Időállapot: közlönyállapot (2003.VI.30.)

2003. évi XLV. törvény - a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról 2/2. oldal

„(4) Az (1) bekezdés a)–c) pontjaiban foglalt esetekben az állomány tagjának beleegyezése nem szükséges, azonban kérelmére különös méltánylást érdemlő egyéni érdekét figyelembe kell venni.”

94. § A Hjt. 52. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az állomány tagját az ezzel járó sajátos szolgálati kötelezettségeknek, ezek teljesítése feltételeinek és körülményeinek ismertetése után a 3 hónapot meghaladó külföldi szolgálatra a miniszter, rövidebb időtartamra a jogszabályban meghatározott elöljáró vezényelheti.”

95. § A Hjt. a következő 52/A. §-sal egészül ki:

„52/A. § Nem szükséges az állomány tagjának beleegyezése a 2. § (32) bekezdés a), d), i) és j) pontok szerinti esetekben, továbbá a szövetséges fegyveres erőkkel történő együttműködésre felajánlott katonai szervezetben külföldi katonai feladat végrehajtásában való részvételhez.”

96. § A Hjt. 53. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az ideiglenesen megüresedett beosztás ellátásáért, a szolgálati beosztás ellátásában tartósan akadályozott személy helyettesítéséért, illetve a beosztáshoz nem tartozó feladatok ellátásáért az illetményalap 25–100%-ig terjedő díjazás jár az állomány tagja részére.”

97. § (1) A Hjt. 59. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Az állomány tagjának a szolgálati viszonyát felmentéssel meg kell szüntetni, ha:]

b) az általános előmeneteli rendbe tartozó beosztás betöltése esetén a rendfokozatára megállapított maximális időtartamot leszolgálta és előléptetésére nincs lehetőség;”

(2) A Hjt. 59. §-ának (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:

[(2) Az állomány tagjának a szolgálati viszonyát felmentéssel meg kell szüntetni, ha:]

d) az 51. § szerinti kinevezést, beosztásba, illetve állományba helyezést alapos indok nélkül elutasítja.”

(3) A Hjt. 59. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az (1) bekezdés a) és b) pontja esetén az állomány tagja akkor menthető fel, ha iskolai végzettségének (szakképesítésének) és rendfokozatának megfelelő más – akár átképzés után – betölthető beosztás, illetőleg más helységben levő ilyen beosztás nem biztosítható számára, továbbá, ha az átképzéshez, illetve a más helységbe, illetőleg más beosztásba való áthelyezéséhez – figyelemmel az 51. § (1) és (4) bekezdésére is – nem járult hozzá.”

98. § A Hjt. 67. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A végkielégítés összegének felére jogosult az állomány tagja, ha az 59. § (2) bekezdésének d) pontja alapján mentették fel, vagy az 59. § (3), illetve (5) bekezdése szerinti áthelyezéshez nem járult hozzá, kivéve, ha a hozzájárulását alapos indokkal tagadta meg.”

99. § A Hjt. 69. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Azon 47 évesnél idősebb, de a hivatásos szolgálat felső korhatárát el nem érő személy, aki a 41. §-ban meghatározott egyéb feltételeknek megfelel, hivatásos állományba visszavehető.”

100. § A Hjt. 78. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) A 44. §-ban foglaltakat az állomány tagjának magasabb rendfokozati állománycsoportba történő kinevezésekor is megfelelően alkalmazni kell.”

101. § A Hjt. 82. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Az állományilletékes parancsnok az egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági vizsgálatot, valamint a felülvizsgálatot végző szerv számára külön jogszabályban meghatározott módon és tartalommal a vizsgálathoz szükséges adatokat szolgáltat.”

102. § A Hjt. 84. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az állomány speciális beosztást betöltő tagja – az általa betöltött beosztásban elérhető legmagasabb rendfokozat eléréséig – kizárólag a (2) bekezdés szerinti meghatározott várakozási idő leteltekor lép elő a következő rendfokozatba”

103. § A Hjt. 87. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(1) A hivatásos állomány legalább századosi vagy főtörzsőrmesteri rendfokozatot elért tagját, aki az adott rendfokozatban a maximális várakozási időt letöltötte, de szolgálati nyugdíjra való jogosultságot nem szerzett, annak megszerzéséig – beleegyezésével – beosztásában kell tartani. A hivatásos állomány speciális beosztást betöltő tagja – beleegyezésével – a hivatásos szolgálat felső határáig tartható beosztásában.”

„(4) A nyugállományba helyezéssel egyidejűleg eggyel magasabb rendfokozatba lehet előléptetni a hivatásos állomány tagját, ha a nyugállományba helyezésre a hivatásos szolgálat felső korhatárának elérésével vagy azt követően, illetőleg 20 évi szolgálat után szolgálati kötelmekkel összefüggő rokkantság miatt került sor, és szolgálati feladatait kiemelkedő eredményességgel látta el.”

104. § A Hjt. 89. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A bizottság elnökének rendfokozata legalább kettővel, a bizottság tagjának rendfokozata pedig legalább eggyel magasabb az állomány rangsorolt tagjának rendfokozatánál.”

105. § (1) A Hjt. 91. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A miniszter által meghatározott készenléti jellegű beosztásokban az (1) bekezdésben meghatározottnál hosszabb, de heti 54 órát meg nem haladó szolgálatteljesítési idő állapítható meg.”

(2) A Hjt. 91. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A folyamatos ügyeleti szolgálat ellátására szervezett beosztásokban a szolgálatteljesítési időt éves keretben kell meghatározni.”

106. § A Hjt. 92. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A 24 órás őr- és ügyeleti szolgálat után egy nap pihenőidőt, a pihenőnapon és a munkaszüneti napon teljesített szolgálat után ezen túlmenően még egy szabadnapot kell biztosítani. A legalább 24 órás lakáson kívül teljesített készenléti szolgálat első 24 órája után egy nap, ezen túl 48 óránként további egy-egy nap szabadnapot kell biztosítani. Amennyiben a lakáson kívül töltött készenlét legalább egyik napja pihenő- vagy munkaszüneti napra esik, azért még egy szabadnapot kell biztosítani. Az állomány külföldi szolgálatot ellátó tagjai részére a külföldi szolgálati helyen teljesített 24 órás őr- és ügyeleti szolgálat után egy nap pihenőidőt kell biztosítani, készenléti szolgálat után viszont sem pihenőidő, sem szabadnap nem jár.

(4) A pihenőidőt a szolgálat leadása után, a szabadnapot pedig legkésőbb 90 napon belül kell kiadni. Amennyiben a szolgálati elfoglaltság miatt a szabadnapot, illetve az 58. § (1) bekezdésében, illetve külön jogszabályban meghatározott rendkívüli esetekben a pihenőidőt kiadni nem lehet, az ezekre járó távolléti díjat legkésőbb a tárgyhónapot követő negyedik havi illetménnyel együtt kell kifizetni.”

107. § A Hjt. 94. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A (2) bekezdésben írt korlátozás nem alkalmazható, ha a túlszolgálatra az 58. § (1) bekezdésében felsorolt rendkívüli esetekben kerül sor.

(4) Nem minősül túlszolgálatnak a külföldi szolgálatot ellátó személy más ország területén eltöltött heti tevékenységének 40 óra időtartamot meghaladó része, feltéve, ha azért a hazai illetményen túl külön díjazás (külföldi napidíj, devizaellátmány stb.) jár.”

108. § A Hjt. 104. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Nappali tagozatos képzésben való részvétel esetén a szabadság kiadása szempontjából a tanítás nélküli munkanapokat az éves szabadság 75%-áig figyelembe kell venni.”

109. § A Hjt. 111. §-a (1) bekezdésének felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az állomány I. besorolási osztályába tartozó, külön rendeletben meghatározott parancsnoki (vezetői) beosztást betöltő tagja vezetői illetménypótlékra jogosult a következők szerint:”

110. § (1) A Hjt. 112. §-ának (2)–(4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(2) Az idegen nyelv tudását államilag elismert nyelvvizsga, illetve a hatályos NATO szabványnak megfelelő (STANAG 6001 követelményrendszer szerinti) eredményt igazoló bizonyítvánnyal, vagy azzal egyenértékű okirattal kell igazolni.

(3) A képzés szempontjából államilag elismert nyelvvizsga nélkül is felsőfokú nyelvvizsgának minősül a külföldön szerzett felsőfokú végzettség vagy az azt kiegészítő szakosító továbbképzésen, illetve a vezetőképzésen szerzett végzettség, ha a képzés időtartama az egy évet meghaladta.

(4) A STANAG 6001 követelményrendszer szerinti nyelvvizsga esetén a 3 3 3 3 vagy annál magasabb szint „C” típusú felsőfokú nyelvvizsgának a 3 3 3 3-nál alacsonyabb, de legalább 2 2 2 2 szint pedig „C” típusú középfokú nyelvvizsgának felel meg.”

(2) A Hjt. 112. §-a (6) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(6) Az (5) bekezdésben foglaltaktól eltérően angol, francia vagy német nyelvtudás alapján, „C” típusú nyelvvizsga esetén a pótlék alanyi jogon jár. A pótlék mértéke:]

b) középfokú nyelvvizsga esetén az illetményalap 60%-a,”

(3) A Hjt. 112. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) Ha az állomány tagja az idegen nyelvből „A” vagy „B” típusú nyelvvizsgával rendelkezik, az (5), illetve (6) bekezdésben foglalt mérték 50%-ának megfelelő összegben jogosult a nyelvpótlékra.”

111. § (1) A Hjt. 114. §-a (1) bekezdésének j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép.

[(1) Az egyéb illetménypótlékok az illetményalap %-ban meghatározva a következők:]

j) orvosi ügyeleti díj óránként 0,45–4,5%;”

(2) A Hjt. 114. §-ának (1) bekezdése a következő s) és t) ponttal egészül ki:

[(1) Az egyéb illetménypótlékok az illetményalap %-ban meghatározva a következők:]

s) a honvédségi kórházakban és szanatóriumokban három műszakban foglalkoztatott egészségügyi tiszthelyettes délutáni, illetőleg éjszakai pótlékának óránkénti mértéke a délutáni műszakban 0,5%, az éjszakai műszakban pedig 1,0%,

t) a jogszabályban meghatározott beosztásban szolgálatot teljesítő egészségügyi tiszt, tiszthelyettes és tisztes munkahelyi pótléka havonta 15–80%.”

112. § A Hjt. 123. §-ának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„...Rendszeres illetménypótlékként a 111–113. §-okban, valamint a 114. § (1) bekezdés l)–q) és t) pontjaiban felsorolt pótlékokat, továbbá a 252. § (2) bekezdésében meghatározott titkosszolgálati pótlékot kell figyelembe venni.”

113. § A Hjt. a következő 126/A. §-sal egészül ki:

„126/A. § (1) Ha a hivatásos állomány tagja lakás építéséhez, vásárlásához hitelintézettől igényelt – a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabály szerint kamattámogatott – kölcsön összege meghaladja e lakásingatlan hitelbiztosítéki értékének a hitelintézet által meghatározott legmagasabb arányát, a különbözetre az állam készfizető kezességet vállal. A hivatásos állomány tagja az állami kezességvállalást – az erre az állammal szerződésben kötelezettséget vállaló – hitelintézeten keresztül veheti igénybe.

(2) Az állam készfizető kezességet az (1) bekezdésben foglaltakon túl a hivatásos állomány azon tagjánál vállalhat:

a) akinek a szolgálati viszonyban töltött ideje meghaladta a három évet;

b) aki ellen nem folyik fegyelmi eljárás;

c) aki ellen nem folyik büntetőeljárás;

d) akinek nincs folyamatban a hivatásos szolgálati viszonyának megszüntetése;

e) aki korábban vagy egyidejűleg lakhatási támogatásként vissza nem térítendő juttatásban nem részesült, illetve nem részesül;

f) aki az általa és a vele együtt költöző hozzátartozója által bérelt (használt) HM rendelkezésű lakást kiürítve visszaadja a bérbeadónak;

g) aki az (1) bekezdés szerinti kezességvállalással biztosított hitelrészt a hitelintézetnek kiegyenlítette, illetve a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettársa – az igénylés időpontjában – az állami kezességvállalással biztosított lakáscélú hitel törlesztésére nem kötelezett.

(3) A (2) bekezdésben foglalt feltételek meglétét a c) és g) pontok kivételével, valamint a kezességvállalás alapjául szolgáló hivatásos szolgálati viszony fennállását a jogszabályban meghatározott központi szerv igazolja.

(4) A (2) bekezdés c) és g) pontjaiban foglalt feltételek teljesüléséről a hivatásos állomány tagja a kölcsönt nyújtó hitelintézetnek nyilatkozik.

(5) A hivatásos állomány tagja a jogszabályban meghatározott központi szervnek köteles bejelenteni a hitelszerződés megkötését követő öt munkanapon belül

a) a hitelszerződést kötő pénzintézet nevét, címét;

b) az állami kezességvállalással biztosított hitel nagyságát;

c) a hitel lejártának időpontját.

A fenti adatokban bekövetkezett változásokról a hivatásos állomány tagja haladéktalanul köteles tájékoztatni a jogszabályban meghatározott központi szervet.

(6) Amennyiben a hivatásos állomány tagjának szolgálati viszonya az 56. § b), e), f) pontjai, valamint a 62. § (1) bekezdésének b), d), e), i) pontjai, vagy méltatlanság alapján szűnik meg, a még fennálló állami kezesség után a központi költségvetés javára – a hitelintézet útján – egyszeri kezességvállalási díjat kell fizetnie. A kezességvállalási díj mértéke a kezességgel biztosított kötelezettség összegének 2%-a.

(7) A hivatásos állomány tagja a hitelintézettel kötött szerződésben vállalja, hogy a hitelintézetet 8 napon belül értesíti a hivatásos jogviszonyában bekövetkezett (6) bekezdést érintő változásról.

(8) A hitelintézet a negyedévet követő hónap 15. napjáig tájékoztatja az Államháztartási Hivatalt a hivatásos állomány tagjainak nyújtott kölcsönök állami kezességvállalással érintett részének negyedév végén fennálló állományáról, továbbá e kölcsönök számáról.

(9) Amennyiben az állam a készfizető kezességvállalás alapján a hivatásos állomány tagja helyett a kezességvállalással biztosított – a hitelintézetnek meg nem térülő – összeget kifizette, akkor a hivatásos állomány tagja ezen tartozása a Magyar Állammal szembeni köztartozássá válik, és azt adók módjára kell behajtani.

(10) A kezességvállalásból eredő helytállási kötelezettséget a pénzügyminiszter a Magyar Államkincstár útján teljesíti.”

114. § A Hjt. 132. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Fegyelmi eljárás keretében kell elbírálni az állomány tagja által

a) szolgálati helyén, illetőleg a szolgálattal összefüggésben elkövetett szabálysértést, valamint

b) külföldi szolgálati ideje alatt külföldön elkövetett bármely szabálysértést, ha annak elbírálását nemzetközi szerződés lehetővé teszi.”

115. § A Hjt. 217. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi számozatlan bekezdés jelölése (1) bekezdésre módosul:

„(2) A szolgálati panaszt a döntés, intézkedés vagy mulasztás tudomásra jutásától számított 30 napon belül lehet előterjeszteni:

a) a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró egyoldalú intézkedésével végrehajtott állományba vételi, illetve kinevezési okmány módosításával,

b) a szolgálati viszony megszüntetésével,

c) a fizetési felszólítással [116. § (3) és (4) bekezdés] kapcsolatban.”

116. § A Hjt. 224. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) Nem kell megtéríteni az illetménynek, az egyéb járandóságnak és kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült.”

117. § (1) A Hjt. 228. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A személyügyi alapnyilvántartásba betekinteni, illetve abból adatot átvenni jogosult:]

d) a miniszter törvényességi felügyeleti jogkörében ellenőrzést végző, illetve a jogi képviseletet ellátó szervezet vezetője és feljogosított ügyintézője;”

(2) A Hjt. 228. §-a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A személyügyi alapnyilvántartásba betekinteni, illetve abból adatot átvenni jogosult:]

f) a miniszter, az államtitkár és a Honvéd Vezérkar főnöke, továbbá feladatai ellátása körében a más állami vezető, valamint az ilyen juttatásra jogosult személy;”

118. § A Hjt. 259. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az 1996. szeptember hó 1-je után létesített szolgálati viszony esetén a szolgálati viszonyban eltöltött időként csak a sor-, a tartalékos-, a póttartalékos, a továbbszolgáló és a szerződéses katonai, a fegyveres szervnél hivatásos és szerződéses szolgálati viszonyban eltöltött, továbbá a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézménynél 1996. szeptember 1-jét megelőzően hallgatói, növendéki, illetve a tiszthelyettesképző szakközépiskolában hallgatói jogviszonyban eltöltött idő vehető figyelembe.”

119. § A Hjt. 270. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi számozatlan bekezdés jelölése (1) bekezdésre módosul:

„(2) Ha az állomány tagja 2002. január 1-jén viselt rendfokozatánál alacsonyabb rendfokozattal rendszeresített beosztást tölt be, a viselt rendfokozatának megfelelő beosztásba 2006. december 31-ig áthelyezhető.”

120. § A Hjt. 272. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Ha az állomány tagja 2002. január 1-jén viselt rendfokozatánál magasabb rendfokozattal rendszeresített beosztást tölt be – a beosztásra rendszeresített rendfokozat eléréséig – az egyéb feltételek megléte esetén az egyes rendfokozatokra meghatározott minimális várakozási idő elteltével lép elő.”

121. § A Hjt. 287. §-a a következő új (1) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi számozatlan bekezdés jelölése (2) bekezdésre módosul:

„(1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy az állami készfizető kezesség vállalásra vonatkozó további szabályokat rendeletben állapítsa meg.”

122. § (1) A Hjt. 3. számú mellékletének 4.2. pontjában (Magasabb beosztásba kinevezés) szereplő katonai attasé helyettes sor helyébe a következő rendelkezés lép:

A jogkör gyakorlója
(A hatáskör területe A munkáltatói jogkör megnevezése miniszter Honvéd
Vezérkar
főnöke
országos
parancsnok)
„– katonai attasé helyettes X”

(2) A Hjt. 3. számú mellékletének 5.5.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

A jogkör gyakorlója
(A hatáskör területe A munkáltatói jogkör megnevezése miniszter Honvéd Vezérkar főnöke országos parancsnok)
„5. Vezénylés 5.1. Külszolgálatra
– tiszt, tiszthelyettes, tisztes 3 hónapon túl terjedő időtartamra X”

(3) A Hjt. 3. számú melléklete kiegészül a következő 7.7.10. ponttal:

A jogkör gyakorlója
(A hatáskör területe A munkáltatói jogkör megnevezése miniszter Honvéd Vezérkar főnöke országos parancsnok)
„7.10. Szolgálati idő módosítása
– tábornok X
– tiszt X”

A katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény módosítása

123. § A katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Hft.) 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Ha a pályázatot a hivatásos állomány Hszt. hatálya alá tartozó tagja nyeri el, határozott vagy határozatlan időre rendelkezési állományba kerül a beosztás, illetve a munkakör elfoglalásának napjától.”

124. § A Hft. mellékletét képező katonai felsőoktatási intézmények ösztöndíjas hallgatói illetményének havi összegét megállapító I. táblázata a következők szerint egészül ki:

(I. Havi alapilletmény

Évfolyam Szorzószám)
„V. 0,33”

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény módosítása

125. § A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 103. §-a (1) bekezdésének n) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) Nem hívható be sorkatonai szolgálatra az a hadköteles, aki]

n) a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény hatálya alá tartozó fegyveres szervek, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény szerinti fegyveres erő, hivatásos vagy szerződéses állományú tagja, illetve e szervek hivatásos vagy szerződéses állományában legalább egy évet eltöltött.”

126. § A Hvt. 114. §-a (2) bekezdésének j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A váltási rendtől eltérő időpontban kell leszerelni azt a sorkatonát, akinek]

j) a sorkatonai szolgálatából legalább 2 hónap letelt és vele a Hszt. vagy a Hjt. hatálya alá tartozó fegyveres szervnél hivatásos vagy szerződéses szolgálati viszony létesül.”

Záró rendelkezések

127. § (1) Ez a törvény a (2)–(5) bekezdés kivételével 2003. július 1-jén lép hatályba, és ezzel egyidejűleg

a) a Ktv. 19. §-a (4) bekezdésének első mondata, 42. §-ának (3) bekezdése, IV/A. fejezete, a 65/B. §-a (2) bekezdésének d) pontja, a 65/C. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata, (3) bekezdésének a) pontja, 80. §-a (1) bekezdésének d) pontja,

b) a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2001. évi XXXVI. törvény 4. számú melléklete,

c) a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló 2002. évi LXII. törvénynek a Ktv. 47. §-ának (1) bekezdését megállapító 76. §-ának (4) bekezdése,

d) a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 193/S. §-a (2) bekezdésének első mondata és (3) bekezdése,

e) a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény 4. §-a (1) bekezdésének első mondatában az „...önkormányzati rendeletben megállapított...” szövegrész,

f) a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló 1997. évi LXXIX. törvény 41. §-ában a „...továbbá idegennyelv-tudási pótlékra...” szövegrész,

g) a Hszt. 99. §-ának (3) bekezdése, a 245/G. §-ának (1) bekezdése, a 245/H. §-ának (4) bekezdése, a 245/I. §-a, a 245/O. §-a, a 260. §-ának (2) bekezdése, a 269. §-ának (1) bekezdése,

h) a Hjt. 46. §-ának (5) bekezdésében a „...hivatásos...” szövegrész, 75. §-a (1) bekezdésének d) pontjában a „...készültségi,...” szövegrész, 92. §-ának (1) bekezdésében a „...készültségi...” szövegrész, 119. §-ának (4) bekezdésében a „...és a szolgálati viszony szüneteltetésének...” szövegrész, a 224. §-a (6) bekezdésének utolsó mondata, 266. §-a, valamint a Hjt. 3. számú mellékletének 6.6.2. pontjában a második gondolatjeles bekezdése

hatályát veszti.

(2) Az e törvény 28. §-ával megállapított Ktv. 49/G. §-ának (1) bekezdése 2003. január 1-jén lép hatályba.

(3) E törvény 110–111. §-a 2004. január 1-jén lép hatályba.

(4) E törvény 71. §-ával megállapított Hszt. 187. §-ának (3) bekezdése, valamint e törvény 127. §-a (6) bekezdésének c) pontjával módosított Hszt. 190. §-ának (6) bekezdése 2003. november 1-jén lép hatályba.

(5) 2003. november 1-jén a Hjt. 209. §-ának (3) bekezdésében a „...24%-a...” szövegrész helyébe „...30%-a...” szövegrész, 211. §-ának (6) bekezdésében a „...28%-a...” szövegrész helyébe „...50%-a...” szövegrész lép.

(6) Az e törvény hatálybalépésével egyidejűleg

a) a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2001. évi XXXVI. törvény 107. §-ának (4) bekezdésében a „...Ktv. 17. § (1) bekezdésének a)–d) pontjaiban...” hivatkozás helyébe a „...Ktv. 17. § (1) bekezdésének a)–f) pontjaiban...” hivatkozás,

b) a Ktv. 65/A. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[(2) A KÉT hatáskörébe az államigazgatásban foglalkoztatott köztisztviselők élet- és munkakörülményeire, foglalkoztatási feltételeire vonatkozó tárgykörök tartoznak. Ezekkel kapcsolatban]

d) a Köztisztviselői Etikai Kódex szabályait az Országos Önkormányzati Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanáccsal együtt állapítja meg és adja ki.”

c) a Hszt. 32. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe „A munkaidő-kedvezmény mértéke valamennyi tisztségviselőt figyelembe véve összesen – eltérő megállapodás hiányában – minden 3., a szervezeti egységnél szolgálati viszonyban álló szakszervezeti tag után havi 2 óra.”, továbbá a 190. §-a (6) bekezdésében a „...28 százaléka,...” szövegrész helyébe a „...50 százaléka,...” szövegrész,

d) a Hjt. 49. §-ának (6) bekezdésében a „...vezényelni...” szövegrész helyébe a „...kinevezni vagy áthelyezni...” szövegrész

lép.

(7) Az e törvény

– 7. §-ával megállapított Ktv. 17. § (2) bekezdésének e) pontját az e törvény hatálybalépése után kezdeményezett kérelmekre,

– 16. §-ával megállapított Ktv. 31. § (6)–(8) bekezdését az e törvény hatálybalépése után közölt vezetői megbízásról lemondásra, vezetői megbízás visszavonására,

– 23. §-ával megállapított Ktv. 44/A. §-a (1)–(2) és (5) bekezdésének, valamint az e törvény 25. §-ának (2) bekezdésével megállapított Ktv. 46. §-a (5) bekezdésének rendelkezéseit az e törvény hatálybalépését követően megállapított illetménykiegészítésre, illetve vezetői illetménypótlékra,

– 27. §-ával megállapított Ktv. 48. § (5)–(8) bekezdésében foglalt rendelkezéseket az e törvény hatálybalépésétől,

– 30. §-ával megállapított Ktv. 49/I. §-ában foglalt rendelkezéseket az e törvény hatálybalépése után igényelt kezességvállalásokra

kell alkalmazni.

(8) Az e törvényben szereplő Ptv. módosítások költségtérítésre, díjazásra és közszolgálati járadékra vonatkozó rendelkezéseit 2004. január 1. napjától kell kötelezően alkalmazni, a helyi önkormányzat képviselő-testülete a rendelkezéseket e törvény hatálybalépésének napjától is alkalmazhatja.

Átmeneti rendelkezések

128. § Ha e törvény hatálybalépésekor a helyi önkormányzat képviselő-testülete által megállapított illetményalap meghaladja az e törvény hatálybalépésekor az államigazgatásban érvényes illetményalapot, akkor annak mértéke nem csökkenthető. A polgármester illetményének [Ptv. 3. § (2) bekezdés], tiszteletdíjának [Ptv. 4. § (1) bekezdés], továbbá az önkormányzati képviselő tiszteletdíjának [Ptv. 15. § (1) bekezdés] megállapítása során mindaddig a helyi önkormányzat képviselő-testülete által megállapított illetményalapot kell alkalmazni, amíg az államigazgatásban érvényes illetményalap azt el nem éri.

129. § (1) E törvény hatálybalépésétől számított 60 napon belül a munkáltatói jogkör gyakorlója – 2003. július 1-jei hatállyal – köteles e törvény szabályai szerint a köztisztviselő illetményét megállapítani.

(2) A köztisztviselő alapilletményét az államigazgatásban érvényes illetményalap és a Ktv. 2. számú melléklete szerinti fizetési fokozathoz tartozó szorzószám alapján kell megállapítani.

(3) E törvény hatálybalépésével a Ktv. 43. §-ának (4)–(5) bekezdésében foglaltak alapján megállapított illetményeltérítésekről a hivatali szervezet vezetője a (2) bekezdés szerint megállapított alapilletmény alapulvételével az alapilletmény eltérítéséről ismételten határoz.

(4) A vezető – a minisztert, politikai államtitkárt kivéve – alapilletményét az államigazgatásban érvényes illetményalap és a Ktv. 45. § (1) bekezdésében megállapított szorzószám alapulvételével kell megállapítani. Vezető esetében a (3) bekezdésben foglaltakat megfelelően kell alkalmazni.

(5) Ha a vezető és a köztisztviselő 2001. július 1-jét megelőzően megállapított személyi illetménye – figyelembe véve az azóta bekövetkezett emeléseket is – magasabb, mint az e törvény szerint megállapítható illetménye, akkor a korábbi illetményére jogosult, s az nem csökkenthető azon közszolgálati jogviszonya fennállásáig, amely alapján a személyi illetményre jogosultságot szerzett. Ez esetben az illetményemelés mértékét (%-át) az éves költségvetési törvény állapítja meg. Az illetménymegállapítás során mindaddig így kell eljárni, ameddig a korábban megállapított személyi illetmény összege az illetményrendszer szerint megállapítható illetményét el nem éri.

(6) Ha e törvény hatálybalépésekor a helyi önkormányzat képviselő-testülete által megállapított illetményalap meghaladja az e törvény hatálybalépésekor az államigazgatásban érvényes illetményalapot, akkor annak mértéke nem csökkenthető, s mindaddig érvényesnek kell tekinteni, amíg az államigazgatásban megállapított illetményalap azt el nem éri.

(7) Az e törvény hatálybalépésétől a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalában a jegyző, vezető és köztisztviselő alapilletményét – a (8)–(9) bekezdés esetét kivéve – az államigazgatásban érvényes illetményalappal, az illetményalaphoz kötődő illetményelemeket és juttatásokat a (6) bekezdés szerinti illetményalap figyelembevételével kell megállapítani.

(8) Ha e törvény hatálybalépésekor a jegyző, vezető és köztisztviselő a (6) bekezdés szerinti illetményalap és a 2001. június 30-án hatályos Ktv. 45. §-a és a 2. számú melléklete szerinti szorzószámmal számított alapilletménye – figyelembe véve az azóta bekövetkezett emeléseket is – magasabb az e törvény szerint megállapítható alapilletményénél, akkor a magasabb alapilletményre jogosult. Ez esetben az illetményemelés mértékét (%-át) az éves költségvetési törvény állapítja meg. Az alapilletmény-megállapítás során mindaddig így kell eljárni, ameddig a korábban megállapított alapilletmény összege az illetményrendszer szerint megállapítható alapilletményt el nem éri.

(9) Ha a jegyző, vezető és a köztisztviselő 2001. július 1-jét megelőzően megállapított személyi illetményre jogosult, illetményének megállapításánál az (5) bekezdésben foglalt rendelkezés megfelelő alkalmazásával kell eljárni.

130. § Felhatalmazást kapnak a fejezet felügyeletét ellátó szervek vezetői, valamint a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak kezelői arra, hogy a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény hatálya alá tartozók ruházati költségtérítési, illetve az étkezési hozzájárulás összegének emelésével összefüggésben keletkező kiadási többletek miatt saját hatáskörben – ezen összegek erejéig – átcsoportosítást hajtsanak végre a kiemelt előirányzatok között.

131. § (1) A 2001. június 30-án a Ktv. hatálya alá tartozó közigazgatási szervnél foglalkoztatott ügykezelő munkaviszonya 2003. július 1-jén közszolgálati jogviszonnyá alakul át. Az átalakulás tényéről a munkáltatói jogkör gyakorlója kinevezési okiratban – e törvény hatálybalépését követő 30 napon belül – intézkedni köteles.

(2) Az (1) bekezdés szerint alakul át a munkaviszonya közszolgálati jogviszonnyá annak a Ktv. hatálya alá tartozó közigazgatási szervnél 2001. július 1. és e törvény hatálybalépése között munkaviszonyt létesített ügykezelőnek is, aki a Ktv.-ben foglalt alkalmazási feltételeknek megfelel.

(3) Az (1)–(2) bekezdés szerinti kinevezésben rendelkezni kell a munkaviszony közszolgálati jogviszonnyá történő átalakulásáról azzal, hogy az átalakulás időpontjában érvényes alapilletmény és – ha erre jogosult – az illetménykiegészítés összege a személyi alapbérnél nem lehet kevesebb. Az ügykezelő alapilletményét az államigazgatásban érvényes illetményalap és az e törvény 2. számú mellékletében meghatározott szorzószámok figyelembevételével kell megállapítani. A helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalában az illetményalaphoz kötődő illetményelemeket és juttatásokat az e törvény 129. § (6) bekezdés szerinti illetményalap figyelembevételével kell megállapítani. Ha az ügykezelő 2003. június 30-án érvényes személyi alapbére magasabb az e törvény szerint megállapítható illetményénél, az illetményemelés mértékét (%-át) az éves költségvetési törvény állapítja meg. Az illetménymegállapítás során mindaddig így kell eljárni, ameddig a korábban megállapított személyi alapbér összege az illetményrendszer szerint megállapítható illetményt el nem éri.

(4) Az e törvény hatálybalépésétől a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalába kinevezett ügykezelő alapilletményét az államigazgatásban érvényes illetményalappal, és az e törvény 2. számú mellékletében meghatározott szorzószámok figyelembevételével, az illetményalaphoz kötődő illetményelemeket és juttatásokat az e törvény 129. § (6) bekezdés szerinti illetményalap figyelembevételével kell megállapítani.

(5) Az (1) és (2) bekezdés szerint kinevezett ügykezelő a Ktv. 12. § (2) bekezdése szerint a törvény hatálybalépését követő 30 napon belül esküt tesz. Ha az ügykezelő az esküt – önhibáján kívüli okból – határidőre nem tudja letenni, akkor a határidőt az akadály megszűnésétől kell számítani. Eskütétel hiányában a munkaviszony közszolgálati jogviszonnyá nem alakul át, s a munkavállaló munkaviszonya a törvény erejénél fogva szűnik meg.

(6) Az (1) és (2) bekezdés szerint kinevezett ügykezelő esetében a jogviszony átalakulását megelőzően a közigazgatási szervnél munkaviszonyban töltött időt úgy kell tekinteni, mint ha azt az ügykezelő az átalakítással létesített közszolgálati jogviszonyban töltötte volna.

(7) Ha az ügykezelő nem felel meg a (2) bekezdésben foglalt feltételeknek, akkor a munkaviszonyát az e törvény hatálybalépésétől számított 30 napon belül rendes felmondással meg kell szüntetni.

(8) Ha az (1) és (2) bekezdés szerint kinevezett ügykezelő 2001. július 1. és e törvény hatálybalépése között a közszolgálati jogviszonyban töltött idő számítása alapján a jubileumi jutalom valamely fokozatát elérte, azt e törvény hatálybalépésétől számított 30 napon belül, a kifizetéskor esedékes illetménye alapulvételével ki kell fizetni. Nem jogosult a jubileumi jutalomra, ha azt ez alatt az idő alatt már megkapta. A jubileumi jutalomra való jogosultság megszerzése szempontjából a munkaviszonyban töltött időt olyannak kell tekinteni, mintha a munkavállaló közszolgálati jogviszonyban töltötte volna el.

(9) A közigazgatási szervnél az ügykezelő közszolgálati jogviszonya fennállásáig továbbra is biztosítani kell részére azokat a juttatásokat és egyéb jogosultságokat, amelyekre e törvény hatálybalépése előtt a közigazgatási szervnél munkaviszonyban állóként a kollektív szerződés alapján jogot szerzett.

(10) Az e törvény hatálybalépése napján felmondási idejét töltő ügykezelőt a közszolgálati jogviszonnyá alakulásra vonatkozó szabályok nem érintik, a jogviszonya megszüntetésére a Munka Törvénykönyve rendelkezései az irányadók.

132. § (1) Az e törvény hatálybalépését követő 120 napon belül – a 2002. december 31-i állapotnak megfelelően – vagyonnyilatkozatot kell tennie a törvény hatálybalépésekor munkaviszonyból közszolgálati jogviszonnyá átalakult vagyonnyilatkozat tételére kötelezett ügykezelőnek. Ha e kötelezettségének nem tesz eleget, közszolgálati jogviszonya a törvény erejénél fogva megszűnik.

(2) Az e törvény hatálybalépését követő 60 napon belül a munkáltatói jogkör gyakorlója az e törvény 131. § (1) és (2) bekezdés szerint kinevezett ügykezelőről a Ktv. 61. §-a szerinti közszolgálati alapnyilvántartást köteles felfektetni.

(3) A közigazgatási szervek az e törvény 131. § (1) és (2) bekezdés szerint kinevezett ügykezelő alapadatairól első alkalommal az e törvény hatálybalépését követő 90 napon belül, ezt követően a köztisztviselőkre vonatkozó szabályok alapulvételével adatszolgáltatást végeznek a központi közszolgálati nyilvántartás részére.

133. § (1) Az e törvény hatálybalépése napján az ügykezelő ellen folyamatban lévő hátrányos jogkövetkezmény alkalmazásával összefüggő munkaügyi pert – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – meg kell szüntetni.

(2) Ha a per rendkívüli felmondás tekintetében folyik, a kereset elbírálásánál – a jog gyakorlására nyitva álló határidők kivételével – a rendkívüli felmondás szabályait kell megfelelően alkalmazni akkor is, ha az ügykezelő jogviszonya a per tartama alatt e törvény erejénél fogva közszolgálati jogviszonnyá alakul át.

134. § (1) Az ügykezelő munkaviszonyával kapcsolatban e törvény hatálybalépését megelőzően keletkező igényre az igény keletkezésekor hatályos jog, az igény érvényesítésére a Ktv. szabályai az irányadóak.

(2) Amennyiben az ügykezelő munkaviszonyának megszüntetése tárgyában az e törvény hatálybalépésének alapján munkaügyi per van folyamatban, és a jogviszony a per tárgyát képező jognyilatkozat folytán a fenti időpont előtt már megszűnt, a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítása esetén

– ha az ügykezelő a perben visszahelyezést kér, visszahelyezése esetén jogviszonyára a Ktv. rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell;

– ha az ügykezelő a perben visszahelyezését nem kéri, a jogellenes megszüntetés jogkövetkezményeit illetően a Munka Törvénykönyve rendelkezéseit kell alkalmazni.

135. § Amennyiben az ügykezelő munkaviszonyának megszüntetése tárgyában az e törvény hatálybalépése napján munkaügyi per van folyamatban, és a jogviszony a per tárgyát képező jognyilatkozat folytán a fenti időpont előtt még nem szűnt meg, a jogviszony tekintetében a közszolgálati jogviszonnyá alakulásra vonatkozó szabályokat az e törvényben meghatározott eltérésekkel megfelelően alkalmazni kell.

136. § (1) Az Mt. 170–170/D. §-ának szabályai szerint leltárhiányért felelős ügykezelő közszolgálati jogviszonnyá alakult jogviszonya tekintetében az Mt. 170–170/D. §-ainak rendelkezéseit 2003. december 31-ig lehet alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a leltárhiányért való kártérítési igényt közvetlen kártérítésre kötelezés helyett, az Mt. 173. §-a szerint kell érvényesíteni.

(2) A munkáltatói jogkör gyakorlója legkésőbb 2003. október 31-ig köteles gondoskodni a leltározás elrendeléséről. A leltározást követően kezdődő leltáridőszak tekintetében a Ktv. szabályait kell alkalmazni.

137. § (1) A hivatali szervezet vezetőjének általános szabályozási hatáskörébe tartozó tárgykörökről egységesen a közszolgálati szabályzatban kell rendelkezni. A közszolgálati szabályzatot e törvény hatálybalépésétől számított 120 napon belül kell elkészíteni. A szabályzatban foglaltakról a köztisztviselőket tájékoztatni kell.

(2) A képviselő-testület a Ktv. alapján hozott rendeleteit az e törvény hatálybalépését követő 120 napon belül köteles felülvizsgálni.

138. § Aki részére az e törvény hatálybalépését megelőzően „A” vagy „B” típusú nyelvvizsga alapján a Hszt. 104. § (4) bekezdésében meghatározott mértéket meghaladó nyelvtudási pótlékot állapítottak meg, az a törvény hatálybalépésétől számított két éven belül köteles az adott nyelvből „C” típusú nyelvvizsgát tenni. Ennek elmulasztása esetén ezt követően a meglévő vizsga típusának megfelelő mértékű nyelvtudási pótlékot kell részére megállapítani.

139. § (1) Öregségi nyugdíjra jogosult az a polgármester – az egyéb jogosultsági feltételek esetén –, akinek a megbízatása a 2002. október 20-i polgármesteri választások során a Ptv. 2. § (1) bekezdés a) pontja szerint szűnt meg, feltéve, hogy legalább három választási ciklus során – de legalább tizenegy évig – foglalkoztatási jogviszonyban polgármesteri vagy alpolgármesteri tisztséget töltött be, és a tisztségének megszűnését követő hetedik naptári év végéig a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 7. §-ának (1), (4) és (5) bekezdésében meghatározott öregségi nyugdíjkorhatárt, illetve a korkedvezménnyel csökkentett, reá irányadó korhatárt elérte. * 

(2) Az (1) bekezdés hatálya nem terjed ki arra a társadalmi megbízatású polgármesterre, foglalkoztatási jogviszonyban álló vagy társadalmi megbízatású alpolgármesterre, akinek a megbízatása a 2002. október 20-i polgármesteri választások során szűnt meg.

(3) Az (1) bekezdésben foglalt jogosultság igénybevételéről a polgármester e törvény hatálybalépésétől számított három hónapon belül dönthet.

1. számú melléklet 2003. évi XLV. törvényhez

2. számú melléklet az 1992. évi XXIII. törvényhez

ILLETMÉNYRENDSZER

I. BESOROLÁSI OSZTÁLY (felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselők)

Besorolási fokozat megnevezése Fizetési fokozat Közszolgálati
jogviszony
időtartama (év)
Szorzószám
Gyakornok 1 0–1 3,1
Fogalmazó 2 1–2 3,2
3 2–3 3,3
Tanácsos 4 3–4 3,5
5 4–6 3,7
6 6–8 3,9
Vezető-tanácsos 7 8–10 4,2
8 10–12 4,4
9 12–14 4.6
10 14–16 4,8
Főtanácsos 11 16–19 5,1
12 19–22 5,2
13 22–25 5,3
Vezető-főtanácsos 14 25–29 5,6
15 29–33 5,7
16 33–37 5,8
17 37 év felett 6,0

II. BESOROLÁSI OSZTÁLY (középiskolai végzettségű köztisztviselők)

Besorolási fokozat megnevezése Fizetési fokozat Közszolgálati
jogviszony
időtartama (év)
Szorzószám
Gyakornok 1 0–2 1,6
Előadó 2 2–4 1,9
3 4–6 2,0
4 6–8 2,2
5 8–10 2,25
6 10–12 2,3
Főelőadó 7 12–15 2,5
8 15–18 2,6
9 18–21 2,65
10 21–24 2,7
11 24–27 2,8
12 27–29 2,85
13 29–31 2,9
Főmunkatárs 14 31–33 3,3
15 33–35 4,0
16 35–37 4,2
17 37 év felett 4,4

III. BESOROLÁSI OSZTÁLY (ügykezelők)

Besorolási fokozat megnevezése Fizetési fokozat Közszolgálati
jogviszony
időtartama (év)
Szorzószám
Ügykezelő 1 0–2 1,55
2 2–10 1,85
3 10–20 2,0
4 20–30 2,25
5 30–37 2,5
6 37 év felett 2,75”

2. számú melléklet 2003. évi XLV. törvényhez

2. számú melléklet az 1996. évi XLIII. törvényhez

TÁBLÁZAT

a kiemelt munkáltatói jogkörök gyakorlásának rendjéről

A hatáskör területe A munkáltatói intézkedés tartalma A munkáltatói jogkör
gyakorlója
miniszter országos
parancsnok
Szolgálati Hivatásos állományba vétel
viszonnyal
kapcsolatos
– tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz x
intézkedések – főtiszt, tiszt esetében x x
Szolgálati viszony megszüntetése
– tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz x
Hivatásos szolgálat meghosszabbítása
– tábornok, főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes esetében x
Szolgálati viszony szüneteltetése
– tábornokok esetében x
– főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek esetében x x
Hivatásos állományba visszavétel
– tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz x
– főtiszt, tiszt esetében x x
Rendfokozatot Első tiszti kinevezés x
érintő döntések
Magasabb rendfokozatba történő kinevezés, előléptetés

– tábornoki kinevezés előterjesztése a KE-höz x
– ezredesi előléptetés x
– főtiszt, tiszt soron kívüli előléptetése x x
Szolgálati beosztásra vonatkozó döntések Minisztériumi szerveknél hivatásos szolgálati beosztások meghatározása x
Beosztásba történő kinevezés
– Határőrség parancsnokának kinevezésére, felmentésére, megbízására vonatkozó előterjesztés a KE-höz x
– országos rendőrfőkapitány kinevezésére, felmentésére, megbízására vonatkozó előterjesztés a miniszterelnökhöz x
– tábornoki beosztásokba történő kinevezés, felmentés, megbízás x
– ezredesi beosztásokba történő kinevezés, felmentés, megbízás x x
– tábornokok, főtisztek, tisztek más fegyveres szervhez történő áthelyezése x
– zászlósok, tiszthelyettesek más fegyveres szervhez történő áthelyezése x x
Fegyelmi hatáskörök Rendfokozatot, szolgálati viszonyt érintő fegyelmi fenyítések kiszabása
– tábornokokra vonatkozó előterjesztés a KE-höz x
– főtisztek, tisztek esetében x x
Egyéb fegyelmi fenyítések kiszabása
– tábornokok esetében x
Vezényléssel kapcsolatos intézkedések – tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek külszolgálatra történő vezénylése x
– tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek külföldi tanintézetbe, tanfolyamra történő vezénylése x
hazai tanintézet alaptagozatára, tanfolyamaira történő vezénylés
– tábornokok esetében x
– főtisztek, tisztek esetében x x
– zászlósok, tiszthelyettesek esetében x x
Egyéb döntések Egyenruha viselési jog engedélyezése, megvonása
– tábornokok esetében x
Illetménynélküli szabadság engedélyezése
– tábornokok esetében x
Elhunytak minősítése
– hősi halottá, szolgálati halottá nyilvánítás x
– a fegyveres szerv halottjává nyilvánítás x
Elismerések adományozása
– kitüntetésre vonatkozó javaslat felterjesztése a KE-höz x
miniszteri elismerések odaítélése x
Összeférhetetlenség feloldása x
Ágazati, Tárcaközi Érdekegyeztető Fórummal történő egyeztetés x”

3. számú melléklet 2003. évi XLV. törvényhez

6/A. számú melléklet az 1996. évi XLIII. törvényhez

I. BESOROLÁSI OSZTÁLY

Beosztási kategória Fizetési fokozat Beosztásban eltöltött idő Szorzószám
Pályakezdő 1 0–1 3,10
I. 2 2–3 3,20
3 4–6 3,30
4 7–9 3,40
5 10– 3,50
II. 6 0–3 3,60
7 4–6 3,85
8 7–9 4,00
9 10– 4,25
III. 10 0–3 4,45
11 4–6 4,70
12 7–9 4,90
13 10– 5,10
IV. 14 0–3 5,30
15 4–6 5,40
16 7– 5,60
V. 17 0–3 5,70
18 4– 5,80
VI. 19 0–3 5,90
20 4– 6,00

II. BESOROLÁSI OSZTÁLY

Beosztási kategória Fizetési fokozat Beosztásban eltöltött idő Szorzószám
Pályakezdő 1 0–1 1,60
I. 2 2–3 1,90
3 4–6 2,00
4 7–9 2,10
5 10– 2,20
II. 6 0–3 2,30
7 4–6 2,40
8 7–9 2,50
9 10– 2,60
III. 10 0–3 3,00
11 4–6 3,20
12 7–9 3,40
13 10– 3,60
IV. 14 0–3 4,10
15 4–6 4,20
16 7–9 4,30
17 10– 4,40”