Időállapot: közlönyállapot (2011.XII.14.)

2011. évi CLXXII. törvény - a sportról szóló 2004. évi I. törvény módosításáról 2/2. oldal

(2) Az olimpiai központok sportszakmai felügyeletét a MOB látja el.

(3) Az ingatlan-nyilvántartásban sporttelepként nyilvántartott állami tulajdonú ingatlanok a sportpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium előzetes egyetértésével adhatók ingyenesen önkormányzati tulajdonba.

(4) Az önkormányzat az ingyenesen tulajdonba kapott, a tulajdonátruházás időpontjában az ingatlan-nyilvántartásban sporttelepként nyilvántartott állami tulajdonban lévő ingatlant a tulajdonszerzést követő 15 évig köteles elsődlegesen sportcélokra használni, és ezt az ingatlan másodlagos jellegű hasznosítása sem veszélyeztetheti. Az ingyenesen történt tulajdonszerzést követő 15 évig az önkormányzat az ingatlant csak a sportpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium egyetértésével terhelheti meg.

(5) Állami tulajdonban lévő sportcélú ingatlan értékesítésére csak a sportpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium egyetértésével kerülhet sor.”

49. § (1) Az Stv. 65. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki:

„(1) Magyarország nemzeti ünnepein versenyrendszerben (bajnokságban) szervezett verseny, mérkőzés kizárólag a nemzeti válogatott részvételével megrendezésre kerülő vagy a sportág nemzetközi szövetségének versenynaptárában egyébként szereplő sportrendezvényként szervezhető.”

(2) Az Stv. 65. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Kizárólag a szakszövetség, vagy az országos sportági szövetség előzetes írásbeli hozzájárulásával tartható olyan sportrendezvény, amelynek résztvevői a versenyzés során fokozott veszéllyel járó tevékenységet folytatnak (veszélyes üzem). A szakszövetség, vagy az országos sportági szövetség a hozzájárulását nem tagadhatja meg, ha a sportrendezvény lebonyolítása a sportág hazai és nemzetközi versenyszabályzatában, valamint egyéb szabályzataiban meghatározott biztonsági előírásoknak megfelel, és megtartása a sportág versenyrendszerének (bajnokság) működtetését nem veszélyezteti.”

50. § Az Stv. 68. § (4a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4a) Ha a sportrendezvény biztonságos megrendezésének az e törvényben és a sportrendezvények biztonságáról szóló kormányrendeletben meghatározott feltételei hiányoznak vagy nem megfelelőek, és a szervező a szakszövetség felhívására a hiányzó feltételeket nem pótolja, vagy a biztonságtechnikai ellenőrzésre nem került sor, vagy a szakszövetség, illetve az országos sportági szövetség 65. § (4) bekezdésében megjelölt hozzájárulása hiányzik, a szakszövetség, illetve az országos sportági szövetség a sportrendezvény megtartását vagy a sportrendezvény nézők részvételével való megtartását megtiltja, vagy a nézők részvételét a sportlétesítmény meghatározott részére korlátozza. A szervezőt és a rendőrséget a tiltásról, illetve a korlátozásról a szakszövetség, illetve az országos sportági szövetség öt napon belül értesíti.”

51. § Az Stv. 71. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A szervező köteles azt a résztvevőt, aki a sportrendezvény megtartását, illetve mások személyi és vagyonbiztonságát veszélyezteti, vagy rasszista, gyűlöletre uszító, másokban félelmet keltő, vagy másokat megbotránkoztató, nem a sportszerű szurkolással, buzdítással összefüggő magatartást tanúsít, e magatartások abbahagyására felszólítani.”

52. § (1) Az Stv. 77. §-a a következő g) ponttal egészül ki:

(E törvény alkalmazásában:)

g) speciális világjátékok: a Speciális Olimpia, a Siketlimpia és a Szervátültetettek Világjátékai,”

(2) Az Stv. 77. § k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E törvény alkalmazásában:)

k) országos jellegű szervezet a szabadidősport, a fogyatékosok sportja, a diák- és a főiskolai-egyetemi sport területén: a szervezet közhasznúnak minősül, és legalább 7 megyében székhellyel rendelkező, országosan legalább 20 jogi személy taggal működik,”

(3) Az Stv. 77. § m) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E törvény alkalmazásában:)

m) sportiskola: az a köznevelési intézmény, jogi személy nonprofit gazdasági társaság, sportegyesület, sportvállalkozás, vagy utánpótlás-nevelés fejlesztését végző alapítvány, amely az alábbiak szerint utánpótlás-nevelési feladatokat lát el vagy közreműködik azok ellátásában:

ma) köznevelési típusú sportiskola: az a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó, évfolyamos vagy korcsoportos sportági képzést biztosító köznevelési intézmény, amely a helyi pedagógiai programját – az országos sportági szakszövetség, illetve országos sportági szövetség vagy fogyatékosok országos sportszövetségének szakmai javaslata alapján, az országos sportági szakszövetség, az országos sportági szövetség, vagy a fogyatékosok országos sportszövetsége és a köznevelési típusú sportiskola közötti együttműködési megállapodásban foglaltakra is figyelemmel – sportiskolai kerettanterv alapján készíti el, és biztosítja a testnevelés tantárgy emelt szintű oktatását, valamint a helyi pedagógiai programja összeállítása során figyelemmel van a sportolók felkészítési és versenyeztetési tevékenységére, továbbá a sportági programok megvalósításával kapcsolatos felkészítéssel és versenyeztetéssel összefüggő feladatait jogi személy nonprofit gazdasági társasággal, sportegyesülettel, sportvállalkozással vagy utánpótlás-nevelés fejlesztését végző alapítvánnyal fennálló együttműködési megállapodás alapján végzi,

mb) egyesületi jellegű sportiskola: az a korcsoportos sportági képzést biztosító jogi személy nonprofit gazdasági társaság, sportegyesület, sportvállalkozás, vagy utánpótlásnevelés fejlesztését végző alapítvány (utánpótlás akadémia), amely köznevelési intézménnyel, a MOB-bal, országos sportági szakszövetséggel, országos sportági szövetséggel, vagy fogyatékosok országos sportszövetségével kötött együttműködési megállapodás alapján vesz részt az utánpótlás-nevelési feladatok ellátásban, sportolók magas szintű felkészítésében és versenyeztetésében, vagy közreműködik az utánpótlás-nevelési feladat-ellátás feltételeinek biztosításában.”

(4) Az Stv. 77. §-ának p) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E törvény alkalmazásában:)

p) sportszakember: az a természetes személy, aki a KSH elnökének a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről (FEOR) szóló 7/2010. (IV. 23.) KSH közleménye szerinti sport-foglalkozást folytat, vagy a sportszervezettel, sportszövetséggel munkaviszonyban vagy polgári jogi jogviszonyban sporttevékenységgel kapcsolatban közvetlenül vagy közvetetten feladatot lát el, sportszakembernek minősül továbbá a sportszervezet és a sportszövetség ügyintéző és képviseleti szervének vezetője. Sportszakember különösen a versenyző felkészítését végző vagy azzal kapcsolatba hozható edző, a csapatvezető, a mérkőzésvezető, a versenybíró, a sportegészségügyi szakember (pl. sportorvos, sportpszichológus, gyúró, masszőr). A sportszövetség szabályzatában határozza meg, hogy az adott sportágban kik minősülnek további sportszakembernek.”

(5) Az Stv. 77. §-a a következő t) ponttal egészül ki:

(E törvény alkalmazásában:)

t) utánpótlás-nevelés fejlesztését végző alapítvány: alapító okiratában meghatározott tartós közérdekű cél szerinti tevékenysége – elsősorban utánpótláskorú versenyzőkkel kapcsolatos – sporttevékenység elősegítése, feltételeinek biztosítása, felkészítő (edzéssel összefüggő) és versenyeztetési feladatok szervezése.”

(6) Az Stv. 77. §-a a következő u) ponttal egészül ki:

(E törvény alkalmazásában:)

u) sportrendezvény: sportszervezet vagy sportszövetség által versenyrendszerben vagy azon kívül, résztvevők jelenlétében megtartott verseny, mérkőzés. A sportesemény sportrendezvénynek minősül.”

53. § (1) Az Stv. 79. § (1) bekezdés b) pont bi)–bk) alpontjai helyébe a következő rendelkezés lép, és egyidejűleg a következő bl)–bm) alponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg)

bi) a Magyar Köztársaság területén rendezett gépjárműversenyen vagy edzésen részt vevő gépjárművekre kötött felelősségbiztosítási szerződésekre vonatkozó részletes szabályokat,

bj) az 57/A. § szerinti támogatás mértékét, a támogatásban részesíthető személyek körét és feltételeit, valamint a támogatás nyújtásának eljárásrendjét,

bk) a sportrendezvény térítés ellenében végzett biztosítására vonatkozó részletes szabályokat,

bl) a biztonságtechnikai fejlesztésre kötelezettek körét, és

bm) a 18. életévét be nem töltött versenyző javára a sporttevékenységével összefüggő biztosításra vonatkozó részletes szabályokat.”

(2) Az Stv. 79. § (2) bekezdés b) ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg:)

b) a sportági stratégiai fejlesztési koncepciók egységes követelményrendszerét,”

(3) Az Stv. 79. § (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg:)

c) az amatőr és a hivatásos sportolói versenyengedély kiadásának feltételeit.”

54. § Az Stv. a következő 80. §-sal egészül ki:

„80. § Ez a törvény a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.”

55. § Az Stv.

a) 20. § (4) bekezdés b) pontjában az „AGFIS” szövegrész helyébe a „Sportaccord” szöveg,

b) 21. § (1) bekezdésében a „Fővárosi Bíróság” szövegrész helyébe a „Fővárosi Törvényszék” szöveg,

c) 25. § (5) bekezdés a) pontjában a „Fővárosi Bíróság” szövegrész helyébe a „Fővárosi Törvényszék” szöveg,

d) 28. § (4) bekezdésében a „Nemzeti Sportszövetségbe” szövegrész helyébe a „MOB-ba” szöveg,

e) 49. § b) pontjában a „közoktatásról” szövegrész helyébe a „köznevelésről” szöveg,

f) 55. § (3) bekezdés e) pontjában az „az állami” szövegrész helyébe az „a nemzeti” szöveg,

g) 57. § (4) bekezdésében a „sportigazgatási szerv” szövegrész helyébe a „sportpolitikáért felelős minisztérium” szöveg,

h) 61. § (5) bekezdés a) pontjában az „59. § (5) és (7) bekezdés” szövegrész helyébe az „59. § (8) és (10) bekezdés” szöveg, 61. § (7) bekezdésében az „59. § (7) bekezdése” szövegrész helyébe az „59. § (10) bekezdése” szöveg, 61. § (8) bekezdésében az „59. § (4), (5) és (7) bekezdése” szövegrész helyébe az „59. § (7), (8) és (10) bekezdése” szöveg, valamint 61. § (1)–(8) bekezdéseiben, 61/A. § (1) bekezdésében, 62. § (3)–(4) és (6)–(7) bekezdéseiben a „sportigazgatási szerv” szövegrészek helyébe a „MOB” szöveg,

i) 61/A. § (2) bekezdésében a „sportigazgatási szervvel” szövegrész helyébe a „MOB-bal” szöveg,

j) 62. § (3) bekezdésében az „59. § (5) bekezdése szerinti érdemtelenségi ok vagy az 59. § (7) bekezdésében” szövegrész helyébe az „59. § (8) bekezdése szerinti érdemtelenségi ok vagy az 59. § (10) bekezdésében” szöveg, a (4) és (5) bekezdésében a „sportigazgatási szervnek” szövegrész helyébe a „MOB-nak” szöveg és a (6) bekezdésében az „59. § (5) bekezdés” szövegrész helyébe az „59. § (8) bekezdés” szöveg,

k) 67. § (5) bekezdésében a „Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége” szövegrész helyébe a „MOB” szöveg,

l) 77. § a) pontjában az „állami” szövegrész helyébe a „nemzeti” szöveg,

m) 79. § (1) bekezdés b) pontjának bh) alpontjában az „az állami” szövegrész helyébe az „a nemzeti” szöveg és a bi) alpontjában a „Magyar Köztársaság” szövegrész helyébe a „Magyarország” szöveg

lép.

56. § Hatályát veszti

a) az Stv. 8. § (2) bekezdés c) pontja, 17. § (5) bekezdése, 24. § (2) bekezdés g) pontja, 31. § (3)–(6) bekezdése, a 40. §-t, a 42–45. § és 48. §-okat megelőző alcímek, 48/A. §, a 78. § (2), (4)–(5) és (8) bekezdései,

b) 51. § (1) bekezdésében a „– a (3) bekezdésben meghatározottakra is figyelemmel – a sportigazgatási szerv útján” szövegrész.

57. § Ez a törvény 2012. január 1-jén lép hatályba és 2013. január 2-án hatályát veszti.

58. § (1) E törvény hatálybalépésétől számított hatvan napon belül az országos sportági szakszövetség jogi személlyé nyilvánított szervezeti egysége, az országos sportági szövetség jogi személlyé nyilvánított szervezeti egysége, valamint a sportegyesület jogi személlyé nyilvánított szervezeti egysége köteles kezdeményezni abból a bírósági nyilvántartásból való törlését, amelyben mint önálló jogi személy társadalmi szervezet került nyilvántartásba vételre.

(2) Az országos sportági szakszövetségek 2012. október 1-jéig kötelesek alapszabályukat e törvény rendelkezéseinek megfelelően módosítani, és megalkotni az e törvény szerinti szabályzatokat.

(3) Az Stv. 3. § (1) bekezdés, (3) bekezdés nyitó szövegrészének és a) pontjának, (4)–(5) bekezdésének, valamint (8)–(9) bekezdéseinek e törvény 3. §-ával megállapított rendelkezéseit a 2012. július 1. után kiadott versenyengedélyekre kell alkalmazni.

(4) Az Stv. 59. §-ának, 60. §-a (4)–(5) bekezdéseinek és 61. §-a (12) bekezdés b) és c) pontjának e törvény 44–46. §-aival megállapított rendelkezéseit a 2012. január 1. után megindult olimpiai járadékkal kapcsolatos eljárásokban kell alkalmazni.

(5) A MOB e törvény hatálybalépését követő hatvan napon belül köteles közgyűlést tartani, amelyen döntenie kell tagságáról, meg kell állapítania az e törvényben foglaltaknak megfelelően módosított alapszabályát, elnökséget, felügyelőbizottságot és tisztségviselőket kell választania, létre kell hoznia szakmai tagozatait. A szakmai tagozatok első ülésükön megválasztják elnöküket, valamint elfogadják a szervezetükre és működésükre vonatkozó szabályokat.

(6) A MOB a sportköztestületekként működő Nemzeti Sportszövetség, Nemzeti Szabadidősport Szövetség, Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége általános jogutódja. A MOB (1) bekezdés szerinti közgyűlésén hozott döntések alapján módosított alapszabálya Fővárosi Törvényszék által történő nyilvántartásba vételével sportköztestületként megszűnik a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Nemzeti Sportszövetség, a Nemzeti Szabadidősport Szövetség és a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége, amely sportköztestületeket a sportpolitikáért felelős minisztérium a nyilvántartásából töröl.

(7) A köztestületként működő Magyar Paralimpiai Bizottság paralimpiai mozgalommal és paralimpiai felkészüléssel kapcsolatos kizárólagos jogait és kötelezettségeit a paralimpiai mozgalmat képviselő, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság magyarországi tagszervezeteként működő, fogyatékosok országos sportszövetsége látja el.

(8) A Magyar Paralimpiai Bizottság – Magyarország paralimpiai mozgalommal és az Stv. 38. § (4)–(5) bekezdéseinek az e törvény 35. §-ával megállapított rendelkezéseire figyelemmel meghatározott kizárólagos jogosítványok folyamatos gyakorlása érdekében – az e törvény hatálybalépésétől számított hatvan napon belül gondoskodik átalakulásáról és fogyatékosok országos sportszövetségeként kezdeményezi a Fővárosi Törvényszéknél történő nyilvántartásba vételét.

(9) Az e törvény hatálybalépése előtt már megkötött amatőr sportszerződések a szerződésben meghatározott időtartam végéig, de legfeljebb 2012. december 31-ig hatályosak.