Időállapot: közlönyállapot (2020.VI.4.)

18/2020. (VI. 4.) OGY határozat

az éghajlatváltozás mértékéből fakadó, halasztást nem tűrő feladatokról * 

Az Országgyűlés - követve a fenntarthatóság és a szolidaritás egyetemes eszméjét, elsődleges küldetésének tekintve Magyarország jelen és jövő generációinak jóllétét, kulturális, gazdasági és természeti értékeink és erőforrásaink védelmét, bölcs hasznosítását, az ország környezetbiztonságának és önellátó képességének erősítését - a globális felelősség tudatában, a rendelkezésre álló legújabb tudományos ismeretek és a valós tapasztalatok alapján, a globális felmelegedés mérséklését és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást nemzetstratégiai jelentőségű üggyé nyilvánítja.

Napjainkra bizonyossá vált, hogy az emberiség az éghajlat jelenleg tapasztalható, sajátos megváltozásának nem csak tanúja és elszenvedője, de a kibocsátott üvegházhatású gázok és az egyéb társadalmi-gazdasági célú tevékenységek következtében jelentkező hatások révén jelentős részben az okozója is.

Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete szerint, ha az elkövetkező 10-15 évben nem tesszük meg a szükséges lépéseket, a kedvezőtlen folyamatok visszafordíthatatlanokká válnak. A változások már egy emberöltőn belül is drámaiak lehetnek, hosszabb távon pedig egész civilizációnkat veszélybe sodorhatják.

Az elmúlt évtizedekben az is egyértelművé vált, hogy a globális felmelegedés egy olyan összetett folyamat, amelyet csak a világ országai együttműködésével, fenntartható fejlődési pályára állításával, illetve az ezt elősegítő haladéktalan és átfogó intézkedésekkel lehet kezelni.

A globális együttműködés erősítése érdekében az ENSZ 2019. szeptember 23-ára rendkívüli Klíma Cselekvési Csúcsértekezletet hívott össze, melyen Magyarország is a legmagasabb szintű állami, politikai képviselet biztosításával vett részt.

1. Az Országgyűlés a fentiekkel összefüggésben felhívja a Kormányt, hogy

a) az EU és nemzetközi klímavédelmi célok tükrében, az elővigyázatosság és a megelőzés elvének szellemében rendszeresen vizsgálja felül az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével, a megújuló energiaforrások hasznosításának mértékével és módjával, valamint az energiahatékonyság javításával összefüggő hazai célkitűzéseket, különös tekintettel arra, hogy nemzeti érdekeink is ezt kívánják, valamint

b) biztosítsa az éghajlatváltozással összefüggő hatásokra, változásokra való felkészülés és az alkalmazkodás terén szükséges döntéseket és a végrehajtás eszközrendszerét.

2. Az Országgyűlés megerősíti a Kormány által elfogadott Klíma- és Természetvédelmi Akciótervet, valamint a kapcsolódó klíma- és energiapolitikai stratégiákat, terveket, amelyek átfogóan rögzítik az éghajlatváltozás megfékezésével, az alkalmazkodás erősítésével, a hazai energiamix átalakításával, az energiahatékonyság növelésével és az áramtermelés dekarbonizációjával összefüggő célokat és feladatokat, amely alapján:

a) Magyarország célja, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását legalább 40%-kal csökkentse 2030-ig az 1990. évi kibocsátáshoz képest;

b) Magyarország vállalja, hogy a 2030. évet követően a végső energiafelhasználás 2005. évi szintjét meghaladó növekedése esetén a növekményt kizárólag karbonsemleges energiaforrásból biztosítja;

c) Magyarország a bruttó végső energiafogyasztásban a 2030. évig legalább 21%-os megújuló energiaforrás részarányt kíván elérni;

d) Magyarország célja, hogy a 2050. évre elérje a teljes klímasemlegességet, azaz az üvegházhatású gázok még fennmaradó hazai kibocsátása, valamint elnyelése a 2050. évre egyensúlyba kerüljön.

3. Az Országgyűlés a 2. pontban foglaltak végrehajtása érdekében felhívja a Kormányt, hogy a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltak szerint:

a) 2020. július 1-jével kezdje meg az illegális hulladéklerakók felszámolását;

b) alkosson szabályozást az egyszer használatos műanyagok forgalmazásának betiltása, illetve az üveg és műanyag palackok, valamint a fémdobozok visszaváltásának lehetővé tétele érdekében;

c) védje meg a folyóinkat a külföldről ide érkező hulladékoktól;

d) kötelezze a multinacionális cégeket, hogy környezetbarát technológiákat alkalmazzanak és támogassa a kis- és középvállalkozások megújuló energiatermelését;

e) minden újszülött után tíz fát ültessen;

f) a következő 10 évben hatszorozza meg a naperőművek kapacitását;

g) támogassa az olcsó elektromos autók megjelenését és használatát;

h) vezesse be a Zöld Államkötvényt.

4. Az Országgyűlés felhívja a Kormányt, hogy vegye számba az éghajlatváltozás és hatásai emberi, társadalmi dimenzióit (lakás- és környezetügy, víz- és élelmiszerbiztonság, stratégiai készletezés, élhető települések, egészségi és közegészségügyi kockázatok kezelése, tájékoztatás és felkészítés, kockázatcsökkentés).

5. Az Országgyűlés felhívja a Kormányt, hogy hazai költségvetési és európai uniós forrásokat biztosítson a klímavédelemmel és alkalmazkodással kapcsolatos feladatokra.

6. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.