosszolgálatával. Az erdélyi magyarság közösségi létét ellehetetlenítő zsarnoki rendszerrel való bátor szembefordulásuk túlnőtt önmagán, és a lelkiismereti és vallásszabadságért, az emberi és kisebbségi jogokért folytatott harccá, valamint az elnyomás ellen vívott küzdelemmé vált. Magyarok és románok felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül közös élőlánccal védelmezték a magyar lelkész lakását a diktatúra erőszakszervei ellen, amelyek azt akarták megtorolni, hogy a fiatal lelkipásztor a világ nyilvánossága előtt nyíltan beszélt a Ceauşescu-rendszerben élők szenvedéseiről, elindítva ezzel a hallgatás falának lerombolását. A diktatúra mellett az utolsó percig kitartó titkosszolgálati erők terrorral válaszoltak, aminek sok polgári személy is áldozatául esett. A temesvári tüntetések és a diktatúra brutális fellépésének híre futótűzként terjedt végig Románián, fellobbantva az ellenállás szikráját, ami karácsonyra a kommunista rezsim bukásához vezetett. Ezekben a hetekben Románia magyar, román, német, szerb, cigány és más nemzetiségű polgárai együtt küzdöttek a szabadságért.

Az Országgyűlés kinyilvánítja tiszteletét Tőkés László és a következetes kiállásával elindított temesvári forradalom áldozatainak és résztvevőinek bátor szelleme és rendületlen hite iránt, amellyel életüket is kockáztatva kiálltak meggyőződésük mellett. A temesvári forradalom emléke és szellemisége olyan örökség, amely ma is összeköti a magyar és a román nemzetet. Ahogyan összekötötte a két népet az 1956-os magyarországi forradalom utáni romániai megmozdulások véres megtorlása, úgy harminchárom évvel később, 1989 decemberében ismét romániai magyar és román emberek fogtak össze közös szabadságukért. Az 1989-es romániai forradalom kitörésének harmincadik évfordulója alkalmából az Országgyűlés hitet tesz a temesvári folyamat, a két ország közötti együttműködés és párbeszéd mellett, és szorgalmazza, hogy a gyakorlatban is megvalósuljanak azok a romániai magyarságot érintő kisebbségvédelmi jogok, amelyeket 1989 karácsonyán egyetértés övezett.

A temesvári forradalmárok a magyar és a román nép szabadságszeretetének szimbólumai, akik ma, három évtizeddel a felkelés után is példaképként állnak előttünk, és akiknek hősiességére büszkén emlékezünk.

2. Az Országgyűlés szorgalmazza és támogatja a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarsága körében olyan megemlékezések, konferenciák szervezését, szakmai és szépirodalmi művek, oktatási segédletek, ismeretterjesztő kiadványok, valamint audiovizuális anyagok előállítását, amelyek méltó emléket állítanak a temesvári népfelkelésnek és a benne részt vevő személyeknek.

3. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.