Időállapot: közlönyállapot (2005.XII.27.)

2005. évi CLXXII. törvény - a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról 2/2. oldal

„A teljes ellenszolgáltatásba bele kell érteni a vételi jog átengedésének értékét.”

(2) A Kbt. 179. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A közbeszerzés becsült értékébe be kell számítani az ajánlatkérő által a részvételre jelentkezők, az ajánlattevők részére fizetendő díjat és kifizetést (jutalékot) is, amennyiben az ajánlatkérő teljesít ilyen jellegű kifizetést a részvételre jelentkezők, az ajánlattevők részére.”

(3) A Kbt. 179. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Ez az időpont az irányadó a 40. § (2) bekezdésének a) pontja alkalmazása tekintetében is.”

79. § A Kbt. 180. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (5)-(7) bekezdés számozása (6)-(8) bekezdésre változik:

„(5) Az ajánlatkérő dinamikus beszerzési rendszert hozhat létre és működtethet, amelynek célja, hogy meghatározott közbeszerzések megvalósítása érdekében lefolytatandó eljárásokban a részvételre jogosultakat előre kiválassza. A dinamikus beszerzési rendszerre vonatkozó részletes szabályokat külön jogszabály határozza meg.”

80. § A Kbt. 181. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„181. § (1) Az ajánlatkérő - a költségvetési év kezdetét követően - időszakos előzetes tájékoztatót készíthet az adott évre, illetőleg az elkövetkező legfeljebb tizenkét hónapra tervezett

a) összes (a kivételi körbe nem tartozó és a közösségi értékhatárokat elérő vagy meghaladó értékű) árubeszerzéseiről, ha annak becsült összértéke eléri vagy meghaladja a 750 000 eurót;

b) 3. melléklet szerinti összes (a kivételi körbe nem tartozó és a közösségi értékhatárokat elérő vagy meghaladó értékű) szolgáltatás megrendeléséről, ha annak becsült összértéke eléri vagy meghaladja a 750 000 eurót.

(2) Az ajánlatkérő időszakos előzetes tájékoztatót készíthet a tervezett építési beruházás lényeges jellemzőiről, feltételeiről, ha az építési beruházás becsült értéke eléri vagy meghaladja az építési beruházásra irányadó közösségi értékhatárt. A tájékoztatót a tervezett építési beruházás megvalósítására vonatkozó döntést követően kell elkészíteni.”

81. § (1) A Kbt. 182. §-ának (1) bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:

„Az ajánlatkérő az időszakos előzetes tájékoztatót tartalmazó hirdetményt honlapján is közzéteheti. A hirdetmény honlapon történő közzétételére a hirdetménynek az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványai Hivatala részére elektronikus úton történő feladását követően kerülhet sor. A hirdetményt ebben az esetben is a külön jogszabályban meghatározott minta szerint kell elkészíteni.”

(2) A Kbt. 182. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Árubeszerzés esetében az előzetes összesítést árucsoportonkénti bontásban kell elkészíteni, és az árucsoportot a CPV-re történő hivatkozással kell megadni.”

82. § (1) A Kbt. 184. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„A hirdetménynek az ajánlatkérő honlapján történő közzététele esetében [182. § (1) bekezdés] a hirdetmény közzétételéhez fűződő joghatások szempontjából a hirdetménynek a honlapon történő közzétételének időpontja az irányadó.”

(2) A Kbt. 184. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„A hirdetmények ellenőrzéséért - külön jogszabályban meghatározott mértékű - díjat kell fizetni.”

(3) A Kbt. 184. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

„(6) A Közbeszerzések Tanácsa a hirdetmény nem elektronikus úton, illetve elektronikus úton, de nem a külön jogszabályban meghatározott módon történő megküldése esetén - az ajánlatkérő kérelmére - a külön jogszabályban meghatározott módnak megfelelő elektronikus úton küldi tovább a hirdetményt az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványai Hivatala részére. A hirdetmény ilyen módon, elektronikus úton történő továbbküldéséért - külön jogszabályban meghatározott mértékű - díjat kell fizetni.

(7) Az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványai Hivatala visszaigazolást küld a megküldött hirdetmények közzétételéről, megjelölve a közzététel időpontját. A visszaigazolás a közzétételre vonatkozó bizonyítéknak minősül.”

83. § A Kbt. 185. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az e fejezet szerinti hirdetmények az ajánlatkérő által választott hivatalos nyelven teljes terjedelmükben kerülnek közzétételre az Európai Unió Hivatalos Lapjában és a TED-adatbankban. A hirdetmények lényeges elemeinek összefoglalását az Európai Unió hivatalos nyelvein is közzéteszik azzal, hogy egyedül az ajánlatkérő által választott hivatalos nyelven készült és megküldött szöveg hiteles.”

84. § A Kbt. 187. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az e fejezet szerinti hirdetményeket [184. § (1) bekezdése] - tájékoztató jelleggel - a Közbeszerzések Tanácsa a Közbeszerzési Értesítőben külön jogszabály szerint közzéteszi, ennek érdekében az ajánlatkérő köteles az általa közzétételre feladott hirdetményt a Közbeszerzések Tanácsa részére megküldeni. Az ajánlatkérő a hirdetményt más módon is közzéteheti azzal, hogy erre a hirdetménynek az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványai Hivatala részére történő feladását követően kerülhet csak sor. Az így közzétett hirdetmény nem tartalmazhat más adatokat, mint amelyek az Európai Unió Hivatalos Lapjában (TED-adatbankban), illetőleg az ajánlatkérő felhasználói oldalán megjelentek, továbbá fel kell tüntetnie a Hivatal részére történő feladás, illetőleg a felhasználói oldalon történő közzététel napját is.”

85. § A Kbt. 190. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„190. § Az ajánlatkérő a közbeszerzési műszaki leírást az 58. §-ban foglaltak szerint köteles megadni.”

86. § A Kbt. 195. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„195. § (1) Az ajánlattételi határidőt az ajánlatkérő nem határozhatja meg az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény feladásának napjától számított ötvenkét napnál rövidebb időtartamban.

(2) Ha az ajánlatkérő az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény feladásának napját legalább ötvenkét nappal megelőzően, de legfeljebb tizenkét hónapon belül időszakos előzetes tájékoztatót tartalmazó hirdetményt adott fel, és az tartalmazta a 208. § (2) bekezdésében említett hirdetmény mintája szerinti, a tájékoztatót tartalmazó hirdetmény feladásának időpontjában rendelkezésre álló adatokat is, az (1) bekezdésben előírt határidőnél rövidebbet is meg lehet határozni. Ebben az esetben az ajánlattételi határidő nem lehet rövidebb az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény feladásának napjától számított harminchat napnál, kivéve sürgősség esetén, amely esetben huszonkét napra rövidíthető, feltéve, hogy a hirdetményt elektronikus úton adják fel.

(3) Az ajánlattételi határidő (1) és (2) bekezdés szerinti időtartamát legfeljebb hét nappal le lehet rövidíteni, feltéve, hogy az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetményt elektronikus úton, külön jogszabályban meghatározott módon adja fel az ajánlatkérő.

(4) Az ajánlattételi határidő (1)-(3) bekezdés szerinti időtartamát legfeljebb öt nappal le lehet rövidíteni, feltéve, hogy az ajánlatkérő a dokumentációt térítésmentesen és teljes terjedelmében közvetlenül elektronikus úton, külön jogszabályban meghatározott módon az ajánlattevők számára hozzáférhetővé teszi az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény közzétételének napjától, és a hirdetményben megadja a hozzáférés adatait.

(5) Ha a dokumentáció nagy terjedelmű, vagy ha az ajánlattételre a dokumentáció helyben való megtekintését vagy valamely helyszín megtekintését követően kerülhet csak sor, az ajánlatkérőnek ennek figyelembevételével kell az ajánlattételi határidőt - az (1)-(4) bekezdésben foglaltakhoz képest hosszabb időtartamban - meghatároznia.

(6) Az ajánlattételi határidőt minden esetben úgy kell meghatározni, hogy elegendő időtartam álljon rendelkezésre a megfelelő ajánlattételhez. Az ajánlattételi határidő a (2)-(4) bekezdés együttes alkalmazása esetén sem lehet az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény feladásától számított 22 napnál, ha pedig a hirdetményt telefaxon vagy elektronikus úton adják fel, 15 napnál rövidebb.”

87. § A Kbt. 196. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„196. § Ha az ajánlat kirívóan alacsonynak értékelt ellenszolgáltatást tartalmaz, az ajánlatkérő a 86. § szerint köteles eljárni.”

88. § A Kbt. 199. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az ajánlatkérőnek nem kell alkalmaznia az (1) bekezdést, ha valamely ajánlat előnyben részesítése azzal a következménnyel járna, hogy műszaki-technikai szempontból eltérő és nem illeszkedő dolgokat kellene beszerezni, vagy az ilyen beszerzés aránytalan műszaki-technikai nehézséget eredményezne a működtetésben és a fenntartásban vagy aránytalan költségtöbblettel járna.”

89. § A Kbt. 203. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„203. § (1) A részvételi határidőt az ajánlatkérő nem határozhatja meg a részvételi felhívást tartalmazó hirdetmény feladásának napjától számított harminchét napnál rövidebb időtartamban. A részvételi határidő sürgősség esetén huszonkét napra rövidíthető, ha pedig a hirdetményt telefax útján vagy elektronikus úton adják fel, tizenöt napra rövidíthető.

(2) A részvételi határidő (1) bekezdésben meghatározott harminchét, illetve huszonkét napos időtartamát legfeljebb hét nappal le lehet rövidíteni, feltéve, hogy a részvételi felhívást tartalmazó hirdetményt elektronikus úton, külön jogszabályban meghatározott módon adja fel az ajánlatkérő.

(3) A részvételi határidő az (1) és (2) bekezdés együttes alkalmazása esetén sem lehet a részvételi felhívást tartalmazó hirdetmény feladásának napjától számított 15 napnál rövidebb.”

90. § A Kbt. 205. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„205. § (1) Az ajánlattételi határidőt az ajánlatkérő és az alkalmasnak minősített jelentkezők megállapodásban rögzíthetik, feltéve, hogy valamennyi jelentkezőnek azonos időtartam áll rendelkezésére ajánlata összeállítására és benyújtására.

(2) Amennyiben az (1) bekezdés értelmében az ajánlatkérő és az alkalmasnak minősített jelentkezők nem tudnak megállapodni az ajánlattételi határidőben, az ajánlattételi határidőt az ajánlatkérő állapítja meg azzal, hogy az nem lehet az ajánlattételi felhívás megküldésének napjától számított huszonnégy napnál rövidebb. Az ajánlattételi határidő sürgősség esetén tíz napra rövidíthető, feltéve, hogy az ajánlattételi felhívást telefax útján vagy elektronikus úton küldi meg az ajánlatkérő.

(3) Az ajánlatkérő az ajánlattételi határidő (2) bekezdés szerinti huszonnégy napos időtartamát legfeljebb öt nappal lerövidítheti, feltéve, hogy a dokumentációt térítésmentesen és teljes terjedelemben közvetlenül elektronikus úton, külön jogszabályban meghatározott módon az ajánlattevők számára hozzáférhetővé teszi az ajánlattételi felhívás megküldésének napjától, és a felhívásban megadja a hozzáférés adatait. * 

(4) Az ajánlattételi határidő a (2) és (3) bekezdés együttes alkalmazása esetén sem lehet 10 napnál rövidebb. Az (1) bekezdés szerinti megállapodásban azonban az ajánlatkérő és az alkalmasnak minősített jelentkezők ennél rövidebb ajánlattételi határidőt is megállapíthatnak.

(5) Az ajánlattételi határidőt minden esetben úgy kell meghatározni, hogy elegendő időtartam álljon rendelkezésre a megfelelő ajánlattételhez.”

91. § A Kbt. 208. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A hirdetményt külön jogszabályban meghatározott minta szerint kell elkészíteni, és közzé kell tenni. A hirdetményben az ajánlatkérő köteles megadni különösen)

a) a tervezett közbeszerzés (közbeszerzések) tárgyának leírását;”

92. § A Kbt. 211. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„211. § (1) A részvételi határidőt az ajánlatkérő nem határozhatja meg a közvetlen részvételi felhívás megküldésének napjától számított harminchét napnál rövidebb időtartamban. A részvételi határidő sürgősség esetén huszonkét napra rövidíthető, ha pedig a felhívást telefax útján vagy elektronikus úton küldi meg az ajánlatkérő, tizenöt napra rövidíthető.

(2) A részvételi határidő (1) bekezdésben meghatározott harminchét, illetve huszonkét napos időtartamát legfeljebb hét nappal le lehet rövidíteni, feltéve, hogy a részvételi felhívást tartalmazó hirdetményt elektronikus úton, külön jogszabályban meghatározott módon adja fel az ajánlatkérő.

(3) A részvételi határidő az (1) és (2) bekezdés együttes alkalmazása esetén sem lehet a közvetlen részvételi felhívás megküldésének napjától számított 15 napnál rövidebb.”

93. § A Kbt. 216. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Az ajánlatkérő nem követelheti meg olyan igazolások benyújtását a jelentkezőktől, amelyek már rendelkezésére állnak.”

94. § A Kbt. 217. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„(1) Az ajánlatkérő köteles előminősítési dokumentációt készíteni, amelyben meg kell adnia különösen a 215. § (3) bekezdésében foglaltakat, továbbá az előminősítési kérelem elbírálási határidejét. Az elbírálási határidő hat hónapnál hosszabb nem lehet. Amennyiben az elbírálás előreláthatólag négy hónapnál hosszabb időt vesz igénybe, az ajánlatkérő az előminősítési kérelem benyújtásától számított két hónapon belül köteles tájékoztatni a jelentkezőt az elbírálás hosszabb időtartamát indokoló körülményekről, valamint kérelme elbírálásának várható időpontjáról.”

95. § (1) A Kbt. 219. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„(4) Az előminősítési kérelem elbírálását követően az ajánlatkérő haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül köteles értesíteni a jelentkezőt döntéséről, elutasítás esetében annak indokairól is.”

(2) A Kbt. 219. §-ának (8) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„(8) A listáról való törlés előtt legalább 15 nappal az érintett előminősített jelentkezőket írásban köteles az ajánlatkérő tájékoztatni a tervezett intézkedéséről és annak indokáról is. Az érintett előminősített jelentkező az ajánlatkérő által meghatározott határidőn belül köteles észrevételeit írásban közölni az ajánlatkérővel.”

96. § (1) A Kbt. 225. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást akkor alkalmazhat, ha)

a) a 180. § (3) bekezdése szerinti valamely eljárás a 92. § a) pontja, illetve a 115. § a) pontja alapján eredménytelen volt, feltéve, hogy a felhívásnak és a dokumentációnak a feltételei időközben lényegesen nem változtak meg;”

(2) A Kbt. 225. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást alkalmazhat továbbá építési beruházás vagy szolgáltatás megrendelése esetében, ha a korábban megkötött szerződésben nem szereplő, de előre nem látható körülmények miatt kiegészítő építési beruházás, illetőleg szolgáltatás megrendelése szükséges az építési beruházás, illetőleg a szolgáltatás teljesítéséhez, feltéve, hogy a kiegészítő építési beruházást, illetőleg szolgáltatást műszaki vagy gazdasági okok miatt az ajánlatkérőt érintő jelentős nehézség nélkül nem lehet elválasztani a korábbi szerződéstől, vagy ha a kiegészítő építési beruházás, illetőleg szolgáltatás elválasztható, de feltétlenül szükséges az építési beruházás, illetőleg a szolgáltatás teljesítéséhez.”

(3) A Kbt. 225. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást alkalmazhat továbbá árubeszerzés esetében, ha)

a) a korábban beszerzett dolog részbeni kicserélése vagy bővítése során a korábbi nyertes ajánlattevővel köt szerződést és a korábbi nyertes ajánlattevőnek másikkal történő helyettesítése azzal a következménnyel járna, hogy műszaki-technikai szempontból eltérő és nem illeszkedő dolgokat kellene beszerezni, vagy az ilyen beszerzés aránytalan műszaki-technikai nehézséget eredményezne a működtetésben és a fenntartásban;”

(4) A Kbt. 225. §-a (3) bekezdésének c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást alkalmazhat továbbá árubeszerzés esetében, ha)

c) a beszerzés kivételesen kedvező feltételei csak rövid ideig állnak fenn, és az ellenszolgáltatás a piaci árakhoz képest lényegesen alacsonyabb, továbbá e kedvező feltételek igénybevétele más eljárás alkalmazása esetén meghiúsulna;

d) az árut kivételesen kedvező feltételekkel, felszámolási eljárás, végelszámolás vagy bírósági végrehajtás, illetőleg az érintett szervezet személyes joga szerinti hasonló eljárás során történő értékesítés keretében szerzi be.”

(5) A Kbt. 225. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást alkalmazhat továbbá építési beruházás esetében, ha olyan új építési beruházásra kerül sor, amelyet a korábbi nyertes ajánlattevővel köt meg ugyanazon ajánlatkérő azonos vagy hasonló építési beruházás teljesítésére, feltéve, hogy az új építési beruházás összhangban van azzal az alapprojekttel, amelyre a korábbi szerződést a 180. § (3) bekezdése szerinti valamely eljárásban megkötötték, és a korábbi eljárást megindító vagy meghirdető hirdetményben az ajánlatkérő jelezte, hogy ilyen hirdetmény nélküli eljárást alkalmazhat, valamint a korábbi eljárásban az építési beruházás becsült értékének meghatározásakor figyelembe vette az újabb építési beruházás becsült értékét is (a közösségi értékhatár elérésének meghatározása szempontjából).”

97. § A Kbt. 237. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az ajánlatkérő a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás eredményéről vagy eredménytelenségéről szóló tájékoztatót tartalmazó hirdetményt a keretmegállapodás alapján megvalósított közbeszerzések érdekében kötött szerződésekről együttesen is közzéteheti. Ez utóbbi esetben a hirdetményt a keretmegállapodás alapján a megelőző negyedév során kötött szerződésekről a naptári negyedév utolsó napját követő öt munkanapon belül kell megküldenie. A keretmegállapodás megkötését követő első - nem teljes - negyedévről nem kell külön hirdetményt közzétenni.”

98. § A Kbt. 239. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Ha az ajánlatkérő (kiíró) tervpályázati eljárást folytat le, a IV. fejezet 10. címének szabályait (154-160. §) kell megfelelően alkalmaznia, azzal, hogy a 159. § (2) bekezdése nem alkalmazandó, valamint a hirdetmények megküldésére és közzétételére a 184-187. §-okat kell alkalmazni. A tervpályázati eljárás kapcsán továbbá a 168. §, 170. § és a 175. § is megfelelően alkalmazandó.”

99. § A Kbt. 243. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„243. § E fejezet szerinti eljárást nem kell alkalmazni

a) a 29. § szerinti kivételek esetében, az ott meghatározott feltételekkel;

b) tankönyv beszerzésére, amennyiben arra a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényben meghatározottak szerint, az iskolai tankönyvellátás keretében kerül sor és a tankönyv szerepel a tankönyvjegyzékben;

c) a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján gyermekotthonban, illetve lakásotthonban elhelyezett gyermekek teljes ellátására, illetőleg utógondozói ellátásban részesülők, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény szerinti lakóotthonban élő személyek teljes ellátására szolgáló árubeszerzés és szolgáltatás megrendelése esetén;

d) a kisajátítást megelőző ingatlan-adásvétel, illetőleg ingatlanok cseréje esetén, valamint akkor, ha törvény az ingatlan tulajdonjogának, használatára, illetőleg hasznosítására vonatkozó jognak az átengedését versenytárgyalás, versenyeztetés vagy nyilvános pályázat útján rendeli el, valamint, ha az ingatlan beszerzésére jogszabály által biztosított elővásárlási jog gyakorlása útján kerül sor;

e) külügyi segélyezés keretében humanitárius segítségnyújtás céljából, válságkezelés során történő beszerzésre, amelynek vonatkozásában az Országgyűlés illetékes bizottsága e törvény alkalmazását kizáró előzetes döntést hozott.”

100. § A Kbt. 246. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„246. § (1) A közbeszerzési eljárás nyílt, meghívásos, tárgyalásos eljárás vagy versenypárbeszéd lehet. Tárgyalásos eljárást és versenypárbeszédet csak akkor lehet alkalmazni, ha azt e fejezet megengedi.

(2) A nyílt és a meghívásos eljárásban az ajánlatkérő a felhívásban és a dokumentációban meghatározott feltételekhez, az ajánlattevő pedig - a 254. § szerinti kivétellel - az ajánlatához kötve van. A nyílt és a meghívásos eljárásban - a 254. § szerinti eset kivételével - nem lehet tárgyalni.

(3) Az ajánlatkérők keretmegállapodásos eljárást is alkalmazhatnak (28. cím).

(4) Az ajánlatkérő dinamikus beszerzési rendszert hozhat létre és működtethet, amelynek célja, hogy meghatározott közbeszerzések megvalósítása érdekében lefolytatandó eljárásokban a részvételre jogosultakat előre kiválassza. A dinamikus beszerzési rendszerre vonatkozó részletes szabályokat külön jogszabály határozza meg.

(5) A közbeszerzési eljárás során nem lehet áttérni egyik eljárási fajtáról a másikra.

(6) Ha a nyílt, a meghívásos, a tárgyalásos eljárás vagy a versenypárbeszéd eredménytelen, az ajánlatkérő - az egyes eljárási fajták alkalmazására vonatkozó szabályok szerint - új eljárás kiírásáról határoz, kivéve, ha a közbeszerzést nem kívánja megvalósítani.

(7) A nyílt, a meghívásos, a tárgyalásos eljárásra és a versenypárbeszédre egyébként - ha e fejezet másként nem rendelkezik - a IV. fejezet szabályait kell megfelelően alkalmazni.”

101. § (1) A Kbt. 247. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az ajánlatkérő - a költségvetési év kezdetét követően - előzetes összesített tájékoztatót készíthet az adott évre, illetőleg az elkövetkező legfeljebb tizenkét hónapra tervezett”

(2) A Kbt. 247. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő mondat lép:

„A tájékoztatót a tervezett építési beruházás megvalósítására vonatkozó döntést követően kell elkészíteni.”

102. § A Kbt. 248. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az ajánlatkérő az előzetes összesített tájékoztatót hirdetmény útján teheti közzé. A hirdetményt külön jogszabályban meghatározott minta szerint kell elkészíteni. Az ajánlatkérő az előzetes összesített tájékoztatót tartalmazó - a külön jogszabályban meghatározott minta szerint elkészített - hirdetményt honlapján is közzéteheti. A hirdetmény honlapon történő közzétételére a hirdetménynek a Közbeszerzések Tanácsa részére elektronikus úton történő feladását követően kerülhet sor. A hirdetmény honlapon történő közzététele esetében a hirdetmény közzétételéhez fűződő joghatások szempontjából a hirdetménynek a honlapon történő közzétételének időpontja az irányadó.”

103. § A Kbt. 249. §-ának (5) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„A hirdetmények szerkesztéséért - külön jogszabályban meghatározott mértékű - díjat kell fizetni.”

104. § (1) A Kbt. 254. §-a (1) bekezdése a következő c) és d) ponttal egészül ki:

[Az ajánlatkérő az ajánlatok 81. § (4) bekezdése szerinti értékelését követően tárgyalást kezdeményezhet, ha]

c) az ajánlatok bírálati szempontja a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás, és a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatást két vagy több érvényes ajánlat azonos összegben tartalmazza;

d) az ajánlatok bírálati szempontja az összességében legelőnyösebb ajánlat kiválasztása, de az összességében legelőnyösebb ajánlat a 90. § (2) bekezdése alkalmazásával sem állapítható meg.”

(2) A Kbt. 254. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Az (1) bekezdés c) pontja szerinti esetben az azonos ellenszolgáltatást tartalmazó, az (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben pedig az azonos összpontszámmal értékelt érvényes ajánlatot benyújtó ajánlattevőket kell tárgyalásra felhívni.”

105. § A Kbt. a 256. §-a után a következő címmel és 256/A. §-sal egészül ki:

25/A. Cím

VERSENYPÁRBESZÉD

256/A. § A versenypárbeszédre a IV. fejezet 5/A. címének szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a hirdetmények megküldésére és közzétételére a 249-251. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.”

106. § (1) A Kbt. 257. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Az ajánlatkérő hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást alkalmazhat a 125. §-ban foglaltakon túl, ha)

c) a beszerzés nyilvánosan közzétett, bárki által igénybe vehető és kivételesen kedvező feltételei csak rövid ideig állnak fenn, és az ellenszolgáltatás a piaci árakhoz képest lényegesen alacsonyabb, továbbá e kedvező feltételek igénybevétele más eljárás alkalmazása esetén meghiúsulna.”

(2) A Kbt. 257. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) A (2) bekezdés c) pontja szerinti hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban az ajánlatkérő a kedvező feltételekről való tudomásszerzést követően haladéktalanul ajánlattételi felhívást köteles küldeni telefaxon vagy elektronikus úton a kedvező feltételeket felajánlónak és lehetőség szerint még legalább két ismert ajánlattevőnek. A felhívottakkal a kedvező feltételek fennállásának időtartamán belül kell tárgyalni, és a nyertessel - a 99. § (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően - írásban szerződést kötni. Az ajánlatkérőnek a kedvező feltételeket felajánló dokumentumot is a 7. § (2) bekezdése szerint kell megőriznie.”

107. § A Kbt. 258. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az ajánlatkérő a meghívásos vagy a hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos eljárás esetében gyorsított eljárást alkalmazhat, ha sürgősség miatt az ilyen eljárásokra előírt határidők [107. § (1) bekezdése, 122. §] nem lennének betarthatóak. Az ajánlatkérőnek a gyorsított eljárás alkalmazásának indokát az eljárást megindító hirdetményben meg kell adnia.”

108. § A Kbt. 259. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„259. § A keretmegállapodásos eljárásra a IV. fejezet 7/A. címének szabályait kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a hirdetmények megküldésére és közzétételére a 249-251. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.”

109. § A Kbt. 265. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az ajánlattételi határidő (nyílt eljárásban), illetve a részvételi határidő meghatározására a 141. § b) pontját azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az ajánlattételi határidő időtartamát (nyílt vagy meghívásos eljárásban) további legfeljebb öt nappal le lehet rövidíteni, feltéve, hogy az ajánlatkérő a dokumentációt térítésmentesen és teljes terjedelemben közvetlenül elektronikus úton az ajánlattevők számára hozzáférhetővé teszi nyílt eljárás esetében az ajánlati felhívást tartalmazó hirdetmény közzétételének, meghívásos eljárás esetében az ajánlattételi felhívás megküldésének napjától, és a hirdetményben, illetve az ajánlattételi felhívásban megadja a hozzáférés adatait.”

110. § (1) A Kbt. 267. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az ajánlatkérő az eljárást megindító hirdetményben köteles megadni, hogy a közbeszerzési eljárás melyik fajtája szerint jár el. Eszerint kell az ajánlati felhívásra vagy a részvételi felhívásra vonatkozó szabályokat a hirdetmény elkészítésekor megfelelően alkalmazni. Gyorsított és keretmegállapodásos eljárás is alkalmazható.”

(2) A Kbt. 267. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Ha a szolgáltatási koncesszió egyben az autóbusszal végzett menetrend szerinti személyszállításról szóló törvény hatálya alá is tartozik, akkor az ajánlatkérőnek ez utóbbi törvény szerint kell eljárnia, azzal, hogy erről a Közbeszerzések Tanácsát haladéktalanul írásban tájékoztatnia kell.”

111. § A Kbt. VII. fejezetének címe helyébe a következő cím lép:

KÜLÖNÖS KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁS A VÍZÜGYI, AZ ENERGIA-, A KÖZLEKEDÉSI ÉS A POSTAI ÁGAZATOKBAN MŰKÖDŐ EGYES SZERVEZETEK ESETÉBEN

112. § A Kbt. 271. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő új (2)-(4) bekezdéssel egészül ki, és az eredeti (2) és (3) bekezdés számozása (5) és (6) bekezdésre változik:

„(1) E fejezet szerint kell eljárni a 162. §-ban meghatározott szervezeteknek (ajánlatkérők), ha

a) megadott tárgyú közbeszerzéseik értéke a közbeszerzés megkezdésekor eléri vagy meghaladja a nemzeti értékhatárokat, és nem az V. fejezet szerint kell eljárni;

b) tervpályázati eljárást folytatnak le (42. cím), és annak a 273. § (2) bekezdése szerinti értéke az eljárás megkezdésekor eléri vagy meghaladja a nemzeti értékhatárokat, és nem az V. fejezet szerint kell eljárni.

(2) E fejezet szerint kell eljárni, amennyiben a közbeszerzés az ajánlatkérőnek a 163. §-ban meghatározott egy vagy több tevékenységének folytatásával és egyben azon kívüli tevékenységének folytatásával is összefügg, de a közbeszerzés tárgya elsősorban a 163. §-ban meghatározott tevékenység ellátásához szükséges.

(3) A VI. fejezet szerint kell eljárni, amennyiben a közbeszerzés az ajánlatkérőnek a 163. §-ban meghatározott egy vagy több tevékenységének folytatásával és az azon kívüli tevékenységének folytatásával is összefügg, és nem állapítható meg, hogy a közbeszerzés elsősorban mely tevékenység ellátásához szükséges, illetve a közbeszerzés tárgya természetben nem osztható, illetőleg részekre bontása esetén nem használható megfelelően, feltéve, hogy az ajánlatkérő egyben a 162. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti ajánlatkérőnek minősül.

(4) E fejezet szerint kell eljárni akkor is, amennyiben a közbeszerzés az ajánlatkérőnek a 163. §-ban meghatározott egy vagy több tevékenységének folytatásával és egyben azon kívüli, de a VI. fejezet hatálya alá nem tartozó tevékenységének folytatásával is összefügg, és nem állapítható meg, hogy a közbeszerzés elsősorban mely tevékenység ellátásához szükséges, illetve a közbeszerzés tárgya természetben nem osztható, illetőleg részekre bontása esetén nem használható megfelelően.”

113. § A Kbt. 275. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Az ajánlatkérő dinamikus beszerzési rendszert hozhat létre és működtethet, amelynek célja, hogy meghatározott közbeszerzések megvalósítása érdekében lefolytatandó eljárásokban a részvételre jogosultakat előre kiválassza. A dinamikus beszerzési rendszerre vonatkozó részletes szabályokat külön jogszabály határozza meg.”

114. § (1) A Kbt. 276. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az ajánlatkérő - a költségvetési év kezdetét követően - időszakos előzetes tájékoztatót készíthet az elkövetkező legfeljebb tizenkét hónapra tervezett”

(2) A Kbt. 276. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő mondat lép:

„A tájékoztatót a tervezett építési beruházás megvalósítására vonatkozó döntést követően kell elkészíteni.”

115. § A Kbt. 277. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Az ajánlatkérő az előzetes összesített tájékoztatót tartalmazó hirdetményt honlapján is közzéteheti; erről haladéktalanul köteles értesíteni a Közbeszerzések Tanácsát. A hirdetménynek az ajánlatkérő honlapján történő közzétételére a hirdetménynek a Közbeszerzések Tanácsa részére történő feladását követően kerülhet sor. A hirdetményt ebben az esetben is a külön jogszabályban meghatározott minta szerint kell elkészíteni.”

116. § A Kbt. 278. §-ának (5) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„A hirdetmények szerkesztéséért - külön jogszabályban meghatározott mértékű - díjat kell fizetni.”

117. § A Kbt. 282. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az ajánlattételi határidő meghatározására a 195. §-t kell megfelelően alkalmazni.”

118. § (1) A Kbt. 283. §-ának (1) bekezdése a következő c) és d) ponttal egészül ki:

[Az ajánlatkérő az ajánlatok 81. § (4) bekezdése szerinti értékelését követően tárgyalást kezdeményezhet, ha]

c) az ajánlatok bírálati szempontja a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás, és a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatást két vagy több érvényes ajánlat azonos összegben tartalmazza;

d) az ajánlatok bírálati szempontja az összességében legelőnyösebb ajánlat kiválasztása, de a 90. § (2) bekezdése alkalmazásával sem állapítható meg az összességében legelőnyösebb ajánlat.”

(2) A Kbt. 283. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

„Az (1) bekezdés c) pontja szerinti esetben az azonos ellenszolgáltatást tartalmazó, az (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben pedig az azonos összpontszámmal értékelt érvényes ajánlatot benyújtó ajánlattevőket kell tárgyalásra felhívni.”

119. § A Kbt. 293. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rész alkalmazásában ajánlatkérők:)

b) a támogatásból megvalósítandó építési beruházás tekintetében az a) pont alá nem tartozó szervezet - kivéve az egyéni vállalkozót és az egyéni céget -, amelynek az e rész szerinti építési beruházását az a) pontban meghatározott egy vagy több szervezet költségvetési forrásból, illetőleg az Európai Unióból származó forrásból többségi részben közvetlenül támogatja.”

120. § A Kbt. 294. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) E rész alkalmazásában ajánlatkérő a 22. § (1) bekezdése, valamint a 162. § (2) bekezdése és a 272. § (2) bekezdése alá nem tartozó olyan szervezet, amely szolgáltatás nyújtására irányuló tevékenységét a 22. § (1) bekezdésében meghatározott valamely szervezet által biztosított különleges vagy kizárólagos jog alapján folytatja, ha árubeszerzése közvetlenül összefügg e tevékenység folytatásával.

(2) Az ajánlatkérőnek az (1) bekezdésben meghatározott tevékenysége folytatásával közvetlenül összefügg az árubeszerzés, ha annak tárgya nélkül e tevékenységet nem lehetne ellátni. Ha az árubeszerzés tárgyát az ajánlatkérő a hivatkozott tevékenységéhez, illetőleg az azon kívüli tevékenységéhez egyaránt használja, és az természetben nem osztható, illetőleg részekre bontása esetén nem használható megfelelően, e rész szerinti eljárást kell alkalmaznia.”

121. § (1) A Kbt. 296. §-ának g) és h) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(E rész szerinti eljárást nem kell alkalmazni:)

g) a 4. melléklet szerinti szolgáltatás megrendelése esetében;

h) olyan szolgáltatás megrendelése esetében, amely az ajánlatkérő alaptevékenysége ellátásához szükséges irodalmi (szakirodalmi, tudományos) mű létrehozására, tanácsadói vagy személyi tolmácsolási tevékenység végzésére irányul;”

(2) A Kbt. 296. §-a a következő l) ponttal egészül ki:

(E rész szerinti eljárást nem kell alkalmazni:)

l) a beszerzés nyilvánosan közzétett, bárki által igénybe vehető és kivételesen kedvező feltételei csak rövid ideig állnak fenn, és az ellenszolgáltatás a piaci árakhoz képest lényegesen alacsonyabb, továbbá e kedvező feltételek igénybevétele a 299-300. § szerinti eljárás alkalmazása esetén meghiúsulna.”

122. § (1) A Kbt. 300. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) Ha nem nyújtott be legalább három ajánlattevő ajánlatot, az ajánlatkérő megkezdheti a beérkezett ajánlatok értékelését, vagy az ajánlatok felbontása nélkül a 299. § (1) bekezdése szerint újabb ajánlattételre hívhat fel. Ennek során azt az ajánlattevőt, aki ajánlatot nyújtott be, ismételten fel kell hívni ajánlattételre azzal, hogy a benyújtott ajánlat fenntartható, feltéve, hogy az ajánlattételi felhívás feltételei időközben nem változtak meg.

(2) Ha szolgáltatás megrendelésére tervpályázati eljárást követően kerül sor, és - a bírálóbizottság ajánlása alapján - a nyertesek (díjazottak) valamelyikével kell szerződést kötni, az ajánlatkérőnek a tervpályázati eljárásban a bírálóbizottság által ajánlott összes pályázót (ajánlattevőt) fel kell hívnia ajánlattételre. Ebben az esetben az (1) bekezdés nem alkalmazható.”

(2) A Kbt. 300. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az ajánlatkérő az ajánlatok elbírálásának befejezésekor külön jogszabályban meghatározott minta szerint írásbeli összegezést köteles készíteni az ajánlatokról. Az írásbeli összegezést az ajánlatkérő köteles a szerződéskötés előtt az összes ajánlattevőnek megküldeni. Az összegezés a Közbeszerzési Értesítőben is közzétehető.”

(3) A Kbt. 300. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(6) Az egyszerű közbeszerzési eljárásban az eljárás megindítására a 48. § (2)-(3) bekezdése; az ajánlattételi felhívásra az 52. §; a kiegészítő tájékoztatásra az 56. §; a bírálati szempontokra az 57. § (1)-(5) bekezdése; az ajánlatra a 70. § (1) bekezdése és a 73. §; az ajánlattételi határidőre és az ajánlati kötöttségre a 74. § (6) bekezdése és a 75. § (2) bekezdése; az ajánlatok benyújtására és felbontására a 79-80. §; az ajánlatok elbírálására a 81-89. §, a 91-92. §; az ajánlatok elbírálásáról szóló tájékoztatásra a 97. §; a szerződés megkötésére a 99. § (1), (3)-(4) bekezdése; valamint tárgyalás esetén a 128. § is megfelelően alkalmazandó azzal, hogy az ajánlati felhívás helyett ajánlattételi felhívást kell érteni. Az egyszerű közbeszerzési eljárás kapcsán a hirdetmények megküldésére és közzétételére a 249. § is megfelelően alkalmazandó.

(7) Az egyszerű közbeszerzési eljárásban a törvény 21-25. és 26-28. címének, valamint 32. címének a (6) bekezdésben fel nem sorolt rendelkezései is megfelelően alkalmazhatóak.”

123. § A Kbt. 307. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

„(2) Az (1) bekezdés nem alkalmazandó, amennyiben a törvény negyedik része alapján lefolytatott közbeszerzési eljárás közvetlen ajánlattételi felhívással indul.”

124. § A Kbt. 324. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A Közbeszerzési Döntőbizottság kérelemre indult eljárásáért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, amelynek mértéke az e törvény második része szerinti közbeszerzési eljárásokban kilencszázezer forint, az e törvény harmadik része, valamint negyedik része szerinti közbeszerzési eljárásokban százötvenezer forint. Amennyiben a kérelem a közbeszerzési eljárást megindító hirdetmény (felhívás) jogellenességének megállapítására irányul, a díj mértéke egységesen százötvenezer forint. A díj megfizetése alól mentesség nem adható. A kérelemhez csatolni kell a díj befizetéséről szóló igazolást.”

125. § A Kbt. 327. §-a (1) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Közbeszerzési Döntőbizottság hivatalból való eljárását a következő szervezetek vagy személyek kezdeményezhetik, ha a feladatkörük ellátása során e törvénybe ütköző magatartás vagy mulasztás jut tudomásukra:)

g) a közbeszerzéshez támogatást nyújtó, illetve a támogatás felhasználásában jogszabály alapján közreműködő szervezet;”

126. § A Kbt. 380. §-a (3) és (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A névjegyzék tartalmazza a hivatalos közbeszerzési tanácsadó vonatkozásában

a) a nevét;

b) azon beszerzési tárgyak körét, amelyekkel kapcsolatban hivatalos közbeszerzési tanácsadást vállal;

c) a felsőfokú végzettségét;

d) az elérhetőségi címét;

e) a névjegyzékbe való bejegyzésének időpontját;

f) azt, hogy jogosult-e az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 5. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott tevékenység folytatására; továbbá

g) az ajánlatkérővel munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló hivatalos közbeszerzési tanácsadó esetén az ajánlatkérő nevét.

(4) A névjegyzék szervezet esetében tartalmazza

a) a szervezet elnevezését, székhelyét, nyilvántartási számát, elérhetőségi címét;

b) a 11. § (3) bekezdésében meghatározott személy, illetőleg személyek (3) bekezdés a)-d) és f) pontja szerinti adatait;

c) a szervezet névjegyzékbe való bejegyzésének időpontját.

(5) A hivatalos közbeszerzési tanácsadó évente egy alkalommal jogosult külön jogszabály szerinti tartalommal az utolsó bejelentés óta végzett - a névjegyzékbe történő felvételéhez szükséges gyakorlattal azonos - tevékenységeit igazolni a Közbeszerzések Tanácsának, aki a névjegyzéket ezen adatokkal kiegészíti. E bejelentésért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. A díj mértéke harmincezer forint. A díj megfizetése alól mentesség nem adható.

(6) A Közbeszerzések Tanácsa a honlapján a névjegyzékben feltünteti a hivatalos közbeszerzési tanácsadó által ellátott olyan feladatokat, amelyek elvégzéséről szóló dokumentummal a hivatalos közbeszerzési tanácsadó közbeszerzési gyakorlatát igazolta, illetőleg amelyeket a névjegyzékbe vételét követően az (5) bekezdés szerint a Közbeszerzések Tanácsának bejelentett és igazolt.”

127. § A Kbt. 383. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) A névjegyzékbe történő bejegyzés hatálya annak megtörténtétől számított három évig tart. A névjegyzékbe történő felvétel megújítható. A felvétel megújítására a névjegyzékbe történő felvételre vonatkozó szabályok az irányadóak, azzal az eltéréssel, hogy az igazgatási szolgáltatási díj mértéke negyvenezer forint, valamint a hivatalos közbeszerzési tanácsadónak csak azt kell igazolnia, hogy az ismételt felvételre vonatkozó kérelem beadását megelőző három évben rendelkezik külön jogszabály szerinti mértékű, igazolt közbeszerzési gyakorlattal. Amennyiben az ismételt felvételre vonatkozó kérelem beadását megelőző legalább három évben a hivatalos közbeszerzési tanácsadó a 380. § (5) bekezdése szerint járt el és az általa benyújtott igazolások száma eléri a külön jogszabályban előírt mértéket, a már igazolt gyakorlatot nem kell újra igazolnia.”

128. § A Kbt. 387. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (3)-(6) bekezdés számozása (4)-(7) bekezdésre változik:

„(3) A kérelmező a 66-68. § és a 69. § (1)-(3) bekezdése körébe tartozó minősítési szempontoknak megfelelhet úgy is, hogy más szervezet (szervezetek) erőforrásaira támaszkodik. A kérelmező ebben az esetben is köteles igazolni, hogy a minősítési szempontoknak megfelelő erőforrások rendelkezésére állnak majd a minősített ajánlattevők hivatalos jegyzékén történő szereplés időtartama alatt. Az igazolás az érintett szervezet kötelezettségvállalásra vonatkozó nyilatkozatának benyújtásával történik.”

129. § (1) A Kbt. 404. §-ának (1) bekezdése a következő l)-n) ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza)

l) a dinamikus beszerzési rendszerre vonatkozó szabályokat;

m) a védett foglalkoztatók részére fenntartott közbeszerzések részletes - e törvénytől az ilyen eljárások sajátossága miatt szükséges eltérő - szabályait;

n) a szindikált hitelfelvétellel kapcsolatos közbeszerzések - e törvénytől az ilyen eljárások sajátossága miatt szükséges eltérő, a hitelügylet tartalmi jellemzőihez igazodó - szabályait.”

(2) A Kbt. 404. §-a a következő (5)-(7) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Felhatalmazást kap a környezetvédelmi miniszter, hogy rendeletben szabályozza a környezetvédelmi előírásokra vonatkozó - 55. § szerinti - tájékoztatási kötelezettség teljesítésének eljárási szabályait és díjazását.

(6) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, hogy rendeletben szabályozza az adózással kapcsolatos követelményekre vonatkozó - 55. § szerinti - tájékoztatási kötelezettség teljesítésének eljárási szabályait és díjazását.

(7) Felhatalmazást kap az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter, hogy rendeletben szabályozza az akadálymentesítéssel kapcsolatos előírásokra vonatkozó - 55. § szerinti - tájékoztatási kötelezettség teljesítésének eljárási szabályait és díjazását.”

130. § A Kbt. 407. §-a és az azt megelőző cím helyébe a következő rendelkezés lép:

Az Európai Unió jogának való megfelelés

407. § Ez a törvény a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a Tanács 71/304/EGK irányelve (1971. július 26.) az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződésekkel kapcsolatos, a szolgáltatásnyújtás szabadságára vonatkozó korlátozások megszüntetéséről és az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződéseknek képviseleteken vagy fióktelepeken keresztül eljáró ajánlattevők számára történő odaítéléséről;

b) a Tanács 89/665/EGK irányelve (1989. december 21.) az árubeszerzésre és az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélésével kapcsolatos jogorvoslati eljárás alkalmazására vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról;

c) a Tanács 92/13/EGK (1992. február 25.) irányelve a vízügyi, energiaipari, szállítási és távközlési ágazatokban működő vállalkozások beszerzési eljárásairól szóló közösségi szabályok alkalmazására vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról;

d) az Európai Parlament és a Tanács 2004/17/EK irányelve (2004. március 31.) a vízügyi, az energia-, a közlekedési és a postai ágazatokban működő szervezetek közbeszerzési eljárásainak összehangolásáról [a törvény végrehajtására a 404. § (1) bekezdésének a)-b), e) és l)-m) pontjaiban adott felhatalmazások alapján megalkotott kormányrendeletekkel, valamint a törvény 404. § (4) bekezdésében adott felhatalmazás alapján megalkotott miniszteri rendelettel együtt];

e) az Európai Parlament és a Tanács 2004/18/EK irányelve (2004. március 31.) az építési beruházásra, az árubeszerzésre és a szolgáltatásmegrendelésre irányuló közbeszerzési eljárások összehangolásáról [a törvény végrehajtására a 404. § (1) bekezdésének a)-b), e) és l)-m) pontjaiban adott felhatalmazások alapján megalkotott kormányrendeletekkel, valamint a törvény 404. § (4) bekezdésében adott felhatalmazás alapján megalkotott miniszteri rendelettel együtt];

f) a Bizottság 1874/2004/EK rendelete (2004. október 28.) a 2004/17/EK és a 2004/18/EK európai parlamenti és tanácsi irányelveknek a közbeszerzési eljárások értékhatárai tekintetében történő módosításáról;

g) a Bizottság 2005/51/EK irányelve (2005. szeptember 7.) a közbeszerzésről szóló 2004/17/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv XX. mellékletének, valamint a 2004/18/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv VIII. mellékletének módosításáról.”

131. § (1) A Kbt. 1. számú melléklete helyébe e törvény 1. számú melléklete lép.

(2) A Kbt. 3. számú melléklete helyébe e törvény 2. számú melléklete lép.

(3) A Kbt. 4. számú melléklete helyébe e törvény 3. számú melléklete lép.

Hatálybalépés

132. § (1) Ez a törvény - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - 2006. január 15-én lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépés után megkezdett közbeszerzésekre, közbeszerzési eljárások alapján megkötött szerződésekre, tervpályázati eljárásokra és az azokkal kapcsolatban kérelmezett, kezdeményezett vagy hivatalból indított jogorvoslati eljárásokra, illetőleg kérelmezett békéltetési eljárásokra kell alkalmazni.

(2) 2006. július 1-jén lép hatályba a Kbt. 4. §-ának - e törvény 2. §-ának (2) bekezdésével megállapított - 3/A. pontja, a Kbt. 90. §-ának - e törvény 42. §-ával megállapított - (5) bekezdése, a Kbt. 130. §-ának - e törvény 56. §-ával megállapított - (8) bekezdése, a Kbt. 134. §-ának - e törvény 57. §-ával megállapított - (7) bekezdése, a Kbt. - e törvény 59. §-ával megállapított -136/D. §-ának (6) bekezdése, a Kbt. 380. §-ának - e törvény 126. §-ával megállapított - (6) bekezdése, a Kbt. 404. §-a (1) bekezdésének - e törvény 129. §-ával megállapított - n) pontja.

(3) 2007. január 1-jén lép hatályba a Kbt. 4. §-ának - e törvény 2. §-ának (1) bekezdésével megállapított - 2/C. pontja, a Kbt. 4. §-ának - e törvény 2. §-ának (12) bekezdésével megállapított - 33/A. pontja, a Kbt. 4. §-ának - e törvény 2. §-ának (13) bekezdésével megállapított - 36/B. pontja, a Kbt. - e törvény 7. §-ával megállapított - 17/A. §-a, a Kbt. - e törvény 17. §-ával megállapított - 39/A. §-ának (2) bekezdése, a Kbt. 41. §-ának - e törvény 18. §-ával megállapított- (4) bekezdése, a Kbt. 44. §-ának - e törvény 21. §-ának (3) bekezdésével megállapított - (6) bekezdése, a Kbt. 60. §-a (1) bekezdésének - e törvény 29. §-ával megállapított - i) pontja, a Kbt. 63. §-a (2) bekezdésének - e törvény 30. §-ával megállapított - f) pontja, a Kbt. 180. §-ának - e törvény 79. §-ával megállapított - (5) bekezdése, a Kbt. 184. §-ának - e törvény 82. §-ának (3) bekezdésével megállapított - (6) bekezdése, a Kbt. 246. §-ának - e törvény 100. §-ával megállapított - (4) bekezdése és a Kbt. 275. §-ának - e törvény 113. §-ával megállapított - (5) bekezdése.

(4) A Kbt. 60. §-a (1) bekezdésének - az építőipari kivitelezési tevékenységgel kapcsolatos adatszolgáltatásokkal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2005. évi LXXVI. törvény 5. §-a (2) bekezdésével megállapított - g) pontjában foglalt „öt évnél nem régebben meghozott” határozatára vonatkozó szövegrészt első ízben a 2005. augusztus 4-e után elkövetett és munkaügyi bírsággal vagy befizetésre kötelezéssel sújtott jogszabálysértések kapcsán kell alkalmazni.

(5) A Kbt. 60. §-a (1) bekezdésének - az e törvény 29. §-ának (1) bekezdésével megállapított - i) pontját a 2007. január 1-je után elkövetett és bírsággal sújtott magatartások kapcsán kell alkalmazni.

(6) A hivatalos közbeszerzési tanácsadók névjegyzékébe az e törvény (1) bekezdés szerinti hatálybalépését megelőzően felvett hivatalos közbeszerzési tanácsadók esetében a Kbt. 383. §-ának - az e törvény 127. §-a által megállapított - (6) bekezdésében előírt három éves időtartamot e törvény hatálybalépésétől kell számítani.

Hatályukat vesztő rendelkezések

133. § E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a Kbt. 4. §-ának 32. pontja, 10. §-ának (3) bekezdése, 22. §-a (1) bekezdésének e) pontja, 29. §-a (2) bekezdésének d) pontja, 43. §-ának (5) és (6) bekezdése, 89. §-a (2) bekezdésének a) pontja, 138. §-ának (1) bekezdése, 144. §-ának (2) bekezdése, 150. §-ának b) pontja, 171. §-a, 174. §-ának c) pontja, 182. §-ának (6) és (7) bekezdése, 198. §-a (2) bekezdésének a) pontja, 225. §-a (6) bekezdése, 234. §-a (1) bekezdésének harmadik mondata, 245. §-ának (3) bekezdése, 253. §-ának (2) bekezdése, 255. §-ának (3) bekezdése, 256. §-ának (2) bekezdése, 260-264. §-ai, 267. §-ának (3) bekezdése, 272. §-a, 284. §-ának (2) és (4) bekezdése;

b) a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény, valamint a közbeszerzéssel összefüggésben egyes törvények módosításáról szóló 2004. évi XCVII. törvény 1. §-ának (4) bekezdése;

c) a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló 2005. évi IX. törvény 1. §-a;

d) a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló 2005. évi XCIV. törvény 1. §-a;

e) az építőipari kivitelezési tevékenységgel kapcsolatos adatszolgáltatásokkal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2005. évi LXXVI. törvény 5. §-ának (1), (2) és (8) bekezdése;

f) a közbeszerzési és a tervpályázati hirdetmények, a bírálati összegezések és az éves statisztikai összegezések mintáiról szóló 15/2004. (IV. 25.) IM rendelet;

g) a közbeszerzésekre vonatkozó nómenklatúráról szóló 19/2004. (IV. 28.) IM rendelet.

Módosuló rendelkezések

134. § (1) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg

a) a Kbt. 4. §-ának 4. pontjában az „európai műszaki tanúsítvány”, illetve „európai tanúsítvány” szövegrész helyébe az „európai műszaki engedély” szövegrész lép;

b) a Kbt. 12. §-ának (2) bekezdésében, 14. §-ának (1) bekezdésében és 63. §-a (2) bekezdésének a) pontjában a „60. § (1) bekezdésének a)-d), f)-g) pontja” szövegrész helyébe a „60. § (1) bekezdésének a)-d), f)-h) pontja” szövegrész lép;

c) a Kbt. 30. §-ának a) pontjában szereplő „130 000 SDR-nek megfelelő euró” szövegrész helyébe a „137 000 euró” szövegrész lép;

cs) a Kbt. 30. §-ának b) pontjában szereplő „200 000 SDR-nek megfelelő euró” szövegrész helyébe a „211 000 euró” szövegrész lép;

d) a Kbt. 31. §-ának (2) bekezdésében szereplő „5 millió euró” szövegrész helyébe az „5 278 000 euró” szövegrész lép;

e) a Kbt. 32. §-ának a) pontjában szereplő „130 000 SDR-nek megfelelő euró” szövegrész helyébe a „137 000 euró” szövegrész lép;

f) a Kbt. 32. §-ának b) pontjában szereplő „200 000 SDR-nek megfelelő euró” szövegrész helyébe a „211 000 euró” szövegrész lép;

g) a Kbt. 32. §-ának c) pontjában szereplő „200 000 euró” szövegrész helyébe a „211 000 euró” szövegrész lép;

gy) a Kbt. 32. §-ának d) pontjában szereplő „200 000 euró” szövegrész helyébe a „211 000 euró” szövegrész lép;

h) a Kbt. 70. §-a (2) bekezdésének első mondatában, 71. §-a (3) bekezdésének második mondatában, 104. §-a (2) bekezdésében, 105. §-a (3) bekezdésében a „63. § (1)-(4) bekezdésében” szövegrész helyébe a „63. § (1)-(6) bekezdésében” szövegrész lép;

i) a Kbt. 76. §-a (1) bekezdésének utolsó mondatában a „74. § (1)-(2) bekezdésében” szövegrész helyébe a „74. § (1)-(4) bekezdésében” szövegrész lép;

j) a Kbt. 88. §-a (1) bekezdésének c) pontjában és a Kbt. 114. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a „[10. § (3), (5) bekezdése]” szövegrész helyébe a „(10. §)” szövegrész lép;

k) a Kbt. 120. §-ának (2) bekezdésében „az 56. § (4) bekezdésében” szövegrész helyébe „az 56. § (5) bekezdésében” szövegrész, „a 83. § (2) bekezdésében” szövegrész helyébe „a 83. §-ban” szövegrész lép;

l) a Kbt. 120. §-ának (2) bekezdésében, a 133. §-a (2) bekezdésében és 133. §-a (3) bekezdésében „az 58. § (1) és (5) bekezdése” szövegrész helyébe „az 58. § (1) bekezdése” szövegrész lép;

ly) a Kbt. 133. §-a (1) bekezdésének k) pontjában „a kizáró okokat, ha több ajánlattevő nyújthat be ajánlatot” szövegrész helyébe „a kizáró okokat” szövegrész lép;

m) a Kbt. 133. §-a (2) bekezdésében „az 53. § (2) és (4) bekezdésében” szövegrész helyébe „az 53. § (2), (4)-(6) bekezdésében” szövegrész lép;

n) a Kbt. 135. §-a (1) bekezdésében „a 60. § (1) bekezdésének g) pontja” szövegrész helyébe „a 60. § (1) bekezdésének g)-h) pontja” szövegrész lép;

ny) a Kbt. 151. §-ának (9) bekezdésében a „74. § (4) bekezdése” szövegrész helyébe a „74. § (6) bekezdése” szövegrész lép;

o) a Kbt. 152. §-ának (2) bekezdésében a „147. § (4) bekezdése” szövegrész helyébe a „147. § (5) bekezdése” szövegrész lép;

p) a Kbt. 164. §-ának a) és b) pontjában a „163. § (1) bekezdésének a) pontjától eltérő” szövegrész helyébe a „163. § (1) bekezdésétől eltérő” szövegrész lép;

q) a Kbt. 194. §-ában a „68. § (3)-(4) bekezdése” szövegrész helyébe a „68. § (4)-(5) bekezdése” szövegrész lép;

r) a Kbt. 215. §-ának (3) bekezdésében az „az európai szabványokat közzétevő nemzeti szabványokkal” szövegrész helyébe az „58. §-sal” szövegrész lép;

s) a Kbt. 238. §-a (1) bekezdésében a „[161. § (2) bekezdése]” szövegrész helyébe a „[161. § (5) bekezdése]” szövegrész lép;

sz) a Kbt. 245. §-ának (1) bekezdésében szereplő „a (2)-(3) bekezdésben foglaltakra” szövegrész helyébe „a (2) bekezdésben foglaltakra” szövegrész lép;

t) a Kbt. 253. §-ának (3) bekezdésében, a Kbt. 268. §-ának (2) bekezdésében szereplő a „86. § (4) bekezdésének” szövegrész helyébe a „86. § (6) bekezdésének” szövegrész lép;

ty) a Kbt. 282. §-ának (2) bekezdésében és a 289. §-a (2) bekezdésében a „[196. § (5) bekezdése]” szövegrész helyébe a „[196. § és 86. § (6) bekezdése]” szövegrész lép;

u) a Kbt. 382. §-ának (3) bekezdésében a „380. § (3) bekezdésének a)-c) pontja” szövegrész helyébe a „380. § (3) bekezdésének a)-d) és f)-g) pontja” szövegrész lép.

(2) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a koncesszióról szóló 1991. évi XVI. törvény 3/A. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:

„(2) Ha a Kbt. szerinti szolgáltatási koncesszió egyben e törvény hatálya alá is tartozik, e törvény szerint kell eljárni azzal, hogy a Kbt. nemzeti elbánásra vonatkozó követelményét az e törvény szerinti eljárás során is alkalmazni kell.”

135. § Az Európai Unióból származó forrásból támogatott közbeszerzésekre irányuló eljárások esetében a közbeszerzésekre vonatkozó jogszabályok alkalmazása során a támogatások felhasználására vonatkozó különös eljárási szabályokat is figyelembe kell venni.

Az Európai Unió jogának való megfelelés

136. § Ez a törvény a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) az Európai Parlament és a Tanács 2004/17/EK irányelve (2004. március 31.) a vízügyi, az energia-, a közlekedési és a postai ágazatokban működő szervezetek közbeszerzési eljárásainak összehangolásáról [a Kbt. 404. § (1) bekezdésének a)-b) és e) pontjaiban, valamint e törvény 130. § (1) bekezdésében adott felhatalmazások alapján megalkotott kormányrendeletekkel együtt];

b) az Európai Parlament és a Tanács 2004/18/EK irányelve (2004. március 31.) az építési beruházásra, az árubeszerzésre és a szolgáltatásmegrendelésre irányuló közbeszerzési eljárások összehangolásáról [a Kbt. 404. § (1) bekezdésének a)-b) és e) pontjaiban, valamint e törvény 130. § (1) bekezdésében adott felhatalmazások alapján megalkotott kormányrendeletekkel együtt];

c) a Bizottság 1874/2004/EK rendelete (2004. október 28.) a 2004/17/EK és 2004/18/EK európai parlamenti és tanácsi irányelveknek a közbeszerzési eljárások értékhatárai tekintetében történő módosításáról;

d) a Bizottság 2005/5l/EK irányelve (2005. szeptember 7.) a közbeszerzésről szóló 2004/17/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv XX. mellékletének, valamint a 2004/18/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv VIII. mellékletének módosításáról [a Kbt. 404. § (2) bekezdésének a) pontjában adott felhatalmazás alapján megalkotott miniszteri rendelettel együtt].

1. számú melléklet a 2005. évi CLXXII. törvényhez

[1. számú melléklet a 2003. évi CXXIX. törvényhez]

A 25. § (1) bekezdésének a) pontjában hivatkozott tevékenységek jegyzéke * 

NACE * 
CPV-kód F. ÁGAZAT ÉPÍTŐIPAR
Osztály Csoport Alcsoport Tárgy Megjegyzések
45 Építőipar Ez az osztály az alábbiakat foglalja magában: új építmények építése, helyreállítás és általános javítási munkálatok 45000000
45.1 Építési terület előkészítése 45100000
45.11 Épületbontás, földmunka Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- épületek és egyéb szerkezetek bontása
- építési területek megtisztítása
- földmunkák: földkiemelés, területfeltöltés, építési területek kiegyenlítése és planírozása, árokásás, kövek eltávolítása, robbantás stb.
- bányászati terület előkészítése:
= takaróréteg eltávolítása, bányatulajdon és bányászati területek egyéb módon történő feltárása és előkészítése
Ez az alcsoport az alábbiakat is tartalmazza:
- építési terület lecsapolása
- mezőgazdasági vagy erdőterület lecsapolása
45110000
45.12 Talajmintavétel, próbafúrás Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- építési, geofizikai, geológiai vagy hasonló célokból végzett próbafúrás és talajmintavétel
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- olaj- vagy gázkutak létesítése céljából történő fúrás, lásd 11.20
- vízkútfúrás, lásd 45.25
- aknamélyítés, lásd 45.25
- olaj- és földgázmező feltárása, geofizikai, geológiai és szeizmikus felmérés, lásd 74.20
45120000
45.2 Szerkezetkész épületek, illetve épületrészek építése, mélyépítés 45200000
45.21 Általános építési és mélyépítési munkák Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- valamennyi építménytípus építése
- mélyépítési munkák:
= hidak
- az autópályahidakat is beleértve -, viaduktok, alagutak és aluljárók
= nagy távolságú csővezetékek, távközlési és villamosvezetékek
= városi csővezetékek, városi távközlési és villamosvezetékek
- kiegészítő városi munkák
- előre gyártott szerkezetek helyszíni összeszerelése és felállítása
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- olaj- és gázkitermeléshez kapcsolódó járulékos szolgáltatói tevékenységek, lásd 11.20
- saját gyártású, nem betonból készült elemekből teljes, előre gyártott szerkezetek felállítása, lásd a 20-as, a 26-os és a 28-as osztályt
- stadionokkal, uszodákkal, tornatermekkel, teniszpályákkal, golfpályákkal és egyéb sportlétesítményekkel összefüggésben végzett, nem épületek létrehozására irányuló építési munka, lásd 45.23
- épületgépészeti szerelés, lásd 45.3
- befejező építés, lásd 45.4
- építészeti és építőmérnöki tevékenységek, lásd 74.20
- építési projektirányítás, lásd 74.20
45210000
45.22 Tetőszerkezet- és tetőépítés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában
- tetőszerkezet-építés
- tetőfedés
- víz és nedvesség elleni szigetelés
45220000
45.23 Autópálya, út, repülőtér és sportlétesítmény építése Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- autópályák, utcák, utak és egyéb jármű- vagy gyalogosforgalom céljára szánt utak építése
- vasútépítés
- repülőtéri kifutópályák építése
- stadionokkal, uszodákkal, tornatermekkel, teniszpályákkal, golfpályákkal és egyéb sportlétesítményekkel összefüggésben végzett, nem épületek létrehozására irányuló építési munka
- útburkolatok és parkolóhelyek jelzéseinek felfestése
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- előzetes földmunkák, lásd 45.11
45230000
45.24 Vízi létesítmény építése Ez az alcsoport az alábbiak építését foglalja magában:
- vízi utak, kikötői és folyami építmények, sportkikötők, hajózsilipek stb.
- védőgátak és töltések
- kotrás
- felszín alatti munkálatok
45240000
45.25 Egyéb építési szakmunkák Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- szaktudást vagy különleges berendezést igénylő, a különböző szerkezettípusok esetében megegyező, építési munkákkal kapcsolatos szaktevékenységek:
= alapzat építése, a cölöpverést is beleértve
= vízkútfúrás és -építés, aknamélyítés
= nem saját gyártású acélelemek felállítása
= acélhajlítás
= falazás és kőrakás
= állványzat és munkapadozat felállítása és szétszerelése, az állványzat és munkapadozat bérlését is beleértve
= kémények és ipari kemencék építése
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- állványzat bérlése felállítás és szétszerelés nélkül, lásd 71.32
45250000
45.3 Épületgépészeti szerelés 45300000
45.31 Villanyszerelés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- a következők szerelése építményekben:
= elektromos vezetékek és szerelvények
= távközlési rendszerek
= elektromos fűtési rendszerek
= lakossági antennák
= tűzriasztók
= betörésvédelmi riasztók
= felvonók és mozgólépcsők
= villámhárítók stb.
45310000
45.32 Szigetelés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- hő-, hang-, illetve rezgésszigetelés egyéb építményekben
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- víz és nedvesség elleni szigetelés, lásd 45.22
45320000
45.33 Víz-, gáz-, fűtésszerelés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- a következők beszerelése építményekbe:
= csővezetékek és szaniterberendezések, gázszerelvények
= fűtő, szellőző, hűtő és légkondicionáló berendezések és csatornák
= spinklerrendszerek
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- elektromos fűtési rendszerek szerelése, lásd 45.31
45330000
45.34 Egyéb épületgépészeti szerelés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- utak, vasutak, repülőterek és kikötők világítási és jelzőrendszerének szerelése
- máshová be nem sorolt szerelvények és berendezési tárgyak beszerelése építményekbe
45340000
45.4 Befejező építés 45400000
45.41 Vakolás Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- külső és belső vakolat vagy stukkó alkalmazása építményekben, beleértve az ehhez szükséges vakolattartó anyagokat
45410000
45.42 Épületasztalos-
munka
Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- fából vagy egyéb anyagból készült, nem saját gyártású ajtók, ablakok, ajtó- és ablakkeretek, beépített konyhák, lépcsők, üzletberendezések és hasonlók beszerelése
- belső befejező munkálatok, például mennyezetek, fából készült falburkolatok, mozgatható térelválasztók stb.
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- parketta és egyéb, fából készült padlóburkoló anyagok lefektetése, lásd 45.43
45420000
45.43 Padló- és falburkolás Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- a következők lefektetése, burkolóanyagként való alkalmazása, felfüggesztése vagy rögzítése építményekben:
= kerámiából, betonból vagy csiszolt kőből készült fal-, illetve padlóburkoló lapok
= parketta és egyéb, fából készült padlóburkolat
= szőnyegek és linóleumból készült padlóburkoló anyagok, a gumit és a műanyagot is beleértve
= mozaik, márvány, gránit vagy pala padló-
vagy falburkolatok
= tapéta
45430000
45.44 Festés és üvegezés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- az épületek belső és külső festése
- mélyépítési szerkezetek festése
- üveg, tükör stb. szerelése
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- ablakok beillesztése, lásd 45.42
45440000
45.45 Egyéb befejező építés Ez az alcsoport az alábbiakat foglalja magában:
- magán-úszómedencék építése
- tisztítás gőzsugárral, homoksugár-fúvatás és hasonló kültéri munkák
- egyéb, máshová be nem sorolt befejező építési munkák
Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- építmények belső tisztítása, lásd 74.70
45450000
45.5 Építési eszköz bérlése, személyzettel 45500000
45.50 Építési eszköz bérlése, személyzettel Ez az alcsoport nem tartalmazza az alábbiakat:
- építési és bontási eszköz és gép bérlése személyzet nélkül, lásd 71.32

2. számú melléklet a 2005. évi CLXXII. törvényhez

[3. számú melléklet a 2003. évi CXXIX. törvényhez]

Szolgáltatások * 

Kategória
száma
Tárgy CPC-hivatkozási
szám * 
CPV-hivatkozási szám
1 Karbantartási és javítási szolgáltatások 6112, 6122, 633, 886 50100000-től 50982000-ig
(kivéve 50310000-től 50324200-ig és 50116510-9, 50190000-3, 50229000-6, 50243000-0)
2 Szárazföldi szállítási szolgáltatások * , beleértve a páncélozott járművel végzett szolgáltatásokat és a futárszolgálatokat, kivéve a postai küldemények szállítását 712 (kivéve 71235),
7512, 87304
60112000-6-tól 60129300-1-ig
(kivéve 60121000-től 60121600-ig,
60122200-1,60122230-0)
és 64120000-3-tól 64121200-2-ig
3 Légi személyszállítási és teherfuvarozási szolgáltatások, kivéve a postai küldemények szállítását 73 (kivéve 7321) 62100000-3-tól 62300000-5-ig
(kivéve 62121000-6, 62221000-7)
4 Szárazföldi *  és légi postai küldemények szállítása 71235, 7321 60122200-1, 60122230-0,
62121000-6, 62221000-7
5 Távközlési szolgáltatások 752 64200000-8-tól 64228200-2-ig,
72318000-7 és 72530000-9-től
72532000-3-ig
6 Pénzügyi szolgáltatások
a) Biztosítási szolgáltatások
b) Banki és befektetési szolgáltatások * 
ex 81, 812, 814 66100000-1-től 66430000-3-ig és
67110000-1-től 67262000-1-ig * 
7 Számítógépes és azzal összefüggő szolgáltatások 84 50300000-8-tól 50324200-4-ig,
72100000-6-tól 72591000-4-ig
(kivéve 72318000-7 és 72530000-9-től
72532000-3-ig)
8 Kutatási és fejlesztési szolgáltatások *  85 73000000-2-től 73300000-5-ig
(kivéve 73200000-4, 73210000-7,
7322000-0)
9 Számviteli, könyvvizsgálói és könyvelési szolgáltatások 862 74121000-3-tól 74121250-0-ig
10 Piackutatási és közvélemény-kutatási szolgáltatások 864 74130000-9-től 74133000-0-ig és 74423100-1, 74423110-4
11 Vezetési tanácsadó szolgáltatások *  és ezzel összefüggő szolgáltatások 865, 866 73200000-4-től 73220000-0-ig,
74140000-2-től 74150000-5-ig
(kivéve 74142200-8) és 74420000-9,
74421000-6, 74423000-0, 74423200-2,
74423210-5, 74871000-5, 93620000-0
Építészeti szolgáltatások; mélyépítési szolgáltatások és integrált mélyépítési szolgáltatások; városrendezési és tájrendezési szolgáltatások; az ezekkel összefüggő tudományos és műszaki tanácsadási szolgáltatások; műszaki vizsgálati és elemző szolgáltatások 867 74200000-1-től 74276400-8-ig és 74310000-5-től 74323100-0-ig és 74874000-6
13 Reklámszolgáltatások 871 74400000-3-tól 74422000-3-ig
(kivéve 74420000-9 és 74421000-6)
14 Épülettakarítási szolgáltatások és ingatlankezelési szolgáltatások 874, 82201-től 82206-ig 70300000-4-től 70340000-6-ig és 74710000-9-től 74760000-4-ig
15 Kiadói és nyomdai szolgáltatások, eseti vagy szerződéses alapon 88442 78000000-7-től 78400000-1-ig
16 Szennyvíz- és hulladékkezelési szolgáltatások, fertőtlenítési és hasonló szolgáltatások 94 90100000-8-tól 90320000-6-ig és 50190000-3, 50229000-6, 50243000-0

3. számú melléklet a 2005. évi CLXXII. törvényhez

[4. számú melléklet a 2003. évi CXXIX. törvényhez]

Szolgáltatások * 

Kategória
száma
Tárgy CPC-hivatkozási
szám
CPV-hivatkozási szám
17 Szállodai és éttermi szolgáltatások 64 55000000-0-tól 55524000-9-ig és 93400000-2-től 93411000-2-ig
18 Vasúti szállítási szolgáltatások 711 60111000-9, és 60121000-2-től
60121600-8-ig
19 Vízi szállítási szolgáltatások 72 61000000-5-től 61530000-9-ig és 63370000-3-tól 63372000-7-ig
20 Szállítási mellék- és kiegészítő szolgáltatások 74 62400000-6, 62440000-8, 62441000-5,
62450000-1, 63000000-9-től
63600000-5-ig
(kivéve 63370000-3, 63371000-0, 63372000-7),
és 74322000-2, 93610000-7
21 Jogi szolgáltatások 861 74110000-3-tól 74114000-1-ig
22 Személyzetelhelyezési és -ellátási szolgáltatások *  872 74500000-4-től 74540000-6-ig
(kivéve 74511000-4) és 95000000-2-től
95140000-5-ig
23 Nyomozási és biztonsági szolgáltatások, kivéve a páncélozott járművel végzett szolgáltatásokat 873 (kivéve 87304) 74600000-5-től 74620000-1-ig
24 Oktatási és szakképzési szolgáltatások 92 80100000-5-től 80430000-7-ig
25 Egészségügyi és szociális szolgáltatások 93 74511000-4 és 85000000-9-től
85323000-9-ig
(kivéve 85321000-5 és 85322000-2)
26 Szórakoztató, kulturális és sportszolgáltatások 96 74875000-3-tól 74875200-5-ig és
92000000-1-től 92622000-7-ig
(kivéve 92230000-2)
27 Egyéb szolgáltatások *